Az ünnepi étkezést még különlegesebbé tehetjük, ha a szokásosnál egy kicsit több figyelmet adunk a terítékre és az asztali dekorációra. Mivel nem szeretem az egyfunkciós dolgokat, és az sem kifizetődő, ha külön ezért kell bevásárolni, csupa olyan ötletet hoztam, ami már meglévő holmik variálásával, kis dekorálásával elkészíthető.
Asztalközép
Ha csak egy egyszerű fehér abroszunk van, azt is sikeresen „karácsonyiasíthatjuk” egy szépen mutató asztalközéppel. A dísz semmiképpen ne legyen túl magas, hiszen akkor az egymással szemben ülő vendégek nem tudnak beszélgetni egymással. A kevesebb itt is több.
Az asztal díszítésébe belekomponálhatjuk az adventi koszorút. Figyeljünk oda, hogy ha meggyújtjuk a gyertyákat, akkor olyan helyen legyen a koszorú, hogy ne kelljen átnyúlkálni felette az ételekért, nehogy lángra kapjon valakinek az ingujja. Ha a téli erdők hangulatát gyertyák nélkül szeretnénk megidézni, egy használaton kívüli emeletes süteménykínálóra tegyünk fenyőágakat, magyalt, fagyöngyöt, tobozokat, de akár néhány színben harmonizáló gömbdísszel is kiegészíthejtük.
A karácsonyfára fel nem került gömbdíszeket teljes létszámban is felvonultathatjuk: nagyon jól mutatnak vázába, koktélospoharakra halmozva. A jobb felső sarokban a piros gömböket gyertyatartókra ültették – ennél megint fontos, hogy ne „nyúlkálós” légtérben legyenek, nehogy összetörjön valami. :)
Hangulatosak a különböző szalagokkal, csomagolópapírral díszített „műajándékok” (becsomagolt üres dobozok) is, ezekkel díszíthetjük például egy lazább összejövetelnél azt az asztalt, ahonnan az evőeszközöket, étkészletet vehetik el a vendégek. Egy szép kis kosárba halmozva a terített asztalt is díszíthetjük velük.
Ültetőkártyák
Kedves figyelmesség, ha a vendégek ülőhelyét jelöljük valami aprósággal. Ez lehet olyan egyszerű megoldás is, mint egy szalvétára fektetett kis kártya, amire karácsonyi mintát rajzoltunk/nyomdáztunk. Aranyos az apró dobozba tűzött kártya, vagy a mécsestartó fülére kötött fityegő. A kekszre, mézeskalácsra írt névtábla pedig a vacsora után el is fogyasztható, vagy a vendég magával viheti emlékbe. Az írást – tollal és cukormázzal egyaránt – mindenképpen gyakoroljuk sütőpapíron vagy géppapíron, mielőtt a végleges szép kártyákra vagy süteményre írnánk!
Szalvétadíszek
Ha nincs textilszalvétánk, egy natúr színű szalvétát is feldobhatunk egy szalvétagyűrűvel, nem kell feltétlenül karácsonyi mintásnak lennie, a piros-fehér, zöld-fehér kombinációk eleve magukban hordozzák az ünnepi hangulatot. A textilszalvétát egyszerűen, bonyolult hajtogatás nélkül ünnepivé tehetjük egy masnival átkötve; félbehajtva kis ajándékot helyezve rá (melyben bonbon vagy más figyelmesség bújhat meg), de egy laza összejövetelen, karácsonyi koktélpartin közösen felgöngyölve egy nagy tálban is kitehetjük őket.
Gyertyadíszek
Az adventi koszorún kívül más mécsesekkel is díszíthetünk. A magas vizespoharakban úszó variációt vörösáfonya öleli körül, alatta pedig rózsafej található. Tortatálra, különböző méretű röviditalos poharakba egyszerű teamécseseket téve csillogó díszünk lesz. A jobb alsó képen nagy gömbgyertyákat tettek hópehely díszekkel egy tésztaszűrőbe – country hangulat a javából. :)
Extrák
Ha igazán előkelő fogást szeretnénk felszolgálni, készítsünk menükártyát! A fogásokat cirkalmas betűkkel kanyarítsuk jó minőségű papírra, vagy töltsünk le egy szép betűtípust innen, és szövegszerkesztőben írjuk meg a szöveget. Keretet is rajzolhatunk hozzá. A menükártya kerülhet a tányérra, vagy a jobb alsó képen látottak szerint a háttámlás szék hátára egy kis zsebbe tűzve. Ha a székeket szeretnénk egy kicsit csinosítani, székszoknyára emlékeztető díszt készíthetünk, ha átvetünk rajtuk néhány méter anyagot. Ez kutyás-cicás-kisgyerekes helyeken azonban nem túl praktikus. :)
Ha elkészült az ünnepi asztal, hangulatfestésnek betehetünk egy karácsonyi lemezt (csak halkan, hogy beszélgetni is tudjunk), és már tálalhatunk is.
Képek forrása: Country Living, Better Homes and Gardens, Martha Stewart Living
Vélemény, hozzászólás?