A felhalmozódott papírtól való megszabadulás jó első lépés lehet a lomtalanításban. Egyrészt könnyű megoldani, hogy mi legyen vele (megy a papírgyűjtőbe), másrészt egy átlagos egyetemista/otthon dolgozó ember íróasztalát ismerve a végeredmény látványos lesz. Egy-egy mappával, kupaccal viszonylag emberi időben lehet végezni, és hirtelen azon kapjuk magunkat, hogy újra látszik az asztal színe.
Hogy álljak neki?
Készíts elő magad mellé 3 kosarat, az egyik legyen egy kuka, a másik egy doboz vagy papírzacskó, a harmadik pedig egy könnyen kezelhető kis tároló legyen.
- kuka: ide megy az a papír, amit nem lehet újrahasznosítani, például műanyag hátú cuccok, koszos (kajás) papírdarabok, taknyos zsepi (igen, ilyen is szokott lenni az íróasztalok mélyén), és minden vacak, amibe belebotlasz, és már tutira nem kell.
- papírzacskó: minden olyan papírt ide rakj, ami nem kell, és újrahasznosítható, később ezzel a zacskóval leballaghatsz az újrahasznosító helyre, és ha papírból van a gyűjtőd is, az egész, ahogy van, landolhat a gyűjtőben.
- tároló: a fontos dolgok mennek ide, amikre még szükséged van. Megtaláltad a TAJ-kártyádat? Remek! Nehogy elveszítsd megint, ha rendet raktál, keress neki egy helyet, ahol mindig megtalálod.
- Ha olyan területen rámolsz (könyvek, újságok), ahol mások számára értékes dolgok is lehetnek, akkor legyen plusz egy tárolód az adományoknak.
Hol gyülekeznek a felesleges papírok?
- Íróasztal körül: Ahol dolgozol és/vagy tanulsz, elkerülhetetlen, hogy sok papír kulminálódjon.
- Ebédlőasztalon: Általában ez a családi kupacolóhely, mindenki ide rakja a beérkező postát, aláírandó dolgozatokat, számlákat. A lényeg persze elvész.
- Táskákban, kabátzsebekben: A napközben kapott szórólapok, blokkok is többnyire kiszórásra érdemesek.
Milyen papírtól érdemes megszabadulni?
Iskolai jegyzetek, dolgozatok
Nyilván az idei tanév jegyzetei még játszanak, illetve az elmúlt évekből az is, amire szükség lesz az érettségin, vagy bármilyen következő vizsgán. De biztos, hogy olyan égető szükségünk van a harmadikos nyelvtanfüzetre vagy a hatodikos matekra? A spirálfüzetből csavargassuk ki a fémszálat, és a papír mehet a gyűjtőbe. A kedvenc fogalmazásaidat, esszéidet őrizd meg egy szép mappában, de a két éves német szódogára biztos, hogy nem lesz többet szükséged.
Egyenlegek, kimutatások
Ez alatt a telefonszámla, internet-előfizetés, kábeltévé-előfizetés, villanyszámla, vízszámla, gázszámla és minden olyan számla részét értem, ami nem a csekk, tehát nem sárga. :) Ha találtál egy be nem fizetett csekket a kupac mélyén, azt rögtön vidd ki az előszobába, tűzd a tükörre, vagy valami jól látható helyre, nehogy büntetést kelljen fizetni a késedelemért! A visszakapott bizonylatot őrizd meg! (A háztartási papírok rendszerezéséről egy későbbi, nemsokára következő bejegyzésben fogok írni.) A papír felső része azonban nem fontos, nézd meg, hogy mi a befizetési határidő, jegyezd fel az azonosítódat (nyiss egy Word doksit, oda gyűjtsd az infókat, később jó lesz a háztartási rendszerezőbe!), az ügyfélszolgálat elérhetőségét, és többet nincs szükség arra a papírra sem. Ha van módod rá, a bankszámla egyenleg postai szolgáltatását mondd le! Megkíméled a fákat, és igényelhetsz SMS-értesítőt (ez valamennyi pénzbe kerül) vagy neten elérhető postafiókot is, azokkal ugyanúgy, sőt, naprakészebben tudod követni a pénzügyeidet.
Blokkok
A bankkártya egyenleged nem fog sok mindenre kelleni azon kívül, hogy egyszer megnézted, mennyiből gazdálkodhatsz még. A boltban kapott blokkot csak akkor tedd el, ha olyan tárgyat vettél, ami garanciális, illetve visszaváltható. A napi bevásárlást igazoló blokkot nem kell sokáig őrizgetni. Kb. egy hétig még őrizd meg, mert ha valamelyik étel romlott volt, akkor blokk ellenében visszaveszik. (Mi a Sparban váltottunk vissza néhány nap után egy zacskó lisztet, ami papír szerint még nem járt le, de kukacos volt. Visszavették.) Ha már mindent elfogyasztottál, ami azon a listán volt, kidobhatod a blokkot.
Jegyek, belépők, bérletek
Az érvényes jegyeket, bérleteket tedd el, de a régiekre nincs már szükség. Az emlékezetes koncertek, kiállítások belépőit inkább válogasd ki, és tedd egy megbecsült helyre (fotóalbum, kollázs, szép doboz), és ne gyűrődjenek a többi felesleges cucc között.
Reklámanyagok, programajánlók
Öt éves PestiEstek, Kisokosok, évek óta lejárt pizzafutár-szórólapok, katalógusok, újság mellékleteként adott tájékoztatók – biztos, hogy mindegyikre szükség van? Fog érdekelni még valaha, hogy 3 évvel ezelőtt a Douglas mennyiért árulta a Lancôme parfümöt? Ki vele!
Régi újságok
Főleg a napilapok és tévéújságok azok, amik nyugodt szívvel mehetnek a papírgyűjtőbe. A régi magazinjaid még szerezhetnek örömet másnak, ha van rá módod, keress olyan intézményeket (anyaotthon, idősek otthona), ahol szívesen fogadják az olvasnivalót.
Minden más
Adatok, fecnikre írt telefonszámok, üzenetek is előfordulhatnak még. A fontos infókat írd fel egy helyre (mondjuk Word dokumentumban, vagy a mobilodba vezesd be a telefonszámot), a fecni pedig mehet a papírosba.
Mit tartsak meg?
Ezeket mindenképp: adóbevallást, adás-vételi szerződéseket, érvényes garancialapokat és a hozzájuk tartozó blokkokat, használati útmutatókat a még meglévő tárgyaidhoz, egy évre visszamenőleg a befizetések igazolásait (rezsi, lakbér, klubtagság, stb.), tulajdoni lapokat, hivatalos iratokat (útlevél, személyi igazolván, adókártya, TAJ-kártya…), vizitdíj-nyugtát.
Hogy kerüljem el, hogy megint ellepjenek a papírok?
Amit lehet, ne engedd be a lakásba. A szórólapokat ne fogadd el, a katalógusküldőkről (pl. Quelle) jelentkezz le, ha nincs rá szükséged. (A legtöbb cég, például az IKEA is, online elérhetővé teszi a katalógusait, ráadásul le is tudod őket .pdf-ben menteni, tehát meg is lehet őket őrizni anélkül, hogy a polcon foglalnák a helyet.) Én a programfüzeteket (Exit, PestiEst) sem hozom haza, szépen átlapozom őket ott, ahol találtam (mozi, kávézó), majd szép állapotban (nyilván nem kajás kézzel nyúlok hozzá és nem gyűröm össze) visszateszem a helyére.
A beérkező postát pedig azonnal szortírozd, amint beviszed a házba: a reklámanyag menjen a papírgyűjtőbe, és egy-egy külön kupacba az, amire válaszolni kell, illetve be kell fizetni, valamint az, amit el kell rakni a helyére.
Hajni mondta
szia Via!
Lelkes újrakezdő, 30 napos rutinkiépőtéknt jutottam ehhez a bejegyzéshez. Nagyon élvezem a programot, köszönet érte! Amiért most billentyűzetet ragadtam, az az hogy fent emíted, az egyenlegek, kimutások alatt, hogy „(A háztartási papírok rendszerezéséről egy későbbi, nemsokára következő bejegyzésben fogok írni.)
Nagyon kiváncsivá tettél, ha elkészült ez az írás, megosztanád velem a linkjét?
Köszönettel és üdvözlettel!!
Kitti mondta
A használati utmutatók általában internetről letölthetők, így szerintem a vastag, több nyelvű könyvecskéket felesleges őrizgetni. Viszont a befizetések igazolását 5 évig őrizném meg, mert az az általános polgárjogi igények elévülési ideje.
Via mondta
Igen, de akkor azoknak meg egy jól felcímkézett, kategorizált mappa kell, nehogy elszálljanak a szerverek pont akkor, amikor kéne. :) Vagy esetleg már nem őrzik meg a régi modell pdf-jeit. De ha még ott is lenne, akkor se akkor kelljen guglizni a modellszámot, amikor szükség van rá, hanem virtuálisan fel lehessen csapni azonnal.
gyongyvir mondta
És mi legyen a kislányom rajzaival? Kb egy millió gyűl össze egy hónap alatt. Én kíméletlenül dobom ki őket (ami miatt természetesen rossz a lelkiismeretem), de 7 év alatt mégis összegyűlt már egy nagy dobozzal, amik csak a legjobbak (első oroszlán, stb, meg az ovis rajzai). Amúgy ő nagyon haragudna, ha tudná, hogy kidobom őket…De az ő fiókjában mindig olyan rendetlenség van, rendszeresen kell rendet rakjak és mégis…minden szemetet összegyűjt, ami neki érték, és ráadásul valahonnan összeszedte az újrahasznosító lázt is, ami miatt egy vécepapír gurgát sem szabad eldobni (mikor látja)…
Via mondta
Egy-egy jellemzőt tegyél el egy lefűzős mappába, minden évben nyithatsz új mappát. Amit kidobsz, azt lefotózhatod előtte, és akkor meg is van, meg nem is foglal helyet.
Egyébként beszélj vele a felhalmozásról, hogy időnként fontos szelektálni, és nem kell mindenhez ragaszkodni. Nélküle semmiképp ne dobd ki azt, ami neki kincs és neked szemét. Beszélgessetek erről, és mutass jó példát a saját holmijaiddal! :)
Mesélj neki a szelektív szemétgyűjtésről is, hogy a vécépapírgurigából újra papír lesz, és nem a szemétdombon köt ki, szóval nem csak úgy kidobod. Ezzel tanítod is, jó példát is mutatsz neki, és készségeket adsz át majd a saját életéhez, amikor saját maga után kell majd rendet raknia.
Verus84 mondta
Uhhhh, Via! Titokban besurrantál és lefotóztad a könyvespolcomat?! :D Az útlevelemet nem láttad véletlen? ;)
Via mondta
Bal oldalon hátul, a kupac alatt. :D
Verus84 mondta
Ohh, megmentettél! Köszike! :D :D
manogyongy mondta
A számlákat én megőrzöm, mivel volt rá eset, hogy vissza kellett néznem a fogyasztást, vagy egy kérelemhez csatolni kellett a fénymásolatot.
Arról se vagyok meggyőződve, hogy elég egy évig megőrizni a befizetési bizonylatokat…
De a régieket bizony ki fogom szortírozni!
kkriszta mondta
Egy cetligyűjtős ötlet: a reggelizőpelyhek kiürült dobozaiba mennek a bevásárlócédulák, blokkok, egyéb fecnik, amik már nem kellenek, de az újságok közé kötni sem szeretném őket. Mire a doboz megtelik, elfogy egy újabb adag pehely. A fecnis doboz épp elfér a bevásárlókosaramban és épp befér a papírgyűjtő konténer nyílásán.
Via mondta
Minden le van fűzve mappákban. Sok-sok genotherm („bugyi”) kell hozzá, és nem is elsőre lesz kész, de néhány alkalom után már egészen jó kis rendszer tud kialakulni. Nem szabad egyszerre nekiesni.
Itt már írtam róla részletesebben: https://charmed.animehq.hu/blog/2008/03/25/hasznalati-utasitas-a-lakasunkhoz/
A bizonyítványok nem lefűzve vannak, hanem egy irattartóban ácsorognak, de ami csak belefér egy genothermbe, az abba megy. :)
Verus84 mondta
Nem jó a link. :(
Via mondta
Igen, azóta volt egy domainvásárlás! :))
https://www.urban-eve.hu/2008/03/25/hasznalati-utasitas-a-lakasunkhoz/
akasztofavirag mondta
Szia Via,
És hogy tárolod azokat a papírokat, amiket megtartasz? Nálam egy dobozt kaptak az adóbevallások, munkabér átutalások papírjai, használati útmutatók, bizonyítványok és egyéb hivatalos okiratok, de kezdik kinőni a dobozt és a dobozon belül is káosz van, amit keresel, az tuti épp az alján csücsül. Nincs valami tipped?
Judit mondta
Köszi ezeket a tippeket is! Végre minden elfér a szekrényben (: