Jó hírem van: a görkorcsolya visszatért – gyerek- és felnőtt hobbisportként, kikapcsolódásként és szubkultúraként egyaránt. Ráadásul az elmúlt évek alapján nem egynyári trend, hanem tartósan velünk marad.
Úgyhogy nem véletlen, ha jó az idő, és elsétálsz a napos parkhoz, a piknikező emberek és deszkázó fiatalok mellett néha ott pingvintotyog két felnőtt is színes védőfelszerelésben – azok mi leszünk a férjemmel. Ugyanis 2020 nyarán, közelebb a negyvenhez mint a harminchoz, mi is görkorcsolyázásra adtuk a fejünket.
Ebben a bejegyzésben összegyűjtöttem az elmúlt évek görkorcsolyás tapasztalatait, mert akárhányszor osztottam meg róla fotót vagy infót, mindig záporoztak a kérdések. :)
Úgyhogy elmesélem:
- mi alapján választottunk görkorcsolyát,
- miért kétsoros és nem egysoros mellett döntöttünk,
- mire kell odafigyelni gyakorlásnál,
- megosztom a kedvenc görkoris YouTube csatornáimat,
- és a saját görkoris zenelistáimat is átadom.
Görkorcsolyára fel!
Ciki-e felnőttként a görkorcsolya?
Zárjuk is le jó hamar: nem és nem. :) Mindenkinek szüksége van olyan hobbira, amitől szárnyalni kezd a lelke, és ebben semmi ciki nincs. Egy ponton túl eljutsz oda, hogy már nem az érdekel, hogy mi a ciki meg a trendi, hanem az, hogy mit szeretnél és neked mi esik jól. És ehhez nem kell megvárni, hogy 80 éves nénike legyél, akinek az ereiben is lesz@rompirula folyik, eldöntheted már itt és most.
Pontosan ilyen meggondolásból döntöttem úgy 35 éves nemnénikeként, hogy nagyon, nagyon szeretnék görkorcsolyázni, és adok egy esélyt magamnak akkor is, ha sokáig leszek kezdő és sosem leszek profi, mert fontosabb, hogy kikapcsolódjak és jól szórakozzak.
Milyen előnyei vannak a görkorcsolyázásnak?
- Jófajta kihívás: nem pofon egyszerű belejönni, de elképesztő nagy sikerélmény, amikor sikerül kigyakorolni valamilyen alap mozdulatot vagy trükköt. Mindig van hova fejlődni, szóval nem az a fajta sport, hogy oké, megtanultam, akkor most már csak azon lehet variálni, hogy milyen messze vagy milyen gyorsan megyek.
- Kipucolja az agyat: összpontosítást és koncentrációt igényel, hogy ne boruljak fel, emiatt egyszerűen muszáj a jelenben lennem, mert ha elkezd kalandozni az agyam és kattogok a híreken meg a világ dolgain, akkor kétezer százalék, hogy nem veszek észre egy kavicsot. Számomra ez abszolút előny, hiszen ha görkorizok, nem tudok mással foglalkozni, és legalább erre az időre megszűnnek a világ dolgai egy picit, a testemben tudok lenni, és arra figyelek, ahogy síklik a lábam alatt a talaj, cirógatja a menetszél az arcomat, jó zenére lépdelek, és süt a nap. Nem véletlen, hogy annyira népszerű lett a görkorcsolyázás a pandémia alatt, az embereknek szüksége van arra, hogy néha ilyen kipucolva érezzék magukat.
- Örömteli mozgás: a rossz testnevelésórás reflexeket gyorsan felülírja, ha örömmel, jó értelemben öncélúan mozgatjuk a testünket. Nincs verseny, nincs osztályzás és ítélkezés, emiatt nem is kell rossz ellenérzéseket leküzdeni. Repülnek a percek, és csak másnap tűnik fel, hogy egyáltalán nem kis izommunka, amikor az ember fél órát folyamatosan guggolásban van, és combizomból kanyarodik.
- Friss levegős tevékenység: sajnos nincs elérhető közelségben rollerdiszkó a közelünkben, pedig mennék, de ha lenne, akkor sem kizárólag ott görkoriznék. Nagyon élvezem, hogy szabad levegőn gurulunk — ha engem kérdezne az önkormányzat, egy szabadtéri elkerített résznek örülnék a legjobban, mert akkor friss levegőn is lennénk, meg nem is kéne a gyalogosokat zavarni.
- Egyszerűen jó szórakozás: könnyen be tud rántani a görkoris életérzés a színes ruhákkal, tempós zenékkel, és egyáltalán nem gáz, ha valakit ez vonz benne a legjobban. :)
Alap görkorcsolya felszerelés
Mint bármilyen más hobbinál vagy sportnál, ennél sem mindegy, hogy mivel és hogyan indul neki az ember lánya. Én az a fajta ember vagyok, aki ha belekezd valami újba, kutatással és összehasonlító Excel táblával indítja a folyamatot. Addig nem voltam hajlandó vásárolni semmit, amíg nem tudtam, hogy mi az, amit veszek, mert tudtam, hogy ha valami olcsó, gyengébb minőségű, vagy céljaimnak nem megfelelő cipőt veszek, és nem lesz vele sikerélményem, akkor nagyon hamar meg fogom utálni az egészet. És látva a különböző horrorsztorikat a 2 hordás után szétszakadt csizmákról meg kettétört kerekekről, hamar rájöttem, hogy ez nem olyan történet, hogy bemegyek egy bármilyen boltba, és veszek ötven deka görkorcsolyát. Vagyis a görkorcsolya vásárlásánál az olcsóság nem előny, hanem egyenesen balesetveszélyes.
Görkorcsolya és kerekek
Mivel tudtam, hogy kültéren szeretnék korcsolyázni, a legfontosabb szempont a kerék volt: a kerekek puhaságát vagy keménységét az úgynevezett durométer határozza meg. Betonra a legideálisabb a legpuhább, 78a-s kerék, mert ez nem fogja annyira kiadni a felületi egyenetlenségeket. Ha parkettán, beltéren, fedett korcsolyapályán használod a kerekeket, akkor jó a keményebb verzió is (80-82 fölött).
Kerekeket lehet vásárolni külön is, szóval később is le lehet cserélni őket, bár az árukon is látszik, hogy ez a leglényegesebb része a cipőnek: 8 darab puha kerék simán kerül annyiba, mint egy olcsóbb görkorcsolya. De mivel ezen múlik, hogy fogod-e tudni magabiztosan és biztonságosan használni kültéren, ez az, amin ha tudsz, ne spórolj. Teljesen más egy jó minőségű gumi kerékkel gurulni, mint fröccsöntött műanyag játékgörkorival.
Végül nekem egy Moxi Beach Bunny cipőm lett, amit a gyári, 78a-s kerekekkel használok. 9-es méret lett, ami eggyel nagyobb, mint a normál cipőméretem, de így férek el benne kényelmesen, zoknistul, és úgyis mindig alaposan bekötöm, nem mocorog benne a lábam. Ádám görkorcsolyája egy Rookie Artistic Quad, aminek a gyári 80a-s kerekeit lecseréltük Street Snakes 78a-sokra.
Ami még felmerült szempontként a vásárlásnál:
- A lapos talpú cipő helyett mindenképpen olyan csizmát kerestem, aminek van egy kis sarka, mert így automatikusan előre dől a súlypontunk is, és könnyebb lesz megtanulni a helyes pózt. Emiatt egy kicsit megszokást igényel a csizma, nekem a görkorim a legmagasabb sarkú lábbelim, de kisebb az esélye, hogy hanyatt vágódok, ha esnék. Az meg külön vicces, hogy kerékkel és sarokkal mennyivel magasabb vagyok – ha rajtam van a cipő, egyforma magasak vagyunk Ádámmal. Ha rajta van a cipő, leszedi a pókokat a sarokból kézzel.
- Cserélhető, állítható orrfékes csizmát kerestem, hogy elhasználódás esetén ki tudjam cserélni, illetve a magasságán módosíthassak, ha kényelmesebb nekem, hogy jobban vagy kevésbé leér.
- Szempont volt az is, hogy a kerekeket tartó sín ne fröccsöntött műanyag legyen, mert nem volt kedvem attól elesni, hogy eltörik alattam a cipő. Pehelysúlyú kisgyerekeknek átmeneti hobbinak jó lehet az ilyen belépőszintű játék görkorcsolya, de én nem fotóskelléknek akartam használni a cipőt, úgyhogy fontos volt, hogy tartós legyen, és bírja ki, hogy felveszem több, mint ötször.
Görkorcsolya védőfelszerelés: bukósisak és egyebek
A védőfelszerelés az, amiből szerintem nem szabad hiúsági kérdést csinálni.
Lehet, hogy menőbb az, aki minden védelem nélkül száguld, de az is biztos, hogy neki ezerszer több gyakorlata van abban, amit csinál – tehát tapasztaltabban és ügyesebben tud esni is.
Én minden egyes görkorizás alkalmával hordom a bukósisakomat, csukló-, könyék- és térdvédőmet is. Bőven elég egyszer rosszul esni védelem nélkül, és nagyon komoly sérüléseket lehet összeszedni. Amíg kezdő vagy, ne spórolj ezzel.
A csukló- és térdvédő a legfontosabbak, mert ha hasra esel, akkor kézzel fogsz kitámasztani és a térded fog csókolózni a betonnal, ezt a fajta sérülést pedig sosem vicces begyűjteni, de minél idősebb vagy, annál kevésbé játék.
A bukósisak pedig azért fontos, mert amíg nem tanulsz meg előre esni, simán zakózhatsz úgy hátra, hogy a koponyáddal tompítasz, és annak is csúnya vége lehet. No, thank you.
Én direkt nagyon színes, szivárványos bukósisakot és védőszettet vettem magamnak (Triple8 márkájúak), ha már lesnek az emberek (és mindig lesnek, mert vicces vagyok a színes cuccaimban gurulva :D), akkor legalább legyek színes és vidám. A kisgyerekek külön szeretik a bukósisakomat, rendszeresen megdicsérik, és nincs is nagyobb célom az életben, mint hogy úgy öltözzek, hogy az egy 8 évesnek elnyerje az elismerését. (Ez nem szarkasztikus volt, komolyan mondom.)
Ruhák görkorcsolyázáshoz
A görkorcsolyázásnak külön jó része a színes, pörgős, vidám ruhák – azt látom, hogy az emberek szívesebben öltöznek élénk színekbe, ha már úgyis nézi őket a fél világ a kerekek miatt, legalább legyen mit nézni. :) Nálam a védőfelszerelés meghatározza azt is, hogy milyen ruhában tudok görkorizni, ugyanis kényelmesen és biztonságosan fel kell tudnom tenni őket. Vastag télikabátra kívülről nem igazán praktikus rászuszakolni a könyökvédőt, úgyhogy íme néhány görkoris outfit-tipp.
- Hideg időben nadrágban, garbóban és kötött poncsóban görkorizok, mert a poncsó egy plusz réteget ad, de a védőfelszerelés elfér a pulcsimon. Poncsó helyett kipróbálhatsz ujjatlan, vastag téli mellényt is, abból is kilóg a karod, és nem lesz rajta ötven réteg ruha, úgyhogy fel tudod rakni a könyökvédőt is.
- Ősszel-tavasszal sportleggingszben, rövid nyári ruhában és pulcsiban görkorizok, a pulcsin így is elfér a könyökvédő, a leggings pedig elég vastag ahhoz, hogy ne fázzak, de nem túl vastag ahhoz, hogy a térdvédő lemászkáljon róla, és még mozogni is jól tudok benne.
- Nyáron marad a sportleggings és a rövid nyári ruhám, de egy vékony kimonót veszek fölé, ami véd a naptól is. (Naptejezek is természetesen, alap.) Próbáltam rövidnadrágban is görkorizni, de engem pluszban stresszel a tudat, hogy a térdvédőt kivéve tök csupasz a lábam, és félek, hogy egy esetleges esésnél felhorzsolom. Úgyhogy inkább marad a leggings, így kevésbé parázok, és magabiztosabban merek gurulni.
- A bukósisak miatt kitapasztaltam, hogy milyen frizurák jönnek be a legjobban. Simán kiengedett hajjal utálok menni, mert állandóan az arcomban és a számban köt ki a hajam, ami nagyon idegesít. A lófarok nem fér el a bukósisak alatt, mert még ha a tarkómon fogom is össze, akkor is túl nagy kupac egyben, és szorítja a sisak, úgyhogy rövid hajra a két picike copf jött be (fül alatt meggumizva), hosszabbra pedig az egy nagy hajfonat hátul középen. (Hosszú hajjal a két fonat is folyton pofánver, úgyhogy az sem jött be.)
- Napos időben egy napszemüveg is nagyon hasznos, mert nincs rosszabb, mint amikor szemedbe süt a nap, és nem veszel észre egy gallyat a földön vagy egy szembejövő gyalogost…
- Ami a táskákat illeti, egy nagy vászontáskában viszem ki a görkorit, ezen kívül van egy textil zsinóros hátizsákom és egy övtáskám. A hátizsákban hozom a bukósisakot és a védőcuccokat, zoknit, egy 250 ml-es kulacsot vízzel, és a racsnit (erről mindjárt bővebben is mesélek). Az övtáskában tartom a telefonomat, zsepit, kézfertőtlenítőt, maszkot, lakáskulcsot. Nadrágzsebben ne tarts semmit, ha ráesel, baj lesz! (Ádám sajnos így törte össze a telefonját egy fenékre esésnél…) Amikor felveszem a görkorit, a cipőmet belerakom a görkoris vászonzsákba, azt meg a védőcuccoktól kiürült hátizsákba hajtogatom. Lapos vászoncipőt, nyáron papucsot hordok legszívesebben, mert kényelmesen elfér a hátizsákomban. Így az összes cuccom rajtam / nálam van, amíg görkorizok, nem kell senkit megkérnem, hogy vigyázzon a cipőmre meg a motyóimra. Ez nekem a optimálisabb pakolós beosztás, amit kiteszteltem az évek során. (Ádámnak saját övtasija, vászon hátizsákja, korcsolyás szatyra van, ugyanígy pakol, mint én, csak a saját cuccaival.)
Görkorcsolya szerelés: Barátunk, a racsni
El nem tudom mondani, hány kisgyereket láttam a parkokban vadonatúj görkorival, amiken látszott, hogy a kerekek nem lettek meglazítva. Szinte nem is gurultak rajta, csak lépkedtek-csúsztak, rendes pörgés helyett a kerekek maximum egy-két kört tudtak pördülni a tengelyük körül. Frusztráltak voltak, és nem értették, miért nem haladnak. Az ilyen görkorik hamar a sarokban végzik, mert nincs velük sikerélmény… Nem minden üzletben mondják el ugyanis, hogy nem lehet csak úgy a dobozból kivéve elkezdeni korcsolyázni – és baromi sok szenvedés lesz belőle, ha nincs rendesen előkészítve a cipő.
Ehhez szükség lesz egy jó kis szerszámra, amivel meg tudod húzni és lazítani a tengelycsavarokat és a tőcsavarokat. Amikor a gyárból kigurulnak (hehe) a cipők, minden maximumra van szorítva, hogy ne essenek szét a szállítás során a rázkódástól. Ez viszont azt jelenti, hogy ha nem lazítasz rajta semmit, amikor felveszed, nem tudsz rendesen gurulni és elindulni, hiszen olyan, mintha be lenne húzva a kézifék a kerekeken. Egy jófajta racsnival ki tudod lazítani őket – ha biciklizel, lehet, hogy van is otthon már erre való célszerszámod. Ha nincs, akkor bármilyen deszkás boltban találsz T-alakú „gördeszka szerszám” néven futó eszközt (angolul simán csak skate tool), amiben 2 méretű racsni és imbuszkulcs is található. (A deszkásoknak hasonló kerekei vannak, mint a görkorisoknak, szóval kompatibilis ez a szerszám is.)
Egyéni preferencia, hogy ki mennyire lazán szereti a kerekeit – a jó az, ha amikor kézzel megpörgeted a kereket, gyorsan és sokáig pörögnek, tehát nem csak egy-két nyögvenyelős fordulatot tudnak tenni. Ha már oldalirányban is tudod őket mozgatni, akkor lehet, hogy túl lazák, de van, aki meg pont azt élvezi, hogy elképesztően mozgékonyak a kerekei. Egyébként használattól is tudnak lazulni, néha érdemes rájuk nézni, megszorítani őket, ha a sok gurulástól kilazultak a csapágyak.
Amikor először hozzányúlsz a kerekekhez, arra figyelj, hogy mind a 8 kerék ugyanannyira legyen kilazítva, különben olyan leszel úgy, mint a rossz bevásárlókocsik, amelyiknek csak 3 kereke működik, a negyedik meg önálló életet él. Amikor mindez a lábadra van kötözve, akkor az egyáltalán nem vicces. Fogd fejreállítva a combjaid közé a cipőket, és egyszerre, tenyérrel pördítsd meg a kerekeket. Ha valamelyik túl hamar leáll a többihez képest, vagy csak ő pörög, mire a többiek leálltak, akkor igazítsd annak megfelelően, hogy lazítani vagy szorítani szeretnél rajta.
Fogyóeszközök
Ha intenzíven használod a görkorcsolyádat (deszkás parkban csapatod, durva terepen gurulsz, sokat fékezel), egy idő után lesznek olyan alkatrészek, amiket ki kell cserélni, mert elkopnak, kilazulnak, tönkremennek (mert például homok vagy víz kerül a csapágyak közé).
Nekem ritka és kíméletes használat mellett eddig még nem volt szükség egyikre sem, de jó észben tartani, hogy ha tartósan űzöd ezt a hobbit, mint gyakorlatilag minden más sportnak, ennek is van fenntartási költsége. Cserélnivalók lehetnek például maguk a kerekek, az orrfék (toe stop), és a kerekek csapágyai (bearings), illetve a tengelycsavarok gumijai (bushings/cushions). Ha rongyosra nyúzod őket, balesetveszélyes lesz sportolni a korcsolyával, úgyhogy erre érdemes odafigyelni hosszútávon.
Görkorcsolya tanulás kezdőknek
Én kezdetben YouTube videókat néztem, aztán először a nappaliban gyakoroltam.
Neked is mindenképpen azt javaslom, hogy ne az utcán vedd fel először a görkorcsolyádat. Önmagában hozzá kell ugyanis szoknod ahhoz, hogy talpak helyett kerekekben végződnek a lábaid, és ehhez jön még hozzá, hogy a görkorcsolya egy jó húsz centit ráad a magasságodra, tehát változik a súlypontod. Végül a cipők nem könnyűek, hanem gyakorlatilag bokasúly kerül rád. A testednek valószínűleg az lesz az első reflexe, hogy próbáljon meg sétálni, de ez az, ami helyett a kezdő, lassú gurulást és a megállást kell elkezdened megtanulni.
A legfontosabb szabály, amivel az összes általam ismert oktató kezdi, hogy mindig legyen rogyasztva a térded, és legelőször azt gyakorold, hogy a súlyodat hogyan helyezed át egyik lábadról a másikra.
Egyenes, sima talajon gyakorolj, és ha kültéren vagy, a göri felvétele előtt sétálj körbe az utakon / téren, ahol gyakorolni fogsz, és rugdosd el az útból a potenciális akadályokat – faágak, kavicsok, stb.
Ha segít, az elején lehet melletted valaki, aki fogja a kezed, akibe kapaszkodhatsz, de amint képes vagy nélküle gyakorolni, tedd meg, mert akkor fogod a helyes testtartást megtanulni, ha nem oldalra dőlve csimpaszkodsz valaki máson.
Mindenféle trükk és egyéb előtt pedig tanulj meg elindulni és megállni, mert az lesz a legfontosabb, hogy meg tudj állni, amikor meg szeretnél. Az én preferált megállási módom egyébként a hóekézés, erre állt rá legjobban a lábam. :)
Kedvenc göris YouTube csatornáim:
- Moxi Skates — kezdésnek pedig ez egy cuki bevezető videó
- Dirty School of Skate — itt a kezdőknek való videó
- Skatefresh Asha — neki online tanfolyama is van, azt is megvettem, nagyon precíz és körültekintő oktató
„Hogyan tartsam meg az egyensúlyt?”
Nekem a kétsorossal sokkal egyszerűbb megállni stabilan, mint például a jégkorival. Nem dőlnek befelé a térdeim, teljesen rendesen állok, és nem kezdek el random gurulni, ha nem akarok. :) Otthon is gyakorolhatod a görkorcsolyában állást például úgy, hogy van melletted egy szék, amibe kapaszkodhatsz. Még nem kell gurulni azonnal, csak vedd fel a cipőt, állj meg a parkettán vagy szőnyegen.
Szerintem sokkal kevesebb egyensúlyérzék kell ehhez, mint a jégkorcsolyához. Azt kell megszokni, hogy gurul a talpad, és meg kell tanulni, hogy a súlyáthelyezéssel hogyan tudod irányítani a dolgokat.
„Milyen erőnlét kell a görkorcsolyázáshoz?”
Ez a sport leginkább a combot és a feneket veszi igénybe, a térd pedig folyamatosan rogyasztott, úgyhogy ha térd- vagy csípőproblémáid vannak, akkor lehet, hogy nem ez lesz a te barátod. Azonban ha ez nem gond, akkor tudsz nagyon, nagyon lassan kezdeni, és gyakorlás közben megerősödni. Már az számít, ha kis helyen, otthon, pár négyzetméteren tudsz gyakorolni, próbálgatod, hogy emelgeted a lábadat, megszokja a talpad, hogy a cipőben van, kiteszteled, hogy milyen szorosan szereted bekötve a cipőt, és így tovább. Abszolút mozgásnak számít a görkorcsolyázás, én nagyon élvezem, ahogy ülőmunka után szépen átmozgat, és semmi mástól nem csorog a halántékomon így az izzadtság. :) Érdemes görizés előtt picit bemelegíteni a bokákat, térdeket, és én utána is szoktam nyújtani.
„Segít, ha tudok jégkorizni?”
Anyukámnak köszönhetően egészen kicsi korunktól kezdve minden télen a korcsolyapályán teltek a hétvégék, és már akkor is kevés dolog kapcsolt ki úgy, mint zenére róni a köröket. Semmilyen extra dolgokat nem csináltunk, csak mentünk körbe-körbe (na jó, anyu tudta cifrázni is a dolgokat, de odáig sosem jutottam el, hogy hátrafelé vagy koszorúban is tudjak menni).
Szóval tudok jégkorcsolyázni, és teljesen meg voltam lőve az első nagyon sok alkalommal. :D Nekem nagyon más a kettő, az én testemnek nem volt átjárás, gyakorlatilag nulláról indultam.
„Miben más az egysoros és a kétsoros görkorcsolya?”
Mindkettő másra jó, szóval a céljaidtól függ, hogy melyik lesz neked a jobb.
Gyerekkoromban volt egy olcsó egysorosom, amivel a ház körül mentem. Nem használtam sokat, nehézkes volt, mai tudásom alapján valószínűleg gyenge minőségűek voltak a kerekei. Most a kétsoros mellett döntöttem, mert lehet vele kis helyen is táncolni, alkalmas nagyobb távok bejárására is, tudok vele olyan gyorsan menni, hogy van menetszél (a lényeg!), és stabilan állok rajta. Ja, és nagyon tetszik maga a kinézete is. :)
Akkor vennék mellé egysorost, ha nagyon nagy távokat akarnék vele bejárni, szinte közlekedési eszköznek használnám, de ezt én a kétsoros mellé szerezném be, nem helyette. Az egysorossal könnyebb átmenni az egyenetlen utakon, nem kell hozzá sima beton, és nagyon, nagyon be lehet gyorsulni vele. Elképesztő jól néz ki az is egyébként, szerintem egyik sem jobb a másiknál!
Nézz videókat mindkettőről, meg fogod látni, hogy melyik szólít meg most jobban, melyiknél érzed úgy, hogy ilyet te is akarsz csinálni. Nálam így kezdődött. :)
„Milyen gyakran érdemes gyakorolni?”
Amikor tudsz, vagy úgy érzed, hogy jól esne. Az elején érdemes nem sokat kihagyni a gyakorlások között, mert ha csak havonta egyszer mész, akkor sokkal lassabban lesz sikerélményed. Nekem az első tíz-tizenkét alkalom után kezdett átfordulni a dolog, onnantól tudtam kapaszkodás nélkül, ügyesebben haladni, és akkor éreztem úgy igazán, hogy görkorizok.
Nálunk sok minden függ az időjárástól és a munkabeosztástól – mivel nyilvános parkban szoktunk gurulni, ha nagy a tömeg (hétvégén/este), hiába érnénk rá, inkább nem megyünk ki, mert embereket kerülgetni nagyon fárasztó, és őket se akarjuk zavarni. Ha párás vagy esős az idő, a legkisebb nedvesség óriási eséseket tud okozni, szóval akkor sem ideális a helyzet. Ezen kívül mivel részemről összpontosítást igényel a görkorizás, ha fáradt vagyok vagy épp migrénem van, vagy bármi miatt úgy érzem, hogy nem lenne most a legjobb ötlet 8 kereket kötözni a lábamra, akkor se megyünk, mert nem akarok hülyeséget csinálni és balesetet okozni / szenvedni. Az első évben átlag 2 hetente sikerült egy görkorizást összehoznom, aztán kimaradt kilenc hónap, és most kezdem újra felvenni a fonalat.
Még mindig ott tartok, hogy az első öt perc az pure 100% pánik, de abszolút létezik izommemória, és vannak dolgok, amik már ösztönösen jönnek, nem kell mindig újratanulni őket. 9 hónap kihagyás után például a kanyarodás meg a megállás már reflexből jött, aminek nagyon örültem, mert féltem, hogy nulláról kell kezdenem az egészet, de nem így lett. ♥
Egy alkalommal általában 25-50 percet gurulok, de a minimum célom mindig csak annyi, hogy legyen rajtam a cipő és gyakoroljak valamennyit, ha tíz percet, akkor tíz percet. Aztán általában több lesz. :) Nem kell magasra tenni a lécet és feleslegesen stresszelni magad azzal, hogy minden nap órákat gyakorolj. Fontosabb, hogy élvezd, mert akkor lesz belőle örömteli hobbi, ha nem csinálsz belőle muszájfeladatot.
Zene görkorcsolyázáshoz
Nekem a görkorcsolyázásban az egyik legjobb dolog a ZENE, és folyamatosan gyűjtöm azokat a nótákat, amikre szívesen gurulnék. Két külön gyűjteményem van, az egyik a diszkós, tempósabb számok, a másik pedig a nyugis, naplementés, suhanós playlist. Hallgassátok szeretettel, természetesen nem csak görkorizáshoz jó, hanem csak úgy, munkához is. :) (A zene mindig az övtáskámból szól a mobiltelefonomról, nem használok fülhallgatót, mert így nem vagyok elvágva a környezetemtől, és jobban fel tudom mérni a vészhelyzeteket. A telefonom nem túl erős hangon tud szólni, szóval nem zavarom a körülöttem levőket, de annyira pont elég, hogy esetleg ha valaki nem veszi észre, hogy jövök, a zene is jelzi számára, hogy valaki közeledik. :))
Guruljunk együtt!
Remélem, hasznos volt ez az összefoglaló, és aki kedved kapott a görkorcsolyázáshoz, könnyebben indul már neki ennek a kalandnak. :) Szerintem abszolút megéri, jó, ha van az öngondoskodó, stressz-leküzdő arzenálban valami, ami átmozgat, kikapcsol és segít egy kicsit erőt gyűjteni.
Instagramon szoktam a görkoris kalandjaimról posztolni, megtalálsz ott, illetve ha te is korizol (vagy deszkázol vagy longboardozol…), használd bátran a #mutihogygurulsz és a #gorkoribanda hashtageket, hogy megtaláljuk egymást!
Ha még van kérdés, írj hozzászólást nyugodtan, ha pedig mesélnél a saját görkoris történetedről, azt is megírhatod!
Bogdanovits András mondta
Sziasztok!
Tájfutó vagyok. Karácsonyra jégkorit kaptam ajándékba. Sok-sok év kihagyás után próbálkoztam a műlyégpályán. Néhány bukás után nagyjából belejöttem a korizásba. Áprilisban már hiányzott a futás mellet a korizás. Augusztusban szülinapomra egysoros görkorit kaptam ajándékba. Első gyakorlás a pincében történt, aztán kimerészkedtem egy burkolt lezárt közterületre. Lassan de kezdek haladó lenni.
Nagyon szórakoztató és kocogással kiegészítve elegendő mozgást ad.
Bátran bárki bármely életkorban elkezdheti. 74 éves nagypapa!
A cikk nagyon tetszett!
Via mondta
András, le a kalappal! :) Itt Sussexben most kezd elviselhető lenni a hőmérséklet, amikor már nem kapunk hőgutát bukósisakban, úgyhogy lassan mi is visszatérünk a köztéri guruláshoz! :) Legjobb móka, még akkor is, ha sokan megbámulnak.
Gingi mondta
Sziasztok,
Köszönöm a cikket, jól esett olvasgatni. Egy gyakorlati kérdésem lenne a koris közösséghez. Az egysoros görkorim lassan 17 éves és tartós a szerelem, a gurulgatás és a cipő iránt is, persze kicsit és lassan szoktam gurulni. Nemrég történt meg a karbantartás, kerék leszerelés, olajozás, ellenőrzés, és ezzel a részével nincs probléma, de maga a cipő kényelmetlen. Biztosan a lábméretem is változott az évek során, a cipő rész anyaga pedig kopott, keményedett. Valakinek van esetleg ötlete, hogyan lehetne puhábbá tenni az anyagot? Vagy tuti zokni tipp, hátha az a megoldás?
Köszönöm előre is.
Görkoris csajszi mondta
Oh, először is Istenhozott a görkorisok között!
Tetszettek a blog.
Én már elég régóta görkorizom, egysorossal és gyakorlatilag képes voltam 10-20 km-ket is pörögni.
Tényleg nem ciki, sőt szerintem a bukósisak és védőfelszerelés lehet ugyanolyan menő, ha nem menőbb mint a görkorcsolya. Szóval én is mindenképpen ajánlom a bukósisak, és a csuklóvédőt, mert ha megtanulunk esni, akkor előre fogunk, és a kéz lesz az, amit először lerakunk, nekem már többször is volt olyan, hogy megbotlottam repedésben, faágban, vagy csak ősz tájékán egy lehullott falevél megcsúsztatott, illetve van olyan beton, ami víz hatására szó szerint korcsolya pálya lesz, és bár jégkorcsolyázni is tudok, a görkorcsolyát nem arra találták ki. Szóval a lényeg a lényeg, hogy bukó és csuklóvédő igen hasznos. Térdvédőt már nem használok, mert engem jobban akadályoz, és mivel tényleg a kezemet leteszem, szóval a térdem már nem szokott koccanni, de ettől függetlenül a kezdőknek mindenképpen jó, utána meg majd úgy is érzi. Csak ne vagányságból ne legyen! Hanem ha már tényleg érzed, hogy inkább zavaró tényező.
Viszont! Könyörgöm! SOSE hallgass zenét fülesben! Egyszerűen kell hallani és így tisztában lenni a környezettel. Parkban még talán, meg autóktól elzárt területen esetleg, de hosszabbtávra, NE!!!! Ahogy a bicajosoknak, úgy a görkorisnak sem! Kell hallani az autóst, a gyalogost, a kerékpárost, nem szabad elfeledkezni, hogy nem csak mi létezünk, és BALESETVESZÉLYES! Elhiszem, hogy tök jó érzés zenével a fülben cikázni, én is élvezném, de elütve lenni egyáltalán nem menő és jó érzés!
A hátizsák mindenképpen úgy legyen rögzítve, hogy ne lengjen ki jobbra vagy balra, mert az is elviszi a súlypontot, és megzavarhatja a kezdőket.
És mindig figyeljünk amikor átkelünk az úton, mert az autósoknak mi nagyon nehezen vagyunk észrevehetőek! Ha észre is vesz, nem biztos, hogy számít arra, hogy nem sima gyalogosok vagyunk, hanem gurulunk, tehát gyorsabban haladunk. Nem biztos, hogy ki fogja tudni számolni, hogy átfér előttem, vagy meg kell állnia. És velem történt meg nem egyszer, hogy ha nem én állok meg, még akkor is, amikor nekem volt elsőbbségem, akkor az autós rosszul kiszámolt fékezésével vitt volna.
Szóval nem elég, hogy gyalogosként mi vagyunk a legkisebbek, ráadásul a görkorcsolya nem olyan stabil, hiszen gurulhat, leejtő, vagy csak mi éppen áthelyezzük a testsúlyt, mindig vegyük figyelembe, hogy duplán ki vagyunk téve a balesetnek.
De ettől függetlenül nem kell félni, nem veszélyes, 19 éve űzöm, és az eséseim mindig járdán voltak, faág, vagy a már említett úttesti dolgok miatt, autóssal/bicajossal nem volt… kop-kop-kop… Egyszer gyalogosnak icipicit nekigurultam, de a végén mind a ketten mosolyogtunk, mert észrevette , hogy nem gyalog vagyok, és bármennyire is igyekeztem, ha hirtelen megáll, akkor nincsen nálunk satufék.
Via mondta
Egyet értek, fülessel görizni tényleg nagyon veszélyes!
Lehet, hogy nem voltam világos, a zene a mobiltelefonomból szól, ami az övtasimban van, de nem használok fülhallgatót, csak olyan hangos tud lenni, amennyit a mobilom hangszórója enged. Semmiképpen nem szeretném bedugni a fülemet, nem érezném magam biztonságban, hogy nem hallom a környezetemet. :) Amikor csapatos utcai görizés van a városban (sajnos még nem tudtam elmenni ilyenre, mert nem vagyok hozzá elég stabil, de tervben van majd, ha eleget gyakorolok), ők is úgy csinálják, hogy 3 embernél van hátizsákos hangszóró, és mindre ugyanaz az eszköz köpi Bluetooth segítségével a zenét, szóval pont ugyanaz szól mindháromból, és így az egész menet hallja, de mégsincs bedugva a fülük.
Köszi, hogy szóltál, inkább beleírtam a posztba is, hogy a telefonomRÓL szól a zene, és nem fülessel hallgatom.
Viola mondta
Kedves Via!
Mindenkinek még több lelkesítés a görkorizáshoz. 53 éves vagyok. Jön a tavasz és lenn talál az utcán egysoros görkorival a lábamom, pedig két felnőtt gyerekem van. Ők is szoktak velem jönni. Egyszerűen imádom..
Via mondta
Nagyon köszi, hogy megírtad! Remélem, még én is gurulni fogok 53 évesen. :) ♥
Edi mondta
Szia Via!
Nagyon köszönöm a cikket. Az utóbbi időben úgy vágytam valamire, ami feldob és rátaláltam a hoop dancere, mindenkinek nagyon ajánlom hullahoop karikával tánc :)
Hasonló bolondos, játékos élmény mint a görkori, amit egy ideje nem csinalok, de a cikked hatására újra előkerült a korim :)
Köszönöm az inspirációt!
Via mondta
A hoop dance is baromi jól hangzik! Hajrá, jó szórakozást! ♥
Anikó mondta
Kedves Via!
Nagyon köszönöm ezt az írást. Olvasás közben felidéztem magamban, milyen is volt, mikor én tanultam korizni. Rövidem meg is osztom veled/veletek. Valamikor óvodás koromban kezdtem el egy kétsorossal, amibe kb. mégegyszer belefért volna a lában, így a saját cipőmmel együtt vettem fel. Rengeteget estem-buktam, folyton tele voltam kék, zöld majd sárga foltokkal, mert semmilyen védő felszerelésem nem volt. (Most így olvasva, hogy egyébként milyen sérüléseket szerezhettem volna, csoda hogy élek!) A testvéreimmel még egy koris „éttermet” is nyitottunk az udvarunkban lévő placcon. Mivel két korink volt, így akkor én voltam a szakács a homokozóban. Aztán mikor már nagyobb lettem, kb. 9 éves, kaptam egy szuper, lila, egysoros korit, amihez már járt bukósisak, térd- és könyökvédő, meg 3 db bólya. Bár minőségben nem volt a legjobb, én nagyon szerettem. Ezzel már nem estem annyit. A mostani, szintén egysoros korimat nagyjából 12-13 éves koromban kaptam, névnapomra. Ez egy elég komoly „cipő”, állítható méretű, a kereke zselé keverék, vagy valami ilyesmi. Azért annyira továbbra sem értek hozzá, csak szeretettel használom. Időnként még most is elő-elő veszem, mikor kedvem tartja, de már nem használom olyan sokat, mint régebben. Meg nincs is nálam jelenleg, még nincs egy éve, hogy elköltöztem a szülői otthonból és nem a korim volt a legfontosabb dolog, így az még ott van. De fellelkesültem az írásodtól, így lehet munka után el is hozom és teszek néhány kört. Köszönöm még egyszer!
Üdv.: lelkes olvasód, Anikó
Via mondta
Ez a koris „étterem” baromi cuki. :))
Gyerekként könnyebb amúgy, mert alacsonyan közelebb van a súlypontunk a földhöz, nem zakózunk akkorát, meg sokkal gyakrabban esik-kel egy gyerek, felnőttként totál el vagyunk szokva tőle, hogy biztonságosan essünk, ezt is fontos megtanulni (újratanulni).
Nagyon örülök, hogy újra kedvet kaptál! Majd számolj be, hogy milyen volt megint gurulni.
Kiscsillag mondta
Nagyon jó lett a cikk! Bár görkorizni nem fogok, mert a térdem a gyenge pontom, de irtóra tetszett, hogy ennyire alapos manuálét kaptunk hozzá. A színes ruhákhoz és a pörgős zenékhez viszont én is kedvet kaptam!
Via mondta
A ruha+zene jó másra is! :) Lehet takarítani is, vagy hula-hoppozni, vagy zsonglőrködni, vagy csak úgy simán táncikálni. :)
Vivi mondta
Nálam a hobbisport a karate. 29 évesen kezdtem, és állati furcsa volt kezdetben, hogy a sok kis fehéröves 6-7 éves kisgyerek között ott voltam én, a nagy ló. De örülök, hogy rászántam magam, és elmentem az edzésekre. Ma már nem tudnék meglenni nélküle. Igaz, hogy most kényszerpihenőn vagyok a kisfiam érkezése miatt, de alig várom, hogy újra ott lehessek a tatamin. :)
Via mondta
Menő anyuka vagy! ♥
Zsu mondta
Azt hiszem a görkori okozza ezt az összehangolódást. :)
Nekem is nem rég jutott eszembe, milyen jó lenne görkorizni. Mikor Szegeden éltem, elkezdtem gondolkodni, hogy milyen sport lenne jó, jégkorizni szeretek, de azt ugye nyáron nem lehet, akkor majd biztos jó lenne a görkori. Pár hónappal később egy új lakótársamtól kaptam egy pár használt korit, úgy hogy neki nem beszéltem erről a vágyamról. :D
Ott Szegeden azt szerettem, hogy korival rendes bringautakon lehetett száguldozni, nem a járdán meg az autóúton. Bár sokszor volt, hogy kis utcákba is bementem. Ez a spontán korizás nagyon flow-élmény volt. De melóba is korival jártam, mert időben az volt a leggyorsabb. Sajnos, most dombvidéken lakok, megállni meg még mindig nem tudok hirtelen, bő 4 év nagyon aktív korizás után sem. XD Illetve itt a bringautak az autóútra vannak felfestve, a járdák meg elég töredezettek. :( Pedig nagyon hiányzik.
Képzeld Via! Itthon eddig csak olyan védőszettekkel találkoztam, amiben a térdvédő a legnagyobb méret is elszorította a combomat, ezt még akkor, mikor a BMI-indexem alapján alultáplált voltam. De találkoztam olyannal is, nem eggyel, ahol a térd és könyökvédő egyforma méretű volt. :o
Szóval, tök örülök ennek a posztodnak :)
Via mondta
Wow, soha nem volt ugyanakkora térdem és könyököm, ez nonszensz! :D Ez a Triple8 nekem bevált, pedig nem vagyok alultáplált. Elég jól be tudom szorítani úgy, hogy nem esik le, de nem is szorít el. A sportleggingsem kicsit csúszós anyagú, azon akkor is le szokott néha mászkálni (egy-egy centit), tök mindegy, mit csinálok vele, szóval ezen néha igazítok menet közben, de nem macera.
A Moxinak van nagyon nagy méretű térdvédője még nagyobb combokra is jó, azért nem azt vettem, mert az nem tépőzáras, hanem belebújós, és le kell hozzá venni a cipőt, meg nem biztos, hogy minden gatyám belefér, nekem praktikusabb tépzőzárazni, és szerencsére rámjön a Triple8 is. De akinek kicsi ez, az nézze meg a Moxit.
Van valami jó kis parkoló vagy kosárpálya, ahol simább a felület, és tudnál gyakorolni?
Horovicz M. Anna mondta
Kedves Lívia!
Köszönöm a cikked!
Nagyon bátorító! Tavaly kezdtem el görkorcsolyázni, 50. szülinapomra kértem a korit. A panel folyosón jól gurultam, s utána mentem ki a szabadba, de rettentően félelmetes volt a járdán gurulni. Egy-egy alkalommal viszonylag jól ment, de a legutolsó során olyan félelem fogott el, hogy azóta nem húztam a lábamra a görkorit. Korcsolyázni a jégen 44 évesen tanultam meg, nem megyek gyorsan, de viszonylag jól megy. A jégkori cipőben is nagyon elkezd fájni a jobb lábam körülbelül egy óra után, az egysoros görkoriban sokkal hamarabb. Decathlonos egysoros felnőtt görkorit vettem, azt is érzem még, hogy túl rövid a vádlim és nehezen mozgok benne. Alacsony vagyok, 156cm, vajon lehet ehhez köze?
Tüzetesen végigolvasom a cikkedet még egyszer, s talán rábukkanok benne valahol egy sugalmazó, könnyítő mondatra. :)
Üdvözlettel,
Anna
Via mondta
Szia Anna!
Nem tudom, ez segít-e, de nekem felvétel után a 12. percben mindig elkezd picit fájni a lábam, van, hogy leülök pár percre (nem veszem le a cipőt!), aztán megszokom és jobb lesz. Minél gyakrabban gyakorolok, annál kevésbé probléma ez. Amikor több idő kimarad, akkor újra kicsit jobban meg kell szoknom.
Egy óra korcsolyázás azért nagyon kemény meló amúgy, szóval abszolút szabad pihenni, lazítani közben! Én még nyújtani is szoktam a padon, segít a bokámnak.
A félelmet teljesen megértem, rajtam néha mini pánik lesz úrrá, de nyugtatom magam, hogy azért van rajtam az összes védőfelszerelés, hogy ne essen bajom, rogyasztom a térdemet, és nem lesz semmi baj.
A járda mennyire sima, kavics- és kátyúmentes? Vannak itt is olyan felületek, amik cipővel tök okénak tűnnek, kerékkel meg hirtelen halál… Ha van valami szimpatikus kosárpálya vagy lapos felületű üres parkoló, ahol tudsz gyakorolni, lehet, az barátságosabb lenne, mint rögtön a járda!
Írj, ha újra felveszed a cipőt, én nagyon szurkolok. ♥
Andru mondta
Hehe, abszolút létezik az összehangolódás :)
Ma néztem új(ra) korit, mert már hiányérzetem van.
Viszont abszolút újratanuló leszek, mert amikor utoljára kori volt a lábamon, akkor kb 40 kiló voltam, most meg 60. Ami ugye szuper, csak súlypont és miegyéb újratanulandó. De remélem, hogy van izommemória valóban és akkor nem tart olyan sok ideig.
Köszi a cikket, szerintem alapos, mint mindig :)
Via mondta
Menni fog, mindenképp számolj be, hogy hogy sikerült!
Nekem nagyon mókás volt, amikor reflexből mentek olyan dolgok, amiket anno rengetegszer ki kellett gyakorolnom. Pedig tényleg kimaradt majdnem 9 hónap. Remélem, neked is ott van az a tudás, és elő fog jönni!
Emese mondta
Negyven felett pár évvel én is kipróbáltam. Nagyon gyorsan belejottem egysoros korival. Aztán egy pillanatra elvesztettem az egyensúlyomat. Akkorát estem fenékre, hogy eltört a farok csontom, agyrázkódásom lett. Hetekig nem tudtam ülni. Azóta sem próbáltam újra, de az érzés hogy gurulok a szélben klassz élmény volt.
Via mondta
Juj, az kemény, nagyon sajnálom! A kétsorossal nem lehet annyira száguldozni, mint az egysorossal, engem jelenleg az a veszély fenyeget, hogy elgáncsol egy hangya. Mindig igyekszem előre pakolni a súlypontomat, hogy ne hátra essek, de pánikban az ember azt se tudja, hogy merre van az előre.
Most már jobban vagy, meggyógyultál?