Pfuh, végre rászántam magam, hogy megírjam ezt a cikket. Az a helyzet, hogy nagyon tökéletesre akartam, hogy minden aspektus benne legyen, és teljesen átfogó legyen, satöbbi. De minek halogassam? Ha valami kimarad, majd maximum lesz belőle egy új cikk, vagy válaszolok a kommentekben. :)
Ha röviden össze akarnám foglalni, hogy mi is ez az egész, akkor a legjobb szó az életmódprogam lenne. Mert részleteiben tényleg sikálásról és porolásról van szó, de az egész annyira megváltoztatja az ember attitűdjét a dolgokhoz, hogy a házimunka területein kívül is gyökeres változást hoz az ember életébe, legyen szó munkáról, magánéletről, vagy egészségről.
A programban az a hihetetlenül elbűvölő – és hatátos -, hogy lényegében pofonegyszerű dologról van szó. Nincs semmi bonyolítva (maga a honlap is iszonyúan puritán, sehol egy flash, sehol semmi high-tech csicsa – bár őszintén szólva egy kicsit rendszerezetlen és átláthatatlan is, ami elsőre ijesztő lehet), ráadásul az egész teljesen ingyenes; nem kell tízezer forintokért ötszáz oldalas könyveket venni a semmiről; nem kell előfizetni semmire. BÁRKI meg tudja csinálni, semmi nem kell hozzá, csak az elhatározás. Az eredmény pedig határtalan nyugalom, ami fennmarad a legkaotikusabb helyzetekben is.
Kedvcsinálónak legyen itt egy vallomás a program egyik „követőjétől” (most úgy hangzik ez az egész, mint egy szekta, pedig esküszöm nem az :)), aztán a „tovább” után folytatom.
Kedves FlyLady!
Szeretnék mesélni arról a csodás szállóról, ahol a hétvégénket töltöttük a férjemmel. A kicsi, egyszerűen berendezett konyha tele volt finom, ízletes falatokkal és ételekkel. Reggelire házi goffrit ettünk szederrel a tiszta konyhában. A nappaliban és a hálószobában puha párnák, színes takarók és illatos gyertyák vártak minket. A fürdőszobában habfürdő, illatos krémek és frissen mosott, hófehér törölközők voltak. A könyvtárban remek könyvekből, magazinokból, jógavideókból válogathattunk. A legjobb az egészben, hogy a férjemmel mindenféle zavar nélkül tölthettük együtt az időt, semmi feladat vagy jövés-menés nem zavart meg minket. Igen, jól gondolod, hála Neked, az otthonomról van szó. Köszönöm, köszönöm.
Ki az a FlyLady?
Marla Cilley egy észak-karolinai hölgy, akit 1998-ban politikai karrierrbe kezdett – 4 férfi mellett dolgozott egy testületben, és az volt a legnagyobb félelme, hogy kiderül a titka, miszerint képtelen otthon rendet tartani. Végül úgy döntött, hogy változtatni fog, és kitűzött magának egy célt – csak egyet! -, méghozzá, hogy minden este fényesre sikálja a mosogatóját. Végül az élményéből 2001-ben megszületett a Sink Reflections c. könyv, melyet Marla két hét alatt írt meg. Az interneten létrehozott egy levelezőlistát, ahol a beceneve FlyLady lett, mivel a legyezőhorgászat (flyfishing – szó szerint légyhorgászat) volt a hobbija és oktatta is. Az egész rendszert végül FLYing (repülés) néven hívta, utólag pedig egy tag a FLY szót kibontotta arra, hogy Finally Loving Yourself, vagyis Szeresd Végre Magad. A levelezőlistának már egyébként több, mint félmillió tagja van a világ minden tájáról.
Kiknek javasolt a program?
Marla szerint kétféle ember létezik.
- Sidetracked Home Executive (SHE) – vagyis a szétszórt otthonfelelős. Bepánikol, ha túl nagynak látja a feladatot maga előtt, és inkább neki se kezd. Bele lett nevelve, hogy csak akkor jó valami, ha tökéletesen megcsinálja, ezért inkább meg se csinálja. Gyerekkorában takarítással büntették, ezért semmi kedve rendet tartani, hiszen „semmi rosszat nem tett”. Vagy egyszerűen már a szülei is szétszórtak voltak, ezért ezt tanulta meg. A figyelme csapong, nehezen összpontosít. A program főleg nekik szól.
- Born Organised (BO) – vagyis rendszeretőnek született. Az ilyen embereknél minden élére van állítva, és nekik teljesen evidens, hogy kell rendet tartani egy lakásban, el se bírják képzelni, hogy másnak miért nem megy. Az ő fő problémájuk az, hogy képesek túllihegni a dolgot, és a tökéletességre való törekvésben kiégnek. A kis lépések segítik őket a mértéktartásban, és abban, hogy ne a tökéletesség uralja az életüket. A program nekik olyan szinten is segíthet, ha például a gyermekük SHE, és a program segítségével ahelyett, hogy elriasztják őket, meg tudják velük szerettetni a rendrakást mindenféle erőltetés nélkül. Tankönyvi példa például, amikor a BO szülő közli a SHE gyerekével, hogy „rakj rendet a szobádban”. Szegény gyerek teljesen megijed, hogy hol kezdje. Célszerűbb konkrét feladatokat adni, amik átláthatók és viszonylag hamar befejezhetők, ezáltal nem érzi úgy, hogy kilátástalan a helyzet, pl. szedjük fel a zoknikat a földről, tegyük el a könyveket, vagy akár játékot is csinálhatunk belőle: rakj helyére minden piros/gömbölyű dolgot.
A program alappillére a kis lépésekben való haladás (babysteps). Marla eredeti fogadalma, a mosogatófényesítés (shining your sink) is egy ilyen kis lépés volt. A mosogatófényesítéshez nem kell semmi különleges dolog, csak szép fényesre kell sikálni a mosogatót. Ha tele van mosatlannal, azt ki kell venni, és úgy (nem kell előtte elmosogatni!!). Ennyi. Az egész konyha jobban néz ki, ha csillog a mosogató. Az a csoda az egészben, hogy a tisztaság „terjed”, vagyis általában ha az ember kisikálja a mosogatót, akkor már körülötte is feltörölget valamennyire, vagy mégiscsak elmossa azt a két mosatlan bögrét. (De ha nem, az se baj. :) Semmi sem kötelező.) A kis lépések átláthatóvá teszik a feladatot, és gyors sikerélményt biztosítanak.
A szétszórtság másik ellenszere a kis intervallumokban való feladatvégzés – Marlánál ez 15 perc. Az egyik fő mottó szerint You can do anything for 15 minutes, vagyis Bármit csinálhatsz 15 percig. Ez arra jó, hogy az ember ne lovalja bele magát nagyon egy feladatba, pl. hogy kirámolja a szekrényt és rendet rak, aztán még három óra múlva is ott ül a kupac tetején. 15 percig csináljuk, aztán vége, jöhet a következő feladat. Nekem csak pár hónapja csurgott le, hogy ezt úgy is lehet értelmezni, hogy Akármit tudsz 15 percig csinálni, vagyis még ha nagyon nemszeretem feladatról van szó, akkor is csak 15 percig kell csinálni, és nem tovább. A fókuszálást egy pittyogó óra segíti a legjobban – ha megszólal, vége a feladatnak, és kész. FlyLady árul saját órát (timer), ami nagyon praktikus, de tényleg nem kell megvenni, teljesen jó egy mobiltelefon, amiben van visszaszámláló, vagy akár egy konyhai időzítő, ami sütési idő helyett most a feladatunk végén csipog.
FlyLady arra alapozva, hogy egy új szokás megtanulása 21 napig tart, minden hónapban másra fókuszál (mert a szétszórt SHE-knek biztosabb a 30 nap, mint a 21. :)). Az első hónapban semmi más feladat nincs, csak a mosogató fényesítése, és az, hogy 15 percig lomtalanítsunk minden nap (erről bővebben már itt írtam!). Aztán szépen jön folyamatosan a többi folyamat, minden hónapban csak egy új feladat. [Én ezt túl lassúnak találtam, ezért dolgoztam ki a 30 napos programot, ami alatt kényelmesen elsajátítható minden szükséges mozzanat.]
A programban segítségére lesz az embernek a Control Journal (Kontroll-napló), amiben vezethetjük a napi feladatokat, és rápillanthatunk, amíg még nem megy magától az egész. Ez tartalmazza a különböző rutinokak is (ld. alább).
Fontos még a naptárkezelés is, hiszen a szétszórt emberkék (meg igazából mindenki) nehezen jegyzik meg, hogy mikor mi van. Amint van valami esemény vagy alkalom, be kell írni a naptárba, akár több hónapra előre is (pl. mikor jár le ez meg az az oltás; mikor lesz tavaszi szünet stb.), így nem felejtődik el semmi. FlyLady árul saját naptárt, amiben jó nagy rubrikák vannak, hogy minden beleférjen. Mivel mi ketten élünk, egyelőre nekünk elég egy szimpla asztali naptár (plusz nekem a Google Calendar), de szerintem amint gyerkőcök lesznek, beszerezzük a nagy naptárat. :)
A program néhány alappillére
Akkor jöjjön a két legfontosabb, mindennapos rutin (a rutinok lépésekre bontott elsajátítását szintén a 30 napos programomban találjátok, ez itt csak egy ízelítőnek szánt felsorolás):
Before Bed Routine – vagyis a Lefekvés Előtti Rutin. Ez a következőkből áll.
- Készítsd ki a ruhádat másnapra (kiegészítőket, mindent), hogy reggel ne kelljen kapkodni, hogy „nincs egy göncöm sem”)
- Nézd meg a naptárat, hogy mik a feladataid holnapra
- Készítsd ki a reggel viendő cuccokat a felszállópályára (Launch Pad – lehet például egy üres asztalcsücsök a hálószobában, vagy az előszobában) – lakáskulcs, mobiltelefon, iratok, vagy bármi, amire a másnap során szükséged lesz. Hogy ezek mik, azt a naptár alapján tudod. ;)
- 2 percet szánj arra, hogy valamelyik (csak egy!!) kritikus területet (Hot Spot) semlegesítsd. A Hot Spot minden olyan terület, ahol szeretnek gyülekezni a cuccok – pl. egy alapból üres szék a hálóban, ahol gyakran a levetett ruhák kupacolódnak, a konyhai ebédlőasztal, a kisasztal a nappaliban; úgyis tudod, melyik az. :))
- Fényesítsd ki a mosogatót. (Alapjaiban meghatározza a reggelt, ha a csillogó mosogató köszönt, komolyan. :))
- Moss arcot és fogat.
- Emberi időben térj aludni.
Morning Routine – vagyis a Reggeli Rutin
- Öltözz fel rendesen, és vegyél cipőt. FlyLady mániája a cipő – a lényeg, hogy otthoni, fűzős cipő legyen, amit nem tudsz lerúgni, hogy a kanapén fetrengj. :) FlyLady szerint cipőben az ember jobban, gyorsabban végzi a dolgait, ami igaz is. Azért én most is mezítláb vagyok, de mindjárt felveszem az itthonra vásárolt mókusos women’secret szürke vászoncipőcskémet. :) A rendes ruha azt jelenti, hogy nem lyukas, foltos, stb. FlyLady szerint alapvető tiszteletet érdemelsz annyira, hogy normálisan felöltözz, akkor is, ha „csak” otthon vagy. Nem kell drága és puccos ruhának lenni, elég, ha tiszta, és kényelmes, és nyugodt lélekkel ki bírod benne nyitni az ajtót a postásnak. :) Ez a cipő egyébként az egyik legkardinálisabb pont az itthoni szokásokat illetően, Amerikában simán hordanak utcai cipőt az emberek, itthon ez kevésbé szokás, sőt, szinte idegen. Ha valamit kihagytok a programból, akkor a cipőviselés nyugodtan lehet az!
- Moss arcot, moss fogat, fésülködj meg, és végezd el a reggeli bőrápoló rutinodat (ha sminkelsz, akkor azt is most).
- Ágyazz be.
- Swish & Swipe, vagyis egy gyors mozdulattal töröld le a tükröt és a mosdót a fürdőben (akár ugyanazon papírtörölközővel, amin egy kis tisztítószer van), illetve kanyarodj egyet a vécében a vécékefével. A mindennapi kis törődés megkímél attól, hogy hétvégente vakarni kelljen a fogkrémet a tükörről, és vízkőoldózni a gyanús, sárga izét a klotyóban.
- Indíts be egy adag mosást (mivel ketten vagyunk, nekem nincs szükségem rá, hogy minden nap mossak, de amikor csak összegyűlik egy adag, indul is a mosógép. Szintén FlyLady mondás, hogy „Nothing says I Love You more than clean underwear„, vagyis semmi sem üzeni azt jobban, hogy szeretlek, mint a tiszta alsónemű. :))
- Nézd meg a naptáradat és a Kontroll-naplódat aznapra.
- Igyál egy pohár vizet és reggelizz rendesen.
- Gondold ki, mi lesz a vacsora.
Ha kialakultak a mindennapi rutinok, akkor lehet foglalkozni a részletes lakásápolással, melynek egyik eleme a Weekly Home Blessing Hour (Heti Otthonkényeztető Óra), amikor is egy óra alatt végigrohanunk a lakáson, és 10-10 percig a következőket csináljuk: porszívózás, felmosás, porolás, tükrök-ajtók letörlése, kukák kirürítése, ágyneműcsere, múlt heti újságok elrakása (helyükre v. papírgyűjtőbe). Nem tart minden feladat tíz percig, így pont kijön az egész egy órára. :)
A hét további napjainak is megadott feladatkörük van, ezenkívül a lakás 5 zónára van osztva, és minden héten más zónában „vagyunk” (erről e-mail értesítőket kapnak a levelezőlista-tagok).
- 1. zóna: a hónap első pár napja – bejárat és ebédlő
- 2. zóna: a hónap első teljes hete – konyha, mosókonyha, kamra
- 3. zóna: a hónap második teljes hete – fürdőszoba, vendégszoba, gyerekszoba
- 4. zóna: a hónap harmadik teljes hete – hálószoba, fürdőszoba, gardrób
- 5. zóna: a hónap utolsó pár napja – nappali
A hét napjainak témái
- Hétfő: Weekly Home Blessing Hour, a fentebb említett 1 órás gyorstakarítás napja
- Kedd: Plan & Play Day, minden, ami a tervezésről szól – milyen gyógyszerekből van hiány? hova megyünk nyaralni? mit csinálunk a hétvégén?
- Szerda: Anti-Procrastrination Wednesday, vagyis Anti-Halogató Szerda. Mi az a feladat, amit már régóta halogatsz? Lehet, hogy nem is tart olyan sokáig megcsinálni, mint gondoltad… Jelentkezz be a fogorvosnál. Fejezd be egy megkezdett munkádat (lehet „kötelező” is, vagy pl. egy hímzés, amin régóta dolgozol).
- Csütörtök: Errand Day – vagyis Feladatlebonyolító Nap. Bevásárlás. Számlák befizetése. Bármi, amit el kell intézni.
- Péntek: Táska- és Autó-lomtalanító nap. Minden vackot szórj ki a táskából és a kocsiból, ami nem kell. Ezenkívül péntek este van Date Night is, vagyis randi a kedvessel. Akkor is, ha együtt éltek. Akkor is, ha száz éve. Lehet otthon is maradni, megnézni egy jó filmet, kártyázni; mindegy, a lényeg, hogy együtt legyetek.
- Szombat: Family Fun Day! Pihenés, családi szórakozás. Lehet kirándulni, állatkertbe menni, faleveleket gyűjteni, közösen társasjátékozni, a parkban piknikezni…
- Vasárnap: Renew Your Spirit Day – vagyis a lelki megújulás napja. Sétálj egy nagyot, olvass egy jó könyvet, hallgass szép zenét, legyél egy kicsit magadban, tegyél fel egy pakolást, és lazíts.
A programra (levelezőlistára) ingyenesen fel lehet iratkozni a FlyLady oldalon. Naponta több tucat levelet fogtok kapni, ami egy idő után lehet, hogy kicsit zavaró lesz – nyugodtan töröljétek, ami nem kell, ezt maga FlyLady is időnként javasolja, a felgyűlt olvasatlan levelek ugyanúgy bűntudatot tudnak kelteni, mint más, kényszerből megtartott holmik. Azoknak, akik nem tudnak angolul, vagy szeretik, ha ki van hámozva a lényeg, újfent a 30 napos verziómat ajánlom, a hasznos dolgok és a lényeg benne van, a levelezőlistára kiegészítésként, érdekességekért érdemes feliratkozni, főként a többi „FlyBaby” (így hívják a résztvevőket) tapasztalataiért, tippjeiért.
A legfontosabb, hogy a programnak nincs „eleje”, simán lehet csatlakozni ott, ahol épp vagyunk. Ha a hónap közepén a 3. zónába érkezel, ráadásul kedden, akkor nem kell megijedni, hogy kimaradt a Weekly Home Blessing Hour és az első két zóna. Majd sorra kerül és kész. Ez akkor is érvényes, ha pl. valamiért „kiesel”, és hetekig nem tudod követni a programot. Az egésznek az a lényege, hogy a frusztráció és a stressz ritka vendég legyen az otthonban, és nem kell magunkat agyon szekírozni, ha valami nem sikerül „tökéletesere.” (A perfect – tökéletes – szó egyébként is szitokszónak számít a levelezőlistán.)
Marla a programhoz többféle hasznos, praktikus terméket árul a webshopjában. Csak olyan termékekhez adja a nevét, amik beváltak, és ő is használja őket. Ilyen például a szuperpuha, lila strucctollakból készült Tollseprű (Feather Duster), amivel tényleg gyorsan és hatékonyan lehet porolni (mellesleg úgy érzi magát tőle az ember, mint valami francia szobalány :D), a már említett Timer (pittyogós óra), vagy a mindent levakaró gumikefe, a Rubba Scrubba. Alapvetően az a lényeg, hogy multifunkcionális termékek legyenek, amik nem termelnek szemetet (moshatóak, újrahasznosíthatóak) – itthon is lehet hasonló verziókat kapni, rengeteg féle mikroszálas kendőt vagy „kukacos” portörlő kesztyűt árulnak a boltokban.
Még néhány FlyLady mondás a végére…
- Housework done incorrectly still blesses your family – a nem tökéletesen végzett házimunka is áldás a családnak.
- Progress, not perfection – haladás, nem tökéletesség
Ha szeretnéd beépíteni az életedbe FlyLady módszereit, próbáld ki a 30-napos programot, amit az eredeti rendszerből dolgoztam ki! :) Kattints ide!
juditfromsweden mondta
Sziasztok, szia Via!
Egy ideje már olvasom -és nagyon szeretem- az oldalt, főleg a hétfői inspirációs időzetek a kedvenceim <3
Most azért regisztráltam be, végre-valahára, mert annnyira tetszik ez a FlyLady program, de egyszerűen félek nekikezdeni. Méghozzá azért, mert sokszor nem vagyok eleget itthon ahhoz, hogy rendszeresen takarítsak… De komolyan. Van olyan, hogy programom van hétfőre, keddre, szerdára, csütörtökre, ami abból áll, hogy reggel korán bedobok valami reggelit, a tányért a mosogatóban hagyva elrohanok munkába, munka után irány a szociális elfoglaltság, majd éjfél körül hazakerülök, beesek az ágyba és kezdődik a következő nap… Sosem tanultam meg otthonról, hogyan is kell rendet és tisztaságot tartani, és egy viszonylagos-látszólagos rendnél alaposabban akarom csinálni a dolgot. Az ágyat már beágyazom minden reggel, nagyon jól esik :) A többit pedig szépen lassan egyesével… Főleg a fülrdőszoba rutin lesz rám jó hatással, ebben biztos vagyok. ^_^ Megyek is és irkálok valami teendő-listát.
További kellemes hétvégét!
Via mondta
Nincs mitől félned! Nincs takarításrendőrség! Annyit csinálj minden nap, amennyit tudsz. Nem köteleződsz el senki felé, ha egyszer beágyaztál – semmi baj, ha másnap nem. Vagy egy hétig nem. Aztán egyszercsak megint.
Teljesen jó, hogy lépésről lépésre csinálod. Az pedig tök nagy előny, hogy nem vagy otthon, addig se koszolsz. :D Minden nézőpont kérdése. Hajrá, így tovább!
Csoszi mondta
Szia Via! Lenne egy olyan kérdásem hogy Flylady oldalán hol lelem meg a levlistára jelentkezést? Én azt hittem tudok angolul de kifogott rajtam:(
Köszi: Szilvi
Via mondta
Ne haragudj az angolodra, őszintén szólva elég nagy katyvasz a FlyLady honlap. :(
Itt a link: https://flylady.net/pages/get_started_1.asp
Ezen belül pedig ide kellene eltalálnod: https://www.bigtent.com/groups/flylady
De nekem is keresnem kellett. :D
Via mondta
Még nem láttam sehol ilyen gumikefét (mert lényegében az), de attól még létezhet!
Carmabelle mondta
Via, a rubba scrubbának van magyar megfelelője?
Via mondta
Szia Skippo! Örülök, hogy idetaláltál! Holnap kezdjük a háztartási naplót, amit ebben a rendszerben kontrollfüzetnek hívnak, naptárazni pedig jövő héten fogunk. És még tavaly márciusban írtam egy bejegyzést hasonló témában: https://charmed.animehq.hu/blog/2008/03/25/hasznalati-utasitas-a-lakasunkhoz/ Hasonló alapelven működik, bár pont az említett könyvet nem is ismerem. :) Úgy látszik, ezek másnak is bevált módszerek.
zeugma mondta
Üdv!
Csak jelzem, hogy a link a régi honlapra mutat, ezért már nem működik. Itt a jó:
https://www.urban-eve.hu/2008/03/25/hasznalati-utasitas-a-lakasunkhoz
Via mondta
Köszi! ♥
Végignyomtam egy „find and replace”-t a blogon, de az csak a bejegyzéseket nyálazta át, a kommentekhez nem fér hozzá, úgyhogy itt maradtak a régi linkek.
Skippo mondta
Sziasztok! Nagyon-nagyon örülök, hogy rábukkantam erre a bejegyzésre. :D Teljesen aktuális számomra. Úgy tűnik, hogy titkon én is Flylady akarok lenni, mert éppen öntudatlanul is hasonló dolgokat igyekszek megvalósítani az életemben. Már kb. egy hete folyamatosan lomtalanítok. Írom, fényképezem az eladandókat, kidobom a kidobandókat, stb. De még nagyon messze a cél. Talán ez a módszer ad valami további pluszt, segítséget a megvalósításban. Már egy pár hónapja igyekszek életmódot váltani. Több-kevesebb sikerrel. Ennek része a rég óhajtott vágy elérése, miszerint BO legyek. (Na jó, igazából az a nagy gondom, hogy tökéletes akarok lenni. A mi elég abszurd dolog. Fene a maximalizmusba.) Kissé groteszk keveréke vagyok a két metódusnak. Bizonyos aspektusokban BO, mert szeretek rendszerezni, s a legtöbb cuccom rendszerezve van. Gyűjtögető típus vagyok. „Á ez jó lesz még valamire” bűvös mondat gyakran hagyja el ajkam. (Ez nagyrészt igaz, mert mindig alkotok valamit, amihez felhasználom ezeket. De gyakori, hogy félbemarad az alkotás. S aztán a félbemaradt alkotásokat kezdem el gyűjteni. :) De egyszer aztán végül csak elkészülnek… ) Igaz a „gyűjteményeim” előbb-utóbb rendszerezve vannak, mert szeretem, ha tudom mi hol van. De mégis állandó a káosz az életemben. A rendszeresség hiánya okozza a legtöbb gondot. Nem rutin a rendrakás, -tartás. Kampányszerűen szoktam rendbe vágni a lakást. Akkor végkimerülésig hajtom magam, hogy minden csilivili legyen. Hogy mindennek helyet találjak. Gyakran rendszerezek, szortírozok. De akárhogyis, mindig túl sok cuccunk gyűlik össze. S túl sokat is töltök el egy-egy dologgal. Pl. képes vagyok fél, háromnegyed órát sikálni pl. mosogatót, kádat. Naná, hogy nincs kedvem naponta megcsinálni, mert rámenne az életem. De túl pici a lakásunk ahhoz, hogy hagyjuk elkanászodni a lomot, kupit, stb-t. Már min. két jól látható helyre kiírtam, hogy „csak lépésenként. Ne készítsd ki magad!” Kezdem elfogadni, hogy kisgyerekes lévén minden jóval több időbe telik. Sajnos nehezen érem be rövid intervallumokkal. Túlságosan el tudok merülni, belefeledkezni a dolgokba. Pedig már összeírtam, hogy mi mennyi időt vesz igénybe minimálisan, s igyekszem tartani magam ahhoz, hogy ne is kerüljön többe. (pl. portörlés 10 perc) Napokra osztottam fel a tennivalókat, hetirendet képezve (mosás: hétfő-szerda-péntek), hogy ne egy nap mindent, s maradjon idő mindenre. De kissé nehezen ültetem át a gyakorlatba. Lehet túl drasztikusan akarom? Tényleg az öltözz fel normálisannal kéne csak kezdenem! Az nálam olykor gond… Túl sokat vagyok itthon, s a gyerek akkor is szeret, ha teszem azt nem fésülködök meg. :) Szomorú, de el tudom hagyni magam. Vagy méginkább az a gond, hogy utoljára hagyom magam. Valahol a család, macska, lakás után jövök hárommal. :(
Ajánlom figyelmetekbe az örökölt, de eddig csúnyán elhanyagolt, de újonnan felfedezett könyvem: Cassandra Kent – Mindentudó könyv a háztartás trükkjeiről. Nagyon jó tippek vannak benne. Mert nem mindig a mikor mennyit a probléma. Olykor a hogyan is gond. Pl. egy nem megfelelő tisztítószerrel is sok időt lehet veszíteni. Jó kis időtakarékos, s zöld tippek vannak benne. Pl. a háztartási napló.
„HÁZTARTÁSI NAPLÓ
A háztartási napló arra jó, hogy a lakással kapcsolatos valamennyi információt ugyanazon a könnyen elérhető helyen tartsuk. Különösen az olyan apróságok feljegyzése fontos, amelyek egy idő után kimennek az ember fejéből, teszem azt egy jó iparos telefonszáma vagy az oldószer, amelyik egyszer jól bevált egy bizonyos folt eltávolításában. Használhatunk több noteszt is, vagy egyetlen gyűrűskönyvet – ízlés szerint. Nem árt, ha lehetőség van az egyes lapok kivételére vagy betoldására, valamint olyasmik őrzésére, mint festék- vagy szövetminták. Szánjuk a napló egy részét egyfajta házi leltár felvételére. Ez jól jöhet tűzkár vagy lopás esetén. Ugyanebben a részben van a helyük a garanciáknak, használati utasításoknak és ide írhatjuk be a fontosabb tárgyak beszerzési időpontját is. (Meg a garancia időtartamát is.) A családi ünnepnapok, események naptára szintén fontos része egy ilyen naplónak.
A NAPLÓ TARTALMA
Íme, mit érdemes bevenni a háztartási naplóba.
Fontos dátumok
Írjuk fel a születésnapokat, iskolaszünetek, ballagás, fizetési határidők dátumát. A felfrissített adatokat vezessük be az az évi naptárba.
Háztartási leltár
Soroljuk fel az értékesebb tárgyakat a gyártási számmal együtt (ha van ilyen). Fényképezzük le ezeket. (Magukra a tárgyakra is ráírhatjuk láthatatlan tintával a nevünket.)
Őrizzük meg a garanciákat, használati utasításokat a vásárlási bizonylatokkal együtt. A vaskosabb leírásoknak külön dossziéban a helyük.
Lakáskarbantartás és –dekorálás
Jegyezzük fel az alkalmazott mesterek nevét, címét és telefonszámát. (A megelégedettségi faktort is! – Skippo)
Készítsünk vázlatot a vezetékekről, csövekről és bármely olyan tárgyról, amely probléma forrása lehet a lakás dekorálásánál.
Egyéb
Aki gyakran rendez vendégséget, írja fel az egyes alkalmakra meghívottak névsorát és a feltálalt ételeket.
A kert megszállottjai vezessenek ültetési stb. naplót a kinti teendőkről.
Akinek kocsija van, külön naplóban tartsa a biztosítási adatokat és a javítási dátumokat, stb.
Vezessünk naplót arról, hogy milyen foltot hogy sikerült eltávolítani.
Stb.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓ
A legtöbb otthon rendszeres karbantartást igényel. Jegyezzük fel, hogy melyik javítás mikor történt. A festésre, tapétázásra stb. vonatkozó részletek feljegyzése ugyancsak hasznos.
Érdemes egészségügyi fejezetet is nyitni, mely a szükség esetén tárcsázandó számok mellett a családtagok gyógykezelési történetét is tartalmazza.
Ugyancsak érdemes egy fejezetet szentelni a helyi szolgáltatásoknak – taxi, szemétszállítás vagy a könyvtár nyitva tartása.
Tartsuk a naplót könnyen hozzáférhető helyen, hogy minden családtag használhassa, ha kell.”
Remélem hasznos volt. Bocsi a kisregényért.
Gratulálok a nagyszerű blogodhoz, s a megvalósított életrendszeredhez! :)
További sok sikert hozzá!
Skippo
Thim mondta
:) Köszönöm.
Via mondta
Nekem bevált! Gondolkodom, hogy lehetne egyszerűen magyarítani a módszert. Nemsokára kitalálok valamit, jó? :)
Thim mondta
Nos, ez nagyon jól hangzik. Valóban működik? Sajnos, magamat az első kategóriába kell soroljam. 8 év háziasszonykodás után sem merem azt állítani az általam vezetett háztartásról, hogy jól szervezett lenne. :) Bár mentségemre legyen mondva, 3 férfi(fiú) segítségem van….
Angol nyelv ismeretem minimális (középiskolai maradványok), ezért én regisztrálni a Flylady honlapon nem szeretnék. Esetleg valakinek valami ötlete, miként sajátítsam el a módszert? Segítséééég!!!!!
Via mondta
Szia!
Tudom, a magyar nem szereti a passzívat, de így jött ki. :) A google azért ad rá 800+ találatot. Át nem írom, mindig így mondtam, substandard nyelvi forma, békében vagyok vele, a saját blogomon megfér. :) Ha és amennyiben könyvírásra adom a fejem (nem), ígérem, nem fog ilyen kerülni bele.
A horgászatnak én se vagyok szakértője, de a fly fishingre ezt találtam: https://www.vmri.hu/~legyhorg/legyes1.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Artificial_fly Ezek meg itt eléggé a zümmögő rovarra és nem a repülésre hajaznak. :) De ettől a flying bait-ről nekem se a légy jut eszembe, az tényleg repülő csalit jelent, és nem a rovart. A fly bait már más tészta.
Köszi, hogy írtál!
GeeDawg2 mondta
egy apró megjegyzés: a „viendő” elég magyartalan kifejezezés, én biztos, hogy inkább a „vinnivaló”-t használnám. A legyező hporgászatba nem kötök bele, ha ez a magyar szakszó, de nekem angol nyelvű területen a flying bait olyannyira sem kötődött a légyhez, mint a villanykörte a császárkörtéhez…
erka mondta
Köszi! :D Menet közben számomra is kissé letisztult a dolog, csak az első héten annyi (too)hot spot-om volt még, hogy csak azokra jutott idő.. :D Most már a szekrényekben is elkezdtem a rámolást.. :D Az a poén, hogy ma van a gyorstakarító nap, és nem úgy állok hozzá, hogy jaj, neeee… hanem minél hamarább el is akarom kezdeni.. :D
Via mondta
Megpróbálom elmagyarázni, bár a magyarban nincsenek tökéletes megfelelők. :)
clutter (főnév): minden olyan izé, ami nem kell, nem működik, és nem szereted. Vicikvackoktól elkezdve „hasznos” dolgokig ez minden lehet, „valamire még jó lesz” és társai.
to declutter (ige): „kiganyéz”. :D Kiszórja a felesleges cuccokat. a „Declutter your purse” esetében például ez a táskád kirámolását és a felesleges dolgok kidobását jelenti. Félig megevett műzliszelet, öt éve nem releváns blokkok, rágópapír, szórólap, stb.
Hot Spot (főnév): ez már FlyLady szóalkotás, afféle „gócpont”-ot jelent, ahol szeret a cucc összegyűlni (nem csak clutter). Például a hálószobádban egy szék, ahova mindig „lehányódik” a ruha (elég csak egy zoknival kezdeni, estére már plafonig ér a kupac :D). Vagy az előszobában egy kis polc, ahova mindent kiborítasz, mikor hazaérsz. Vagy a konyhában az ebédlőasztal. Vagy az íróasztalod. Vagy a nappaliban a dohányzóasztal. Itt szeret táborozni egy csomó tányér, pohár, könyv, magazinok, ezmegaz. Ezek a felületek a szobák „shiny sink”-jei (illetve a hálónak inkább az ágy), tehát ha szép, üres ez a felület, az egész szoba rendezettebbnek tűnik. Esténként néhány perc összeszedni és elrakni a helyükre a cuccokat a Hot Spotokról, és reggel rendezettebb látvány fogad. :)
Remélem, érthetően sikerült elmagyarázni, ha bármit nem értesz még, kérdezz! :)
erka mondta
Nekem van is kérdésem: nem igazán tiszta, mi a különbség „declutter” és a Hot Spot között…
Az időzített feladatvégzés nagyon bejött- sok munkának neki sem kezdtem, mondván úgysincs rá időm- így meg csak csinálom 15 percig és kész.. :D
Via mondta
Orsi, Neked meg nem válaszoltam. :)
A vasaláshoz az a praktikám, hogy nem veszek vasalandó cuccokat, és szerencsére megtehetem, hogy nem kell vasalgatni, csak ha kedvem szottyan, mert nem irodai munkakörben dolgozunk a párommal, szóval nincs ingezés. :)
Via mondta
Szia Erka!
Köszönöm, hogy írtál! :) Úgy örülök, hogy segíthettem! :D
Itt a hozzászólások között nyugodtan beszélgethetünk az egész FlyLady rendszerről, és segíthetjük egymást, vagy kérdéseket tehetünk fel. Ha másnak is van tapasztalata, írjon nyugodtan! :)
erka mondta
Szia!! Örök hálám a postodért!!! Még csak 5. napja repülök, de már most ég és föld a különbség az előző életemhez képest!! :D
Első nap még vigyorogva fényesítettem a mosogatót, el sem hittem, hogy működik majd, egyszerű amerikai tömegagymosásnak gondoltam… De ahogy olvasom a napi 10 emailt, csakis helyeselni tudok minden törekvésükkel… Ragyog a mosogató és terjed a tisztaság.. és ez olllyan jóóóó!! :))
Mielőtt családom lett volna (2 pici lány + napi 12-14 órát dolgozó férj), annyira hiperprecíz voltam, hogy még a ruháim is árnyalatok szerint voltak összehajtogatva a szekrényben, a csepptálcában meg nem volt ideje megszáradni az edényeknek, mert mindet tükörfényesre törölgettem… Most meg… szép lassan bekúszott a káosz (vagy CHAOS) a lakásba, állandó stressz, veszekedés, keresgélés… Szóval tényleg volt (van) min változtatni… :D
Most megyek is, gyorsan elolvasom a mai méljeimet. Még egyszer köszi! :)
Orsi mondta
Szia! Én most kezdem a programot, remélem működik. Ez egy kicsit egyenletesebbé teheti a házimunkák végzését számomra, mert szerintem én valahogy a két típus keveréke vagyok: egyszer halogatok, aztán meg a szőnyeg rojtja is vigyázzba’ álljon! Ja, egy kérdés: nincs valami praktikád vasaláshoz?
Ginusz mondta
Tényleg gondolkodtunk már a mosogatógépen :) Csak elszédülne szegény. De valóban rengeteg időt spórolna meg, csak semmi sincs ingyen :(
Viszont legutóbb (tegnap) megmentett az esti összepakolás. Nem mindig pakolok össze, de véletlenül megtettem este. Így reggel 6 óra 4-kor kelve elértem a 6.15-ös buszt. Igaz, hogy a város szélén, de még ülőhelyem is volt :D Talán mégiscsak rendszeresítenem kéne…
Amúgy általában én is tudom, hogy mit hol keressek, kivéve ha nem nálam van. Amióta új, nagy szobám van, elférek, és (általában tanulás helyett) sokat lomtalanítottam is. Azért még van mit, de majdcsak lesz már április közepe… Yupíí
Ui.: megvan a pendrive-om, táskacsere volt.
Via mondta
Szia!
Nem kell megvárnod a jövő hetet. Ma este is elkezdheted, holnap is, bármikor, nem lesz tökéletesebb holnapután meg egy hét múlva se. ;)
Én 2007. októberben kezdtem, szép lassan mindennel, lomtalanítottam, aztán elkezdtem minden nap beágyazni, ilyesmik. :) A lényeg, hogy lassan haladj, és ne akarj egyszerre sokat!
bettuka mondta
szia!
Ti hogy kezdtétek, mit kezdtetek el először csinálni?
És mikor?
Én a jövő héttől kezdem el csinálni, bár mondjuk a reggeli és az esti rutint azt már most is csinálom.
Nekem nagyon tetszik ez a cikk:D grat!
Via mondta
Szia, Boróka, örülök, hogy sikerült! :)
Szerintem sosem késő. :) Nagyon jó, hogy másoknak is segítesz. Szerintem ez az egész szemlélet sokat tud változtatni nagyobb közösségek életén is. A levelezőlistán volt szó például olyan tanárnőről, aki az osztályában alkalmazta a módszereket. Utolsó óra után a gyerekek rendet raktak a padjuk körül. Azért mennyire más, hogy 30 ember „takarít” 2 percig, vagy 1 takarítónő egy órát, nem? :)
A gyerekek szintén 15 perces intervallumokban írták meg a házit otthon, és sokkal jobbak lettek az eredményeik a fókuszált figyelem miatt. Az élet rengeteg területén lehet használni ezeket az egyszerű „mankókat”! Pont ezt szeretem benne. :)
Boroka mondta
Szia Via!
Nagyon szépen köszönöm a segítséget! :)
Én is nagyon örülök a FlyLadys cikkednek, már nagyon vártam! Hónapok óta ez az oldal az egyik kedvencem! Én nagyon sok mindent alkalmazok tőle, minden tetszik: az időzítő óra, a zóna rendszer, a lomtalanítási taktika….stb. Amióta alkalmazom ezeket, azóta van rend az életemben, és ettől annyira kiegyensúlyozott vagyok, és tőlem- a családom is. Akik megmosolyognak érte, azokon én is tudnék mosolyogni……de tőlem mindenki azt csinál amit akar! Én e szerint takarítom a házunkat, és sorba fertőzök meg mindenkit! Aki ráérez az ízére, az szerintem már nem is tudja másként csinálni! Mert ugye minek is másképp, ha ez a legjobb!!! Azelőtt minden tennivalót halogattam, rengeteg dolgot felhalmoztam, mint egy hörcsög,stb. Most élvezem a selejtezést, és a feladatok megoldását. Szerintem az a baj, hogy nem volt kitől megtanulnom, és most jöttem rá, hogyan is kell ezt jól csinálni! Talán, még nem késő!!!
Libapek mondta
Hahaha! Vicces, amit a gyerekről írtál!
Hát én még múlt hónapban tényleg majdnem idegrohamot kaptam: kétségbeesve kerestük a személyimet egyik reggel, és sehol nem volt, már azt hittem, elvesztettem. Tényleg marha ideges voltam, és éreztem, hogy Fridának ehhez köze van, csak azt gondoltam, hogy nem vetíthetem ki az idegességemet egy szegény ártatlan gyerekre. Erre balsejtelemtől vezérelve kinyitottam Péter zoknisfiókját. És voilá, ott volt a személyim. És Manóvezér tette oda. :)
Ja, és ha rendbeteszem a szekrényt, akkor Frida a következő percben kipakolja. És nem tehet róla, hiszen csak azt látta, hogy pakolok, és utánozni próbált. De tényleg egyre jobb lesz, és megéri. :) Most pl már tök szívesen összepakol maga után, ha megkérem, pedig még csak 14 hónapos múlt.
Via mondta
Ginusz: Fúha, hát ez így tényleg bonyolult… Nekem annyival egyszerűbb, hogy ketten vagyunk kis lakásban, szóval bírható a dolog, és mivel már megszoktuk, hogy rendet tartunk magunk körül, egy esetleges későbbi nagyobb lakást is könnyebben fenntartunk majd, ill. mivel a csemete is ezt látja majd, ő se fog keresztbe tenni direkt (remélem xD).
Ha kapnék valamit egy gyerektől, megköszönném, elfogadnám, aztán titokban visszaadnám az anyukájának, mikor elbúcsúzunk vagy valami. :)
Nekem azért is éri meg ez az egész rend-dolog, mert iszonyú sok időt spórolok azzal, hogy nem kell keresni semmit. Bármi kell, tudom, hogy hol van, és nem rohangálok fel-alá, hogy keressem. Ez főleg a lakás iratainál hasznos, pl. ha baj van, felcsapom a mappát, ott van benne a vízvezetékszerelő száma, vagy a kábeleseké, vagy bárkié. Egy helyen vannak a nyuszi oltási papírja is, csak leveszem a polcról, nyuszi hordozóba be, és indulhatunk is. És már szerencsésen kiiktattam a fekete-lyuk szerű mély, mindent elnyelő, vegyes tartalmú dobozokat, fiókokat is, úgyhogy tényleg mindenről tudom, hogy hol van, és mindenről tudom, hogy mi van benne. :) Nekem ez segít a stresszmentességben, hogy átlátom a dolgokat, és nem frusztrál a környezetem, hanem megnyugtat. Mert sokkal másabb úgy felkelni reggel, hogy kupleráj van, és „jaj, még ez is”, mint hogy minden ruha a helyén, van tiszta cucc, amit fel lehet venni, a konyhában van tiszta bögre és kaja, tehát tudok mit enni, és nem kell rohangászni meg kapkodni.
Libapek mondta
Ginusz, úgy tényleg nem egyszerű, hogy többen vagytok, és egyedül te csinálod. Bár nálunk főleg annak van nagy sikere, hogy pl beállítom az órát 12 percre, és akkor együtt rendet teszünk a konyhában, plussz felmosunk. És tök jó érzés, hogy csak ennyi időt kell rászánnunk, és másnap mégis tiszta konyha fogad minket. A rend gyakorlatilag fejben dől el valahol. És ha tudod, hogy 15 perc alatt tehetsz vmit, amitől máris jobb lesz… Bár ahogy írod a másfél órás mosogatás. Nem is tudom elképzelni. Nem gondolkodtatok mosogatógépen? Mert másfél óra alatt anny mindent lehet csinálni még, és egy csomó időt spórolnátok.
Ginusz mondta
Hú, Via, szavadon foglak ;) Csütörtök kivételével szabad vagyok :)
De nem tudod, mire vagyok képes… na jó csak vicceltem, de tényleg kíváncsi vagyok, mekkora rend a nem tökéletes, de mégis rend. Nekem az most a legfontosabb, hogy lehet kupi, de tudjam hova tenni az egész kócerájt 2 perc alatt, ha véletlenül jön valaki. Aztán onnan újra elővehetem, és kész az instant kupi. Szóval van helyem hova eldugni :)
Nem tudom, mennyire lenne ragadós, most említettem Anyunak, és azt mondta, hogy amit ma este megcsinál, reggel már nem úgy van. Mi mindannyian azt szoktuk meg sok-sok év óta, hogy amerre megyünk, oda tesszük le a dolgainkat. Így szokott lenni családi szemüvegkeresés stb. Így nehéz. Ráadásul mamám is velünk lakik, ő pedig szeret…hmm nem szereti a rendet. Tudod, a pirítós nem morzsál, nem kell tányér felett enni, és nyugodtan végig lehet vinni kézben (!) a konyha-nappali-szoba útvonalon. De beteg, el kell nézni…
Szóval ezért gondoltam, hogy nehéz, de majd próbálok „fertőzni”, bár nem vagyok túl hiteles, egy pendrive még mindig nincs meg…
Most már szép nagy szobám van, több szekrényem, polcom, mint cuccom. Eddig a plafonig voltam szekrényekkel, dugig töltve, most már kapnak levegőt a ruhák. Így nem tart sok ideig az öltözés, de fölösleges kikészíteni este a ruhát, másnap lehet, hogy másmilyen kedvem lesz. Soha nem tudom előre. Meg reggel összeszedettebb a fejem.
A történethez annyit fűznék hozzá, hogy érthető és jogos a felháborodás, mert az. De a bácsi lehet, hogy nem azért mondta. Én is védtem már ki így gyerekektől izéket. Ez egy jobb indok annál, hogy ez nekem nem kell, már nem vagyok gyerek, nem játszom stb.
Vissza a mosogatásra. Szombatonként amikor főzünk, 1-másfél óra a mosogatás, egy edény kb. 3x megy át a kezeim között. És a családból még én mosogatok a leggyorsabban. Múltkor 1,5 óra volt a panírozás!!! A palacsintasütést sem úszom meg 1 óra alatt :D
Egyelőre ott tartok, hogy épp viszonylag rend van. Csak 2 kupac van a földön :) És a legnehezebb a csütörtök. Nekem valahogy nagyon nehezen megy 5 dolgot összegyűjteni. Ez is az a szemlélet? Ez a no stress, örüljünk? Mert akkor ez marhára rámférne. Már a szervezetem jelez, hogy túl stresszes vagyok :(
Via mondta
Októberben volt egy éve, hogy elkezdtem, szóval volt ideje beépülni. :) De sokkal jobban érzem magam azóta, lelkileg is, meg minden.
Libapek mondta
Húúú, te aztán hardcore Flybaby vagy! Ezt a sztorit kétszer is el kellett olvasnom, mire leesett! :)
Via mondta
Örülök, hogy tetszik, reméltem, hogy elolvasod! :) Tényleg van Crisis Cleaning is, még van hozzá egy órás mp3 is, amit a füledbe rakhatsz, és akkor Marla mondja, hogy mit csinálj. :D Még szerencsére nem volt rá szükségem.
Nekem a timer (munkára fókuszálás céljából) rendszeresen használatban van. 15 perc mozgás minden nap (minimum, szerencsére van pont 15 perces edzés a bigyóban, amit csinálok, ha más nem, azt MINDIG megcsinálom). A Morning Routine mindig megvan, az Evening általában annyiban nem, hogy ritkán készítem ki a ruhát, de mivel (már) rend van a gardróbomban, és tudom, hogy mim van (illetve mindent vissza is raktam a helyére), ezért elég kigondolnom elalvás előtt, hogy mit veszek fel, másnap reggel meg felveszem. :)) A Hot Spotokat is szoktam irtani, amennyire lehet, legalább az íróasztalomon, hogy reggel nyugodtan folytathassam a munkát, ill. a nappali asztalán meg az előszobában.
Igyekszem mindig rendbe tenni a konyhát este, mosogatás, stb. De legalább rendbe szedni, amennyire lehet, elrakni a cuccokat a helyére, stb. Control Journal-om volt, amíg minden nap volt egyetemem, most itthon vagyok, úgyhogy elég jól tudom, hogy mi a feladatom. Általában felkelés, morning routine, kis munka, ebéd, sok munka, vacsi, pihenés, aztán torna, evening routine és alvás. :)
Meg persze vannak dolgok, amiket már automatikusan csinálok, pl. ha kifolyik valami, rögtön feltörlöm. A cuccokat visszarakom a helyükre, ha végzek és már nem kellenek.
Szerencsére a párom is „flywashed” (FlyLady által agymosott), elpakol maga után, mosogat, porszívózik, meg minden. Egyedül a vécéhez nem hajlandó nyúlni, de minden mást megcsinál. :)
Egyébként egy aranyos sztori, múltkor leutaztam a szüleimhez, a vonaton a következő párbeszédet hallottam egy bácsitól meg egy utazó kislánytól.
– Tessék, neked adom ezt a (valamilyen játékot).
– De szép! Mi ez?
– Az X. nénitől kaptam ajándékba.
– Jaj, hát akkor azt ne add nekem, nem szabad, amit ajándékba kapsz, azt mindig meg kell őrizni!
Na ezen puffogtam magamban egy sort. Megérkeztem az állomásra, anyu ott várt, elmondtam neki, hogy „képzeld, mit hallottam a vonaton”, ő meg csak annyit mondott rá, hogy „aha”. Mondom biztos én vagyok a hülye, ezért amint lehetett, felhívtam a kedvest. Elmondom neki is a sztorit. Válasz: – ÁÁÁÁÁÁÁÁÁ! ÚRISTEN! Szegény gyerek, jól beletáplálják, hogy minden sz*t őrizzen meg, és lelkifurdalást keltenek benne, ha nem teszi!
Mondtam, hogy jó, akkor nem csak én vagyok a hülye (vagy mindketten azok vagyunk), hogy rögtön ez jutott eszembe róla nekem is. :D
Egyébként asszem ennyi. Lehet, hogy van még más is, csak már fel se tűnik! :D
Libapek mondta
Húúú, végre, végre, végre rászántad magad, hogy írj a Flyladyről! Fú, nagyon klassz lett! :)
Én akkor kezdtem el alkalmazni, miután Frida megszületett. Az első idők tényleg nem arról szóltak, hogy csillogjon a lakás, főleg az első Fridával együtt töltött vizsgaidőszak volt naggggyon durva. Hú, még visszagondolni is szörnyű, de ennyi még belefért. Ez a 15 perc tényleg a legjobb ötlet, mert baba mellett is kivitelezhető (na nem mindig), másrészt nálunk a délelőtt a morning routiné volt, együtt pakoltuk a mosógépet, stb. Persze nem akkor, amikor a fent említett leánygyermek még moccanni sem tudott, hanem már nagyobb korában. :) És amióta rászoktam a sine your sink-re, azóta utálom, ha úgy indul a reggel, hogy mosatlan edény van előző nap estéről. Igaz, hogy pici lakásban élünk, de olyan jó érzés, hogy egy óra alatt teljesen rendbe lehet tenni, úgy, hogy abból negyed óra pihi. :)
Még nagyon jó dolog szerintem a Flyladynél a krízis cleaning. Vagy valami ilyesmi. Azt hiszem, minden szobában (plussz konyha és fürdő) 15 percet kell eltölteni, és annyi mindent megcsinálni ez idő alatt, amennyit csak tudsz. És óránként 15 perc szünet. :) De a honlapon ez is tök jól le van írva.
Tényleg, Via, (illetve többiek) miket vettetek át Flyladytől, és hogyan passzintottátok bele a saját életetekbe és rendszeretekbe?
Hú, a naptár normális használatát nekem is megtaníthatná valaki. Én ooolyan szétszórt vagyok!
Bocsánat, ha sok a félreütés, mellettem elkezdett ébredezni a babalány.
Via mondta
nocom: Bárhova írhatsz, nagy örömet szereztél a hozzászólásoddal, köszönöm szépen! Remélem, még sokáig hűséges olvasó maradsz, és tudok még olyat írni, ami inspirál. :) Írj máskor is! :)
Ginusz: Az rend nem feltétlenül jelent múzeumi tisztaságot és lakatlanságot, nálam legalábbis nem. Majd gyere egyszer át, amikor úgy érzem, hogy rend van, és mondd meg, hogy milyennek látod. :) Ha nem tetszik, összerondíthatod. ;)
Egyébként tényleg nehéz lehet úgy, hogy csak Te akarod… Viszont olyan levelek is jöttek már a levlistára, hogy egyedül elkezdte valaki (mondjuk pont csak a szobájában), aztán mások kedvet kaptak, beszálltak, stb. Példát kell statuálni. :) A jó példa nálunk pl. annyira ragadós, hogy a 250 km-re lakó szüleim is elkezdtek kiszórni mindenféle fölösleges cuccokat. :D
Ginusz mondta
Úh, én annak is örülnék, ha egy kicsit jobban tudnék koncentrálni egy dologra, nem zavarna a zaj, semmi sem vonná el a figyelmemet…
Tényleg elég időnként 2-10 perc, de az asztalommal nem tudok mit csinálni. Talán ha vége lesz a gyakorlótanításnak, akkor :(
Valószínűleg akkora SHE vagyok, amekkora lehet, de 1 kérdés: miért érzem üresnek a szobát, ha rend van? Olyan, mintha nem laknék ott. Nem merek leülni stb.
Mosogatás: mi itt vagyunk 5-en. Mire elmosogatok, komplett új adag jön, nálunk nincs üres mosogató, mert vagy én, vagy bátyám épp most viszünk le néhány tányért, 3 bögrét. Plusz mindenki máskor eszik/ nassol, vesz új tányért. De egyedül vagy ketten szerintem működne.
Ezt szerintem csak úgy lehet csinálni, ha a házban mindenki csinálja. Mert ha van valaki, aki sportból keresztbe tesz, akkor úgy nehéz :( Például szétszór mindent és szétpakol, és a finomabbakat nem említem.
Bocsi a pesszimizmusomért, a szobámat igyekszem azért néha rendbe rakni, tényleg rövid idő, de ennyi emberre egy ember kevés. Meg még túl önző vagyok ahhoz, hogy más után pakoljak és takarítsak. Inkább leülök játszani :)
Na de gondolkodjunk pozitívan! Kikészítem a ruhát és a táskát! De a szobán kívül nem terjedek :)
nocom mondta
Nem kifejezetten ide kellene írnom, de kb két hét után most végeztem összes bejegyzéssel, és gratulálok a bloghoz, egyik kedvencem lett;) És elég nagy lökést adott ruhák+magazinok rendbetételéhez, fürdőt már extra fényesre sikáltam múlt héten…pizzareceptemen is módosítottam, miután olvastam, h te hogyan készíted, és sokkal finomabb lett:) Szóval nagyon örülök, h idetaláltam:)