Van az a mondás, hogy vannak évek, amik kérdeznek, más évek pedig válaszolnak.
Na most ehhez képest 2020-ban kaptunk a nyakunkba egy évet, ami két lábbal berúgta az ajtót, azt üvöltve hogy “ÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÓÓÓÓÓÓÓ!”.
És erre jött 2021, egy olyan év, ami meg dobálta ki az ablakon a versenyzongorákat — és amikor már azt hitted, hogy mindegyik elől elugráltál, akkor talált még egyet a kisszobában.
A legtöbb embernek, akit ismerek, az elmúlt évek arról szóltak, hogy az előre kitűzött tervek megvalósítását kiváltotta a folyamatos tűzoltás, alkalmazkodás, vagy egész egyszerűen a túlélés.
A hatókör csökkent, a lehetőségek eltolódtak vagy megritkultak, a prioritások átrendeződtek.
És mostanra már az is világos, hogy ez a tervezhetetlenség még egy darabig velünk lesz. Nem tudjuk, meddig — ez a pár év abban is jó tanító volt, hogy ne bocsátkozzunk jóslatokba azzal kapcsolatban, hogy mi meddig fog tartani. Vagyis reménykedni lehet, de konkretizálni nem.
Nem is csoda, hogy egyre többször jött szembe velem közösségi oldalakon különböző emberektől az a kijelentés, hogy a legfeleslegesebb tárgyuk az elmúlt két évben a határidőnaplójuk volt.
Lelkes tervező-naplózó emberként mindig úgy lesek ilyenkor, mint ez a makimajom:
Aztán eszembe jut, hogy sokaknál a “tervezés” az úgy történik, hogy “leírtam, és akkor úgy kell lennie, és ha borul az év, akkor hülyeség volt tervezni”.
És igen, ha így állnék hozzá a tervezéshez, akkor tényleg felesleges lenne évértékelnem, meghatároznom irányokat az életemben és terveket írni a következő időszakra, hiszen eddig még soha, semmi nem történt pont úgy, ahogy valamikor legelőször leírtam.
De nem csak ez a hozzáállás létezik, és szerencsére kis változtatás is elég ahhoz, hogy ne kelljen sutba dobni az egész tervezés nevű tevékenységet.
A tervezés valódi definíciója
Pár éve összeállítottam egy marhaságtalanító kislexikont, mert zavart, hogy a különböző önsegítő könyvekben, weboldalakon, tréningeken meg motiváló naplementés képeken olyan extra definíciókat vettek fel egészen alap kifejezések, amik stresszesebbé és bűntudatkeltőbbé teszik őket.
Ennek kapcsán írtam akkor azt, hogy az elterjedt marhaságdefiníció szerint a terv egy olyan dolog, amit eldöntöttél, tehát pont úgy, és pont akkor kell megtörténnie, ahogy kitaláltad – és ha nem, akkor elrontottad.
Ebben a gondolkodásban egyenesen tragédia:
- a ki nem pipált teendőlista,
- az átnyilazott teendők,
- a befejezetlen gondolatok,
- a meg nem valósított tervek.
Pedig ez nem tragédia – hanem a valóság.
Hiszen nem vagyunk mindenhatók, és a tervezőnk sem varázsfüzet, amibe ha beleírunk valamit, akkor az mágikusan úgy is lesz.
(Kivéve néha az enyém, amibe ha véletlenül ceruzával írok be egy eseményt, azt utána rendre lemondják, úgyhogy már csak babonából is tollal írok minden olyasmit, amiről nagyon akarom, hogy megtörténjen. 2020-nak mondjuk még ez sem volt akadály abban, hogy keresztülhúzza a számításaimat, és teljes kidekorált utazós oldalpárokat röhögött arcon.)
Definiáljuk újra a tervezést!
Ehelyett a limitált, empátiahiányos, megszégyenítő definíció helyett mondom én azt, hogy a terv azoknak a feladatoknak és részeredményeknek az összessége, amik közelebb visznek egy olyan élethez, amiben jól érzed magad.
A jó tervet mindig az aktuálisan legjobb tudásod és a rendelkezésre álló lehetőségek szerint írod, de újabb tapasztalatok, ötletek, lehetőségek vagy korlátozások mérlegelése után szabad és kell is változtatnod rajtuk.
Legyünk praktikusak.
Mi történik akkor, ha leírtam a kis füzetembe, hogy “újévi fogadalmaim: munkahelyváltás, esküvő, 3 hét utazás, vállalkozás lealapozása”.
Majd jön az élet, és azt mondja, hogy háhá, ahogy azt Móricka elképzelte, és rohadtul nem fog tudni megtörténni, amit frankón leírtam a füzetembe.
Ha eközben a fejemben az a szabály, hogy csak akkor ér a tervem, ha pontosan az történik, amit leírtam, mert én azt mondtam, akkor ilyenkor beülhetek a sarokba sírni, hogy “Hát így jártam, nem lesz belőlem semmi, megint csak elment az idő. Majd talán egyszer rámmosolyog a szerencse és az lesz amit én akarok. De addig beletörődöm a sorsomba, néha szomorkodok meg irigykedek, hogy másnak könnyebb. Nem csinálok semmit, mert úgyis minek.”
Egészen más viszont a helyzet, ha én nem csak úgy felírtam ezt a tervet oda, hogy ezt kell csinálni jövőre, és ezeket az eredményeket kell elérni, hanem azért írtam oda, mert van egy konkrét elképzelésem arról, hogy azok a célok miért és milyen módon visznek engem előrébb – mert örömet szereznek, sikerélményt okoznak, közelebb juttatnak valamihez, ami egy fontos lépés vagy mérföldkő az úton, amit kitaláltam magamnak, és így tovább.
Ebben az esetben ugyanis amikor borul az, amit konkrétan lefirkantottam a füzetembe, akkor azt tudom mondani, hogy jól van, hát a tervemnek ez a verziója úgy tűnik, hogy kuka. De hát nem itt van vége a történetnek, hiszen az még mindig megvan, hogy:
- én hogyan szeretném magam érezni,
- nekem mit jelent a siker,
- azt a sikert én hogyan élem meg,
- mire van szükségem, hogy azt mondhassam, hogy elégedett vagyok.
Mindezek alapján meg tudom nézni, hogy ha nem ez és nem pont így, akkor most mi a helyzet, és hogyan tovább innen. Van-e bármilyen olyan mód, hogy a jelenlegi limitált hatókörömmel és a limitált lehetőségekkel valamit azért csak haladjak efelé?
Ez jusson az eszedbe, amikor legközelebb ránézel a teendőlistádra, vagy az éves terveidre, és azt látod, hogy borult az egész.
Miért párosítsd a tervezést az önismerettel?
Ha a tervezés mellett dolgozol azon, hogy te ki vagy és mit akarsz, és tudatos döntéseket hozol arról, hogy merrefelé szeretnéd alakítani az életedet, akkor ezt a belső iránytűt a legzűrzavarosabb év se tudja ledózerolni.
Bezavarni be tudja. De azt a lehetőséget, hogy te a külső körülményekkel való hadakozás helyett azzal foglalkozol, ami belül van, azt nem veheti el tőled senki.
Azon mindig dolgozhatsz, hogy jobban megismerd magad. Bármikor foglalkozhatsz azzal:
- hogy hogyan érezhetnéd magad jobban az életedben,
- hogy mi tölt fel és szerez örömöt a különböző életterületeiden,
- hogy te hogyan pihensz,
- hogy mire van szükséged egy krízishelyzetben,
- hogy kikkel érzed magad jól,
- hogy mitől érzed magad otthon.
Ezek mind olyan kérdések, amin hosszan is el lehet elmélkedni, persze, de elsősorban nem erre fordítható szabadidő, hanem egyszerű fókuszváltás szükséges – hogy ezen a szemüvegen keresztül vizsgáld a téged érő és a körülötted történő eseményeket.
- “Így pihentem, ez most feltöltött-e?”
- “Ezt csinálom most a munkámban, ez milyen igényeimet pipálja ki és milyeneket nem?”
- “Most ezekkel az emberekkel töltöm az időt, többet vagy kevesebbet szeretnék ebből?”
Ez a fajta szemlélődés is és az önismereti mélybúvárkodás is külön-külön mindig pozitívan tudja alakítani a céljaidat és a terveidet, hiszen a közvetlen tapasztalataid vizsgálatából tudsz következtetéseket levonni a közel- és távoli jövődre nézve egyaránt.
Ha pedig tudatosan dolgozol az ilyen kérdésekkel, akkor az segíteni fog egy olyan időszakban is, amikor a tervezés helyett inkább az újratervezés dominál.
Ezért nem felesleges tervezni. Ha van egy kiindulópontod, hogy “én ezt akartam”, akkor van mitől eltérni, amikor változás van. És ez a kapaszkodó nagyon sokat tud segíteni, főleg műsorváltozásnál.
Mit tanulhatsz a meg nem valósult tervekből?
Ha visszanézem az elmúlt évek évtervezőit, a jegyzeteimet, a gondolataimat, amiket minden évben készítek magamnak, mindig van benne egy olyan rész, ami a jövőről szól, és soha nem volt még olyan, hogy az betűről betűre olyan lett volna.
Akár azért, mert én változtam, akár azért, mert valami közbejött és hirtelen más lett a fontos, de ezek a tervek nem ezért készülnek, hogy legyen min sopánkodni, hogy már megint nem sikerült, már megint nem pont az van, amit én akartam, amit én terveztem.
Ma visszanézve a régi tervezőimnek a jövőre vonatkozó oldalait, egy csomó minden látszik, hogy miből mi minden nőtte ki magát, és tök jó, hogy annak idején leírtam ezeket, mert így nyoma van a dolgoknak. Egy olyan dolog, ami most már egy full projekt, lehet, évekkel ezelőtt csak egy pici gondolatfoszlány volt, egy széljegyzet, de akkor volt ott először a kis csírája – aztán évekkel később kinőtte magát, mert egyre fontosabb lett.
És örülök neki, hogy akkor leírtam. Hiszen sosem fognak teljes, kidolgozásra váró tervek kipattanni a fejemből, tökéletesen beidőzítve. A tervezés is egy folyamat, és ezt sem szabad a végletes gondolkodással meg a maximalizmussal megölni.
A tervek között nem csak kis csírák voltak, amikből kinőtte magát valami, hanem olyan nagyobb dolgok is, amikből semmi sem lett. Van olyan dolog, ami fel volt írva, hogy na a következő év az erről fog szólni, aztán mire odajutottunk, már rohadtul nem az volt a fontos – és azóta meg már eljárt felette az idő. Attól az még nem volt egy rossz terv, mert akkor, amikor leírtam, úgy gondoltam, hogy az lesz a legjobb.
Ez egy szuper tulajdonsága a tervezésnek: felismeréseket hoz. Az is hatással van a terveimre, ami sikerült, de az is, ami nem sikerült, vagy nem úgy sikerült, ahogy annak idején akartam, hogy sikerülnie kéne.
Ezek a felismerések mind tanítottak nekem valamit, és mind visszahat arra, hogy a jövőben milyen dolgokat tervezek.
“Hogyan tervezzek, ha nincs mire építenem?”
Tudom, hogy az elmúlt évek alapján egy csomóan dobták el teljesen a tervezés puszta gondolatát is. Ebből lett a sok “minek tervezni”, “fenébe a tervezéssel” típusú poszt, amit mindenhol látok.
De sajnos ez egy rossz lefele húzó spirálnak a kezdete, amiben a “minek tervezni” után csak pár lépés az, hogy “semmit nem tudok csinálni, tehetetlen vagyok, úgyhogy nem csinálok semmit”.
És igen – van, amikor meg kell nyomni a normál életünkre a Pause gombot, és kimondani, hogy most menekülünk a kardfogú tigris elől, az az egyetlen feladat, hogy elmeneküljünk előle, és majd ha elmenekültünk előle, akkor megint gyűjtögethetjük a bogyókat.
Ugyanez a hozzáállás viszont nem működik akkor, amikor nem a kardfogú tigris elöl menekülünk, hanem hosszú távon tart egy nehezebb időszak.
Igazából lényegtelen, hogy miért nem az történt, amit szerettünk volna. Mint ahogy a motivációs bejegyzésemben is mondtam: nem várhatjuk meg, amíg vége lesz a nehéz időszaknak. Egy ponton túl érdemes elkezdeni keresni azokat a lehetőségeket, és azokat a módokat, amik még mindig kapcsolatban tudunk lenni a szerelemprojektekkel, a vágyainkkal, azzal az életideállal, amit kitalálunk magunknak.
Ha úgy megyünk neki a következő évnek, hogy minek bármit is csinálni, mert ahogy a Füles is megmondta, “minek sietni, úgyis rossz irányba megyünk”, annak egy nagyon fontos következménye, hogy ha “úgyis minden rossz lesz”, akkor meg se látjuk a lehetőségét, akkor meg se keressük a lehetőségét hogy ne legyen úgyismindenrossz.
Fókuszváltás önismerethez, önismeret fókuszváltáshoz
És ez az egész az önismerettel kezdődik. Azokkal a kérdésekkel, hogy akkor fogalmazzuk meg, hogy milyen az a nem rossz?
Hogyan néz ki nekem az, amikor jó?
Milyen egy olyan élet, amiben én jól érzem magam?
Lehet, hogy ezekre a kérdésre most egy vagy több válasz is olyan dolog, amitől fú de jól tudnád magam érezni, de ez nem fog megtörténni, mert most nem tehetsz róla, de nem olyanok a körülmények, vagy messze vagy még attól, hogy megvalósíthasd.
De pusztán az, hogy meg tudod magamnak fogalmazni, hogy
- te oda szeretnél eljutni,
- te egy olyan ember vagy, akinek szüksége van egy olyasmire az életében,
- és ez az olyasmi az lehet egy érzés, egy állapot, egy élethelyzet, egy körülmény,
akkor máris sokkal közelebb kerültél azokhoz az abszolút alapkérdésekhez, hogy ki vagy te, és hogy mit szeretnél elérni ebben az életben.
Ha ezeket folyamatosan tisztázod magadban, és folyamatosan ismerkedsz magaddal, és a magad számára egyre jobban meg tudod fogalmazni, akkor arról is egyre több fogalmad lesz, hogy hogyan tudsz eljutni az olyasmihez.
Észre fogod tudni venni azokat a dolgokat, hogy “jé, ez pont egy olyasmi”. Hiszen már tudod, hogy azt keresed. Mert ha nem tudod, hogy balra mész, hiába lesz egy balkanyar, akkor nem fogod bevenni, mert el se döntötted, hogy arra kéne mennem.
Amit mindig tudsz irányítani
Bármi is van a világban körülötted, te most arra tudsz odafigyelni, és azt tudod magadnak megfogalmazni, hogy ebben a pillanatban hogy érzed magad.
Ha nincs is üveggömböd, amiben megnézheted a jövőt, akkor is érdemes gondolkodnod és dolgoznod azon, hogy ez a Te, aki itt és most van, mit szeretne.
Mit szeretnél a következő hónapban?
Mit szeretnél a következő fél évben?
Mit szeretnél a következő egy évben?
Tedd fel magadnak ezeket a kérdéseket, és nézd meg, hogy most mi jön fel erre.
És ha a „mit szeretnél” önmagában még túl tág, kérdezd meg magadtól ezeket: hogyan szeretnéd magad érezni? Mire van szükséged? Mire vágysz?
Ne stresszeld magad öt éves tervekkel, főleg, amikor olyan időszak van, hogy az orrodig se látsz. Most mire van szükséged? Mit gondolsz az életedről, miben szeretnél változtatni?
Ha ez megvan, utána tudod ezt rávetíteni a körülményekre, hogy: “Ezt akarom, ezek a körülmények, ilyen lehetőségeim vannak, ezek a limitációim. Na akkor most mit tudok csinálni? Mit tudok ebből kihozni? A vágyaim és a lehetőségek hatással vannak egymásra, és függnek egymástól, és fontos, hogy összekapcsolódnak. Tehát csak azért nem csinálok valamit, mert lehetséges, amennyiben az nem egy olyasmi, amit be tudok csatornázni ebbe az egész rendszerbe, és tudom magamról, hogy én oda akarok menni.”
De hogy egyáltalán hova akarsz menni, azt csak akkor tudod megfogalmazni, ha megbeszéled magaddal, hogy te ki vagy és mit szeretnél. Hogy milyen neked egy jó élet. Ez pedig már kőkemény önismeret, és ezzel akkor is tudsz haladni, amikor minden csupa kérdőjel, és át van firkálva a teendőlistád.
Ilyen értelemben maga a tervezés lenyomat a mostani vágyaidról, a mostani legjobb tudásod és a most rendelkezésre álló lehetőségek fényében. Annak a magaddal folytatott meetingnek a jegyzőkönyve, aminek a témája a te életed.
És mivel te vagy az az ember, aki garantáltan végigkísér egész életedben, egyáltalán nem felesleges ez a beszélgetés. :)
Ha kedved kaptál ehhez a beszélgetéshez, figyelmedbe ajánlom az Inspirációs Naplót, ami egy rugalmas tervező és évértékelő munkafüzet, önismereti fókusszal. Ezt az ingyenes tervezőt minden évben frissítem, és először a hírleveleseim kapják meg (ez az én karácsonyi ajándékom). Úgyhogy ha még nem vagy rajta a listámon, akkor iratkozz fel most a lenti gombbal, és máris küldöm a legújabb verziót! Vagy kattints ide, hogy többet megtudj az Inspirációs Napló tartalmáról. Az ideit alaposan átdolgoztam és kibővítettem olyan oldalakkal, amik segítik a mostani helyzetet és kapaszkodót adnak a jövő évi terveidet illetően.
Zengő mondta
Sokat segített ez a bejegyzés.
Valójában mindegyik sokat segít ;)
És mindegyiket úgy érzem, mintha direkt rám szabták volna. Nagyon szépen köszönöm a munkádat, tényleg nagyon sokat segítenek!
Legyen szép napod,
Zengő
Detti mondta
Kedves Via, ez a bejegyzésed az abszolút kedvencem! Sokszor olvastam már és kezdőképernyőn van. Nagyon sokat segít/ett nekem (az inspirációs napló megfelelő részeihez hasonlóan). Hatalmas köszönet! ❤️
Andru mondta
Nekem sokat segít a teendőkben magának a bujómnak a szerkezete. Egy lapon ott van gyakorlatilag a hét, vagy még több nap. Amit tegnap nem csináltam meg, az ott van leírva, tudom, hogy mivel kell kezdeni. Néhány naponta pedig rá tudok nézni, hogy mi nem készült el és miért nem, már napok óta. Volt sok eset, hogy rájöttem, hogy mert nem kell, mégsem szeretném. Mivel az is fel van írva, hogy mit csináltam szívesen, így tudom, hogy épp mihez van kedvem, mi kapcsol ki, mi ad flow-t. Hasznos ez a szerkezet :)
Enikő mondta
Ez egy nagyon szuper bejegyzés, nagyon szeretem olvasni az írásaidat.
Én egy hatalmas önismereti út előtt állok. Nem igazán tudom, hogy mik a céljaim, vágyaim, mi az a terület amiben ki tudnék teljesedni. De azt hiszem már körvonalazódik, hogy miért van így..
Most az a jófajta várakozás érzés van bennem ezzel az „úttal” kapcsolatban. 🥰
Via mondta
Remélem, az Inspirációs Napló segíteni fog a körvonalazásban! :) Ha odafigyelsz arra, hogy mire van szükséged, és komolyan veszed az érzéseidet, az segíteni fog elindulni. ♥
Dorka mondta
Köszönöm ezt a bejegyzést. Nagyon jól megfogja a tervezés lényegét. Kedvenc témám, az élet számos területén. Lényegében megfogalmazni hogy egy adott állapotból a mostani tudásommal, körülményekkel mit lehet kihozni. Mit tudnék kihozni. És lehet, hogy 5 8 vagy 10 év múlva már nem ugyan úgy gondolja az ember, és normális.
Volt egy jó darab időszak, amikor hivatásszerűen hosszú távú tervezéssel foglalkoztam, és volt/van lehetőségem a folyamat eredményével kivitelezés és ellenőrzés szintjén is foglalkozni, majd sikerült aktívan visszaszállni 10 év múlva az újratervezésbe. Nekem szakmailag nagyon sok fejlődési lehetőséget adott, és talán kicsit szélesebb rálátást, mintha külön külön csak a folyamat egy-egy szeletével ismerkedtem volna. Legyagyobb kihívást az jelentette benne, nekem legalább is, hogy megfelelő rugalmassággal -talán részben empátiával – kezeljem azt hogy valaki, vagy a körülmények, egy tollvonással áthúzhassák a saját kicsi kacsómmal, amit annak idején az akkori legjobb tudásom szerint megterveztem. De azt is érdekes volt megtapasztalni, hogy bizonyos dolgokat mennyire ugyan úgy vagy éppen mennyire másként ítél meg az ember az idő távlatában, vagy a körülmények miatt.
Pelsőczy Réka mondta
Jó volt ezt olvasni! Holnap végig is megyek a pontokon, akkor is, ha nem idegen nekem ez a gondolkodás…annyira fontos, hogy megtaláljam azt ami örömet szerez…hogy keresem a lehetőségeket.
Most éppen besokaltam, hogy hónapok óta görgetek munkákat magam előtt , amiknek azért nincs vége, mert most nem lehet gyülekezni, mert este 8- ra haza kell menni…először örültem, hogy kaptam még időt, de most ezt érzem Elég! És be is fejezem őket , vagy leállok januárig.
Az meg hogy nem tudunk mindent kipipálni- az a valóság….az meg felszabadító gondolat!
Via mondta
Nagyon sokan azt hiszik, hogy attól, hogy egy papírfecnire rásuvasztottak ötven teendőt, akkor az bele is fog férni 24 (legyünk reálisak: 10) munkaórába, csak mert egy lapon van minden. :) A teendők sose fogynak el, sosem leszünk készen, épp ezért nem szabad kitolni semmiféle pihenést, örömet, stb., hogy „majd ha készen leszünk”.
Zsuzsi mondta
Számomra ez az év egyik legfontosabb cikke és gondolata. Nagyon sokat küzdök azzal, ha nem úgy alakulnak a dolgok, ahogy szeretném és elképesztő lelki szorongást, nyomást és frusztrációt élek olyankor meg, főleg magamat érzem kevésnek olyankor. De most hatalmas erőt adtál. Köszönöm! :)
Via mondta
Nagyon örülök, hogy tetszett! :) ♥ Remélem, az Inspirációs Napló is hasznos lesz!
Györgyi mondta
Nekem leginkább az szokott problémás lenni, hogy állandóan több, sokszor egymással egyáltalán nem kompatibilis tervem van (ugya az idő és a pénz is véges), amik között nem tudok választani, és végül nem haladok rendesen semmivel. Ez az év tökéletesen eldöntötte helyettem, melyikeket jegeljem, melyikre érdemes (azaz inkább lehetséges) fókuszálni.
Via mondta
Szerintem ha mindig épp olyat csinálsz, ami érdekel és örömet szerez, akkor tök mindegy, hogy csinálhattál volna helyette hetven másik dolgot is, amitől jól érzed magad. Az egy jó élet, amikor jó dolgokat csinálsz. :)