Júliusban négy ötnapos, és egy háromnapos zóna lesz, rohanás és kapkodás nélkül lehet haladni a dolgokkal, könnyű lesz előkészíteni a lakást nyaralás előtt, vagy belerázódni a napi rutinba a vakáció után. :) A szokásos táblázaton kívül ebben a hónapban nagyobb lakásokhoz alternatív zónabeosztási ötletet is adok.
Mi az a zónázás? A zónázás egy fokozatos, fázisokra bontott takarítási rendszer, ami segíti szinten tartani a rendet és a tisztaságot – nincs többet kiégés, tűzoltás és kapkodás. Minden hónapban szisztematikusan körbemegyünk a lakáson, és kis lépésekben végigtakarítjuk az összes területet. Ahhoz, hogy következő hónaptól az első zóna feladataival már tudjatok foglalkozni, ezt a házi feladatot kell elvégezni. Az összes zónázós cikket és a teljes menetrendet itt találjátok, külön már nem fogok szólni róla, hogy mikor hol járunk — jobb oldalon a zónás modulban mindig eléritek a beosztást –, de kapcsolódó cikkeket továbbra is írok, ha olyanom van. :)
Akik eddig még nem zónáztak, azok is csatlakozhatnak szerdától! Ha előtte szeretnétek kialakítani a rutint, akkor csatlakozzatok a 30 napos programhoz (akár jövő hétfőtől – iratkozzatok fel a motivációs hírlevélre!), és annak a végén betanítom a zónázást is.
Segítség nagy lakásokhoz: Ha több, mint 5 zóna van a lakásban, mert több szintes, vagy tartozik hozzá még egy nagy kert is, érdemes ötnél több részre osztani a területet — a 2 hónapos zónázásról már itt írtam korábban, ami azonban akkor kimaradt (mert azóta jutott eszembe), a vegyes zóna. A vegyes zóna havonta kerül sorra, és minden területből a legfontosabb feladatokat tartalmazza, amelyek egyszerűen nem várhatnak két hónapot, muszáj, hogy havonta sorra kerüljenek. Ezen kívül a nagyobb területeket lehet ketté is osztani: egy giga zónalistát két részletben lehet “kivégezni” — ez a kertnél segítség lehet, vagy de akkor is, ha nagyon nagy a konyha, tartozik hozzá egy étkező, több gyerekszoba van, és így tovább.
Ha például tíz zóna van, akkor így nézhet ki a menetrend:
A lényeg, hogy ciklikusan sorra kerüljön minden, ne maradjon egy napra az összes teendő, és jusson idő arra, ami számít. :) Ha nem havi zónában dolgozol, érdemes egy külön naptárban beosztani az egész évet, mert akkor nem hónapváltásnál lesz fordulópontod, viszont megúszod azt is, hogy csonka zónáid legyenek, mert mindenre öt nap jön, téged nem érint, hogy mikor van elseje, csak a hétfők számítanak. :)
2013. júliusa öt zónás felosztásban így néz majd ki:
Karina mondta
Még sajnos nincs meg a könyv, de nagyon vágyom rá! Dolgozom annyit, hogy megérdemeljem, meg egyébként is… :)
Sokszor eszembe jut, hogy nem kéne maximalistának lenni, ezt egy csomószor olvastam már tőled. De attól még nincs rend és tisztaság otthon, és ez elkeserít. Meg kell értenem, hogy nem tudok kétfelé szakadni!
Via mondta
Tudom, hogy hihetetlen, de amint feladod, hogy a maximumot teljesítsd, sokkal hatékonyabb leszel, mert nem űzött vadként fogsz görcsölni napról napra… Leesik rólad öt tonna felelősség, és sokkal egyszerűbb lesz minden. Próbáld ki, milyen az, amikor nem úgy kezdesz el dolgozni, hogy folyamatosan ostorozod magadat, hogy “tökéletes” legyen! Ne csak a végeredmény tekintetében figyeld meg, hanem abban is, hogy hogyan érzed magad közben. Az életed kb. 10%-ában vagy még kevesebben történik valami olyan, hogy épp végeztél valamivel, és elégedetten hátradőlsz. A többiben a folyamatot végzed, szóval nem mindegy, hogy utálod-e vagy sem…
Karina mondta
Sajnos teljesen elúsztam a zónázással, képtelen vagyok még a néhány aprósághoz is tartani magam. Nem is értem, hogy lehet ez! Sokat dolgozom, van, hogy csak késő este érek haza, és akkor már nemigen állok neki semminek, csak beesek az ágyba. De akkor hogy lesz rend és tisztaság?
Timi mondta
Nekem úgy tűnik, bejön, hogy korábban kelek és reggel takarítok.
Via mondta
“Nem is értem, hogy lehet ez! Sokat dolgozom, van, hogy csak késő este érek haza” — meg is válaszoltad magadnak. Úgy lehet ez, hogy most nem fér bele. Nem fogod tudni csinálni 100%-osan. De azt érdemes megnézned, hogy 5%-on milyen, mi az, ami még belefér, mi az, amivel tudod segíteni a munkádat, a közérzetedet. A többire majd jut időd akkor, ha kevésbé lesz hajtós az időszak. Addig meg delegálj, amit tudsz, és felejstd el a maximalizmust!
Érdemes lenne kitöltened egy időtáblázatot (hétfőtől vasárnapig, reggeltől estig legyen benne hely): Milyen az időbeosztásod, mikor kelsz, mennyit utazol, mennyit dolgozol? Milyen fix programok vannak? Mikor alszol? Ezeket satírozd be, nem léteznek. A fennmaradó idővel tudsz gazdálkodni. (Ha megvan a könyvem, 209. oldalon írok erről részletesebben, példákkal.)
Krikri mondta
Hogy mi családilag mennyire szeretjük a Gru-t! :) De persze megy a zónázás is, újra! :)
Kata mondta
Eddig úgy voltam vele, hogy a mi szerény 38 négyzetméterünket elég heti egyszer másfél órában kitakarítani, de nem… :( Ráadásul egy kicsi lakásban még inkább szembetűnő a rendetlenség, úgyhogy kíváncsian várom, vajon mennyire válik be nálam a zónázás. :)
És mivel már lassan elkészül a másik lakás, ezért annyira nagyon-nagyon örülnék (és szerintem nem csak én ;)) egy olyan cikknek, ami leírja, hogy egy háztartásban milyen konyhai alapdolgokra van szükség, hogy ne érjenek meglepetések és ne az utolsó pillanatban kelljen leszaladni a vasedénybe NDK-s turmixgépért például. :) Azért a konyhát emeltem ki, mert a főzés nem az én feladatom és nagyon nem vagyok képben, hányféle edény kell például (múltkor a Kedves arról győzködött, hogy felesleges 24 részes lábas-szettet vásárolnom). Viaaaaa, felveszed a listára a témát, kérlek? :) Nagyon megköszönném.
funyika mondta
https://www.urban-eve.hu/2013/06/02/mi-kell-egy-alap-haztartasban/
Itt a cikkben és a kommentek között is rengeteg hasznos infót találsz :)
Kata mondta
Köszönöm! Igazából gondolhattam volna, hogy már született ilyen bejegyzés. :)
Via mondta
Köszi a linkelést! :)
funyika mondta
OFF: Minyon <3
smara mondta
Feliratkoztam újra :) Ideje az újrakezdésnek :) Alig várom!
Jaffaszorp mondta
Már régóta gondolkodtam, hogy miért akadok meg az első két zóna után. Valószínű a többi zónát kicsit nagyra szabtam, és akkor még a kertet nem is vettem bele, mert az napi elfoglaltság (lenne). Kipróbálom a 2 hónapos zónázást, hátha az segít. Köszi Via a jó tanácsot! ♥
melarossa mondta
Timi! Ez a napi zónázás nagyon érdekelne. Állandóan elúszok én is… Mennyi időd van rá? Hogyan osztod el a feladatokat? Tartod a heti zónát, vagy vegyesen? Szívesen venném, ha leírnád :)
Timi mondta
Én most úgy csinálom, hogy felkelek fél órával korábban. Reggel a mosakodás-ébredezés-emberi forma felvétele után rögtön nekiállok a teendőknek. Elrakom a tiszta edényeket és elmosogatok, aztán 15-20-25 percem marad. Az öt zónát a hét napjaira osztottam rá, egyelőre még nincs fix rendem, igazából van, hogy fürdőszobás, van, hogy előszobás hangulatom van, utána meg ami marad. :) Következő héten meg újrakezdem. Könnyebb kézben tartani és kisebb súlynak tűnik úgy, ha nem egy hétig, hanem egy napig “kell” ugyanazzal a helyiséggel foglalkoznom. Igazából nálam még a lakás legtöbb pontján a lomtalanítás szükségesebb, mint a szinten tartás, így már az is folyamatos javulást jelent, ha rotációs rendszerben foglalkozom minden zónámmal.
Szóval tulajdonképpen ennyi: nem este, hanem reggel takarítok, és nem hetente, hanem naponta váltok zónát.
Ja és örök hála-toplistás: szívem választottja porszívóz és mos fel, a saját ritmusában, ahol, ahogy és amikor neki jólesik. ♥
Timi mondta
Én most a napi zónázással próbálkozom, mert úgy figyeltem meg, hogy nem napjaim, hanem heteim vannak, amikor egyszerűen nem-nem-nem megy, és ezt a napi zónázás kevésbé sínyli meg, mint ha egy egész zóna kimarad. Ezen kívül minden teendőmet átraktam reggelre, hogy este, mikor hazaesek, már csak élveznem kelljen a lakást, de ne kelljen tenni érte. Egyelőre bejön, bár még csak tesztfázisban van. :)
Meme mondta
A reggeli takaritas ötlet tetszik, akkor vilagos is van es a tiszta lakasba hazaerni sokkal jobb! Csak meg azt kell kutalalbom, hogy szabaditsak gel 30 percet reggel. Igy is 6kor kelek, h a gyerekeket ki tudjam lökni idöben. Valakinek van tippe arra, h hogy lehet a gyerekeket a reggeli rutinra raszoktatni? Matmint h anya unszolasa nelkul elkeszuljenek (5 es fel, 8 es 10 evesek). Köszi
Via mondta
Ki van írva valahova, akár piktogramokkal, hogy mi a feladatuk reggel? Mert akkor nem te vagy a verbális unszoló, hanem ott van, és látják, hogy mi a feladat. Mi is azért írunk teendőlistát, hogy ne kelljen fejben tartani mindent. :)
Andru mondta
Én úgy oldottam meg a reggeli rutint, hogy egyrészt kevés a feladat reggel. Felkelés, öltözés, mosakodás-fogmosás-fésülködés, ágyazás, reggeli. Ennyi. A másik: nem hagyok időt a gyereknek mással foglalkozni, azaz fél órával indulás előtt keltem fel. Egyszerűen nem fér bele semmilyen más tevékenység. Este van ruhakikészítés, bepakolás a táskába, így át tudja gondolni, mit kell vinni, mi fog történni holnap. Nálunk működik.