2013-ban voltam először Brightonban, és instant szerelem lett. Amikor 2016-ban ideköltöztünk, egyáltalán nem véletlenül esett a választásunk erre a dél-angliai tengerparti kisvárosra — az előzetes látogatások alapján újra meg újra megerősödött, hogy ha magunknak raknánk össze egy várost, akkor se lehetne jobb. Az azóta eltelt időszak pedig ezt tovább igazolta. :) Ez a cikk azért született, hogy átadjak a lelkesedésemből, és segítsek azoknak, akik jó helyeket keresnek Londontól egy órára. És persze azért is írtam össze, hogy mostantól ha valaki megkérdezi, hogy mit ajánlok, elég legyen egy linket küldenem. :D Magamnak is segítek vele. :P Írok arról, hogy mit érdemes megnézni, és arról is, hogy mikor érdemes látogatni, mennyi pénzzel számoljatok, ha turistáskodni jöttök, és lehet-e fürdeni a tengerben. (Igen.)
Alap tudnivalók
Brighton Kelet-Sussex regionális központja, egy óra vonattal Londonból (Victoria / London Bridge / Blackfriars állomásokról), fél óra a Gatwickről. Északról a Sussex Downs nemzeti park határolja, délről pedig a tenger, ehhez pedig egy kulturálisan zsizsegő, nyitott és kreatív város társul – a vidéki nyugalom és a nagyvárosok kavalkádjának tökéletes elegye. Egy napos kirándulásra tökéletesen ideális, bőven van mit nézni, nagyon jókat lehet sétálni és enni, és ha tovább maradnál, rengeteg program van egész évben.
Gyors városnéző út – ha csak egy napra jössz
Akár vonattal, akár repülővel érkezel, mindenképpen a vasútállomáson fogsz kikötni, ami a város kellős közepén van. A taxi drosztok melletti részen van egy szórólapos állvány, innen mindenképpen szerezz be egy ingyenes várostérképet. Ahogy az állomásról kiérsz, rögtön le is látsz már a tengerre, és a legtöbb turistának, aki lánybúcsúra vagy legénybúcsúra jön, a turistáskodás itt ki is merül. Nyaranta ez a rész a legforgalmasabb, az itteni kávézók és pubok csurig vannak (az áraikon is látszik picit), inkább kerüld, két utcával beljebb már nyugi van. És sokkal izgalmasabb dolgok. :)
Most fogok mondani egy csomó utcanevet, úgyhogy lehet, hogy egyszerűbb a bejegyzés mellé nyitnod egy Google térképet. :)
North Laine – The Lanes és a boltok
Ahogy kijössz a vasútállomásról, kanyarodj jobbra, és keresd meg a kis alagutat, ami balra indul el az állomás alatt. Itt az árkádoknál van egyébként a brightoni játékmúzeum régi macikkal meg kisvasúttal, h nagyon zuhog az idő és unatkoztok, érdemes benézni, de egyébként menj tovább, le a lejtőn. Ez a Trafalgar Street, amin éppen csorogsz lefelé. Jobbkéz felől nézz rá a The Prince Albert pubra, az oldalára híres, sajnos már halott rocksztárok portréit festették. Pár éve újrakellett festeni az egészet, mert annyi új arcot kellett hozzáadni. :( Ennek a pubnak a falán lehet megnézni Banksy híres, csókolózó rendőröket ábrázoló művét is. Ezután jobb kéz felől találod az Oliver’s Brighton boltot, ami egy Harry Potter csodaüzlet, ha Potterhead vagy, mindenképp nézz be, szerintem autentikusabb, mint a hivatalos üzlet a King’s Crosson, ami egy merch-pokol, ez viszont baromi jól van kurálva, a dekor a helyén van, tényleg varázslatos.
Ereszkedj le szépen tovább, lesz jó pár kereszt utca, de a lényeg még odébb van. :) Jobb kéz felől lesz a kedvenc újságosom, a Magazine Brighton, amiről itt írtam már korábban, ha szeretnél beszerezni egy Flow-t, akkor mindenképpen nézz be. Ha elhagytad a Magazine Brightont, a következő sarkon kanyarodhatsz is jobbra. Ez a Sydney Street, ami a kedvenc utcám az egész városban. Ezt a városnegyedet North Laine-nek hívják, tele van kis, független boltokkal, kávézókkal, és központilag ki vannak tiltva a franchise-boltok és nagy üzletláncok. Brighton egyébként is nagyon büszke a független alkotóira, a helyiek boldogan vásárolnak helyi termelőktől, művészektől. Nagyon könnyű ezt a lokálpatrióta értékrendet magunkévá tenni, nekem legalábbis nem került sok időbe. :D Büszkén támogatom a helyi vállalkozókat, névről ismerem a kedvenc kávézóim üzemeltetőit és baristáit, és elmondhatom, hogy soha nem voltam még egy Neroban, vagy helyi Costában, Starbucksban. Minek, ha annyi jó hely van?
A Sydney Streeten kapásból három is. Kezdjük északról dél felé az összes érdekes dologgal. Az E-Kagen a legjobb japán étterem a városban, családi üzemeltetésű, és olyan, mintha egy Miyazaki filmbe csöppentél volna – az erdei növényes sansai soba a kedvenc levesem, és el tudnék élni rajta. Vele szemben van a Pelicano kávézó, nyáron ülj ki az utcára, és nézd a tömeget. Ha bekapnál valami olcsó és finom ebédet, a We ♥ Falafel erre a legjobb – nem hatalmas az adag, de közepes ebédnek tökéletes. Az édesburgonyás falafel a legjobb (Cheddar Melt-ben kérd!). Ugyanitt van a Flour Pot Bakery, akik a város legjobb kenyerét sütik (kerüld a szupermarketes kenyérnek csúfolt izéket), péntekenként pedig házi fánkot árulnak, ha kapható vagy az ilyesmire. Náluk is elképesztően jó a kávé, otthoni darálásra is vehetsz. Velük átellenben nézhetsz magadnak valami klassz kis vintage cuccot a Dirty Harryben (a brightoniak imádják a különc, vintage, színes cuccokat), aztán eltűnhetsz fél évre a Dave’s Comicsban. Remekül válogatott képregények, illusztrált mesekönyvek, mangák, meg amit akarsz. Amikor a mentőexpedíció kiszabadított Dave-től, betérhetsz a másik üzletébe egy házzal odébb, ahol akciófigurák és társasjátékok vannak. Ha innen is kijutottál, akkor nézz már be a Pen&Paper-be, ha úgyis ott vagy. Csorgasd a nyálad a töltőtollak, gyönyörű papírok, egyedi képeslapok, noteszok és pecsétviasz felett. Szólj a férjednek, hogy fogja be a füledet, hogy ne halld a tinták és festékek szirénénekét, és rángasson ki az üzletből. (Csak én? Oké.) Ha autentikus spanyol tapasra vágysz, akkor estére foglalj asztalt a Solerába. Az utca végén csodáld meg a JuJu eklektikus ruhakölteményeit (DINOSZAURUSZOS KERTÉSZSZOKNYA, yes please), aztán kanyarodj jobbra. Ha ott van egy utcazenész, adj neki egy fontot, és menj be a Black Mochába, mert lehet, hogy ott vagyok.
Ez a KEDVENC helyünk a városban Ádámmal, lényegében a kihelyezett irodánk – szuper a stáb, az emeleten nagyon jókat tudunk dolgozni (ha szabad az ablakos kiülős asztal, általában ott vagyok), az ebédre szánt szendvics-leves menü csodálatos, a kávé mennyei. A Black Mochával szemben is van pár eredeti design-üzlet, de ezután, még ha ijesztőnek is tűnik a tömeg miatt, menj be a Kensington Gardensbe. Ez az aprócska sétálóutca egy rejtett kis kincs. A kedvenc ebédes vega helyünk az Iydea, szóval ha még mindig nem ettél az eddigi helyeken, akkor itt a lehetőség – minden nap fél öttől féláron megveheted a maradék kaját bedobozolva. Másnapi vacsora megoldva. A Kensington Gardensben nyitotta annak idején Anita Roddick a legelső Body Shopot – most már nem itt van, de egy szép kék tábla megemlékezik róla. Ha szereted a furi antik tárgyakat és a kincsvadászatot, less be a Snoopers Paradise-ba, hátha találsz valami kincset. Vicces ajándéktárgyakért nézz be a Family Store-ba és a Pussy Boutique-ba. Ha nagy zeneőrült vagy, a Resident Music egy igazi klasszikus lemezbolt, ne hagyd ki.
Ha kiértél a Kensington Gardensből (ez még mindig csak két utca volt, itt vagy még? :D), szemben van az Infinity Foods, ami egy hatalmas biobolt, ha szereted az ilyesmit, akkor kukkants be egy percre. Haladj tovább dél felé a Gardner Streeten. Ez már egy kicsit szélesebb út, és kevésbé klausztrofób, mint az előzőek, még akkor is, ha tele van – plusz hétvégente sétálóutcává válik. Itt is találsz bőven izgalmas kis boltokat – gasztro vonalnál maradva less be a Spice Shopba (a világ minden fűszere, meg amit még szeretnél), egyedi játékokat találsz a Whirlygigben, vegán, újratölthető parfümöket az EDENben (#85 forever). A Bluebird Tea egy helyi teavállalkozás, kóstoltatni is szoktak, és kimérve tudsz venni mindenféle finomságot. Ha souvenirt vinnél valakinek, aki szereti a teát, ez a legjobb opció – nem drága, nem foglal sok helyet a bőröndben, jellemző a helyre, ahonnan vetted, és tuti nem jön szembe sehol. Ráadásul nem is porfogó, mert az ajándékozottad el fogja fogyasztani. :)
Az utca közepén van a Komedia, a nagy, piros-fehér harisnyás lábról fel fogod ismerni. Nézd meg, hogy mi van műsoron aznap – sok az új, felfutó komikus, aki fellép itt, egészen barátságos árakon. (A nagyobb nevek a Brighton Dome-ba mennek már, ők jobban megtöltik a nagy nézőteret.) Ha esti kikapcsolódást keresel, akkor itt érdemes kezdeni. :) A Komedia barátja és társmozija a Duke of York’s Picturehouse, ami kicsit északabbra van. Róla azt érdemes tudni, hogy az ország legrégebbi mozija (1910 óta folyamatosan üzemel), és rajta egy fekete-fehér csíkos harisnyás láb lógázik. :) Ha útba esik, ezt a mozit is érdemes megnézni, és ha épp el tudod csípni Ádám egyik előadását, akkor külön örülni fogunk. :)
Ha kijutottál a Gardner Streeten, döntésponthoz érkeztél. Ha mennél tovább cuki boltokat nézni (Joy, Sass & Belle, Malarkey, This Is Not a Butchers) és kipróbálni a város legjobb kávéját (Bond St. Coffee), akkor lapozz a 34. oldalra menj egyenesen tovább a Bond Streetre. Ha kíváncsi vagy a város jelképére, az extravagáns Royal Pavilionra, ücsörögnél a parkban utcazenészeket hallgatva, akkor pedig irány balra. :) Bárhogy is, ha végeztél a Pavilionozással vagy az extra cuki boltozással, menj tovább dél felé, és keresd meg a The Lanes bejáratát. (Nem Laines és nem South Lanes, ha magadra valamit is adó turista vagy, ezt nem rontod el — sokszor még a helyiek is elrontják, olyankor őket kitagadják és száműzik Worthingbe. Csak vicceltem. Majdnem.)
A Lanes egy kanyargós, sétálós negyed, lényegében az óváros, vagyis ófalu. :) Nagyon trükkös a bejárata, a 1StopTravel buszjegyvásárlót keresd, tőle balra lesz. Olyan, mint az Abszol Út, és ha nem tudod, hogy mit keresel, elsétálsz mellette, mert észre sem veszed, hogy ott van. Benn kicsi kávézók, rengeteg ékszerbolt (nem tudom, hogy ki vesz ennyi gyűrűt, de valamiből csak megélnek, mert nem zártak be :D), kommersz, de látványos csokibolt, és cuki épületek. Én leginkább ez utóbbiért szeretem, meg jó kavarogni az utcákon. Néhány év után már elég jó eséllyel eltalálom, hogy melyik kanyar után hol fogunk kilyukadni. :D Ezen a környéken két főbb utca vezet a tengerhez, a Ship Street (Marwood kávézó, Boho Gelato fagyi, Patty & Bun burgeres, Kitchen Shop óriási konyhabolt) és az East Street (helyi bevásárlós utca, Lush, Paperchase, és Európa legjobb vegetáriánus étterme, a Terre á Terre is itt van). Előbb-utóbb a víznél fogsz kilyukadni, aminél jobb dolog kevés létezik. ♥
Tenger és Kemptown
Ha a tenger felé nézel, keletre van a Marina (kikötő, a hajók miatt jó, meg ellátsz a fehér sziklákig, de boltilag vagy éttermileg semmi extra, van sok nyugdíjas, akik tengerész-sapkában felülnek a leparkolt vitorlásaikra, aztán este hazamennek). Középen van a Palace Pier (nem Brighton Pier, ez egy ilyen bennentes játék, ha elrontod a neveket, akkor lebuktál :D), ami lényegében egy vidámpark-móló, elképesztő hangos, sokszor a pörgettyűkön sikítozó turisták hangját egészen a partig kihozza a szél. Érdemes viszont kimenni a végéig, mert ott nagyon szép a tenger, jó visszafotózni a partra, és novembertől márciusig naplementekor megnézheted a seregélyek táncát, ami önmagában egy csoda. A pénzbedobós micsodákat hagyd ki bátran.
Nyugatra van a leégett West Pier mára ikonikussá vált fémcsontváza és az i360 kilátótorony. Jó drágán öt percre megnézheted a magasból a várost, ebből már sejtheted, hogy nem vagyok nagy rajongó. :) Helyi lakosként féláron felmentem és megnéztem, de, hm, nem egy nagy cucc. Mármint fizikailag rohadt nagy, de nem nagy élmény. A korábbi óriáskerék sokkal jobb buli volt, kár, hogy azt leszedték. :(
Ha esik az eső, és fedett programot keresel, a Sea Life Center jó ötlet lehet, felnőttként is maximálisan élvezhető — a tengeri állatok védelmével és túlélésével foglalkoznak, szóval nem „kis helyre zsúfoljuk nyomorultakat sok pénzért” a mottó. Csikóhalakat is tenyésztenek és rendszeresen repatriálják őket, van egy csomó kiállítás a környezetvédelemről (mennyit árt a műanyag a tengernek), szóval ha érdekel a tengerbiológia, szívesen simogatsz tengeri csillagot és szereted a teknősöket, akkor próbáld ki. Az épület maga egyébként a világ legelső akváriuma volt, és arról is hírhedt, hogy mielőtt a jelenlegi vezetés átvette, a kicsi medencében két delfint tartottak, akiket az új vezetés engedett vissza a vadonba.
Ha kelet felé haladsz tovább a városnézéssel, akkor ott van még Kemptown egész negyede, az LMBT+ közösség szíve-lelke, ahol egész évben Pride van (mondjuk az egész városban is, a rendőrségen is együtt van kinn a Union Jack a szivárványos zászlóval). ♥ Szintén cuki kis boltok, kávézók (Ground Coffee, Twin Pines, Wheat & Beans), sétálós utcák. Csak indulj el és jó lesz. Itt található az AIDS emlékszobor is, 2009-ben állították fel.
Ha nyugat felé haladsz tovább, Hove-ba érkezel, ahol egy idő után a parton belebotlasz a színes strandkabinokba, itt is találsz cuki boltokat (i gigi general store), kávézókat, meg amiket szeretnél. Azt hiszem, lassan abbahagyom a cuki boltok és kávézók listáját, mert ez ötven mérföldes bejegyzés lesz. :) És akkor még északra nem is irányítottalak el a Duke of York’s mozihoz, a Brewed kávézóhoz (legjobb vega/vegán reggeli), nem küldtelek el a piacra és a Seven Dials részre sem, pedig ott a Booth Museum, ami egy ingyenes, viktoriánus természettudományi múzeum a világ első kitömött állatos diorámáival. És még Hanover dombjain sem bóklásztál, és nem láttad a kacsákat a Queens Park tavában… De ezeket mind fel lehet fedezni egyedül is, Brighton abszolút lábon bejárható város, nem tudsz rossz kanyart venni, valami érdekeset biztosan találsz. :)
Úgyhogy még több néznivaló helyett (tényleg napokig tudnám folytatni) jöjjön néhány konkrétum az időjárásról és az anyagiakról.
„Mikor érdemes jönni, körülnézni?”
Gyakorlatilag bármikor. Bár a város elsősorban a turizmusra épül, az élet ősztől tavaszig sem áll le, sőt. Az egyedüli, amire érdemes odafigyelni, hogy ha a csúcsidőszakban jönnél, a repjegyek már drágábbak – csúcsidőnek a május számít, amikor párhuzamosan fut a Brighton Festival és a Brighton Fringe (több ezer program, előadás, stand-up, színdarab, koncert, ami a csövön kifér), illetve augusztusban a Brighton Pride, ami az egyik legnagyobb LGBTQ+ buli egész Európában. Ezek a kiemelt időszakok a szállodák telítettségére, illetve a szabad AirBNB szobákra is hatással vannak, úgyhogy ha ittalvós kiruccanásra készülsz májusban vagy augusztusban, akkor jóóóó előre foglald le a szállást és a repjegyet, hogy ne legyen csalódás (vagy marha drága).
„Mennyi pénzzel számoljak?”
A kaján tud elcsúszni az egész, úgyhogy mindenképpen egy AirBNB-t javaslok, mert ott van konyha, és akkor nem csak az a két opció létezik, hogy szendvicsen élsz, vagy napi háromszor éttermezel. Ha a szálláson tudsz szendvicset kenni reggelre, vagy összedobni egy rántottát, akkor nagyon sokat tudsz spórolni. Kenyeret vegyél a Flour Potban, zöldséged a piacon (Open Market), és tök jól elvagy. Ha nem akarsz nagy főzést a szálláson, de mégis ennél főtt kaját olcsón, akkor nézz be a Sainsbury’s be vagy a Tescoba (vannak kis Expressek szerte a városban), és vegyél Ready Mealt 2-3 fontért. Nem a kulinária fellegvára, de teljesen korrekt és ehető fogások vannak, amiket csak be kell dobnod a sütőbe, és már eheted is – zöldséges lasagne, wokos kaják. Ha veszel tepsiben sütős kolbászt meg zöldségeket (pertezselymes újkrumpli, édesburgonya chips – ezek is előkészítve kaphatók), meg egy zacskós saláta mixet (vagy friss zöldeket a piacról), 5 fontért két főre simán megoldottad a vacsorát, és senki nem maradt éhen. Ha olyan a szállás, hogy csak a tiétek a konyha, és főzőcskézhetsz szíved szerint, akkor meg főzz úgy, mint otthon, és nem kell ezekkel a gyorsított vacsorákkal dolgoznod.
Ha napközben vagy utazásra vennél szendvicses dolgokat, akkor pedig a Meal Deal-eket keresd, van a Bootsban, Sainsbury’sben, Tescoban is, ez azt jelenti, hogy 3-4 fontért kapsz egy szendvicset (vagy wrap-et vagy nagy salátát), valami nasit (ami lehet krumplicsipsz is, vagy egy adag gyümölcs) és egy innivalót (smoothie vagy üdítő). Ebből ki tudsz kombózni egészségesebbet is, ha csipsz és kóla helyett gyümölcsöt és smoothie-t választasz, és ennyi pénzért jobbat ilyen gyorsan nem vehetsz.
Kávézókban is vannak napi ajánlatok, brunchok és effélék, fejenként 8-9 fontért meg tudsz enni, ami egy jó ár, de a We ♥ Falafelben 4.50 a tekercs, szóval ketten is kijöttök 9 fontból. Nagyon olcsó és finom még a Sunbird Deli a London Roadon, török finomságok (spenóttal-sajttal töltött padlizsán rizzsel, salátával és szószokkal 6 font), az Open Marketen pedig a Kouzina eredeti görög konyhát vezet (vega moussakát salival tessék kérni). A kávé 2.70 körül mozog, zabtejjel 3 font körül, nem érdemes spórolni rajta, mert tényleg híresen jó. Kávét a kávéboltból szabad venni, csak úgy ne kérj kávét olyan helyen, ami nem kifejezetten kávézó, mert bár így is rá fog verni az átlag kávézókra, de azért na, van itt sokkal jobb is, ha már itt vagy, használd ki. :) (Gyors kávézólista értelmes kávékért: Black Mocha, Coffee at 33, Silo, Pelicano, Bond St., Presuming Ed, Marwood, Brewed, Twin Pines, Ground Coffee, Small Batch, Flour Pot).
Én azt mondom, hogy otthon elkészített reggelivel, Ready Meal-es vacsival, a városban egy kisebb ebéddel és egy kávéval számolva fejenként napi 10-15 fontot számolj ételre-italra. Tudsz ennél kevesebbet is költeni, és természetesen sokkal többet is. Nekem a lélektani határom egy ételre egy átlagos napon a tíz font, ha 15-20 fontos főételt eszem, akkor vagy évfordulónk van, vagy születésnapos valaki. Nagyon könnyű megszaladni az árakkal, és a turistásabb helyeken meg is nyomják a ceruzát, hamar össze is adódik a pénz, úgyhogy ha szűk a költségvetés, inkább figyeljetek oda, egyetek a szálláson is, és nézzétek meg az árakat. Ami rettenetesen drága (nekem, persze, minden relatív), az a sütemények. Egy szelet torta 3-4 font, és elképesztően cukrosak is, nem a francia cukrászatot viszik, inkább azt a piskótás vonalat. Ha akarjátok, vállaljátok be, egyszer-egyszer belefér (a Pelicano-ban őrült nagy szeletek vannak, felezhetitek is), de ha minden étkezéshez desszertet esztek, akkor az nagyot nyom a kiadásokon. Még egy személyes, én nem szeretek olyasmiért fizetni, amit otthon is el tudok készíteni, szóval sima sajtos-paradicsomos szendvicsért 4 fontot nem adok, inkább megkenem itthon olyan kenyérből, amilyenből én akarom. :) Csapvizet mindenhol adnak ingyen, sőt, a legtöbb helyen fel is töltik a kulacsot, erre se érdemes költeni. Nagyon finom és iható a csapvíz, ásványvízre nem éri meg egy fillért sem kiadni (plusz nem is termeltek szemetet, amiért a helyi zöld hippik nagyon hálásak lesznek).
„Milyen ruhát csomagoljak?”
Sok vékony réteget és kényelmes cipőt. Télen nincs túl hideg, nyáron néhány napot kivéve nincs nagyon-nagyon meleg sem, és ha van egy kapucnis felsőd, az a legtöbb esőtől meg fog védeni. Igazi nagy esők az úgynevezett télen vannak, a szemerkéléshez az ernyőt sem kell felhúznod. Bővebben itt írtam arról, hogy én mit viselek és mit érdemes csomagolni, ez jó kiindulópont lesz a pakoláshoz is! :)
„Mennyire ijesztő a tenger télen? Meg fogok fagyni?”
A tenger mindig csodálatos és gyönyörű, és még egyszer sem voltam úgy vele, hogy „na, ezért most kár volt lejönni a partra”. Ősztől tavaszig naplementekor a seregélyek elkezdik a táncukat, amiért a legvadabb szeleket is érdemes kibírni, mert lenyűgöző. De a nap és a felhők minden estére tartogatnak meglepetéseket. Soha, soha nem mész hiába a tengerhez. Elfogult vagyok? Lehet. Öltözködj rétegesen, legyen nálad egy vékony kendő akár nyáron is, mert a szél tud hűvös lenni, de nem kell betojni a brit téli bícstől, imádnivaló minden évszakban.
A hőmérsékletnél komolyabb kockázatot jelentenek a sirályok. NE VIGYÉL ENNIVALÓT A TENGERPARTRA. Nem viccelek. Meg leszel támadva. Nem csak te tartod romantikusnak a tengeres sültkrumplizást, hanem ezek a bestiák is… Hátizsákban se legyen kaja, ha magára hagyod a cuccodat, mert pl. elmész úszni, ki fogják bontani a táskádat és kitépkedik belőle a becsomagolt elemózsiádat. (Saját szemmemel láttam.) Még használt papírdobozokat, kajamaradékos szemetet se vigyél le a partra. Ha fagyit akarsz venni, nagyon figyelj oda, hogy ne csapjon le rád egy sirály és lopja el az egészet. Inkább ne egyél fagyit. :D
És egy kis közszolgálati: a tengerben levő műanyag szemét 80%-a a partról mosódik a vízbe. Helyi kezdeményezés, de turistaként is részt lehet venni benne: ha lemész a partra, legalább három szétdobált szemetet szedj fel és dobd ki a feljebb elhelyezett szelektív kukákba. Nagyon köszi. (Azt nem is feltételezem, hogy te szemetelnél. ♥)
„Nyáron mikor lehet úszni a tengerben? Lehet egyáltalán?”
Lehet, az elvetemültek nem csak szezonban úsznak, hanem akár minden nap. Van egy csapat, akinél hagyomány december 25-én megmártózni egyet, állítólag jót tesz a szerencsének. Én ennél fagyosabb vagyok, úgyhogy mindig megvárom a melegebb időt.
Ami egy hagyományos, mondjuk mediterrán nyaralóhelyhez képest más a mi kis szeszélyes tengerpartunkon, az az, hogy rohadtul nem tudsz vele tervezni. Nincs olyan, hogy „ó, igen, július közepén MINDIG strandidő van„. Még hétfőn se feltétlenül látszik, hogy mi lesz pénteken, mert jön egy szél vagy egy front valahonnan, aztán borítja a terveket.
Egy-két nappal előre nagyjából már lehet látni, hogy melyik nap lesz melegebb, de eddig minden strandolós napunk úgy kezdődött, hogy aznap délelőtt bizonyosodtunk meg róla, hogy igen, most lehet menni. Ilyenkor (is) király, hogy saját cégben dolgozunk, mert megtehetjük azt, hogy strandidőben eldobunk minden munkát és impromptu szabadnapot veszünk ki. A napsütés felülír mindent, dolgozni esőben meg hétvégén is lehet. :D Amennyire tudom, előre igyekszem kiblokkolni a naptárban a strandnapokat: ha már látszik egy héttel előtte, hogy jön egy hőhullám, akkor post-ittel bejelölöm a kalendáriumban, hogy az a nap strandnap, aztán ahogy közeledik az időpont és pontosabb infóink vannak, át lehet helyezni a post-itet. De így legalább nem teljesen váratlanul ér a helyzet, hogy lesz egy nap azon a héten, amivel nem számolhatok, illetve segít észben tartani, hogy valamikor azt a napot pótolni kell később. Ez az időjárás rugalmas tervezésre tanít. :D
A személyes mérésem és tapasztalatom alapján ha délelőtt 10 körül már 20-22 fok van, akkor az egy jó meleg nap lesz az úszáshoz, és egy óra körül érdemes el is indulni a strandra. Fontos tudni, hogy a tengeri klíma miatt itt a hőérzet mindig más, a 24 fok tényleg olyan fojtó és fülledt tud lenni, mint a pesti 30 fok. Nem leszel jégkocka, ne várd azt, hogy majd 28 fok lesz és akkor úszol, mert sosem lesz 28 fok. (És ha mégis – köszi, globális felmelegedés -, akkor az olyan, mint a pesti 38, és nem fogsz akarni a napon lenni.)
Volt olyan év, hogy már májusban volt strandos nap, aztán egész június-július kuka (mármint csak úszás szempontból, egyébként tök klassz volt, sütött a nap végig, csak sosem lett annyira meleg, hogy lehessen menni úszni), aztán augusztus végén megint jó strandidő volt. Olyan is volt, hogy az év legmelegebb napja szeptember közepére esett. Tényleg kiszámíthatatlan. Ezt a stratégiát javaslom: ha május közepe és szeptember közepe között jársz Brightonban, legyen nálad fürdőruha, biztos ami biztos, legfeljebb nem lesz rá szükséged, de ha mégis, nem fogsz sírni, hogy lemaradtál az úszásról. :)
Soha nem lesz olyan meleg a víz, mint a Balaton nyáron, de nem is kell tőle ilyeneket elvárni. :) Akkor a leglangyosabb, amikor már jó pár napig folyamatosan 22-24 fok volt megállás nélkül, és ha emellé még kifogsz egy jó kis apályt is, akkor az alacsony vízben remekül lehet pacsálni. Az apály-dagály menetrendet itt lehet megnézni. A víz elég hamar tud mélyülni apályban is, szelesebb időben szuperjó hullámok vannak, lehet ugrálni. Nekem a víz hőmérséklete leginkább egy úszómedencéhez hasonlít: ahhoz hűs, hogy egy helyben álldogálj, de ha úszol és mozogsz, akkor nem fogsz fázni.
Ja, nem mellékes: totál ingyenes az egész strand, van vécé (bár nem a legtisztább), van úszómester, és simán meg lehet kérni a strandon szimpatikus embereket és családokat, hogy figyeljék a cuccodat, amíg úszol. Nyilvános zuhanyzók is vannak, de azok sem a leghigiénikusabbak, én nem szoktam használni őket, de persze azért, mert megvan az a luxusom, hogy hazacsattogok csurom vizesen és otthon zuhanyzom. :) Ha közel van a szállás, mindenki másnak is ezt javaslom. Kicsit sós leszel, mire hazaérsz, de ez a tengerben fürdés romantikája, nem? :D
Ennyi! Vagyis inkább most itt hagyom abba. :)
Mivel nem akartam, hogy még hosszabb legyen ez a bejegyzés, Sussex egyéb látnivalóiról (Beachy Head, Lewes, Devil’s Dyke, Arundel, stb.) majd külön írok, különben itt leszünk egész nap. :) Köszi, ha végigolvastad! ♥
Remélem, ez segít az utazás tervezésében, ha van még extra kérdés vagy spéci igény (vegán helyek, legjobb turik, hova férsz be babakocsival, lehet-e parkolni, stb.), akkor írjatok kommentben jöhet a kérdés, igyekszem válaszolni! :) Instagramon #mybrightonstory hashtaggel folyamatosan megosztom a kedvenc helyeimet, azt is figyelheted.
Vivien mondta
Szia! Nagyon köszönöm ezt a hasznos útikalauzt, múlt héten voltam Brightonban, és rengeteg segítséget és ötletet adott a cikked, hogy merre érdemes járni, mit érdemes megnézni (sőt valójában teljes egészében a te útmutatásod követtük:), és hihetetlenül jól éreztük magunkat, egy csoda ez a város! Ja, és a Black Mochában ittuk konkrétan életünk legjobb kávéját, amihez hozzájárult még a varázslatos brightoni atmoszféra! :)
Egyszóval: Köszönjük!
Via mondta
Jaj de örülök! :) A Black Mocha még mindig a legnagyobb király. ♥
Réka mondta
Köszönöm, hogy megírtad ezt a bejegyzést, nagyon élveztem a sétát a leírt útvonalon, és (sajnos) be is vásároltam pár említett boltban :)
Via mondta
Nagyon örülök, hogy tetszett! :) Mit vettél?
Papp Andi mondta
Szia Via!
Éppen a Black Mochaban ülünk, sajnos, nem vagy itt! Végigjárjuk az útvonaladat, eddig teljes a siker. A legnagyobb Potterhead, a 76 éves nagypapa már boldog, mert bevásároltunk neki. :-)
Köszi az ötleteket!
Via mondta
Nagyon örülök neki, érezzétek jól magatokat! :)
Bogdán Judit mondta
Nagyon jó kis post, szívem szerint már venném is a repjegyet, hogy jól megnézzem magamnak :) Egyetlen apróság: kérlek, ne hívd a környezetvédelmet fontosnak tartó emberek „zöld hippiknek”! Most már egyáltalán nem hippiség (nem is értem, eddig miért is volt az…), ha valaki odafigyel a hulladékcsökkentésre és környezetvédelmre, sokkal inkább közös ügyünk, egymásért (is) tesszük. Ha „lehippizzük”, azzal elbagatelizáljuk a témát. Köszönöm :)
Via mondta
Jó szándékkal írtam, magamat is zöld hippinek tartom, és itt szívesen aggatják magukra az emberek ezt a kifejezést, nem szitokszó. :) Minden azon múlik, hogy ki mondja. Van, akinek a szájából a feminista is valami lenéző dolog… Az legyen az ő baja! :)
Üdv, egy feminista hippi ;)
Bogdán Judit mondta
Tudom, tudom, igazad is van, és nálam sem szitokszó a hippi, sőt :) Csak így is olyan sokan legyintenek a környezetvédelemre, hogy majd „ezek a zöld hippik megoldják” :/ És ezzel a címkével nem is fogják magukénak érezni a problémát. Na nem mintha amúgy ez rengeteget befolyásolna, mert sajnos akit eddig sem érdekelt, jó eséllyel ezután sem fog, de ha felcímkézzük a témát, azzal eltávolítjuk azt az „átlagembertől”, hiszen ő nem hippi, miért foglalkozna ilyen csacskaságokkal. Na csak ennyit akartam :)
Via mondta
Azt hiszem, aki ezen a címkén így kiakad, azzal sokkal nagyobb probléma van. :)
Bíró Bernadett mondta
A Büszkeség és balítélet óta vágyom Brightonba, de most, hogy elolvastalak, legszívesebben húznám a tornacipőt, fognám a hátizsákot, és indulnék. Lehet, hogy ez lesz a következő „Vitorlát fel!” célom? ;-)
Köszönöm ezt a szuper írást!
Via mondta
Jó cél, teszteltem! :))
zsuzsamama mondta
Via ! Ez a cikk nagyon nagyon megfogott.Egyszerűen imádom így látatlanban Brighton-t .Szuper jól összefoglaltad ,mindenre gondoltál .Többször elolvasom még .Van egy kedves kislány (hozzám képest kislány :D ) ,akinek feltétlen továbbküldöm ,hogy inspirálódjon ,mert én is azt szeretem Benned Via legjobban. Veled még a takarítás is jó móka tud lenni,ahogy írsz róla.Még egyszer gratula és köszi. Amúgy már feltettem egy listára, az „ahova szeretnék elmenni” .
Via mondta
Nagyon köszönöm az ajánlást, és örülök, hogy ennyire tetszett a cikk! :)
Ahogy öregszem, én is azt veszem észre, hogy mindenki „kislány”, aki egy tizessel alattam van korban, és nem néni senki, aki felettem. :D „60? Az még fiatal!” Mondjuk ezt az itteni hölgyek is megerősítik a színes ruhájukkal, hajukkal. Ha bárki kíváncsi arra, hogy „hogy fog az a tetoválás kinézni, ha 80 éves leszel?”, akkor jöjjön Brightonba, és meglátja. ♥
Korossy Evelin mondta
Brighton nem East-Sussex? Azt irod Nyugat-Sussex regionalis kozpontja. Az East bizony Keletet jelent. Amugy jo a cikk. Koszi
Via mondta
Igen, az East keletet jelent, és közigazgatásilag most épp oda is tartozik, nem nyelvi tévedés történt a részemről, csak megkavarodtam. :) De köszi, átírtam, mert a borítékra tényleg Eastet kell írni, csak összekavartam az égtájakat, megesik. :) Amúgy önálló térség, de igazából tartozhatna nyugathoz is a földrajz alapján. Inkább magánzó. :D
„As a unitary authority the City of Brighton and Hove is geographically considered to be part of East Sussex, in governance terms it acts independently of both East and West Sussex.”
Ez meg a hivatalos council honlapról:
„Currently East Sussex contains the boroughs of Eastbourne and Hastings and the districts of Lewes, Wealden and Rother. The city of Brighton & Hove is considered part of East Sussex for ceremonial purposes and postal addresses only.”