Célokat kitűzni nem csak január elsején, hétfőkön vagy kerek évfordulókon lehet — egy átlagos kedd is fenekestül felforgathatja az életedet, ha úgy döntesz… :) De ne aggódj, a célkitűzésnek nem kell valami multis negyedéves teljesítménymutatós őrületnek lennie.
Definiáljuk újra: Mi az a célkitűzés?
Teljesen leegyszerűsítve arról van szó, hogy kifundálod, mire van szükséged ahhoz, hogy egy számodra boldog életet élj, és utána megtervezed és megvalósítod az oda vezető utat, reagálva a változó körülményekre és arra is, ha te magad változtatsz azon, hogy mit szeretnél.
A célkitűzés egy folyamatos önismereti út, önmagunk felvállalása, a saját vágyaink és határaink tiszteletben tartása és nagyon fontos eleme az önmagunkkal való kedves, szeretetteljes bánásmód is. Épp elegen hajcsárkodnak velünk és vetítik ránk az elvárásainkat, saját magunkkal szemben nem szükséges ilyen ostorozó tanítónéninek lenni.
Itt megtalálsz minden olyan cikket, hanganyagot és nyomtathatót, ami segít elindulni a tervezésben és a célmegvalósításban.
Célkitűzés mítoszok és eltérítő hadjáratok
Nagyon sok marhaság kering a célokról és az álmainkért való küzdelemről, legtöbbször olyanok papolnak róla, akik soha nem csináltak semmit azért, hogy nekik jobb legyen, de a „biztonság kedvéért” téged is lehúznak. Íme néhány mítoszpukkasztó cikk és gyakorlati segítség arra, hogy hogyan tudd figyelmen kívül hagyni a károgókat, akik szerint úgysem érdemes csinálnod semmit.
- Minek tervezni, ha úgyse az lesz, amit szeretnék? Kezdd itt, ha úgy látod, hogy most teljesen felesleges foglalkozni a céljaiddal.
- 5 tévhit, ami miatt nem jutsz közelebb a céljaidhoz
- Így léptesd elő az álmaidat céllá – értékmátrix – ezzel a módszerrel kézzel fogható közelségbe hozhatod azt, amire szükséged van
- Miért ne kürtöld világgá a céljaidat (és a bajaidat) – nem mindenki érdemes arra, hogy hallja a céljaidat, arra meg főleg nem, hogy kommentálja és becsmérelje. Így védd meg magad a kéretlen okoskodóktól.
- „Hiszti-e, ha nem érem be ennyivel, és többre vágyom?” Rövid válasz: nem. Hosszú válasz: olvasd el a cikket, és kezdd el tiszteletben tartani a saját igényeidet!
A célmegvalósítás varázsszava
Nem csak az fontos, hogy mit csinálsz, hanem az is, hogy mit nem. A legjobb időfelszabadító szupererő, ha megtanulsz nemet mondani.
- Nyolc dolog, amire ha nemet mondasz, több idő jut arra, ami neked fontos
- A minimalizmus szabadsága – Hogyan lesz a kevesebb több?
- Mondj nemet, húzz határokat és teremts egyensúlyt!
Motiváció a célmegvalósításhoz
Fontos az is, hogy hogyan bánsz magaddal, miközben a céljaidért dolgozol. Nem működik, hogy kitűzöd a célt, aztán ostorozod magad a végtelenségig, amíg undorból vagy kényszerből meg nem csinálod…
- A teendőlista mankó, és nem ostor – a 4 mítosz, amiért nem haladsz
- 8 dolog, amit már ma megtehetsz magadért
- Így motiváld magad, hogy az tényleg segítsen
- Nem baj, ha félsz. Csak menj tovább.
- Így hátráltatnak az „inspiráló idézetek”
- Mit csinálsz, amikor valami nem sikerül?
Ha pedig úgy érzed, te túl lusta vagy tenni a céljaidért, és a halogatás szabotálja az álmaidat, akkor ez a videós előadásom neked szól:
Célkitűzés podcast formában is
A Lecsó epizódjaiban is gyakran szó esik a célokról, elvárásokról, útkeresésről, ezeket is szeretettel ajánlom a fülednek. :) (Ha szívesebben olvasnál a témákról, akkor a linkekre kattintva a hanganyag leiratait is megtalálod.)
- Carpe diem? Miért ne a mának élj – Lecsó Podcast #002
- „Most én vagyok a hülye, ha úgy érzem, hogy valami nem stimmel?” – Lecsó Podcast #005
- Hogyan engedd meg, hogy jól érezd magad? – Lecsó podcast #006
- „Normális, ha nem tudom, hogy mit akarok?” – Lecsó Podcast #003
- Miért nincsenek könnyű válaszok az életedre?- Lecsó #010
A mostani prioritásaid feltárásához pedig szeretettel ajánlom az Inspirációs naplót – ebben a munkafüzetben végigmehetsz a különböző életterületeiden, és kijelölheted azt az utat, ami közelebb juttat egy olyan élethez, amiben tényleg jól érzed magad.