Most, hogy a konyha zónájában vagyunk, nyilván többetekben felmerült, hogy mivel érdemes tisztítani, takarítani a konyhát. Szerencsére a flakonos termékeknek van más alternatívája is, ráadásul amellett, hogy környezetkímélők, rendkívül olcsók. Én az alábbi zöld dolgokat szoktam használni a konyha takarítása során:
Szódabikarbóna (nátrium-hidrogén-karbonát)
A boltban kis kiszerelésben kapható (a sütőporoknál keresd, papírtasakban van, mint a fűszerek), de 20 dekás adagban a patikából vagy bioboltban is beszerezheted, az tutira kitart egy darabig. :)
- Nedves szivacsra vagy mikroszálas törlőkendőre szórva nagyon jól lehet vele súrolni például a munkafelületet, a tűzhelyet, és a konyhaszekrények ajtaját is. Ez a fajta dörzsölés a kávés- és teáscsészék barna elszíneződéseit is szépen megszűnteti.
- Egy kis pohárban a hűtőbe téve magába szívja a szagokat és a felesleges nedvességet (így nem lesz hagyma vagy szalonna szagú/ízű a fagylalt, a gyümölcsjoghurt meg a túró. :))
- Lefolyóba leöntve aztán egy kis ecetet utánalöttyintve jó nagy habzást eredményez, ami szépen kitisztítja a dugulást. 10-15 percig hagyd, hogy a hab végezze a dolgát, ezután 1,5-2 liter tűzforró vízet (a vízforralómban szoktam felforralni) zúdíts le a lefolyón — ez a maradék dugulást is kilöki majd.
Ecet
Szintén élelmiszerüzletben beszerezhető, különböző százalékos oldatban. Fertőtlenít, és a penészt is megöli.
- Vízkőmentessé teheted vele a mosogatót és a környékét, valamint a csaptelepeket. Nekem az edényszárítóm is fémből van, azon is meglátszik minden vízcsepp, néha azt is áttörlöm egy kis ecettel meglötykölt mosogatószivaccsal. Ha érzékeny a bőröd, azért húzz gumikesztyűt (és azért is, hogy ne legyen csalamádészagú utána a kezed :))
- Nagyon gyorsan és egyszerűen lehet az ecettel mikrohullámú sütőt tisztítani. Egy 3 decis bögrébe egy deci vizet és egy deci ecetet töltök (nem szoktam méregetni, csak úgy ránézésre – ne legyen színültig!), majd a mikróba teszem 2-3 percre a legmagasabb fokozaton. Amíg melegszik, addig tudok mással haladni a konyhában. Ha lejárt az idő és pittyogott a mikró, még hagyom egy kicsit, hogy hasson a forró ecet gőze, majd kinyitom, óvatosan kiveszem a bögrét (forró lesz!), és tiszta törlőkendővel letörlöm az ecetes párát belülről, ami szépen hozza magával a mindenféle kicsapódott kajamaradékot és egyéb koszt. A bögrében levő ecetes oldat nagyon hasznos, mikrótakarítás után általában a fürdőben szoktam vele nyakon önteni a kád csaptelepét, hadd vízkőtlenítse azt is, vagy leöntöm a vécén, jót tesz ott is. :)
- A vízforralót is ecettel vízkőtlenítem, 1,5 liter vízhez öntök kb. 1 dl ecetet, és bekapcsolom a vízforralót, mint rendesen. A kész forró ecetes oldatot szintén felhasználom másra, például leöntöm a lefolyón a konyhában, vagy a fürdőben körbeöntözöm a kádat, mint a mikrós esetben is. :) Ezután kiöblítem a vízforralót, és még 2-3 tiszta vizes forralást készítek vele (minden kör után kiöntöm a vizet), hogy biztosan ne legyen ecetízű a teánk. :)
Ti milyen környezetbarát módszereket alkalmaztok a konyha takarítása során?
ziti mondta
A páromtól tanultam el, hogy a vízforralóból mindig kiöntjük a felesleges vizet használat után, de legkésőbb reggeli munkába indulás és/vagy esti lefekvés előtt. Sosincs vízkő, pedig nálunk is nagyon kemény a víz. Remélem, segít. :-)
Tia mondta
Imádom ezeket az ötleteket! :) Azt szeretném megkérdezni, hogy vízforralót milyen gyakran vízkőtelenítetek? Nekem nem régóta van, és azt vettem észre, hogy eltávolítom a vízkövet belőle az ecetes módszerrel, és már egy hét után újra potyognak belőle a fehér vízkő darabkák a vízzel együtt. Ez normális? Vagy van valamilyen technika a hosszabban tartó tisztaságra?
Via mondta
Én belenézek, aztán ha megijedek, ecetezem. :D
Tia mondta
:)) Jó, ez hatékony technikának tűnik. :) Egyébként most olvastam, hogy szódabikarbóna-víz keverékével lehet hajat mosni is, plusz ecetes vizet balzsamnak használni. Ki fogom próbálni, mert azt írták, hogy jól működik, lassabban zsírosodik utána a haj, és még ecetszagú sem lesz :)
ziti mondta
A páromtól tanultam el, hogy a vízforralóból mindig kiöntjük a felesleges vizet használat után, de legkésőbb reggeli munkába indulás és/vagy esti lefekvés előtt. Sosincs vízkő, pedig nálunk is nagyon kemény a víz. Remélem, segít. :-)
anitarozi mondta
Sziasztok!
Hónapokkal ezelőtt kértem itt tanácsot. Azóta rájöttem, hogy a neve egyfajta atópiás ekcéma, az a neve hogy pulpitis sicca. Háziasszonybetegség olyan szempontból, hogy olyan embereknél alakul ki, akiknek van hajlamuk is az ekcémára, és sok vegyszerrel dolgoznak. Én ilyen vagyok. Egy hete egy jó krémet találtam, ha esetleg más is szenved hasonlóktól, ajánlom is, a neve Sanatropic. A gumikesztyűzésbe beletörődtem, próbálok színes-szagos fajtákat venni.
amarantos mondta
Sziasztok!
Én borzasztóan undorodom az ecetszagtól és arra lennék kíváncsi, hogy vajon a citrom is ugyanilyen jó hatású-e mint az ecet.
Via mondta
Szia! Más hatása van, és elég macera lenne mindig frisset facsarni, az Olymposszal meg nem takarítanék…
hajni mondta
Szia!
Igazából amire jó az ecet, arra jó a citromsav is, ha vízben feloldod, habár annak nincs citrom illata, de ecetszaga sem.
anitarozi mondta
Hello!
Én is tanácsot szeretnék kérni. Akármilyen vegyszerhez nyúlok, legyen az a legkézkímélőbb mosogatószer vagy környezetbarát súrolószer, az ujjaimon a bőr fél órán belül kiszárad, és extrém krémezéssel meg tudom állítani a hámlást. Ezért mindenhez kesztyűt hordok és már kezdek vele megbarátkozni, de érdekelne, hogy van-e olyan mosogatószer szerintetek, amit kesztyű nélkül is használhatok?
Via mondta
Sajnos nem tudok ilyenről, mert nekem nem bántja a kezemet egyik sem, de kiszáradós-hámlós bőrre a shea vajat tudom javasolni. Remélem, lesz, aki magára a mosogatószerre is tud majd ötletet!
anitarozi mondta
:) köszi Via!
tryscharose mondta
Ez engem is érdekelne… Jelenleg az egyszer használatos gumikesztyű lett a legjobb megoldás a problémára… Gondolkozom egy házi mosogatószer kipróbálásán Lukrécia receptjei alapján…
toth_vera mondta
A sütő hatékony tisztításához nincs valami jó ötletetek?
Tudjátok, kifröcsögött zsír, kifolyt ráégett piskóta…. hasonlók eltávolítására!
kkriszta mondta
Egy üres papírzsepis dobozba gyűjtöm az asztal leszedése után a papírszalvétákat, mert legtöbbjük szinte csak gyűrött, viszont az olajos serpenyő mosogatás előtti kitörlésére vagy a lefolyószűrő kiürítésére tökéletesen megfelel.
A háromrészes mosogatóm csepegtetőtálcájára pedig újabban egy fehér konyharuhát teszek szárítórács helyett, mert az egyszerűen kimosható, ha már nem makulátlan. Sok évig próbálkoztam a különféle krómozott rácsok vízkőtelenítésével, de a győzelem mindig csak pillanatnyi volt, mert nagyon kemény a vizünk. Erős szereket nem használok, folyton szárazra törölgetni meg volt kedvem, illetve, mire az edények megszáradtak, a vízkő is ottragadt. Szóval jobb ez így.
Jerry-me mondta
sziasztok, tanácsot szeretnék kérni: a szódabikarbóna vajon macskaalomba szórva is hatásos szagelszivó? Csak most jutott eszembe, miközben titeket olvaslak.
Anna mondta
A szódabikarbónát akkor kezdtem igazán tisztelni, mikor pár hónapot az USÁ-ban töltöttünk, a bérelt apartmanban hófehér padlószőnyeg volt, amin az egyéves szépen megejtett egy kakifoltot. Ijedtemben gyorsan szórtam rá szódabikarbónát, ráöntöttem kis vizet, aztán száraz ruhával felitattam. Ezt egyszer kellett megcsinálni, és utána én sem tudtam többé megmondani, hol is volt a folt. Tényleg csodaszer.
Anna mondta
Odaégetett dolgokat sós vízben szoktam áztatni fél napig, és gyönyörűen kijön attól is, forralni sem kell.
Az ecetnek pedig van egy másik nagyon jó felhasználhatósága is: a hangyák gyűlölik. Ha ecettel mosom fel a padlót, utána mindig visszavonulnak, ha pedig sikerül felderítenem, hogy honnan jönnek elő, és oda beöntök egy adag ecetet, azzal akár végleg is elüldözhetőek. Egy hátránya van: a családom is gyűlöli a szagát és gyakran nehezményezik az ecetes felmosást…
És presszó kávéfőzőt is vízkőtelenítettem már ecettel, ugyanúgy, ahogy Via a teafőzőt.
De a zaccot még soha nem jutott eszembe a lefolyóba engedni. Ezek szerint nem ártana…
zaziebaba mondta
A szódabikarbóna arra is jó, ha egy edényben leégett zsíros szennyeződés van. Kell bele önteni egy kis vizet, szórni bele szódabikarbónát és felforralni, gyönyörűen fellazítja, utána már csak ki kell törölni egy ronggyal.
betti80 mondta
biostore-ban kapható háztartási szódabikarbóna 1kg 500ft :)
jankanyu mondta
sziasztok! nem konyha,de ha már szóbajött: pár csepp teafaolaj a fogkefék fertőtlenítésére is alkalmas (egy bögre langyos vízbe cseppentve).
Via mondta
Én Betadine-os oldatba szoktam tenni őket. :)
balure mondta
nancia! Ez nagyon jó ötlet, kipróbálom. A WC-ben bármit csinálok, bármit teszek nem lehet megszűntetni a csatornaszagot. :-( Amúgy én is szoktam vásárolni mosódiós oldalakról, sztem szuper dolgaik vannak. Mondjuk nálam a mosódió csak
azoknál a ruháknál vált be ahol „frissítő” mosásra van szükség nem „koszmentesítésre.” Különösen nyáron kedvelem a diót, amikor utána a napon száradhatnak a ruhák.
nanica mondta
A szódabikarbóna szagelszívó ereje egy idő után gyengül, mikor telítődik. Akkor a wc-be szoktam önteni és a kefével átsúrolni.
Nagyobb mennyiségű szódabikarbónát lehet rendelni a mosódiós oldalakról, is, kb 1 kg 3-400 ft.
A szódabikarbónából rakok egy két evőkanálnyit egy kis tálkába (mécsestartóba) szagelszívónak. Ilyen szagelszívó került a wc-be a polcra, a hűtőbe, a cipős szekrény környékére és egy kis textil zacsiban a kuka mellé a mosogató alá. Aztán havonta, mikor az adott terület sorra kerül, lehet cserélni és a wc sikáláshoz felhasználni.
Mosásnál a fehérekhez lehet fehérítőként használni.
Dittygirl mondta
Illetve ha nem is egy teljes fél citrom marad, hanem mondjuk kicsavarod egy fél citrom levét, a megmaradt héjában még marad annyi lé és egyéb, hogy mondjuk a csaptelepet a mosogatónál szépen fényesre lehet súrolni vele. Remekül vízkőtelenít.
Lonci mondta
Én mondjuk annyira nem szeretem a levendula illatát,de már kezdek megbarátkozni vele. Teafaolajos vízzel egyszer mostam fel, de annak a szaga nekem nagyon nem jön be. Még a citrom illóolajos vizet szeretem.
A kifacsart citromhéjba tettem szódabikarbónát,de azt hiszem lehet sót is és azt raktam a hűtőbe. A kéznek is jó a citrom bár az nem takarítás.:)
Kreativ konyha mondta
Jók az ötletek, én is használom, az ecetet és a szódabikarbónát is. Utoljára citromos víz felhasználásával mostam ki a mikrót, ugyanazzal a megoldással, amit írtál. Persze nem veszek emiatt citromot, ha esetleg marad egy fél citrom, azt használom fel.
Ja és az ablakmosáshoz is használok ecetet. A páratlan zoknik pedig törölgetéshez tökéletesek :)
Lonci mondta
Sziasztok!
Amiket Via írt azokat használom én is. Meg Shannon Lush-nak volt egy műsora abban volt, hogy 1l vizhez kell 1 teáskanál levendulaolaj ami jó általános lemosásra, mert az illóolaj fertőtlenít. Én a felmosóvízbe is ezt szoktam csepegtetni és nem bánom, hogy a gyerekem a padlót nyalogatja.Én még ecetet is rakok bele és ezt használom mindenhol( turbó törlés, wc, tükör, mosogató, mikró). Kipróbáltam a harisnyával való takarítást, szerintem jó, olyan mint a mikroszálas kendő.
Én meg ecetfüggő vagyok.:)
Via mondta
Teafaolajat is olvastam fertőtlenítésre, akár légfrissítőként alkohollal+vízzel higítva, akár párologtatva, de még azt olvastam, hogy rongyra csöpögtetve a vécéülőkét is át lehet vele törölni.
Felmosáshoz csak sima vizet használok általában, mert nem olyan megmártós felmosófejem van, hanem rápattintós, de ez a levendulás tipp tetszik, talán a nyuszi se utálná (az eukaliptusszal ki lehet űzni a világból). Köszi!
mulan mondta
Ez ááálom lányok! Köszi a tippeket!
gyulanka mondta
Sziasztok!
Mosogató- duguláselhárításra a legeslegjobb a kávézacc! Egy évig küszködtem, mire rájöttem, hogy azért megy le nehezen a víz, mert mostanában nem rendes kávét iszom, hanem instantot! Régen mindig a mosogatóba tettem a kávézaccot, ami szépen levitte a csövekben lerakódott zsíros és vízköves dolgokat, soha nem volt gond sem a szagokkal, sem dugulással! Most is egy csapásra megoldotta a dolgokat, 3 nap óta visszatértem ehhez a módszerhez és megint szuper a mosogató! Előtte próbáltam a szódabikarbónát, ecetet, végül bekeményítettem Tirettel, nem sok eredménnyel.
Via mondta
Köszi a tippet!
Én nem kávézom, de nekem szerencsére hatásos szokott lenni ez a szódabikarbóna+ecet kombó. :)
Mirimanoo mondta
Egy régi fogkafével szoktam minden nehezen hozzáférhetö helyet (a csaptelepek körül, sarkok, fugák) jól megsikálni, mindenhova elér (különösen ha flexinyakú meg a sörték különbözö hosszúságúak). Vízköt citromsavval (ezt is a sütöpor környéken kell keresni) is jól lehet oldani, öröm nézni ahogy pezseg.
jucifront mondta
Szia Via!
Épp ma olvasgattam én is ilyen természetes tisztítószerek után, néha én is alkalmazom, de sajnos domestos függő vagyok. :D
Viszont most, hogy összegyűjtöttem ezeket az infokat, remélem sikerül mellőznöm ezután. Már csak azért is, kikészíti a szemem, az orrom és a kezem is…
Via mondta
A Domestos nálam csak a vécében kap szerepet, máshova bőven elég az ecet ereje. :) Nálam kb. 6-8 hónapig kitart egy flakon.
Úgy gondolom, hogy a pici foltokra durva vegyszereket használni olyan, mint ágyúval lőni a verébre. Először mindig próbálom a környezetkímélő megoldásokkal megpróbálni a takarítást (néha egy vizes rongy is elég!), aztán ha valami nagyon makacskodik, jöhet az erősítés, de minden kis plöttyre Cillit Banggel lőni felesleges (és drága is).