A brit Channel 4 dokumentumsorozata, a Dispatches legutóbb a ránctalanítók „titkának” nyomába eredt. 6 terméket (5 ismert, magát ránctalanítónak valló termékcsaládot, pl. Dior, L’Oreal, Nivea Q10, stb. és 1 sima, olcsó hidratálókrémet) osztott ki 30 nő között – minden termékcsaládot 5-5 nő tesztelt egy hónapon keresztül. Az eredmények meglepőek és tanulságosak lettek. A krémek használata előtt egy bőrgyógyász és egy plasztikai sebész vizsgálta meg az alanyok bőrének állapotát, aztán indulhatott a teszt – mindenkinek üres flakonokba lett kinyomva a krém, senki se tudta, hogy az 1500 Ft-os sarki drogériás arckrémet használja, vagy a 80 ezres Diort. A nők életkor szempontjából a krémek célcsoportjába tartoztak. A humbug hatóanyag-neveknek is utánamentek (na ki tudja, mi az a Q10?), volt néhány vicces felfedezés. Az egyik krém például „penta-peptid”-eket tartalmazott, amin jókat kuncogott az egyik szakorvos, a peptidek ugyanis fehérjék, a penta meg öt, azt mondta, hogy ez nem jelent semmit azon kívül, hogy öt darab fehérje, szóval, idézek: „ha egy steak-et nyomunk az arcunknak, kb. az is ugyanazt csinálja, mint a krém”. A Dior krém reklámja azt állította, hogy az őssejtek újratermelődését gyorsítja fel (?!), mire egy másik szakorvos azt mondta, hogy ha ez a krém sejtek termelődését segíti elő, akkor gyakorlatilag tumorképződéshez vezet, vagy mi? A Dior persze rögtön tagadott, hogy ez nem úgy megy ám, meg különben is… Bla bla. Azért hülyeségeket ne állítsanak. Lehet, hogy a mezei Mary Jane beveszi, hogy a hialuronsav milyen jó lesz a pofijának, de a kutatóknak nem kamuzhatnak. A másik vicces az A-vitaminnal kapcscolatban volt. Az egyik krém állítólag bőrmegújító A-vitamint tartalmaz. Az A-vitamint a bőrgyógyászok receptre írják fel, mivel nagyon szigorú szedési feltételei vannak, például terhes nők nem is szedhetik, mert károsíthatja a magzatot. Figyelem, következtetés jön: mivel a krémre nem volt ráírva, hogy terhes nők nem szedhetik, nem tartalmaz annyi A-vitamint, ami bármilyen hatást is kifejthetne, többek között például azt sem, amiért eleve benne kéne lennie egy krémben: a bőrmegújítást. Magyarul a vevőket megint el akarják kápráztatni a hangzatos szavakkal, miközben a krém gyakorlatilag semmi extrát nem tartalmaz, és jó sokba kerül.
A kutatás során nagy figyelmet fordítottak a reklámok szövegezésére is, amit itthon is szépen kihallani, ha odafigyelünk. „Akár 15%-kal csökkentheti a látható ráncokat.” Akár? Feltételes mód? Mi számít láthatónak? A legjobb, hogy – mivel tudományosan bizonyított tény, hogy a napsugárzás felelős a ráncok 90%-áért -, amelyik krém tartalmaz fényvédő faktort, jogilag ráírhatja magára, hogy „anti-aging”. Döbbenetes, igaz?
A letelt egy hónap után a bőrgyógyász és a plasztikai sebész újra megvizsgálta a nők bőrét. A legtöbbjük ráncainak nemhogy javult volna az állapota, de még romlott is… Semmit nem csináltak a krémek. A gyártók persze rögtön közölték, hogy ez nem reprezentatív felmérés, és nekik tudományos kísérletek igazolják az állításaikat, csakhogy ezeket a kutatásokat nem teszik közzé, és senki sem nézhet beléjük, mert a gyógyszerekkel ellentétben a krémek kutatásait nem kötelező közzétenni. A gond csak az, hogy amennyiben egy krém ilyen változtatásokat ígér („visszafordítja a ráncokat”, „meggátolja az öregedést”), gyakorlatilag gyógyszernek vallja magát, és mint ilyennek, alá kellene tudnia támasztani az állításait.
Lényeg a lényeg, a bőrgyógyász pasi elmondta, hogy mi az, amit mindenkinek érdemes megfogadni, ha szép bőrt akar.
- Kerüljük a napot, és használjunk fényvédő faktoros krémeket mindig, ne csak akkor, amikor explicite napozni megyünk – a strandon kívül is ér minket a nap bőven.
- Válasszunk ki egy bőrünknek megfelelő, E-vitamint tartalmazó ápoló, hidratáló krémet, az olcsóbb kategóriából. Ugyanolyan jó lesz, mint a hiper-szuper drágák a szép dobozban.
- Együnk egészségesen, változatosan.
- Figyeljünk a C-vitamin bevitelre.
- Ne dohányozzunk.
Én még hozzátenném a rendszeres folyadékbevitelt és a mozgást is, de egyébként ennyi. A doki azt üzeni, a krémek helyett költsük a pénzt egészséges ételekre. :)
Anise87 mondta
Én áttörést a mentes krémekkel értem el, kiderült, hogy nem is zsíros a bőröm, csak túlreagál a vegyszerekre.
Érdemes megpróbálni egyet, nem kell a legdrágábbat, Meskán 1000 ft körül már vannak. A lényeg az, ami hiányzik belőle.
Szityike mondta
Igen, igazad lehet, a vegyszerekkel kapcsolatban… lehet, hogy én is túlreagálom a témát (:D) és csak egy vegyszermentes krém kellene…
A meskát ismerem egy jó ideje, szappanom már van is onnan, de krémben még nm gondolkodtam, itt az ideje! :)
Köszi a tippet!
Szityike mondta
Köszi a segítséget! Megnéztem és tényleg nem néz ki rosszul.
Én most éjszakainak az Avonból az Optimals Matte Touch éjszakai krémjét használom, éjszakára tökéletes! Nappalra próbáltam a nappali változatát, de hiába az is mattít (elvileg) nekem az is zsírosabbá tette a bőrömet… :(
Meggondolom ezt az aloés Body Shop-os krémet, úgy látom, hogy érzékeny bőrre ajánlják, az enyém inkább vegyes és zsíros.
Köszönöm a véleményt és a segítséget!
Szityike mondta
Sziasztok!
Nekem a ma reggeli rutin közben jutott eszembe (hiszen az egyik pont az, hogy krémezd be az arcod hidratáló krémmel), hogy ki milyen krémet használ? Egy vegyes bőrre, amit nappalra nem szeretnék „elzsírosítani” mit ajánlotok? Kinek mi jött be? Érdekelne a te véleményed is, Via! :)
Még mindig Niveát használsz? :)
Előre is köszi a segítséget!
Bogca mondta
Én a The Body Shop aloés arckrémét használom nappalra, SPF15 van benne, és nem zsírosít el, lehet rá sminkelni is, szépen megmarad rajta. :) Illatanyag meg mindenmentes. :)
Via mondta
Azóta öregedtem egy kört, változott a bőröm is. :) A szépségcikkek között megtalálod a kedvenceket. Reggelre általában Paula’s Choice vagy Nonique, estére kiegészítőnek szérumok, balzsamok – épp mit igényel.
Szityike mondta
Áááá, értem :)
Gondoltam, hogy változtattál azóta, én is mást kenek az arcomra, mint 6 éve… :D Tök furi volt leírni, hogy 6 éve!! :D
Megnézem őket is! Köszi. :)
Via mondta
Igen, tényleg az van a receptesben is, csak azt mondta például a fickó a filmben – nem vagyok szaki, úgyhogy csak azt tudom mondani, amit ő mondott, nem feltétlenül igaz -, hogy az nem jut el a bőr mélyebb rétegeibe, ami a bolti nemgyógyszer krémekben van, vagy ilyesmi, mert hogy felületi kezelés. (Tényleg nem tudom, hogy mi ebből az igazság, leírtam, amit láttam a filmben. :))
Én is Niveát használok egyébként, az oxigéneset, nagyon szeretem, arclemosóm is van hozzá, nekem ez bőven elég.
miou_vicioso mondta
ez egy tavalyi történet felturbózása, ahogyan látom. egy brit eü-ben dolgozó hölgy megunta, hogy nem tudja meg sosem pontosan, mit tartalmaznak a krémek, amiket használ, mi a hatásuk, és ezt hogyan vizsgálják. ezért öntesztet végzett, és bejelentkezett egy-két nagyobb cég laborjába is. az eredmény az volt, hogy az ún. fulleréneket tartalmazó krémnél is jobban gátolta a szabadgyökképződést a nivea egyszerű, tiszta C-vitamint tartalmazó krémje, és konkrétan 10-edannyiba kerül.
a hialuronsav meg miért ne tenne jót, receptre kapható hámszövet regeneráló készítményekben is ez van.