Amellett, hogy fogy az energiakészlet és szomorúak a jegesmedvék, egy sokkal kézzelfoghatóbb motiváció is lehet az energiafogyasztás csökkentése mellett: a spórolás. Az eredmény rögtön látszik, és a belső késztetés valamint a pozitív visszajelzés (t.i. több pénz marad meg) segít abban is, hogy fenntartható legyen a változás, ne csak ideig-óráig tartson a lelkesedés. :) Múlt héten takarékossági világnap volt, órát is állítottunk át, egyre több a sötét órák száma, vagyis többet fűtünk, több áramot használunk a következő pár hónapban, mint eddig. Összegyűjtöttem néhány ötletet, ami segíthet, és nem igényel nagy anyagi befektetést sem – mert persze mondhatnám, hogy vegyetek hibrid kocsit, de azt hiszem, ez nem a mi realitásunk egyelőre. :))
- Érdemes LED izzóra cserélni akár már egyetlen lámpa izzóját is. Elsőre kicsit többe kerül, mint a hagyományos izzók, de nagyon gyorsan behozzák az árukat, mert akár 20 évig is bírják. A hagyományos izzók 1000 órás (kb. 1 éves) időtartama 40 W fogyasztás mellett évente 2500 Ft körüli költséget jelent (az izzó vételára és a fogyasztás benne van), míg egy LED izzó 20 ezer óráig bírja (kb. 20 év), 8,1 W-ot fogyaszt, és évente 198 Ft-ra jön ki a teljes költsége, vagyis 85%-kal energiatakarékosabb. A LED izzók a fogyasztással kapcsolatos előnyök mellett kevesebb szén-dioxidot is bocsátanak ki.
- Azzal a világítótesttel érdemes kezdeni, amit a legtöbbet használtok, tehát nappali, konyha, dolgozószoba. A speciális izzóknak egyébként is van egy „bemelegedési” szakasza, változó, hogy hány másodperc/perc alatt érik el a teljes fényerejüket, ezért nem érdemes olyan helyekre betenni őket, ahol rövid időn belül megtörténik a fel-le kapcsolás (WC, kamra, stb.). Ebből következik az is, hogy ha csak öt percre mész ki a szobából, a takarékos izzóknál már nem érvényes a régi „mindig oltsd le a lámpát magad után”, mert a fel-lekapcsolásos energiafelvétel többet fogyaszt, mint hogy plusz öt percig ég a lámpa.
- A műszaki cuccoknál két dologra lehet figyelni: vásárláskor az energiaosztályra (A, A+ a legjobb), használatkor pedig a stand-by állapotra, vagyis amikor készenléti üzemmódban vannak (pirosan világít a kikapcsolt tévé, bedugva marad a mobil töltője, stb.) Egyes számítások szerint energiafelhasználásuk 40%-át stand-byban követik el a műszaki eszközök. Szerencsére a gyártók egyre jobb stand-by mutatókat produkálnak, érdemes utána nézni, hogy az adott cégnek mennyire fontos ez a terület, ugyanis simán előfordulhat, hogy – akárcsak az izzóknál – a ki-behúzogatós energiafelvétel többet fogyaszt, mint a stand-byban hagyás.
- Mosni 30-40 fokban is pompásan lehet, így csak azt mosd magasabb hőfokon, amit feltétlenül muszáj (babacuccok, törölköző, ágynemű, stb.). A mosogép a felhasznált energia 80%-át a víz melegítésére használja, így ezzel is lehet spórolni. A hűtő beállításaival is csökkenhet a villanyszámla: a fagyasztónak -15 °C az ideális, a hűtőnek 2-5°C, ennél nem kell hidegebbre állítani.
- A hangulatvilágítás nem csak azért jó, mert jó közérzetet biztosít, hanem azért is, mert nem feltétlenül szükséges, hogy minden szituációban maximálisan világítsanak a lámpatestek. Érdemes állítható lámpát választani, amin variálható a fényerősség, illetve, kapható már olyan LED izzószett, amihez távirányító is tartozik, így bármely lámpatestet állíthatóssá lehet alakítani a segítségükkel. Karácsonykor érdemes figyelni a LED izzósorokat is, nem fogyasztanak szinte semmit, és nagyon hangulatosak — olvasni ugyan nem lehet mellettük, de filmnézésre, összebújásra tökéletes, pláne egy-két mécsessel kiegészítve. A nagy lámpa addig is pihenhet. :)
- A lakás szigetelése is sokat segíthet az energiafogyasztás javításán. Egy teljes kivizsgálás és szigetelés nagyon sokba kerül, de néhány apró trükkel is javítható a hőérzet. Sokszor már egy felragasztható szivacs-csík is segít, de lehet szivacsbetétes textilhurkákat tenni a huzatosabb ajtók, ablakok alá. A radiátor mögé kerülhet hőtükör (ez a szoba felé irányítja a meleget, és nem az utcát fűtjük), a padlóra pedig szőnyegek. Egyébként már ha egyetlen fokkal hűvösebbre állítjuk be a fűtést, egytizedét megspórolhatjuk a fűtésszámlának — ha van mód a hőfokszabályzó beállítására (és nem olyan, amin nem tudsz állítani), érdemes egy próbát tenni.
Az adatok forrása: WWF Hungary, Ikea, Philips
Heva mondta
Tavalyelőtt év végén lecseréltük a 20 éves villanybojlert egy A+ kategóriásra. Egy év használat után a januárban kapott éves elszámolásban az E-on visszafizetett nekünk 78.000 Ft-ot. Na, ez nem semmi volt, ráadásul lecsökkentették az éves álltalányunkat 19.000-ről 8.500 Ft-ra. Ennyit tesznek az „A” betűk!
A jelenlegi fürdőszoba és egyéb helyiségek felújításánál pedig folyamatosan cseréljük a régi parasztházunk lámpáit LED-esre, és várom a januári éves elszámolást :)
https://ruraleve.blogspot.hu/
lutien mondta
Azt hiszem mindannyiunkra ráfér egy kis porolás. Tetszenek az ötleteid mind meg valósítható, ezt saját kézből tudom mondani.
A villany nálunk elég kényes kérdés, szüleimmel együtt rengeteget olvasunk és ha nem megfelelő a fény akkor nappal is lámpát gyújtok mert hát a szemem az fontosabb mint a lekapcsolt lámpa. Nekünk a kompakt fénycsövek jöttek be amit rendes lámpába be lehet tenni. Az én szobámban a 3 lámpában 5 db fénycső, legtöbbet az olvasólámpámat használom ami 60W helyett csak 11W –ott használ, az összes fogyasztása 420 W helyett 85 W. azt hiszem ennyiért érdemes lecserélni a villanykörtéket. Ha valaki természetes fényt szeretne akkor keresse a 2700K színt. Meg ne kérdezzétek hogy mi ez mert nem tudom egy energiatakarékossággal foglalkozó kiadványban olvastam hogy ez felel meg a legjobban a természetes sárgás fénynek.
Az ablakok szigetelése rengeteget számít. A redőny nálunk nem jött be. Én egy panelház 10 emeletén lakom É-ÉNy –i tájolásban, ez azt jelenti hozzám nem süt be a nap. Idén gumi szigetelővel szigeteltem az ablakokat. Sokkal jobban megvagyok vele elégedve mint az előtte lévő szivacsos szigetelővel. Barkács boltban vettem kb. 70 ft métere. Van barna és fehér P-B-D profilú. Idén még nem kellet feltekernem a radiátort pedig a hétvégén nagy eső és szél is volt.
Az elektromos cuccaim olyan hosszbitóba vannak dugdosva ami lekapcsolható és ezt minden este megteszem mert az energia szmog az egyik mumusom.
A mosást is 40 fokon megy már régóta, csak a fehérnemű megy 60 fokban sajnos a 30 fokost csak a kímélő program tud és az nem minden esetben elég.
Nem tudom kinek milyen hűtője van a mienk Gorenje tízen akár hány éves, annyira le van véve a hűtés hogy éppen csak be van kapcsolva ha lejjebb akarnám venni akkor már kikapcsolnám. Még soha semmi nem romlott meg benne.
Kimondottan hasznosnak tartom ezt a bejegyzést aminek minden pontja megvalósítható, ha találsz még én szívesen fogadom
tubi_ca mondta
A Nap 6500 Kelvinen (6227°C) izzik, ennek a fényét tekintjük természetes fénynek. Így a 2700 K-s fény egy 2700 Kelvinen izzó gömb fényének felel meg. Ennyit a tudományosságról :) A lényeg, hogy a 2600-3000 K körüli világító alkalmatosságok meleg fehér fényűek, míg az 5-6000 K körüliek már hidegek, az értékek közt pedig az átmenet.
A bejegyzéshez: azt hiszem én is leszokok a 40°C-os mosásról, vagy legalábbis teszek egy próbát a 30°C-kal :) Egyébként örülök ennek a témának, jó hogy beszélünk róla, és jönnek az ötletek.
Via mondta
Köszi az adatokat!
A 30 fokhoz: ha nátrium-perkarbonáttal fehérítünk, annak még jobb is az alacsony hőfok, mert jobban ki tudja fejteni a hatását, nem „pezseg el” a 40-ben, szóval ő melegebb vízben hatástalanabb. :) Még egy érv a hűvösebb mellett.
Ami meg olyan szempontbol spórol, hogy növeli a mosógép élettartamát, az az ecetes főzőmosás, na de az 90 fokon. :) Jó babfőzelékszagú. :D
katy27 mondta
Az ecetes főzőmosás pár havonta higiéniai szempontból se haszontalan. Megtakarításnak pedig tekinthetjük azt a rengeteg vízlágyítót, amit emiatt nem vásárolunk meg és amivel nem szennyezzük a környezetet.
stenonis mondta
Mi is panelban lakunk, és hiába állítható a fűtés, nálunk pont emiatt behatárolt a dolog. Elég gáz a kialakítása a háznak, három lakás van egy emeleten, mi az egyik középsőben lakunk, ami csak egy oldalról hőszigetelt, az azonban tele ablakkal. Míg a külső lakások három oldalról. Plusz, az egyik falunk a lépcsőház felé néz, ami jégverem télen, a falak persze papírvékonyak, tehát ha az egyik lakásban nem fűtenek annyira, mint a szomszédjában, annak a melege szépen átszökik. És mivel azok a lakások, amik minket körbevesznek, jobban szigeteltek, nem fűtenek annyira, tehát a miénk megy át hozzájuk, aminek következtében megint csak nem fűtenek annyira… az előző télen maxra tekert fűtés mellett is fáztunk.
Viszont a nyáron felújítottuk az ablakainkat, bízunk benne, hogy legalább kifelé nem szökik a fűtés, majd télen meglátjuk. Egyelőre én bizakodó vagyok :)
Mi is elzárjuk a vizet, ha nem kell, mosogatáskor, zuhanyzáskor is. Kis odafigyelés csak, de szerintem sokat számít. A mosás nálunk is 30 fokon megy, ezt a dolgot szerintem jócskán elősegíti, hogy a mosószerek is hatékonyak most már, és tökéletesen tiszta lesz minden ruha. Viszont muszáj szín szerint válogatni nálunk, anyum imádja a pirosat, én meg rajongok a feketéért, meg még fehér, tarka.
A kedvencem pedig, hogy az új telefonom szól nekem töltés végén, hogy húzzam ki a töltőt, az energiatakarékosság jegyében :)
Dorka mondta
A mosáshoz annyit mondanék, hogy mi a hétköznapi ruhákat 30-40 fokon mossuk (de kiiktatom a bejegyzések alapján a 40-et), és @zeugma-val értek egyet, hogy ilyenkor színválogatás sem kell. Nekem nagyon leegyszerűsítette ez a mosást. Ketten vagyunk, így ha színek szerint válogatnék, egy életen át várhatnék, hogy összejöjjön egy teljes adag (bár relatíve kicsi a mosógép és féladagos mosás is van), így viszont vannak a 30 fokos adagok a hétköznapi ruháknak, vannak a fehérek 60 fokon meg az ágynemű, fehérnemű, törülköző 60 fokon. Ezeknél általában a szín sem zavar, fehér ne legyen közöttük, a többinek ha lesz egy pici beütése, engem nem szokott érdekelni. A törülköző és a bugyi legyen olyan, amilyen, az ágyneműket úgyis egy adagban mosom, amik hasonlóak, így azzal sincs gond.
Bár most anya felpiszkált kicsit, ő pl. teljesen hideg vízzel mos, mosószódával. És csak a zsíros ruhákat kell máshogy, a hétköznapi ruhák mehetnek hidegen. És a fehérneműkre sem kell 30 foknál több, fertőtlenítéshez ecetet ajánl. Bennem egyszerűen megvan az, hogy a 60 fok fertőtlenít és ezt megszoktam (fehérneműkhöz nálam elengedhetetlen a fertőtlenítés). De majd lehet, hogy módosítok egy kicsit.
Mi még a zuhanyzással szoktunk spórolni. Részt vettünk egyszer egy energiatakarékossági versenyen, és ajándékcsomagban kaptunk kis homokórát a zuhanyzáshoz. Kb. 5 percet ad, ha az lepereg, akkor el kell zárni a csapot. Néha persze túllépem ezt a korlátot, de van, hogy nincs is ennyi időre szükségem. Ez is jól megfogja a fogyasztást (nálunk a víz közös költség, de vinné a gázt a bojler).
Illetve a laptoptöltőmet olyan konnektorba dugom, amit le tudok kapcsolni, így nem kell mindig ki-be húzogatnom. Sokszor használom aksiról is (szüksége is van időnként lemerítése), így akkor ugye nem fogyaszt áramot.
Lakásban lakni pedig nagyon hasznos, ha körbe vagyunk védve szomszédokkal, így mi októberben egyáltalán nem fűtöttünk, és most is csak 1-1,5 órára, ha nagyon hideg lenne este, vagy ha napközben itthon vagyok. De pl. legutóbb úgy oldottuk meg, hogy egy keveset fűtöttünk, és sütöttünk egy sütit, ami jól bemelegítette a lakást és finomat is ehettünk. De a porszívózás is jó (bár porszívózás helyett a söprés energiatakarékosabb), illetve az esti meleg zuhany, vagy a torna.
Továbbá a redőnyt is ajánlom! Ugyan nem a kedvencem, de így a hidegben nagyon sok hasznát vesszük, mert remekül szigetel! Így ha éjszaka nem is fűtünk, mégsem jégveremben ébredünk. Csak figyelni kell arra, hogy húzzuk le időben és ne engedjük be az esti hideget.
Szerencsére a főbérlőnk is jófej, és hamarosan műanyag nyílászárókra cseréltetjük az ablakokat.
Emellett még a mosogatáson spórolok. Otthon belém nevelték, hogy meleg vízzel mosogatunk. Aztán Pesten át lettem nevelve a hidegre, és rá kellett jönnöm, hogy a legtöbb mindent hideg vízzel is remekül el lehet mosogatni, csak kevés edényhez van szükségem meleg vízre.
A mosogatáshoz és a zuhanyzáshoz pedig ajánlom az olyan csapot, ami nem két tekerős gombból áll, hanem csak egyből, így nem kell mindig a hideget és a meleget keverni – és folyatni a vizet – hanem elég egyszer beállítani. (ez főleg a mosogatáshoz jó, ha már szükség van meleg vízre)
katy27 mondta
Nekem is nagy kedvencem a keverőkaros csaptelep. Nemrég próbáltam elmagyarázni a szüleimnek, hogy ha kézi mosogatáskor nem kell állandóan újra beszabályozni a víz hőfokát, akkor egy csomószor el lehet zárni a vizet és nem kell fölöslegesen folyatni. Szerencsére viszonylag kevés dolgot mosogatok kézzel (a mosogatógép sokkal kényelmesebb, higiénikusabb és energia- és víztakarékosabb), akkor viszony mindig úgy csinálom, hogy benedvesítem az adott edényt, elzárom a csapot, elmosogatom a szivaccsal, újra kinyitom a csapot, és leöblítem. A víz hőfoka pedig a keverőkaros csaptelep miatt állandó. Otthon anyáméknál leöblítem a cuccost, elzárom a csapot, elmosogatom szivaccsal, megnyitom a meleg vizet, leégetem a kezem és káromkodok egy sort, vagy megnyitom mindkét csapot és beszabályozom újra, de az meg sokáig tart és elfolyik egy csomó víz fölöslegesen.
A hideg vízbe mosogatás nálam nem opció, szerintem úgy nem lesznek tiszták az edények. egy darabig csináltam, állandóan aftám volt. Ráadásul vendéglátóiparira jártam, tanultam higiéniát. Nem véletlenül kell meleg vízben mosogatni az éttermekben sem.
Zuhanyzáskor is mindig elzárom a vizet, ha nem kell. Nem szoktam mérni, de szerintem összességében nem folyatom 5 percig, max. ha nagyon átfáztam, és melegedni akarok :)
zeugma mondta
A karos csapteleppel tényleg könnyebb beállítani a víz hőmérsékletét, de sokat segít az is, ha hőtárolós a bojler. Mert az átfolyós gázbojlernél hiába a pontos pozícióba állított keverőcsap, a víz akkor is először sokáig hideg, aztán forró, végül pedig szép lassan beáll az általunk kiválasztott hőmérsékletre. Ezért van az, hogy zuhanyozáskor sosem zárom el közben a vizet, mert az újbóli megnyitáskor több folyik el, mint a szappanozkodás alatt. Amikor nemrég pár napot rokonoknál aludtunk, élményszámba ment, hogy a hőtárolós villanybojler miatt a csapból egyből olyan hőmérsékletű víz folyik, amilyent beállítottunk a karos csapon :-)
Spórolni lehet viszont azzal, ha a melegvíz maximumát nem forróra állítjuk, hanem csak olyan melegre, amiben zuhanyozni vagy mosogatni szeretünk. A gázbojler ugyanis olyan gonosz, hogy egy bizonyos vízmennyiség alatt egyszerűen elalszik, meg kell nyitni rendesen a csapot, hogy legyen láng. Langyos vizet tehát nem úgy csinál a keverőcsap sem, hogy a percenként átfolyó X liter vízből mondjuk 60% forró és 40% hideg, hanem úgy, hogy az X liter mind forró (a gázbojleren beállított maximum hőmérsékletű), és ahhoz kever még valamennyi hideget. Ha a melegvizet csak kézmelegre állítjuk a bojler szabályozóján, akkor ugyanahhoz a hőmérséklethez kevesebb víz kell. Amikor meg forró vízre van szükség, ott a vízforraló vagy a tűzhely.
vica1982 mondta
Annyit hozzátennék, hogy a ledek valóban iszonyú tartósak, sőt a Zuram szerint (aki elektronikai műszerész) igazából örök életűek, de nem is az led szokott tönkremenni, hanem az azt vezérlő elektronika. Mi több ilyennel is megszívtuk már, ha nem is ég ki, de időnként pár percre kikapcsol, meg ilyenek. Idegesítő…
Amúgy az eletronikai termékeknél a watt nem azt jelzi, hogy mennyit fogyaszt, hanem, mekkora a teljesítménye. Gyakran ez nem ugyanannyi. Érdemes inkább helyi fogyasztásmérőt venni, ami a konnektorba dogható, és az talán valós eredményt ad.
Via mondta
Én azt olvastam, hogy amikor azt írják rá egy LED égőre, hogy X ideig jó, az még pluszban nem is azt jelenti, hogy utána kipukkan, hanem már nem 100%-os lesz a teljesítménye, hanem kevesebb, de világít. :)
Az én LEDemre lumen meg W is van írva, vagyis hogy 8,1W-ot fogyaszt, de 40W-ot „teljesít”.
agica_t mondta
Az én apukám is ugyanezt mondja Vica, mint a Zurad :)
Irodaház-üzemeltetésben dolgozik, és le kellett cserélniük egy részen mindent LED-esre. 100-ból 15-20 ment tönkre pár hónapon belül. És nem a LED, hanem az elektronika. Úgyhogy mi egyelőre maradtunk a kompakt fénycsőnél, és megvárjuk, amíg fejlődik a LEDes technológia.
newra mondta
Mi bemartuk az ablakokat, ajtókat, és ilyen speckó szigetelést tettünk bele, az Ökszolgálattól lehet elkérni pl a gépet. A bérlés nem sok, a kaució ütősebb, a szigetelő meg filléres költség. Sokkal hatásosabb a szivacsos megoldásnál, amit elég macerás leszedni. Viszont még mindig nem fűtünk, és viselhető a lakás :D Tudom ajánlani :3
Via mondta
Nálunk sajna a szimpla ablaküveg gallyra vágja minden szigetelési próbálkozásunkat, a dupla sokkal hatékonyabb lenne, csak néha az az érzésem az ilyen bakiknál (járólap, alsó szigetelés elmaradozása, stb. stb.), hogy az építtetők anno elfelejtették azt az apró tényt, hogy itt emberek laknának is. :D
newra mondta
O_O Pedig nálatok tök jó, újfajta ablakok vannak… Azt hittem azokkal nincs gond. Anno Szegeden nekünk is ilyenek voltak, és nagyon szerettük, mert nem kellett fűteni (körbemelegítettek minket). Redőnyt tudtok feltenni?
Amúgy az ilyen építtetőkről inkább meg nem mondok semmit, mert nem tudok elfogulatlan lenni, ismerem az építőipart :/
Olahka mondta
Nemrég „szereltünk” fel édesanyámnál az ablakaira fóliát(!). Teljesen átlátszik, nem zavaró. Irtó muris, hajszárítóval megsegítve szépen kisimul-rásimul az ablakkeretre, az üveg elé, így képezve egy plusz légréteget. Előtte az ablakpucova tökéletesre kell sikerüljön, mert újra hajszárítózva lehet kezelni a fólia ráncait, de a többi marad, amíg a kétoldalú ragasztó bírja.
Nála régi típusú dupla nyílászáró van, amelyik egy egyes és egy kettes ablakból áll rétegenként. A tok és az ablakszárny közé szivacscsík került. Érezhető a különbség, kb. 5000 forintból. Simán megérte…
Via mondta
Köszi! Utána fogok nézni.
Dikoca mondta
Hehe, megelőztél az ötlettel:)
Dikoca mondta
Ma délelőtt jártam a Praktikerben, részint épp az ablakaink szivacsszalag-újraszigetelése miatt, és láttam olyan fóliát, amit az ablakkeretre lehet, amolyan plusz rétegként felrögzíteni, amolyan plusz szigetelőréteget alkot az üveglap felett. Nem tűnt annyira csodás dizájnosnak, de ha mondjuk kívülre teszi fel az ember, már nem néz ki olyan hülyén. sőt, ha jobban belegondolok, ha a téli ablakdíszítést erre teszi fel az ember, tavasszal nem kell szenvedni a ragasztómaradványok lekapirgálásával, hanem egyszerűen csak le lehet húzni egészben:)
Olahka mondta
Egyik barkácsolós újságomban volt szó a felhelyezéséről, a lényeg: dupla ablak esetében a külső ablakokra, de belülről kell feltenni, kivétel a fürdőszoba és a konyha (vagy ha van még olyan helyiséged, ahol sok a pára, akkor ott is), mert ott ez legyen a legbelső. Nálunk 3 csöpp gyerekkel ezzel mondjuk nem kísérleteznék, tuti pillanatok alatt leszedik :O.
Látványra összesen annyi a különbség, hogy amelyik üveg előtt van, az lámpafénynél nem csillog be, ha kívűlről le van húzva a roló. Más helyzetet nem találtam, ahol észrevehető lenne.
tamrun mondta
Mi is lecseréltük a halogén izzóinkat LEDre. Eddig 550 W világított a nappaliban, most kb 52 W. Úgy lett kevesebb a villanyszámla, hogy szinte nonstop ég a villany. Érdemes SMD LED izzókat venni. Igaz, hogy ezek valamivel drágábban a normál LED izzóknál, de nagyobb a fényerejük (lumen). Így szinte ugyanolyan fényerő világít a nappaliban tized annyi energia felhasználásával.
zeugma mondta
Via, amit az égők bemelegedéséről írsz, az a „neon” csövekre és a kompakt fénycsövekre (energiatakarékos spirálra) igaz, de a ledre pont nem. A led egyik nagy előnye éppen az, hogy nem kell neki bemelegedés, a teljes fényereje azonnal rendelkezésre áll, és a sűrű kapcsolgatás sem csökkenti az élettartamát – ellentétben egy kompakt fénycsővel, viszont nagyon hasonlatosan a hagyományos wolframszálas vagy halogén izzóhoz.
A többi égőfajtával ellentétben a lednél a fogyasztás nem ad egyértelmű tájékoztatást a fényerőről, mert egyrészt nagyon kis számokról beszélünk (általában 10W alatt), másrészt többféle led létezik, eltérő fogyasztással. Ezért ne a wattot nézzük, se a diódák számát, hanem a lument. A régi százas villanykörte 1380 lumennel világít, ehhez lehet viszonyítani. Amelyik ledégőre nem írják rá a lument, az szinte biztosan csak dekorvilágításra elég.
A kompakt fénycsőre sok rosszat mondanak, a nagy része igaz is (higany van benne, sápadt a fénye, stb.), de ha az áramszámlát szeretnénk csökkenteni, ez az egyik legkönnyebb módja. Olcsóbb, mint a led, de majdnem ugyanannyi áramot lehet vele megspórolni. A jobb minőségűeknek már a fényük is szebb, teltebb, bár a régi villanykörtét még így sem éri utol. Egy konkrét tapasztalat: a Livarno (Lidl sajátmárkás) kompakt fénycsövekről lebeszélnék mindenkit, mert még a leggagyibb kínaihoz képest is ötször-hatszor lassabban melegszenek be, és a felkapcsolás után szó szerint alig van valami kis fényük. A többi típus OK.
Akinek nem jön be a kompakt, sokat kapcsolgatja, vagy csak nem fér be a lámpájába, vegyen halogénégőt, az is 30%-kal kevesebbet fogyaszt a villanykörténél. Aki ilyent használ, gyorsan szerezzen be, mert 40W-nál kisebbeket már szeptember óta nem gyártanak, és csak év végéig lehet árulni, a 40W fölöttieket pedig 2016-ban vonják ki a forgalomból.
Via mondta
Igen, azokat nem a LED-re hanem a ‘sima’ energiatakarékos izzókra értettem, nekünk a fürdőben, nappaliban két égőtestben is olyan van, 85%-os spórolás nem, de 30-50%-os állítólag azokkal is elérhető. Azoknak melegednie kell.
A LED-es lámpámnál azt kellett megszokni, hogy van egy kb. 1 másodperces reakcióideje, de utána aztán fullon világít. :)
Zsu mondta
Hűtőben 2 fok??
A mienkben 5 fok volt az alapértelmezett, de nemrég 6-ra állítottam. Hidegnek így is hideg, de bizonyára kevesebbet fogyaszt :)
Via mondta
Ez a hivatalos ajánlás, nyugodtan el lehet térni tőle. :)
Vicsiw mondta
Gatulálok a bejegyzéshez. Nagyon fontos téma! :)
Örömmel olvasom,hogy vannak akik tesznek a környezetünkért.
pommepomme mondta
Jó volt a cikk, köszönjük! Eggyel azonban szeretnék kötözködni: Tudtommal a 30 és a 40 fokos mosás hatékonyságában a világon semmi különbség nincs, a 40 fokos viszont 20-30%-kal több energiát fogyaszt. Azaz nem sok értelme van.
A másik kérdésem pedig az lenne, hogy miért van szükség arra, hogy az ágyneműt meg a törülközőt 60 fokon mossa az ember? Nem gondolom, hogy egy átlag magyarnak annyira „fertőzött” vagy koszos az ágyneműje meg a törülközője, hogy erre szükség lenne. Arról nem is beszélve, hogy a legtöbb kórokozó a 60 fokot simán kibírja, ha tényleg fertőtleníteni akarunk, ahhoz viszont kell a 90 fok. Én évek óta 30 fokon mosom ezeket is, és tiszták, és nekünk sem volt semmilyen bőrbajunk. :) (Persze pl. a foltos konyharuha más kérdés.)
radyrpok mondta
Egyetértek, a törölközőket és ágyneműt is 30°c-on mosom, hiszen gyakorlatilag tiszták. A vasalás (forró gőz) meg a 60°C-kal ellentétben tényleg fertőtlenít (persze nem azért vasalom, ez csak mellékhatás). :-)
radyrpok mondta
De én egyébként sem lihegem túl a mosást, csak a világosakat és a sötéteket választom szét, azt sem mindig (színfogó kendő). Ha valamin folt van, arra pár csepp mosószer. 30°C-on gyakorlatilag minden tiszta lesz (igaz, felnőttek relatíve tiszta ruháit mosom, nem sárban hempergő ovisok kajafoltos cuccait :-)) ).
Via mondta
A színfogó nekem is sokat segít a spórolásban. :) A hőfok szerintem változó, szokásfüggő, hogy ki mit hol szokott mosni.
A gyakorlatilag tisztával mondjuk nem értek egyet, oké, hogy fürdés után törölközöm, de azért van azon minden, elhalt bőrsejt, stb. stb. Ágynemű detto, főleg, ha betegen bele is izzad az ember… :)
zeugma mondta
Akinek zsíros a bőre vagy a haja, annak bizony kell a 60 fok az ágyneműhöz meg a törölközőkhöz, különben nem lesznek tiszták. De a hétköznapi ruháknak legtöbbször tényleg elég a 30. Kipróbáltam, és több olyan ruhám is van, ami 40 fokon ereszti a színét, de 30 fokon nem, ezért utóbbin mosva nem kell színek szerint szétválogatni, és sok külön félprogrammal kimosni, hanem elég egy fehér meg egy színes kupac.
Színfogó kendőt sem használok egy ideje, mert van néhány csak itthon hordott fehér bambuszzoknim, amik ugyanígy magukba szívják a színeket, és mostanra már vicces rózsaszín, sárga és halványkék párok lettek belőlük :-)
katy27 mondta
Lehet, hogy tényleg szokás kérdése, én így érzem tisztának. Hatvan fokon csak az ágyneműt, a törölközőket és a konyharuhákat mosom, ez heti egy program. Azért is célszerű összerakni őket, mert ezek azok, amik bírják a magas hőfokot a szárítógépben is. A többi cuccnak tényleg bőven elég a 30 fok.
A paplant és a párnákat mosom még 60 fokon, de azokat csak évi egyszer, max. kétszer, ezért környezetvédelmi szempontból szerintem az nem oszt, nem szoroz.
Zsu mondta
Hát a szárítógép nem éppen energiaspórolás…
katy27 mondta
Állandó párában élni és asztmát kapni a penésztől nyilván az… Ne nyilatkozz olyanról, amibe nem látsz bele. Szerintem magyar viszonylatban kiemelten energiatakarékos a háztartásunk, a szárítógép ellenére is. Nekünk ez vált be, elhiheted, hogy nem hobbiból használom.
Hazsart mondta
Rendkívül jó témát boncolgat a cikk. Nálunk egy év alatt az összes izzó energiatakarékos lett (igaz, itt is ki kellett próbálni, hogy melyik a jó gyártmány). A nagyobbik gyermek szinte automatikusan kapcsolja le a lámpát, ha elhagyja a szobát, sőt, múltkor feltűnt neki, hogy a keresztapja pazarolja az áramot :-).
Viszont pont a gyerekek miatt nem spórolunk annyira a fűtéssel, bár a lakásunk hőszigetelt, így nem dobja meg nagyon a gázszámlát ez a kis „extra”. Van elosztónk külön kapcsolóval a kütyüknek, a töltőket is egy külön elosztóra tettük – szintén kapcsolóval. Főzésnél fedőt használunk, mosni 30-40 fokon mosunk. A konvektoros fűtést tavalyelőtt felváltotta a radiátor plusz egy új kazán, és a maradék pénzből néhány ablakot is ki tudtunk cserélni. Aztán ha megnyerem a lottó ötöst, talán lesz passzívházunk is :-)
zeugma mondta
Ablakszigetelés: tavaly nyáron az egyik közeli panel felújításakor elkértük a megmaradt hungarocell-hasábokat, pont beférnek a két ablak közé, és nagyon jól fogják a huzatot. Kaptak csomagolást fehér lepedőből, hogy ne hulljon belőlük az EPS-morzsa. Ennél olcsóbban aligha oldhattuk volna meg.
Ha rám szakad a lottóötös, nekem is passzívházam lesz. :-)
Ági mondta
Ehhez a témához is szeretnék hozzászólni. Tavaly a férjem szüleinek azt találtuk ki karácsonyi ajándék gyanánt, hogy lecseréljük a házban az összes izzót IKEA-s energiatakarékosra. Most jött meg az éves számlájuk, 1 hónapnyi díjat spóroltak!!!
Mi különben nemrég beszereztünk egy túlfeszültségvédőt (ami egyébként távirányítású, szóval tök vagány), így aztán, éjszakára is, meg ha elmegyünk itthonról, egyszerre le lehet kapcsolni szinte minden standby cuccot (TV, laptopok stb.). A hűtőnk is olyan, hogy van rajta holiday funkció. Na meg, szintén a hűtő: evidensnek kéne lennie, hogy nem kéne olyan gyakran nyitogatni (pl. a reggelis cuccokat egyszerre is vissza lehet tenni, nem pedig három adagban)…
katy27 mondta
A mosásnál a hőfok csökkentés több szempontból spórolás. Részben amiatt, amit említettél, hogy 30 fokra kevesebb energia felfűteni a vizet mint negyvenre, viszont nekem volt még egy nagyon érdekes tapasztalatom: eltűntek a féltöltéses programok. Régebben színek és anyagok szerint is osztályoztam, volt 60 fokos progi a törölközőknek és társaiknak, 40 fokos program külön a világos, a sötét és a piros ruháknak, és 30 fokos program szintén külön a világos, a sötét és a piros kényesebb cuccoknak, jellemzően a kötött pulcsiknak. Utóbbiakkal állandóan bajban voltam, pl. kettőnknek összesen 3 vagy 4 világos pulóvere van, hiába várom össze az összeset, az még mindig csak egy fél program, arról nem is beszélve, hogy heteket parkol a szennyesben 1-1 darab. Aztán vettem egy mély levegőt, és felszámoltam a 40 fokos programot. A 60 fokos megmaradt, viszont minden mást 30 fokon mosok, az érzékenyebb cuccokat mosózsákban. Minden szép tiszta, az az egy titok van, hogy jó minőségű folyékony mosószert kell használni :)
A ledes izzó viszont szerintem szívás. Vettünk egy „olcsót” ezervalahányszáz forintért és egy drágát háromezer valahányszázért. Az „olcsó” katasztrófa, olyan fénye van, mint a klasszikus neoncsőnek volt, amivel általános iskolában világítottak a kilencvenes években, ha még dereng valakinek :) A drágábbik nem annyira gáz, de nekem az se tetszik, hiába árulták melegfehérnek, szerintem nem az. Mindkét égő szakboltból van, márkás darabok (sajnos nem emlékszem a márkára, de nem noname kínai). Nem akarok lebeszélni senkit a ledről, de szerintem érdemes várni vele egy kicsit, mert még eléggé gyerekcipőben jár a technológia, ill. egyszerre csak egyet venni, és csak akkor nagybevásárlást csapni, ha meg vagyunk elégedve azzal az eggyel.
katy27 mondta
A szigetelésre mindenkit csak biztatni tudok. Nagy befektetés, de megtérül. Mi ma még nem fűtöttünk, és szerintem nem is fogunk, de így is majdnem 23 fok van a szobában. Mielőtt valaki megkérdezi: Magyarországon élek, nem a trópusokon :) Családi ház, 10 centis hungarocell szigetelés a falakon, 20 a tetőn. Tegnap este raktam meg utoljára a kályhát, ami reggelre bőven leégett. Azóta semmi.