Tumblr-ön kaptam a kérdést (hol máshol), hogy írnék-e egy tumblr tutorialt. Néhány éve használom a platformot, így már van valamennyi benyomásom az ottani „életről”, nagyon kíváncsi vagyok, hogy ha ti is tumblr-öztök, milyennek látjátok! Mivel a tumblr nagyon személyes hangulatú hely (szerintem), ezért ez nem egy definitív leírás, csak részben technikai, de sok szempontból szubjektív. :) Lesz szó a tumblr blogok fajtáiról, a netikettről és a közösségről is, ami szerintem a tumblr egyik legnagyobb előnye, és számomra sokkal vonzóbbá teszi, mint a Pinterestet a jó tartalom.
1. Mi a tumblr?
A tumblr egy ingyenes mikroblogszolgáltató, ami rendkívül gyorsan enged tartalmat közzétenni — egy gombnyomás követni valakit, és a tartalmát szintén egy gombnyomással reblogolhatjuk a saját blogunkra, ha megtetszik. Egyszerre lehetünk tartalomgyűjtők és tartalomelőállítók, egyik sem zárja ki a másikat. Van, aki csak saját dolgot tesz ki (saját fotókat, írásokat, rajzokat, videókat, podcastokat), más pedig tematikusan gyűjti a többiek tartalmát, gyakorlatilag kurátorként működik, esetenként (de nem kötelezően) kommentálja és kiegészíti a bejegyzéseket.
A blogok a felhasználók túlnyomó többségének önkifejezési, rajongási funkciót töltenek be, a szerzők az őket érdeklő témákat gyűjtik össze, a legtöbben afféle virtuális jegyzetfüzetnek használják, és sokkal privátabb, bensőségesebb a hangulat, mint egy hagyományos blognál. Ezt a saját nyelvezet, „szakszavak” is erősítik — a tumblr olyan, mint egy titkos társaság, sajátos életforma, belső poénokkal és a különbözőségek ellenére sok közös ponttal. Nagyon meg lehet szeretni, mert tényleg jó a társaság, és vicces, inspiráló, egyszerre nagyon lökött és közben — nyilvánvaló kivételektől eltekintve — mégis nagyon okos, empatikus, nyitott a banda. :) A többi blogszolgáltatóhoz képest szerintem a tumblr-ön aránylag több az életben egyébként visszahúzódó, introvertált, magát furának érző vagy barátokat nehezen találó felhasználó, akiknek a tumblr remek lehetőséget ad az önkifejezésre, megnyílásra, és a szociális szorongások nélküli kommunikációra, társas életre. Többen használják ugródeszkának, keresetkiegészítésnek az oldalt: itt osztják meg írásaikat, rajzaikat, és ezekből online boltot is tartanak fenn; munkáikat pólókon, bögréken árulják, felkérésre rajzolnak, rajongói conokon vesznek részt.
2. Hogyan kell regisztrálni és használni?
Pofon egyszerűen. Felmész a tumblr.com-ra, megadod az e-mail címedet, a jelszavadat, a választott felhasználóneved (ami majd a blogod elérési útja is lesz, pl. gyongyhajulany –> gyongyhajulany.tumblr.com; haha, ilyen blog még nincs), és már kész is vagy. Ekkor eljutsz a dashboard-ra (ami olyasmi, mint a Facebookon az üzenőfal), ahol a saját bejegyzéseidet és az általad követett emberek bejegyzéseit látod, időrendben, illetve itt jelennek meg az értesítések is (notes), ha valakinek tetszett a bejegyzésed (like), vagy reblogolta, esetleg válaszolt rá (reply).
Elég egyszerű a felület, gyakran módosítják, és akkor kitör a tumblr-forradalom, de aztán mindenki megszokja, és megy tovább az élet. :) Felül a nagy ikonokkal választhatod ki, hogy milyen típusú bejegyzést szeretnél írni: szövegeset, képet akarsz feltölteni, megosztanád egy kedvenc idézetedet, és így tovább. Legfelül a házikó ikonnal tudsz mindig visszatérni a dashboardra, a levél ikonhoz fog érkezni minden bejövő leveled (ha piros szám jelenik meg mellette, akkor örülhetsz, mert kaptál üzenetet). :) Ezekre válaszolhatsz nyilvánosan, illetve ha nem anonim emberke küldte, akkor privátban is.
Felül jobb felső sarokban a nagyítós rubrikában tudsz keresni téma illetve címkék szerint — a címkézésről majd később még írok bővebben, mert fontos. A jobb oszlopban található a blogod, ha rákattintasz a nevére, a dashboardon csak a saját bejegyzéseid látszanak. Hozhatsz létre mellékblogot is (sideblog), ha esetleg külön akarod választani a témáidat, de ha kérdést írsz valakinek névvel, mindig a főblogod nevével jelenik majd meg, és ha valakit bekövetsz, akkor is a főblogod nevét jelzi majd ki az illetőnek. A Customize részen tudsz sablont választani a blogodra, írhatsz bemutatkozó szöveget, tölthetsz fel avatart, és itt kapcsolhatod be azt is, hogy szeretnél-e kérdéseket kapni, illetve ha igen, akkor anonim kérdéseket is vállalsz-e. Ha nagyon profi vagy, belenyúlhatsz a kódba is, én csak itt a blogomon szórakozom ezzel, a tumblr-ön megelégszem egy teljesen gyári sablonnal. :)
Ha megtetszik egy tumblr oldal, és be vagy jelentkezve, a jobb felső sarokban a +Follow gombra kattintva követheted. (Ha pedig már nem akarod, akkor ugyanezen gomb helyett az -Unfollow jelenik meg, kattints erre, és nem látod többet.) A dash-en megjelenő bejegyzéseknél is követhetsz, ha pl. X reblogolta Y-t, és te szívesen bekövetnéd Y-t, hogy eleve lásd az ő összes bejegyzését is, akkor a neve melletti + jelre kattintva közvetlenül a dashboardról is követhetsz be embereket. Követendő blogokat a keresőben találhatsz, keress rá azokra a témákra, amik érdekelnek. Ha megtetszik egy kép, akkor a bejegyzés alatti [icon icon_name=”icon-retweet” icon_size=”” icon_style=””] jelre kattintva tudod reblogolni. Az én tumblr oldalamat itt találod, kövess be, ha akarsz. Szép belső terek, kaják, egyre gyakoribb kérdések (angolul is, mert valahogy lettek külföldi olvasóim is, és tök aranyosak! ♥), és egy csipetnyi fandom található nálam. Én is firkafüzetnek használom általában, nekem tumblr-özni kikapcsolódás, nem munka. :)
3. Milyen tartalmat találhatok itt?
Alapvetően tartalom szerint két nagy bandát lehet megkülönböztetni: a fandom blogokat, meg a többit. A „többi” lehet hipsterblog univerzumos, dalszöveges, meg starbucksos fotókkal, vagy például fitspo — ezek a sportolásra, egészséges életmódra buzdító blogok (fit + inspiration), ego blogok, humorblogok, és felnőtt tartalom is megjelenik. A fandom blog általában egy (vagy több) érdeklődési kör köré szerveződő bejegyzéseket, zömmel képeket, gifeket (ezek azok a képek, amik mozognak — tiszta Harry Potter, ami egyébként az egyik legaktívabb fandom :)), videólinkeket, kommentárokat, elemzéseket jelentenek, de nagyon sokan teszik ki a saját rajzaikat, írásaikat (fanfiction) is. Vannak kifejezetten egy-egy színész köré épülő blogok, mások pedig sorozatokat (Supernatural, Merlin, Doctor Who, Sherlock, Hannibal, Teen Wolf — csak hogy az éppen nagyobbakat említsem), filmeket (Avengers, és most éppen Pacific Rim), könyveket vagy ezek adaptációit (Hunger Games, Harry Potter, Gyűrűk Ura & Hobbit) veséznek ki a utolsó képkockáig és minden karakter pontos szemöldökrezdüléséig. :) Megdumálják, hogy ki kiknek szurkol, hogy összejöjjenek (shipping), ezen néha összevesznek, például a Harry/Hermione csapat a Ron/Hermione csapattal ölre tud menni. Igény szerint lehet ebben részt venni vagy kivonódni a buliból. :)
A korosztály eléggé megoszlik, rengeteg a kamasz (főként lányok), de alapvetően nagyon jó, baráti, szinte családias a közhangulat, néhány nagyobb felhördülést eltekintve. Az emberek zömmel rendkívül toleránsak, liberálisak (gyakoriak a feminista, pro-choice, body positive, sex positive, lgbtq, emberjogi tartalmak), egymást inkább bíztatják, motiválják a lehúzás helyett, ami rendkívül szimpatikus és tényleg addiktív, mert ha jó blogokat követsz be, akkor nagyon üdítő jófej embereket olvasni. De az biztos, hogy kell hozzá egy fiatalos mentalitás, mert eléggé pörög az élet, sok az internetes mém, kortárs (zömmel angolszász) kultúra, aktuálpolitikai tartalom, és hamar idegesítő lehet, ha nem tudsz lépést tartani. Az olvasók kérdéseken (ask) keresztül léphetnek kapcsolatba a blogok szerzőivel, amennyiben engedélyezve van, akár anonim módon is. Ez vagy őszinte megnyilvánulásokra, gyakran tabuk nélküli kérdésekre ad lehetőséget (ami fantasztikus), vagy arctalanság mögé bújó gyűlöletre (anon hate, cyber bullying, ami nem fantasztikus).
De igazából az a szabály, hogy nincs szabály, ezek csak tendenciák, a saját blogjára mindenki azt tesz ki, amit akar, a te birodalmad, a te felségterületed. Illetve legyél kedves, ne másolj (tehát ha tetszik valakinek a rajza, ne saját tartalomként töltsd fel, hanem reblogolj tőle, és jelöld a forrást!), és minden rendben lesz. :)
4. Hogyan szerezzek követőket?
Tumblr-t szerintem általában nem a népszerűség miatt nyit az ember, és akkor is megmarad nagyon személyesnek egy-egy blog, ha több tízezren követik. A nagyon népszerű (tumblr famous) felhasználók sokszor fejezik ki, hogy ők még mindig minden követőnek úgy örülnek, mint az első napon, és minden kérdést, like-ot szívesen fogadnak — ez az alázat nagyon szimpatikus tud lenni. Nekem ötszáz követőm van, nem is tudom, hogy jött össze ennyi, mert tényleg csak úgy hobbiból pakolgatok ki dolgokat, a saját szórakoztatásomra. :) Sokan azért nyitják az oldalukat, hogy tarthassák a kapcsolatot a barátaikkal, beszélgetnek, megvitatják a dolgaikat — kicsit kevésbé zajos a platform, mint a Facebook, és sokkal vizuálisabb is, ezért jól lehet inspirációkat, képeket megosztani.
Ha szeretnél embereket elérni, taggeld a bejegyzéseidet. Ez nem csak a követők miatt, hanem egyébként is rendkívül fontos szerepe van. A taggelés (címkézés) tematizálja a bejegyzést, így amikor valaki rákeres például arra, hogy „star trek”, akkor a te bejegyzésedet is látni fogja. A címkéket lehet szűrni — feliratkozol arra, ami érdekel, így nem kell mindig beírnod a jobb felső sarokban található keresőre. Ha tetszik egy címke, és követnéd, meg fog jelenni egy kék „track” feliratú gomb, arra nyomj rá, onnantól követed a címkét. A címkéket negatívan is lehet szűrni, tehát például ha nem akarsz valamit megjeleníteni, akkor letilthatod, hogy látszódjon a dashboard-odon. Erre a Tumblr Savior nevű kiegészítőt használják a legtöbben. Hasznos letiltandó tagek: bármilyen spoiler (pl. ha nézel egy sorozatot, akkor mondjuk a „#sorozatneve spoiler” taget érdemes tiltani), erotikus tartalmak (#nsfw, #porn, bár utóbbit van, aki a kajás bejegyzésekre is ráteszi, vagy szép könyvekre, vagy bármi, ami istenien néz ki :D). Nagyon fontos a trigger warning (tw), vagyis olyan figyelmeztetés, amit azokra a bejegyzésekre kell tenni, ami felkavaró tartalmat jeleníthet meg. A felhasználók közül többen küzdenek olyan betegségekkel, traumákkal amelyeknél nem szerencsés, ha például vért látnak, vagy anorexiával, öngyilkossággal, megerőszakolással kapcsolatos dolgokat olvasnak. A közösség őszinte és társadalmilag aktív jellege miatt ezek gyakran felmerülnek, de címkézni kell őket, még akkor is, ha a témák támogató vagy elemző cikkek, statisztikák, riportok, és nem explicit képek formájában jelennek meg. Az is lehet, hogy valaki egyszerűen csak nem akar ilyen tartalmakat látni, ezért ilyenkor érdemes a megfelelő tageket tiltani, pl. vér esetén a „#tw: blood” címkét. Ezekhez persze az is marhára kell, hogy aki ilyen képet tesz ki, az pontosan felcímkézze, különben nem fog működni a szűrő. Mivel azonban eléggé nyitott a közösség, és figyelnek egymásra, ez nem szokott gond lenni. Azért futottam már bele spoilerbe, amibe nem akartam, mert az illető elfelejtett taggelni, és mire eszébe jutott, már késő volt. Ez nálam kisebb gond, csak bosszúságot okozott, de akinek lehet egy pánikrohama egy adott képtől, annál már nem csak bosszúságról van szó. Szóval szerintem a tumblr netikett alapvető fontossága a taggelés, minimum a spoilerket és a felkavaró tartalmakat illetően. Ha nem címkézed fel, éppen melyik sorozatról vagy színésznőről tettél ki képet, az nem akkora tragédia, csak a te blogod kereshetősége szempontjából lehet érdekes.
Remélem, a legfontosabb dolgokat sikerült összefoglalnom, ha bármi kérdés van, írjatok nyugodtan, és nagyon kíváncsi vagyok a ti benyomásotokra is. Használtok tumblrt? Milyen oldalakat követtek?
EsztiSZ mondta
Szia, nagyon tetszett amit összefoglaltál :) Ma regisztráltam a tumblr-re mert szeretném megosztani a rajzaimat, egyebeket, Tractanima néven regiztem, de amikor számítógépről egy másik profilról rákeresek magamra, akkor semmit nem ad ki :( hogy lehet ez, vagy miért van? eddig egy dolgot posztoltam ki, vannak címkéi is (dragon, art, draw stb.) ahogyan azt írtad. köszönöm ha válaszolsz! :)
Via mondta
Mire keresel rá, hogy érted, hogy magadra keresel?
penguin78 mondta
Szia Via!
A napokban (a te útmutatód alapján :)) teljesen rákaptam a tumblr-re (természetesen követlek és nem győzök gyűjtögetni tőled :)) Volna néhány kérdésem, remélem nem gond, ha ezzel zaklatlak:
1. „Szabad-e” egy képhez tartozó hozzászólásokat törölni amikor rebloggolom? Kizárólag az a célom, hogy gyűjtsem ami megtetszik (csakis saját magamnak) és sokszor nagyon sok és/vagy nagyon zavaró a hozzászólás (persze van, hogy pont az a lényeg – az nyilván nem gond).
2. Tudom-e törölni ami már a dashboard-omon van? Illetve legfőképpen tudom-e azt szerkeszteni? (pont a fenti okok miatt: rutintalanul rebloggoltam egy csomó mindent és most nagyon zavar, hogy egy csomó helyet elfoglalnak a lényegtelen hozzászólások)
Fú, ezt így visszaolvasva ‘micsoda problémák!’ :)), de nagyon zavarnak. Köszönöm előre is!
Via mondta
Szia!
Rövid leszek. :)
1. igen
2. tudod szerkeszteni (edit), ha rákattintasz a fogaskerékre
first world, first world problems! https://www.youtube.com/watch?v=bwvlbJ0h35A :))
penguin78 mondta
Nagyon köszönöm a válaszodat, végre megtaláltam! (Köszi a videót is! :))
Endre mondta
Igen én voltam de azt hittem hogy nem küldte el, küldtem hoszabb üzenetet is azt megkaptad? Mert akkor kicsit megnyugsok hogy jó az üzenet része, még azt nem értem hogy mikor bekövettelek akkor egyböl láttam a postjaidat, estére meg eltüntek csak ha rámentem az oldaladra akkor láttam a friss postjaidat, pedig frissitem is, lehet én nyomtam el valamit
Endre mondta
Szia, tegnap kezdten tumblr-ezni, és sokat segitett a gyorstalpalód, de még vannak nekem fekete foltok, bekövettelek, és szeretem volna irni neked ez ügyben, de nemtudom hogy el e küldte, meg egyeltalán hova kell kattintanom, és ez ügyben kérnék segitséget,
Elöre is köszönöm
Via mondta
Írj itt vagy e-mailt, ha van kérdésed, ez a legbiztosabb! :)
Endre mondta
Irók itt, egszerübb, elöször is az üzenet küldéssel van problémám, az e-mail címemen is le okéztam a regisztrációmat szóval nem hinném hogy azzal lenne gond. Mikor irni akrok rámegyek az askra és mikor végeztem az üzenetem irásával mirre kell kattintani? Én az ask jelre mentem, erre visszadob az oldalra és nemtudom hogy ez azt jelenti hogy el e küldte
Via mondta
Elvileg igen. Elég alap a belső üzenetküldő rendszere, és nem fogod látni a kimenő üzeneteidet. Ha válaszolsz valamire, azt sem látod többé, csak a blogodon, de ha privátban válaszolsz, akkor a blogodon sem. Nem lesz visszakereshető.
Te voltál az, aki tegnap sokszor elküldte, hogy Szia? Mert megkaptam vagy ötször, és nem válaszoltam, mert nem tudtam, hogy spam-e. :) Bocs, nem szeretek kockáztatni. Mindig írj teljes levelet, ne úgy használd, mint egy chatet, és akkor jobban kiderül a címzett számára is, hogy igazi vagy és mit szeretnél. :)
Morgiana mondta
Sziasztok,
most sikerült rátalálnom erre a bejegyzésre, nagyon szépen összeszedted Via, köszi:)
Egy kérdésem lenne, ami nekem nem jött le: mennyire alapfeltétel, hogy legyen saját blogod?
Nekem nincs, megvallom őszintén a távoli jövőben esetleg tervezek egyet, de ez még nem igazán aktuális…anélkül is lehetek tag, vagy lehetek, de nem igazán érdemes?
Köszi a segítséget (és várom az újabb bejegyzéseket pinterest és Instagram témában is;)))
Via mondta
Pinterest és Instagram már van! :)
Nem kell, hogy indíts saját tumblr-t, lehet tök üres a nevedhez kapcsolódó blog, de szerintem az a lényeg, hogy ha már böngészel, a neked tetsző dolgokat összegyűjtöd reblogolással a saját felületeden.
Lexy mondta
Én is már jó ideje használom, de nekem is volt újdonság ebben a cikkben. Azt meg tudná mondani nekem valaki, hogy ha küldök egy „Fan mail”-t tumblrön, azt hol tudom visszaolvasni?
Via mondta
Sehol. :( A levelezőrendszere elég primitív. Ha válaszolok egy ask-ra, akkor az is eltűnik az inboxból, már csak a blogon lesz elérhető. A kimenő leveleid meg nincsenek semerre.
Lexy mondta
Köszönöm szépen :)
theodora89 mondta
Nagyon jó lett ez a bejegyzés, már 3 éve használom a tumblrt (nekem tumbli :D), és a tagek szűréséről eddig nem is tudtam!
3 éve én is főleg a szép képek (inspirációs, rajongói) miatt kezdtem el használni, rebloggoltam rengeteg mindent. Ma már egyre több személyes tartalmat teszek ki (képeimet, rövid állapotjelzéseket, kedvenc zenéket – ezeket már lelkiismeretesen taggelem, hogy aki netán kíváncsi rám könnyen rátaláljon ezekre a posztokra).
Imádom a tumblrt, a közösséget – tényleg pozitív, inspiráló és épp ezért tudd függést okozni – én is ha tehetem naponta többször felnézek, olvasgatok. Van néhány magyar tag is akit követek, ha kíváncsiak vagytok itt megtaláltok: https://theodora19.tumblr.com/
flyingbride mondta
De jó, én nagy tumblr-es vagyok, de még nekem is volt újdonság a cikkben :)
Charis mondta
Nagyon durván addiktív! Egyszerre ad lehetőséget az önkifejezésre, és a kikapcsolódásra, feltöltődésre. Kb Via könyvének megjelenésével egy időben találtam és kattantam rá, és remekül kiegészítette a könyv első feladatainak elvégzését. :) Tulajdonképpen én is csak képeket és pozitív üzeneteket reblogolok, afféle emlékeztetőként és inspirációként saját magamnak.
Soha nem lett volna bátorságom egy „valódi” blogot elkezdeni, pedig már egy ideje játszottam a gondolattal. Így viszont van egy saját blogom úgy, hogy ki sem kell bújnom a csigaházamból :)
Most pedig teszek egy lépést kifelé, és jól bekövetlek titeket! :)
Krisztina mondta
Köszi szépen az ötletet. Mostantól nézegetni fogom. Te vagy az első, akit „követek”. :)
mandrancs mondta
Több mint 2 éve találtam rá és az első pillanattól kezdve imádom. Annyira otthon érzem magam, ez a nekem való blogfelület, az igazán szövegspecifikusakat sose tudtam kihasználni eléggé. Egész délutánokat tudok eltölteni tumblr-ön és ez a posztjaim mennyiségén is látszik. Nagyon hasznos is tud lenni, van egy sideblogunk a barátnőimmel ahová tavaly a nyaralással kapcsolatos ötleteket gyűjtöttük, meg van egy amit „csak úgy” indítottunk, hogy ha éppen nem tudunk beszélni akkor az érdekességeket ott megosztjuk egymással. A blogom tartalma változatos, leginkább úgy jellemezném, hogy inspiráció az élethez…. https://mandrancs.tumblr.com/ meg van egy kizárólag erotikus tartalmú sideblogom is, ahová néha saját irományokat is feltöltök a témában. https://inspirationsofmandrancs.tumblr.com Egyébként vannak kifejezetten a dashboard-ra kitalált témák is, azokat folyamatosan variálom. Jelenleg Vasemberes. :)
yeeeyha mondta
Hú, a dashboard témában tudsz valami segítséget írni? Még nem is hallottam ilyesmiről :D
Niki mondta
A tumblr csodálatos! Én a blogomat vezetem ott, és hihetetlen, hogy néha felbukkan egy-egy követő, vagy jön egy egy hozzászólás… Számomra inkább az írhatnékom levezetését jelenti. De mindenesetre már többször megmentett az őrülettől. Írnom kell, mindig.
yeeeyha mondta
Én kicsit több, mint egy éve kezdtem tumblrozni, az ok pedig az volt, hogy imádom a szép képeket, fotókat. Imádok böngészgetni az oldalakon, teljes délutánokra el tudok veszni :D
Aztán arra is rájöttem, hogy imádok a saját oldalammal pepecselni, téma, színek, bemutatkozás, esetleg kép/gif banner gyanánt, zenedobozt szerkeszteni stb. Nagy részt képeket reblogolok, ill. teszek ki, csak néha írok hosszabban, mégis őszintébb vagyok itt, mint például a facebookon.
Fogalmam sincs, hogy hoztam össze több mint 170 követőt, de mindegyiknek örülök :)
kitti. mondta
Imádom ezt az oldalt :) youtube mellett a tumblr-t szeretem leginkább abban, hogy van internet :D a fő blogomat több, mint 2 éve kezdtem, akkoriban csak követtem a blogokat az új képek, infók miatt, majd elkezdtem a saját életemet is dokumentálni, kis digitális naplóként. Ma is jó érzés visszanézni miért rajongtam 2 éve, mik történtek akkor.
Aztán elkezdtem egy fandom sideblogot is, ami a legjobb döntés volt. Sajnos itthon egy ismerősöm sem rajong azért az együttesért amiért én, ráadásul legtöbb rajongójuk nem is az én korosztályom, így a tumblr a legjobb hely arra, hogy kiélhessem fangirl énemet :) jó érzés a világ minden tájáról lévő emberekkel megtárgyalni az eseményeket, belesni az ő életükbe, problémáikba is.
És tényleg, mivel csak olyan blogokat követ az ember, ami érdekli, így tökéletes kikapcsolódást jelent, bár nálam nagyon addiktív :)
És még egy plusz pont jár az android/iphone app-ért, amivel aztán tényleg egyszerű blogolni telefonról is.
Dorcsa mondta
Klasz cikk lett amúgy, már vártam, hogy mikor mutatod be a tumblrt az olvasóidnak :)
Bár én sem vagyok túl aktív közösségi emberke a tumblin, azért azt folyamatsoan tapasztalom, hogy tényleg mekkora élet van, és hogy ez mennyire szórakoztató. Az ilyen jellegű postokat például imádom: https://faketruth.tumblr.com/post/54610019398 :D (Amúgy amatőr fotósként én sem győzöm eléggé hangsúlyozni, hogy mennyire fontos, hogy valóban az eredeti képre mutató linkkel együtt tedd közzé a képet a blogodon… :))
A magam részéről van fő és mellékblogom is, az egyikbe gyűjtöm az inspiráló, vicces, érdekes, rajondós dolgokat, a másikba a saját fotóim, gondolataim mennek :) Itt van az én két tumblim: https://dorcs.tumblr.com és https://neveletlenlulu.tumblr.com Szívesen követnék még magyarokat a tumblin, szóval ha gondoljátok, küldjetek nekem linket :)
Timi mondta
Nos, én nem vagyok túl magyar tumblr-ön (hahh, figyelitek a helyes ragozást? ;)), mármint főleg képeket osztok meg komment nélkül, de ha a tudat elég, akkor https://kincsesfuzet.tumblr.com
adrica mondta
Én magyarul nyomulok, cserébe nem túl nagy gyakorisággal:
https://kulturkocka.tumblr.com
Eddig elsősorban filmekkel kapcsolatban, de van még sok ötletem, és nem is szándékozom visszafogni magam, csak hát az időhiány miatt erőteljesen alakulgatóban van és marad is még egy darabig minden :)
Pillecukor mondta
Én is csak képeket reblogolgatok, általában csak úgy, random témában, de vannak lakberendezős képek is :)
https://lifeandmarshmallow.tumblr.com/
Timi mondta
Woah! Követlek instagramon is, de nagyon köszönöm, hogy ajánlottad a tumblr-öd, fantasztikusak a képeid!
AgneskovA mondta
Mostanában leszoktam róla, de van: agneskova.tumblr.com :]
Dorcsa mondta
Öh, nem kötekedni akarok, de hogyhogy a 3 után a 6 jön? :D
Via mondta
Úgy, hogy háromnegyed egy volt, összevontam és megszűntettem pontokat, és benn maradt. :)
Dorcsa mondta
gondoltam, hogy ez lesz :) először azt hittem, hogy én bambultam el a melegben és hagytam ki valamit – előfordul manapság :DD
Pillecukor mondta
Ahogy Timi is, én is szép és inspiráló képeket reblogolok, a közösségi életet én sem vettem észre :) Szerintem azért, mert nem követtem be olyan blogokat :))
Egy kérdésem lenne a címkézéssel kapcsolatban: csak azokat kell címkézni, amiket én töltök fel, vagy azokat is, amiket reblogolok, és mondjuk nincs rajta címke, de kellene? Ha van rajta, akkor gondolom nem kell újat rátenni, de ha szeretném, tehetek rá újabb címkét is, ugye? :)
Én már bekövettelek korábban, sőt Timi Kincsesfüzetét is ;)
Via mondta
A címkézést nem viszi magával a post, amikor reblogolod, tehát ha olyan a tartalom, akkor újra be kell írogatnod a figyelmeztetéseket (illetve vannak kiegészítők, amiknél be lehet kapcsolni, hogy a meglévő címkéket is másolja át, de az a helyzet, hogy egy csomó szerző nem szövegben, hanem tagben kommentel, látsz is bizonyára ilyen dolgokat, hogy „i agree with these tags”, és az nem arra vonatkozik, hogy a macskát ábrázoló kép alá oda volt írva, hogy #cat, hanem személyes véleményre, vagy vicces kommentárra. :)
Timi mondta
Ha nincs veszélyes tartalmad és nem akarsz arra optimalizálni, hogy minél többen megtaláljanak (ami egy fandomosnak például fontos), akkor szerintem arra címkézz, amire később te keresni akarsz a blogodon. Nekem mondjuk az egyetlen használt tagem a #gif, mert a mókás gifeket szoktam visszakeresni. :)
Jut eszembe, Via, hol kezdődik a NSFW (not safe for work)? Mert így belegondolva, néha azért reblogolok mondhatni softpornót, amit nem tagelek… Bár igazából azt sem tudom, mi minősül softpornónak – általában valahol a merészebb, mint az összebújás és a csók, de nem explicit szex közti sávon mozog nálam a határ.
Via mondta
Próbáld meg elképzelni, hogy a munkahelyeden besétál a főnök (vagy otthon a nagymamád), és meglátja, hogy ez a kép van a monitorodon. Felhúzná a szemöldökét vagy elsüllyednél szégyenedben? Akkor taggelj. :)
Timi mondta
Igyekszem. De ez még a nagymamáimat tekintve is széles skálán mozgó reakció, hát ha még a főnökömet is belevesszük, aki minden nap úgy hív fel, hogy „csábos testedet szeretném látni az irodában [hogy odaadjam a napi postát]”… :D
Via mondta
:D Akkor képzelj el valakit, aki nagyon könnyen zavarba jön! :) Vagy az átlag főnököt, aki nem olyan, mint a tiéd, és bajba kerülhet a kép miatt a követőd.
Timi mondta
Értem én, igyekezni fogok. :)
Timi mondta
Egy technikai kérdésem lenne. Először is: leírnád nekem fonetikusan, hogy tumblr?… Miután máshogy ragozom, biztosan máshogy mondom, mint te, és a te angolodban jobban bízom… :P
Címkézni egyébként én nem szoktam, oké, nincs kifejezetten veszélyes tartalom nálam, viszont lusta vagyok, elveszi a ritmusát a reblogolásnak, ha megállok címkézni.
A követettjeidet átnézem majd (át tudom nézni, kiket követsz?… vagy az a twitter?), mert egyelőre én leginkább… nos, biztos van valami neve, ezeket a szép fotókat (tárgyak, hangulatok, emberek) gyűjtő blogokat nézek, és a közösségi életből keveset tapasztaltam meg. Leszámítva, hogy követek egy leszbikusoknak szóló lelkisegély blogot, nem személyes érintettségből, hanem mert tényleg nagyon jó hangulatú, támogató bejegyzéseket írnak.
adrica mondta
Hihi, én szóban úgy hivatkozom rá, hogy „tudod, az a kék, de nem a facebook” :D
Egyébként én egy kicsit eltérően használom a „klasszikustól” :) Van egy alap profilom a felhasználói nevemmel, amin keresztül követek dolgokat, néha reblogolok, de jellemzőbben likeolok, vagy lementem magamnak a képeket (kizárólag későbbi öncélú nézegetésre, szerintem sokan vagyunk, akiknek már volt pinterestje a gépén egy mappában, még mielőtt a szót megalkották volna :p ). Ezen kívül van egy sideblogom, ami gyakorlatilag _A_ blogom, ide csak saját tartalmat teszek fel. Próbálkoztam régebben a blogspottal is, de mivel kevés időm jut rá, ezért azt a keveset nem akartam szerkesztési tökölődésekkel tölteni. Így nekem jobban bejött a tumblr, csak beszórom a szöveget meg a képeket, egy kicsit húzkodom őket, se méretezni, se igazítani nem kell, két gombnyomás és mehet is ki :) És hozzám is jobban passzol ez a mentalitás, hogy csak „juteszembe”-módon posztolgatok. Mondjuk néhány funkció hiányzik a klasszikus blogfelületekből, de perpill megteszi így is :)
Dorcsa mondta
Én „támblör”-nek ejtem (te jó ég, de bután néz ki így leírva xD), úgy rémlik valahol hallottam, hogy így ejtik ki, de nyugodtan javítsatok ki, ha tévedek :) Magyarok között elterjedt a „tumbli” kifejezés is.
Jools mondta
Igen! „támblör”-nek kell ejteni! :)
Via mondta
támblör nagyon csúnyán, de az ö igazából schwa, az á meg rövid, félúton a magyar a és á hang között, szóval „tamblr” is lehet, talán az közelebb van a kiejtéshez. :)
A követett embereket nem lehet átnézni úgy, mint a twitternél, de mondok párat szívesen.
neil-gaiman és joannechocolat, ha írókat akarsz, disneybound tök jó disney-s ruhákat tesz fel, ha Sherlockos vagy, a bakerstreetbabes és a sherlockology kötelező, from-me-to-you egy csodás fotós oldal, a teachingliteracy nagyon szuper könyves inspirációkat tesz ki, lacigreen már említve volt a menstruációs cikkben, leanslimfit egy új kedvencem – egészséges testképet promotál, és tök jó a humora. Gifes blogok közül a whatshouldwecallme és a thisadvertisinglife a két kedvencem, de van még rengeteg. Az egyik első, akit tumblr-ön követtem, suicideblonde volt, annyira magas szinten űzi a hírességek világának követését, hogy öröm nézni. :)
Timi mondta
Köszönöm! Igyekszem átszoktatni magam. :)
És köszönöm az ajánlott blogokat is! Már alig várom, hogy kényelmesen nekifogjak és átbogarásszam őket. :)
Timi mondta
Köszönöm, szinte mindet bekövettem. ^^