A szortírozás, lomtalanítás után fellélegzik a szekrény és könnyebb lesz átlátni a tartalmát, de a beosztásán, rendszerezésén mindig lehet javítani, hogy még praktikusabb legyen. Nagy gardróbot rendszerezni pofon egyszerű, külön polcra mennek a kistáskák, a nagy táskák, a magassarkú cipők, saját akasztós része van a szoknyáknak, blézereknek… Csakhogy a bolygó 99,999%-a nem Mariah Carey, és legtöbbünknek a „2 polc, 2 fiók, 40 centi akasztós rész” konfiguráció áll rendelkezésére. Sorstársaknak írtam össze, hogy én hogyan pakolom a ruháimat. :)
1. Szezonális ruhacsere
Nem, nem arra gondolok, hogy minden szezon kezdetén vegyél új ruhákat (bár valóban nem lenne rossz program :)), hanem arra, hogy csökkentsd a ruhamennyiséget azzal, hogy csak az van elöl, ami éppen aktuális. Nyáron teljesen felesleges kerülgetned a vastag, téli pulcsikat és a hótaposókat — legyen nekik egy pihenőhely, ahova a következő zimankóig elteheted őket. (Nekem ágy alatti tárolóm van, pont beleférnek azok a behemótok, amelyeket július közepén látni se akarok.) Fordítva is igaz: télen a bakancsok és csizmák legynek elöl, a szandálok és a tűsarkú cipők dobozban várhatják a jó időt. Ezzel máris harmadával csökkenhet az egyszerre elöl levő ruhák száma — persze van, ami mindig kell, például a fehérnemű, pólók, trikók, ingek, nekik állandó helyet kell biztosítani. :) Ha nincs külön helyed, ahova el tudod tenni a ruhákat, azt is kipróbálhatod, hogy a szekrény polcainak hátsó sorában a szezonon kívüli ruhák vannak, az elsőben meg az, amit éppen használsz, aztán cserélnek. A lényeg, hogy ne a fürdőruha mellől kelljen előbányásznod a lábmelegítőt.
2. Doboz, polc, fiók vagy akasztó?
Döntsd el mindenről, hogy hova tudod a legpraktikusabban betenni — lehet, hogy a pólóknak egyszerűbb, ha hajtogatva vannak, a polcon kell a hely a pulcsiknak, de ha túl sok akasztós helyed maradt, akkor a nadrágokat is felköltöztetheted a fiókból. Természetesen vedd figyelembe a ruha igényeit is, ami például vállfán kinyúlna, azt inkább hajtogasd össze, ami viszont összehajtva gyűrődik, azt tedd vállfára. Sakkozd ki, hogyan a leggazdaságosabb; annak nincs értelme, hogy vállfákon két ruha árválkodik, a dobozokban meg tömegnyomor van. Ha túl sok a holt hely az akasztós részen, érdemes lehet beszerelni félútra még egy rudat, így egymás alatt két sorban sorakozhatnak a ruhák, vagy beépíteni dobozokkal, polcokkal az üres helyet — az egymásra hányt táskák és egyebek pillanatok alatt átláthatatlan, idegesítő kuplerájt okoznak. A fiókban tartott ruhák átláthatóságához használd a függőleges hajtogatást — itt írtam róla bővebben.
A szekrény belsejébe vagy mellé a falra ragaszthatsz plusz fogaskat, akasztókat sálaknak, öveknek, kalapoknak, nyakkendőknek — dekorációnak sem utolsó. Vállfákból is szerezz be többfélét: létezik olyan, ami külön a sálaknak készült, vagy több nadrág akasztható rá egyszerre, plusz ott vannak a csíptetősek a szoknyákhoz, béleltek a kényes anyagoknak… a megfelelő vállfa a gyűrődést is megakadályozza (amíg be nem ülsz a kocsiba :)).
3. Csoportosíts és tagolj!
A polcokon, fiókokban is érdemes elválasztókat vagy (tető nélküli) dobozokat, kosarakat használnod, amivel csoportosíthatod a különböző típusú vagy összetartozó ruhadarabokat (zoknikat, bugyikat, trikókat) — a ruháknál is jól működik a „terelés„. Kiürült cipősdobozból, kartondobozból saját térelválasztót is fabrikálhatsz, de bármilyen szép ajándékdoboz vagy kalapdoboz is jól működhet. A zárt dobozok áttekintésében segíthet, ha feliratozod, címkézed őket, de akinek sok cipője van, fotót is ragaszt a lábbelikről a doboz elejére, hogy nyitogatás nélkül tudja, miben mi van. (Engem nem fenyeget ez a veszély. :D) Ha segít, a fiókokat is feliratozhatod — a lényeg, hogy mindenről tudd, hogy hol van, és mindenben tudd, hogy mi van.
Ha van rá lehetőséged vagy kedved, szín és fazon szerint is csoportosíthatsz: vékony pulcsik, ujjatlanok, rövidujjúak, kékek, zöldek, pirosak. Nekem egymás mellett vannak a ruhák (azon belül együtt a feketék, mellette a szürke, pirosak, kékek), a nadrágoknál külön kupacban vannak a farmerek és a „szép nadrágok” (nem farmerek :D), illetve a rövidek, a pólókat is szín szerint pakoltam egy-egy helyre, hogy jobban megtaláljam, amit keresek.
Egy-egy vállfára összekészíthetsz olyan ruhákat, amelyeket gyakran hordasz együtt, így komplett szettekből válogathatsz reggelente, még kevesebb gondolkodást igényel a ruhakikészítés. Ehhez szobainast is használhatsz, de kis helyen és kevés ruhához a nyitott gardrób is jó ötlet lehet. Én a vállfás megoldást használom a másnapi ruha kikészítésére, és az ékszert is rápakolom (a nyaklánc és a karkötő pont ráfér a vállfa kampójára) — így reggel csak fel kell kapnom a cuccokat, és rohanhatok.
4. Inspirálódj!
Rengeteg jó ötletet lehet ellesni a ruhaüzletekből vagy lakberendezési boltokból, ahol eleve úgy teszik ki a ruhákat, hogy az látványos és praktikus is legyen, hiszen így tudják motiválni a vevőket a vásárlásra. Otthon is teremts hangulatot, használj illatosítót (a levendulazsák a molyoktól is megvéd), és rendezd be úgy a ruháidat, hogy mindig fellelkesülj, amikor kinyitod a szekrényajtót! Ha egy picit is olyan érzésed van a rendezettségtől, mintha a saját szekrényedből „vásárolnál”, izgalomba jössz a „kínálattól”, és reggelente téged is megihlet a meglévő ruhatárad, nincs más dolgod, készen vagy, esztétikus és funkcionális gardróbod van. :)
5. Tartsd rendben!
Ez a munka dandárja. Kialakítani a rendszert még egyszerű, megtartani viszont nehéz. Ha már egyszer szépen összehajtogattál, felakasztottál mindent, akkor szánj rá annyi időt, hogy teregetés után rendesen beteszel mindent a helyére, vetkőzés után nem csak úgy behajítod a szekrény aljába a nadrágot, mert hiába minden okosan átgondolt rendszerezés, ha nem használod. :) Egyszerre nem sok az a plusz 2-5 másodperc, de hamar összeadódhat, aztán érthetően nem lesz kedved fél (három) óráig hajtogatni meg pakolgatni. Az új struktúra kialakítása után inkább vállald be a rendszeres szintentartást, mint a „rövid ideig tartó rend — sokáig tartó kupleráj és bűntudat — órákig tartó pakolás” hármasát.
Gardrób kisokos – töltsd le a legjobb gardrób-tippjeimet!
Ha tudatosan frissítenéd fel a ruhatáradat, szükséged van gardrób-rendszerezős inspirációra, ruha-kombinálós tippekre, ajánlom figyelmedbe a Gardrób Kisokosomat!
A képek forrását — és még sok-sok gardróbos képet — a Pinterest oldalamon találod.
prompt mondta
Kedves Via!
A taskakkal kacsolatban kerdezek.
Te milyen modon valasztod oket.
Cipohoz-taska,egy- egyalkaomra,tobbi divattaska.
Rendszerezes,karbatartas:A taskaban benne hagyod a kitomo papirokat a forma megorzesere valamint a markasabb taskak boritoit,hogy hosszu idore megkimeld oket.?
En itt akadtam el.
Tudom,hogy praktikus es otletes vagy, ezert varom a tanacsod.
A cipokkel ugyanaz a kerdesem.Valasztas milyen elv alapjan?
Tarolas:
kitomve, bedobozolbva stb?
Varom valaszod,
Koszonom.
Via mondta
Nagyon minimalista vagyok ebben is: kb. mindenféle méretű táskámból van egy darab, és azt viszem magammal, amelyik passzol ahhoz a tényhez, hogy mennyi cuccnak kell beleférnie. :) Van egy nagy türkiz, egy kisebb hátizsákom, egy korall nagyobb táska, ezekbe mind belefér a laptopom és kézipoggyásznak is felengedik a repülőre. A korallt sajnos csak vállon tudom hordani, ezért ő nem jöhet, ha sok cuccot viszek magammal (szeretek figyelni a gerincemre), a türkiznek van pántja, amivel fel tudom szabadítani a kezemet, a hátizsák pedig értelemszerűen hátizsák. Van fekete, sötétkék és barna közepes válltáskám (ezekkel is tudok kezet szabadítani, van olyan pántjuk), amibe laptop nem fér, de mondjuk a fényképezőm és a filofaxom és egy flakon víz simán, nagyjából hasonló méretűek, de nem pontosan. A fekete a legkisebb, a barna a nagyobb, a sötétkék pedig annál is nagyobb, abba belefér még pár cucc, pl. szendvics, kardigán, akksi, ilyesmi. Van 2 oldaltáskám, amik laposak, praktikusan megpakolva ki tudnak szolgálni, ebbe is a naptáram, egy kulacs, az ernyőm, vászontáska, stb. beleférnek. Az egyik korall, a másik sötétkék és pöttyös. Úgy érzem, ezek a méretek most kiszolgálnak engem, és nem vagyok egy nagy táska-mán, úgyhogy nincs is tervben új táska vásárlása a közeljövőben. :) Legutóbb egy kicsi, kabinba is felvihető gurulós bőröndöt ruháztam be, mert ilyenem még nem volt, és szerettem volna úgy utazni, hogy nem kell bőröndöt feladnom, inkább megoldom a kabinbőrönddel az utazást, ehhez pedig kellett egy „áldozat”.
A szekrényben egy polcon egymás mellé állítva elférnek, néha az épp nem használt nagyok pocakjába belerakom a kisebbeket. Mostanában legtöbbet a hátizsákomat hordom, repülőre is ezzel mentem. Márkás, drága (értsd: több tízezer forintos vagy még drágább) táskáim nincsenek, nem szeretek erre költeni, a nem márkásban is ugyanúgy elfér a motyóm, nálam ez nem prioritás.
Cipőből ugyanígy minimalista vagyok (ennek hely és anyagi okai is vannak egyaránt, de a minimalizmus jól hangzik): az időjáráshoz igazítom a cipőimet, azaz vannak átmeneti bebújósaim, néhány nyári szandál, 2 vastagabb csizma, egy téli, hideg időre való bakancs, és alkalmakra egy szép csizma (ha télen akarnék kiöltözni), egy szebb szandál, és kábé ennyi, amit rendszeresen hordok is. Nem spilázom túl. :) A színárnyalat bézs-barna-szürke, a bebújós vászonokban van egy kis játék (sötétkék-fehér, sárga), mennek egymáshoz. Nem én leszek a „körömlakkhoz a cipőt, táskához a kalapot” filozófia reklámarca. Szeretnék egy fűzős, gumiorrú sportcipőt is, mert most Angliában az az idő van az év 70%-ában, ami Budapesten az átmeneti. :D Még vacillálok rajta, hogy valami extra színű legyen, vagy valami biztonságosabb, hogy minél több nadrágomhoz fel tudjam venni (van élénk színű és semleges színű nadrágom is, jó lenne, ha nem ütné az előbbieket). Lehet, hogy ebből is bevállalok egy sárgát. :)
A nem használt cipőket papírral kitömve tartom, de nem dobozokban, mert nem Manolo Blahnikokról van szó, és nem vagyok hely-krőzus. :) Kevés cipő nincs állandó körforgásban: a nagyon meleg és a nagyon hideg időre valók. A többieket nem pakolom el, mert elvannak a cipős szekrényben, és hordom őket.
Gondold át, hogy milyen eseményekre jársz a leggyakrabban, és milyen az időjárás, ahol élsz, és válassz ehhez cipőt! Teljesen felesleges egy csomó meleg bakancs, ha soha nem éri el a nulla fokot a hőmérséklet, és nem elég elegáns a mindennapjaidhoz. Ellenben ha jársz túrázni, sportolni, kelleni fog egy jó strapabíró cipő, nem mehetsz a velúr bokacsizmádban. Ha rendszerint hidegek a nyarak, akkor nem kell a flip-flopból sem rengeteg, ha viszont májustól szeptemberig meg lehet fulladni, akkor érdemes annyit venned, hogy tudd őket váltogatni, és ne egy párt cipőt nyúzz hónapokig egyhuzamban.
Táska ugyanígy: mennyi cuccot kell általában magaddal vinned, és milyen dress code a kötelező olyankor? Ha van egy sima kistáskád, ami esküvőre is mehet, az tök hasznos, én az enyémet már másfél éve nem használtam, mert nem volt rá alkalom, de megvan. :) Nekem nem kell belőle tizenöt darab. Van egy 9 centis fekete magassarkúm is, kábé hasonló megfontolásból, de ez sem volt rajtam már több mint egy éve, mert nem igényelte az alkalom. De ha kellene, van. Erre a célra viszont elég egy darab is. :) De ha minden héten más gálára vagy hivatalos, meg díjátadókra jársz, akkor ezzel nem leszel kisegítve, muszáj felépíteni egy olyan gardróbot, ami ezt az életet szolgálja, és változatosan, elegánsan tudsz felöltözni.
Az én laza, otthonról & kávézóból dolgozós, néha utazós és digitális nomád, tengerparton, de nem kánikulában levő életemre ez most pont tökéletes. Aztán ha nagyon azt veszem észre, hogy valami hiányzik, és tényleg heteken, sőt, hónapokon át felmerül, hogy „hú, nagyon kéne egy…”, akkor kitalálom, hogy pontosan mi is kell, kigazdálkodom és beszerzem. :) A tornacipő most például pont ilyen. A gondolkodási idő arra is jó, hogy kiderül, hogy tényleg szükségem van-e rá. Ez garantálja, hogy utána használni is fogom, és nem csak kidobtam az ablakon a pénzt egy felesleges tárgyra.
Remélem, ez segít!
prompt mondta
Köszi Via!
Ez nagyon sokat segített nekem
Szép napokat!- sajnos nálunk most hideg van és szakad az eső.
Remélem, Neked jobb idő jutott és szép programokat is tudsz csinálni, meg klassz fotókat.
Via mondta
Örülök, hogy hasznos volt! ♥
Itt csodás tavasz van, tobzódom. :) Instagramon láthatod a fotóimat! https://www.instagram.com/via_urbaneve/
Andru mondta
Ez szuper leírás :) Köszi.
Nekem még arra is jó lesz, hogy megmutatom a férjnek, hogy lássa, egy táska plusz egy hátizsák más nőnek is kevés, nem csak nekem :)
Via mondta
Tényleg attól függ, hogy milyen helyekre jársz el és oda mit kell vinned. Nyilván ha limuzinnal hordoznak és három fős stáb kísérget, aki lesi minden kívánságodat, akkor elég, ha a te táskádban van egy telefon meg egy kis zsepi. :D
Arnica mondta
Szia Via!
Az 1.) Pont alatti képsor 1. képén van olyan jó kis polc-térelvélasztó készség. Szerinted olyan kapható valahol kishazánkban? Mert igen praktikus lenne de még sehol sem láttam – igaz nem is sokat mászkálok a városban vagy üzletekben…
Via mondta
Nem láttam még, de szerintem fabrikálható. ;)
pentason mondta
Nagyon klassz a pinterest válogatásod,olyan inspiratív volt végogbogarászni,nagyon élveztem!
Ne hagyd abba kérlek!
Via mondta
Nem fogom, ha később még találok odaillő képet, bővítem vele a gyűjteményt. :)
Hazsart mondta
Csatlakozom! Nagyon jó ötletek vannak benne! Van ugyan egy gardróbunk, de ősszel, legkésőbb télen update-re szorul, négy ember holmiját már nem bírja elnyelni (ha csak azt vesszük, hogy a gyerekek évente legalább kétszer komplett garnitúra cserére szorulnak….)
bfly93 mondta
MARIAH <3 <3 <3
Kedves Via, 1000 köszönet, hogy az ő Cribsét raktad be a cikkbe, telitalálat :D Egyébként az egész Mariah-s Cribst érdemes megnézni, nagy show :-D Főleg a konyhás rész, mikor Jack, a kutya elkapja a macska farkát.
Nekem az egész lakás nagy inspiráció, azok a csodás, szolid és megnyugtató pasztell színek, az első rész elején a gyönyörű lámpák a falon, a virág formájú előtéri tartódísz, aww…tökéletes csajos lakás :D
A kedvencem a Moroccan room, micsoda hangulata van! Nem véletlenül hívják még a kisfiát is Moroccannak. Én sem véletlenül vagyok bfly 93 :P
citrom mondta
Olyan vállfatartót, mint ami a negyedik képsor középső képén van, hol lehet itthon kapni? Még csak polcokat láttam. Mi majd a gyerekeknek csinálunk igazi gardróbszobát. Ezzel a megoldással, együtt nőhetne a velük.
fxtina mondta
köszi! úgyis kell még vennem vállfákat, ez jó ötlet :)
fxtina mondta
pont a ruhaügy a legnagyobb bajom, és nehezen veszem rá magam a szelektálásra, rendszerezésre… de ettől is nagyobb gond a helyhiány, illetve szekrényhiány… folyamatban van 2 szobában lévő bútorzat átcsoportosítása, és egy szekrénysor beszerzése, csak addig bírjuk ki valahogy. + gondom, hogy a munkám egyik része a hírolvasás egy helyi tv csatornánál. saját ruhatárat vagyunk kénytelenek használni. nadrágból és szoknyából keveset használok (2 farmer nadrág, 2 téli-, 2 nyári-, 1 szabadidő nadrág, meg összvissz 3 szoknya, viszont felsők, ingek és zakócskák annál több) ez azzal jár, hogy amit egyszer felhúzok, azt másnap, sőt legalább azon a héten biztosan nem. ez még így nem szennyes, de nem is akarom visszatenni a többi közé, mert megfeledkezem róla, ha sokáig úgy áll, akkor pl. ha fehér, besárgul és az illata is egy idő után nem az igazi… (persze alkalmazom a kiegészítők és a kombinációk adta lehetőségeket, de ez nem elegendő) így vagy agyonmosom és agyon vasalom a cuccaimat, vagy a szekrényen kívül pakolgatom egyik székről a másikra. legújabban kitaláltam, hogy egy állványt kell beszereznem az ilyen cuccoknak, amire felakaszthatom őket, sőt fel kellene cimkéznem őket, de azért az már tényleg macera lenne, ismerem magam annyira, hogy cimkéket nem gyártanék max. 1-2 napig :D. az állványt meg fogalmam sincs, hogy hova zsúfolnám be, de kell, az tuti :D viszont a szezonon kívüli ruhák tárolására az a jól bevált módszerem, hogy vettem vákumos zacskókat, amikből ki lehet porszívóval szippantani a levegőt. ez főleg a téli kabátoknál, pulcsiknál, paplanoknál, pokrócoknál nagy segítség.
Lyl mondta
Esetleg egy módszer az egyszer már felvett cuccok „elkülönítésére”, ha veszel egy rakás másmilyen színű vállfát (vagy az akasztóját megjelölöd dekortapasszal vagy valami másmilyen izével), amiknek az akasztójáról már ránézésre látod, hogy ez a „még egyszer felvehető” kategória. Persze ez összehajtogatós ruhák esetében nem működik.
smara mondta
Ideje lesz nekem is rendet tennem a szekrényekben. Eddig ugyanis itthon voltam, de a héten végre már dolgozok! :) Plusz férjem is 2 hete van új munkahelyén, így minden változott az életünkben, amihez új rendszereket kell kialakítanunk szinte minden téren. A ruhakikészítés már megvan, a szekrény átrendezése még terv, a nagy mumus meg majd a menükészítés lesz….Lassan, de biztosan haladok, amihez jól jönnek az ilyen bejegyzések! :)
l2njpy mondta
Nekem szerencsére a lakáshoz (pedig házgyári panel) tartozik a folyosó végén egy gardrób, pár négyzetméter, de fantasztikus. Nincs így egy darab ruhásszekrényem sem, hála az égnek! Az egyik fele/fala végig, plafonig polcos, a másik akasztós, és felette még sokpolcos. A cipőimet én a gyári dobozában tartom, és az évek során kismillió összegyűlt, de azért fotózni nem kell, meg azért a legtöbbön manapság már jelölik vhogy, hogy mi van benne.
Elvileg lassan, félig-meddig már együtt élek Vele, de majd meghalok, hogy ott nem tudom hova pakolni a cuccaim, és a szatyorból-élés-öltözködés már nem az én világom. Így az átalakításnál közösen monduk ki, hogy gardrób kell! A legtöbb ruhásszekrény irtó sok helyet elvesz a térből egy pár m2-es suficska meg csodákra képes.
Via mondta
*irigy-irigy* Nekem nagyitól örökölt szekrény van, megvan viszont az az előnye, hogy ha egy darabig nincs szellőztetve (elég egy fél nap), „kijön” a szekrényből a nagyiillat (egy kis levendula, maradék naftalin meg amit az évek során magába szívott), és tiszta gyerekkor flashbackem van a saját hálószobámban. ♥
A gardróbcsücsökben tényleg az a legjobb, hogy plafonig be tudod polcozni. De én a külön spájzban is ezt irigylem. :)
Márti mondta
Szia! A függőleges ruhahajtogatás linkjén nekem a jolvezetek.hu jön be.
Via mondta
A hétfői hajtogatósra linkeltem, lehet, hogy félrement az egered és a Suzukira kattintott véletlenül, próbáld újra!
Márti mondta
Mobilról próbáltam többször is. De most már bejön. Köszi!
Szuper a cikk! :-) Azt is köszi!
toth_vera mondta
Most nem tudom jobban megfogalmazni! Köszönöm!
pirosalma mondta
Boldog szülinapot!♥
Annria mondta
De, végül is egy kisebb szekrény az előszobába még befér, ha belegondolok. Köszi :)
Annria mondta
Én lassan már eljutok odáig, hogy teljesen kinövöm a szekrényemet. Pedig évszakonként rakosgatom el a ruhákat, de most is a nyári már szinte kifolyik. Fogalmam sincs, milyen megoldás lenne jó nekem, ugyanis másik szekrény nem tudok beszerezni egyrészt a helyhiány miatt, másrészt pedig ez a mostani be van építve a falba, így eléggé meg vagyok kötve. A táskák és a cipők így sem férnek be, pedig rettentően tetszenek a fent is mellékelt megoldások. Talán majd egyszer nekem is lesz egy komplett gardróbszobám :) Édes álom…
Via mondta
Biztos, hogy minden kell?
Annria mondta
Egész biztos :) Lefogytam közel 30 kilót, 25 év után először tudok normális ruhákat felvenni, és nem egy gatyából és két felsőből sakkozni ki a heti megjelenésemet. Szóval ezek a ruhák nekem lelkileg is sokat jelentenek, és gyakorlatilag egy sem „idősebb” egy évnél. Próbálom okosan felépíteni a gardróbom, ne úgy képzeld, hogy van 40 felsőm, meg 15 egyforma szoknyám, mert nem, viszont a hely tényleg szűkös :)
Via mondta
Esetleg az előszobába nem tud kiköltözni valami? Én a nagyobb ruhákat, amiket nyáron hordok, kiraktam az előszobai szekrénybe a télikabátok helyére. A táskák, cipők eleve ott vannak, a cipőt úgysem a hálóban veszem fel. :)
carpe diem mondta
Jo, hogy mondod, azt hiszem az agy alatt meg van egy keves hely, oda meg lehet suvasztani par dolgot. :)) Feltalalhatnak mar egy helykibovito ketyeret is vagy legalabb nohetne a gardob/szekreny a ruhatarammal egyutt. :D
vacska mondta
Én úgy növeltem a helyet, hogy a télikabátokat vákuumos zsákba ( https://www.ikea.com/hu/hu/catalog/products/30130627/ ) tettem, amiből ki lehet porszívózni a levegőt és máris sokkal kisebb lesz a térfogata. Főleg, ha vannak köztük pufikabátok. :)
ziti mondta
Szerintem ez szuper megoldás, mi is így tettünk a párommal – több polcnyi hely felszabadult.