Szerencsére az Instagram a kezdeti egyszerű filter-őrület óta rájött, hogy más, letisztultabb eszközökre is szüksége van a felhasználóközönségnek. Ezeket nagy örömmel fogadtam, mert szeretem, hogy most már jobban bele tudok mászni a képekbe, amiket a mobilommal készítek, hogy szebb és ízlésesebb legyen a hatás. Az elmúlt években nem csak az Instagram technikai oldala, hanem a közösségi funkciói is fejlődtek, ezzel az Instagram kinőtte magát a kedvenc social media alkalmazásommá. Bár nem posztolok olyan gyakran, mint szeretnék, de gyakorlok és igyekszem még izgalmasabbá tenni a profilomat azokkal a szép és érdekes, vicces, színes, estébé dolgokkal, amiket észreveszek. :)
Annak ellenére, hogy internetes időszámítás szerint nagyon régen, 2012-ben (!) írtam meg az Instagram gyorstalpalómat, az alapelvek még mindig érvényesek. Viszont annyi változás történt azóta az Insta háza táján, hogy érdemesnek tartottam teljesen új cikket írni azokkal a technikákkal és trükkökkel, amiket az elmúlt időszakban felfedeztem és kikísérleteztem. (Mellesleg mókás visszanézni a régi interface-t meg ikonokat rajta. :D )
Ezekről az újdonságokról állítottam össze egy kalauzt, a végén pedig megosztom az Instagram-filozófiámat is, ami segít, hogy ne vesszek el a sok színes élet sűrűjében. Ha szeretnéd a nyári, utazós mobilfotóidat tudatosabban megörökíteni, vagy csak magasabb szintre emelnéd az Instagram-képeidet, akkor olvass tovább. :)
1. Filterek helyett a Tools-zal dobd fel a képeidet
A jelenlegi telefonom már egy régi modell, és sajnos a kamerája nem mindig hajlandó viselkedni. Ezért jó, hogy a Filters mellé bevezetett Tools menüben van jó pár új beállítás-típus, amivel tudok javítani a képeken. Fontos, hogy mértékkel használjuk őket, és a csúszka is nagyon jó barátunk, sokszor pár pöccintés is elég, nem kell mindent 100%-on tolni.
- A legtöbb telefonkamera sajátosságai miatt természetes fény rettenetesen fontos (a pixel-szöszös sötét, beltéri fotók legfeljebb személyes emléknek jók, de sokszor még annak sem), de sokszor így is túl sárgák lesznek a képek a lámpák miatt, úgyhogy ilyenkor barátom a Warmth opció, amin kicsit balra húzva tudok kékesebb színeket kihozni a dologból.
- Tájképekre, élénk színekre szeretem a Saturationt használni, csudajó kék egeket lehet így varázsolni! :)
- A Brightness / Contrast is tud segíteni egy-egy képen, előbbivel viszont csak óvatosan, nem éri meg kiégetni túlságosan a fotót.
- Érdemes a felső félig-sötét napocska-szerű Lux opciót is használni, ez is telítettebb színeket ad.
- A filterekkel nagyon óvatosan bánok, a kedvenc filtereim mostanában a Clarendon, Juno és a Lark, ritkán 100%-on, inkább csak enyhén.
+1 tipp: Amikor kiválasztásnál hosszan egy filterre tapicskolsz, megjelenik egy menü, amivel áthelyezheted (hogy mondjuk az elején legyenek a kedvenc filtereid), vagy törölheted őket a sorból, ha van, amit sosem használsz (khm, Kelvin :D). A menüt akkor is eléred, ha a filterek legvégére görgetsz, itt ki-be tudod kapcsolgatni őket.
És az ugye megvan, hogy ha hosszabban rányomsz a képedre szerkesztés közben, meg tudod nézni az előtte-utána összehasonlítást? Ez arra a legjobb, hogy lásd, milyen ügyes vagy, és milyen csodákat tudsz kihozni a kedvenc képedből! :D
Balra a régi Filter-menü – a jobboldali képet már az új Tools-zal kezeltem
2. Legyél felfedező!
Szeretek a nagyító ikonnal böngészni, ahol olyan képeket, emberkéket ajánl ki a program, akik szerinte tetszeni fognak nekem az alapján, hogy még kiket követek, milyen hashtageket használok, vagy milyen képeket szívecskéztem. Néha mellélő, de többnyire eltalálja, és így tudom bővíteni a követettjeim számát. :) Ez nem a mennyiség miatt fontos — a minőségre még mindig többet adok –, de szeretem, ha sok-sok szép, vidám, inspiráló pillanat vár, amikor felmegyek az Instára. Így mindig kikapcsolódás az a pár perc, amíg nézegetem, és feltölt. A mémeket, politizáló profilokat nem szeretem, és azokat sem, akik nem saját képeket posztolnak. Inkább legyen nem hiperprofi, de őszinte. :)
+1 tipp: Ha találsz valakit, akinek tetszenek a képei, stílusa, ízlése, akkor keress még hozzá hasonlót úgy, hogy megnézed, ő kiket követ (Following)! Így találhatsz még egy csomó érdekes emberkét, márkát, akinek szintén bejöhetnek a képei. :)
Az alsó menüben a szívecskére kattintva érheted el azt a felületet, ahol látod, hogy a te képeidre ki adott lájkot vagy ki szólt hozzájuk. Ha viszont itt nem a YOU változatot nézed, hanem a FOLLOWINGot, akkor azt is láthatod, hogy a követettjeid milyen képeket nézegetnek aktuálisan, mi tetszik nekik — így is bővítheted a horizontodat!
3. Használd az asztali felületet!
Régen telefonon kívül használni az Instagramot bonyolult és nehézkes volt. Folyamatosan bővül az instagram.com is, már jó ideje nem kell külső alkalmazást használni arra, hogy telefonon kívülről is elérd az instagramos profilodat, megnézhesd, hogy kiket követsz. Képet feltölteni még mindig nem lehet ugyan, viszont böngészni, hashtageket keresni, sőt, kommentekre válaszolni igen! Ami hasznos, mert ha szeretsz beszélgetni, célszerűbb valódi billentyűzettel kísérletezni, nem a mobilodon pötyögni. :)
+1 tipp: Ha profi módon foglalkozol az Instagrammal (például a vállalkozásodhoz is használod), esetleg több fiókot üzemeltetsz, és szereted a részletes statisztikákat, az Iconosquare-t nagyon tudom ajánlani, jó befektetés az alap csomagjuk.
4. Taggelj okosan!
A hashtagekről külön írtam (máig az egyik legolvasottabb cikkem egyébként, érdekes! :D), most a többi felhasználó betaggeléséről beszélek. :) Mióta lehet direkt üzenetben is küldeni valakinek egy képet (keresd a képfolyamodban kis kanyargós nyíl-ikont!), feleslegessé vált, hogy ha szólni akarsz anyukádnak, tesódnak, barátnődnek az egyik kép alatt, hogy „nézd, cuki papagáj„, vagy „menjünk mi is el ide!„, akkor azt a kép alatti kommentekben tedd meg. Mióta ez a kvázi chat-funkció létezik, lehet privátban küldözgetni a képeket anélkül, hogy szétspammelnéd az eredeti posztoló kommentfolyamát, szóval ez tök jó. :)
Ha valakinek szólni akarsz, hogy érdekelheti az, amit posztoltál, vagy vele költötted el az adott kávét, akkor betaggelheted a képaláírásban vagy magán a képen is, ha szeretnéd, viszont utóbbi esetben csak akkor, ha tényleg rajta van, mert ez meg fog jelenni a profilján is, mint „Képek X-ről”. És lehet, hogy le fogja szedni a bejelölést, de ezen ne sértődj meg. :)
+1 tipp: Ha van egy kedvenc márkád, éttermed, nyugodtan jelöld be őket is a képaláírásban hashtaggel és a profiljukkal is, ha van olyanjuk. Általában mindenki szereti látni „használatban” azt, amit elkészített, és amit megvettél tőle, és örömmel fogadják a képeket. Te meg így fejezheted ki azt, hogy „jót csináltál, köszi!” vagy „csak így tovább, szép munka”, ami egy rendes, kedves dolog. :) Lehet, hogy reposztolnak is, ha nagyon megtetszik nekik a fotód (persze jobb, ha nem ez az elsődleges célod arra, hogy elkészítsd a képet).
5. Egy Instagram-profil nem egy teljes élet – ne vedd túl komolyan!
Mások szépen megszerkesztett képei könnyen kelthetik azt az illúziót, hogy mindenki másnak tökéletes az élete. Ez a jelenség még akkor is simán becsapja az agyunkat, ha közben pontosan tudjuk, hogy mások is csak a legjobb pillanataikat teszik közzé, válogatás, szerkesztés, és utómunka után. Soha ne felejtsd el, hogy bárki Instagram-profilja mindig csak egy szelete a valóságnak, és akármennyire is valós, nem a TELJES élet ilyen, szóval ne szorozd fel 100%-ra, amit látsz!
Az Instagramos követettjeid képeit mindig inspirációnak, motivációnak használd, ne pedig bűntudatkeltésre, vagy a saját önértékelésed bulldózerezésére. Ha észreveszed, hogy elkezded magad összehasonlítani azzal, amit látsz, a fejedben sztorikat kezdesz kitalálni arról, hogy másnak milyen jó, és te meg milyen béna vagy, mert nem olyan szép az epres chia-pudingod, és nem fotózott le senki alvás közben mostanában, nagy levegő és NYUGI. Az emberek szeretik megosztani a szép dolgokat, és előfordul az is, hogy ezek kozmetikázva vannak. Ez nem mindenkinél van így, de ettől függetlenül akkor is általában a szebbik oldalt mutatja mindenki a nyilvánosságnak. Szeretünk a szépre emlékezni, megörökíteni azt, ami éppen jó. De ez nem jelenti azt, hogy csak ilyen van, és azt sem jelenti, hogy ha neked nem folyton tökéletes az életed, akkor valamit elrontottál. Ne hasonlítgasd a te valós, teljes, összetett, bonyolult életedet egy benyomással, amit valaki másról egy nagyon szűk és szűrt fotógyűjtemény alapján gondolsz. Az ő élete is összetett, akkor is, ha nem látod.
Ha azt érzed, hogy kezd beszippantani a negatív spirál, tedd le a telefont, és írj össze öt dolgot, amiért hálás lehetsz itt és most, filterek ide, szép cipők oda. Ez a te életed, és akkor is értékes, ha nem osztod meg, vagy megosztod és nem lájkolja senki. Elég, ha te „lájkolod” — igazából csak ez számít igazán. A többi csak ráadás. ♥
És te?
Neked mi a kedvenc Instagram-trükköd? Melyik új funkció jött be a legjobban? Írd meg a kommentek között! :)
Komolyabban vennéd az online jelenlétedet, profibban szerkesztenéd a blogodat? Segít a Hogyan kezdjek blogot írni című írásom, amiben letölthető blogtervezőt is találsz! :)
MOnick mondta
Ááá.. megtaláltam balra a dupla kép csücsök ezt tudja…:))
MOnick mondta
Jó trükkök! Köszi!:)
Annak mi a módja, ha nem négyzet formájú fotót szeretnék feltenni, és szeretném, hogy ne vágja le a széleit? Csak ha rámegyek, akkor látom a teljes képet…:(
Másoknál látok olyat, hogy látszik a teljes kép, a négyzet többi része sima fehér.
londonlany mondta
Szuper, akkor bekukkantok, és ki tudja, lehet, hogy posztolni is megjön a kedvem :)
londonlany mondta
Via, akkor is tudlak követni Instagram-on, ha csak regisztrálok, de egyébként nincs saját profilom, nem töltök fel képeket?
Via mondta
Igen, nem kell posztolnod semmit, kukkolj nyugodtan! ;)
HaromHonap mondta
Szuper!
zöldnyussz mondta
Tetszene nekem is az Instagram, az viszont kár, hogy számítógépről nem lehet képet feltölteni és szerkeszteni…
Via mondta
Valaki azt írta Facebookon, hogy a Gramblr tud ilyet! Még nem teszteltem.
IsaBella mondta
Igen, tud. A barátnőm is egy évig azt használtam. :) Onnan még több lájkot is kapott, valahogy úgy magyarázta, hogy a gramblr-el feltöltött képek egy közös oldalon is megjelennek.
CsVik mondta
Kedves Via!
Köszi a bejegyzést. Nem fogod elhinni, de eddig észre sem vettem, hogy a filterek helyett választhatom az egyéni beállításokat is. Nekem magyarul jelent meg, nem tudom, mit írt ki, de mindent kipróbáltam. Szuper.
És azzal is újat mondtál, hogy ha hosszabb ideig a képen tartom az ujjam, látom az előtte-utána verziót. :-)
A következő képem már ezek alapján fogom közzétenni.
IsaBella mondta
Nagyon jó cikk azok számára is, akik már évek óta nap, mint nap használják az alkalmazást. Bevallom, nekem inkább azok a részek voltak hasznosak, ahol felhívod a figyelmünket, hogy bizony az csak egy szeletecske, amit látunk, és attól hogy a szomszéd fűje sokkal zöldebb mint a miénk, nem biztos, hogy a kertje többi része nincs kiszáradva.
Én épp pár perce néztem fel az Iconosquare oldalára, és meglepődtem, hogy ismét kell regisztrálnom, de most már csak 7 napig használhatnám ingyen… Mióta lett ez az oldal teljesen fizetős? Tudsz róla valamit?
Via mondta
Mától lett fizetős az Iconosquare.
IsaBella mondta
Köszi szépen a választ. Ezek szerint jól ráéreztem, mikor kell ránézni az oldalra. :) Tudsz más oldalról, ahol Instagram statisztikákat lehet nézni?
Via mondta
Nem, de megmondom őszintén, nem is kerestem másikat, mivel ez bevált.