A Facebook csoportban újraindult FlyLady csapatban felmerült a vasalás kérdése, többen írtak nagyon jó tippeket, ezt kiegészítettem a sajátjaimmal, és annak is utánanéztem, hogy mit javasolnak a profik. :)

V a s a l á s   e l ő t t

  • Andi írta, nála jelentős változást hozott, ha alacsonyabb fordulatszámon (1000 helyett 600-on) centrifugázta a ruhákat, mert úgy eleve kevésbé lettek gyűröttek.
  • Fontos, hogy ne üljenek a ruhák sokat a mosogatódobban, amint lehet, teregessük őket ki. Mielőtt feltesszük őket a szárítókötélre, rázzunk egyet rajtuk, ez is simább száradást eredményez. A vállfán szárítás is sokat jelent, és a szárításba be lehet fogni a konvektort (szuper a lapos teteje – anyuéknál mindig mindegyik konvektoron szárad vagy aszalódik valami – utóbbi általában fű vagy gyümölcs a nyulaknak :)) vagy a radiátort (a farmerek fel annyi idő alatt megszáradnak rajta és jó meleg a zokni is, amit reggel fel kell venni). A meleg felett vállfán lógó ruhák még könnyebben száradnak (zeugma is ezt írta egy hozzászólásában).

V a s a l á s   k ö z b e n

  • Mindent készíts elő a vasaláshoz: a vasalódat és a vasalódeszkát (legyen jó minőségű!), a vizesflakont, ha spriccelésre van szükség, egy asztalt, ahova hajtogathatod a kész ruhákat, és egy rudat (két szék között egy partvist ;)), amire a vállfákat akaszthatod.
  • A ruhák címkéjében nézd meg, hogy milyen hőfokot bír el az anyaga (a textil kreszről korábban itt írtam már).
  • Kezdjük az alacsony hőfokon vasalandó ruhákkal, és folyamatosan emeljük a hőmérsékletet, így nem kell arra várnunk, hogy a vasaló kihűljön – ehhez szortírozni kell a ruhát előtte, de ha nagy ruhakupacot vasalunk, időt nyerhetünk vele.
  • A vasalással nem kell megvárni, hogy a ruhák csontszárazak legyenek, a nedves ruhát a legkönnyebb vasalni. Ha már szárazak a ruhák, használjuk a gőzölő funkciót, vagy spricceljük be vízzel a ruhát.
  • Anthea Turner azt javasolja, hogy legyen egy rendszerünk az ingvasalásra, és mindig ugyanazt a sorrendet kövessük, így nem kavarodunk össze, hogy hol tartunk. Anthea sorrendje: gallér, mandzsetta, szegély/gombok, eleje, hátulja.
  • Martha Stewart videóját itt nézhetitek meg (4:00-től). Martha a mandzsetta belsejével kezdi, aztán az ingujjal, aztán a mandzsetta külsejével. Utána vasalja ki a gallér belsejét, vállrész belsejét, vállrész külsejét, aztán a háta belsejét, a háta külsejét, aztán az eleje külsejét, a gombok kikerülésével.

I d ő b e o s z t á s

  • A legegyszerűbb, ha nem vasalsz ki mindent, vagy olyan ruhákat veszel, amiket nem kell vasalni. Sok időt spórolhatsz, ha csak azt vasalod ki, aminek létszükség, hogy sima legyen, például az irodás ingek/blúzok.
  • Semmiképpen ne várd össze a vasalnivalót, ha megszáradt egy adag a szárítón, azonnal vasald ki azokat, amik ezt igénylik, és tedd el a helyére. Oszd be a munkát, akár minden nap negyed óra, akár kétnaponta fél óra, az a lényeg, hogy ebben is meglegyen a rutin, és ne nőjön a fejedre. Nagyon jól lehet vasalni tévénézés közben is, úgyhogy ha van módod rá, vidd be a deszkát a tévé elé, gyorsabban telik az idő, ha közben nézel valami vicceset. :)

Ti hogyan birkóztok meg a vasalással? Teljesen feladtátok, lecsökkentettétek a vasalnivalók mennyiségét, vagy beosztjátok valami trükkel? :)