Mi a marhaságtalanító kislexikon?
Bátorság, halogatás, optimizmus, siker, felnőttség…
Ezek a szavak rendszeresen jönnek szembe önsegítő könyvekben, motiváló naplementés képeken, internetes oldalakon, tréningeken. De az elmúlt években néha pont ezeken a formátumokon keresztül olyan torzított, alternatív definíciókat kaptak ezek a szavak, amik szigorúbb értelmezéssel, elvárásokkal, sőt egyenesen bűntudatkeltéssel ruházták fel őket.
Így lett évek alatt:
- az eredetileg negatív értelmű maximalizmusból pozitív, követendő cél
- a motivációból konkrét, kézzelfogható állapot helyett mágikus, misztikus valami
- az időbeosztásból praktikus tevékenység helyett extrém elváráskoktél
Az urban:eve blogon én is gyakran használom ezeket a kifejezéseket, de nem abban az értelemben, ahogy a hurráoptimista-ezoterikus vagy épp a bűntudatkeltő irányzatok teszik.
Ezért létrehoztam ezt a kislexikont, amiből megismerheted az én definícióimat.
Mitől marhaságtalanító a lexikon?
Az elterjedt definíciókkal az a baj, hogy nem hogy nem segítenek, de annyira végletesen és a szégyenre alapozva fogalmaznak, hogy még kevésbé motiválnak arra, hogy olyan életet élj, aminek része például a magabiztosság vagy a tolerancia. Ráadásul a legtöbb esetben a felülírni való definíció konkrétan baromság.
Bedobom tehát a közösbe az én definícióimat az olyan kifejezésekre, mint a „saját út”, a „cél”, a „motiváció”, a „bátorság”, az „optimizmus”, vagy a „magabiztos”. Te pedig nézd meg, hogy hogyan szabadul fel az életed, ha te is ezeket a megengedőbb, nyitottabb, barátságosabb értelmezéseket használod a saját életedben. A listát folyamatosan bővítem, ha találok még egy kifejezést, amit újra akarok értelmezni az elterjedt marhaságához képest. :)
Ha tetszik valamelyik módosított definíció és megosztanád másokkal, kérlek, hogy ne másold a forrás feltüntetése nélkül – a kislexikonom linkjét küldd el nekik: urban-eve.hu/kislexikon
Cél
Elterjedt marhaság a célokról:
Elég erősen gondolni rá, és előbb-utóbb csak megvalósul. Ha egyszer egy célt kitűztél, le nem teheted, meg nem változtathatod, csak az a siker, ha pont azt és pont úgy valósítod meg, ahogy az elején kitaláltad – vagy más kitalálta neked.
Mi ehelyett valójában: Egy olyan tudás megszerzése, állapot elérése, vagy terv megvalósítása, ami hozzátesz ahhoz, hogy olyan életed legyen, amiben jól érzed magad. A pontos lépések gyakran nem tiszták elsőre. Az elején szükséges elméleti felkészülés után elengedhetetlen a gyakorlati tapasztalatszerzés.
Egy cél attól függetlenül fontos és érvényes, hogy más egyetért-e veled abban, hogy neked afelé a cél felé kellene-e haladnod vagy sem.
Célt szabad útközben módosítani, hosszabb-rövidebb időre félretenni, és akár teljesen letenni. Más által neked kijelölt célt szabad visszautasítani.
Kapcsolódó cikkek:
- 5 tévhit, ami miatt nem jutsz közelebb a céljaidhoz
- Miért ne kürtöld világgá a céljaidat (és a bajaidat)
- Hiszti-e, ha többre vágyom?
Terv
Az elterjedt marhaság szerint:
olyan dolog, amit eldöntöttél, tehát pont úgy, és pont akkor kell megtörténnie ahogy kitaláltad, és ha nem, akkor elrontottad.
Legyen helyette inkább ez: Azon feladatok és részeredmények összessége, amik közelebb visznek egy olyan élethez, amiben jól érzem magam. Mindig az aktuálisan legjobb tudásom szerint írom őket, de újabb tapasztalatok, ötletek vagy lehetőségek mérlegelése után szabad és kell is változtatni.
Segítség a tervezéshez:
Időbeosztás
Az elterjedt marhaság szerint:
a napod percre pontos megtervezése, aminek a betartása kötelező, változtatásnak helye nincs; ha egyszer kitaláltad, úgy kell történnie. Ha nem úgy történik, elrontottad, és a te hibád.
Legyen helyette inkább ez: Egy olyan tevékenység, ami a körülményeket, a határidőket, a fontosságot, a sürgősséget, a személyes hozzáértést és hatókört figyelembe véve rendel a tennivalókhoz és feladatokhoz határidőket.
A hatékony időbeosztás hagy helyet az improvizációnak, a rugalmas tervezésnek, a szabadidőnek, és a spontaneitásnak. Emellett egyensúlyozik a rövid- és hosszú távú célok megvalósítása között.
A jó időbeosztás nem kőbe vésett törvény, eltérni tőle szabad – sőt bizonyos esetekben elkerülhetetlen. Olyan irányelv, amit ha be tudsz tartani, szuper, és ha bármi miatt nem tudod tartani, akkor legalább tudod, hogy mitől kell eltérni.
Kapcsolódó cikkek:
Elvárás
Bullshit definíció:
teendő, amit meg kell csinálnom, vagy amilyennek lennem kell, mert különben…!
Az elvárás valójában: Kívülről érkező, vagy saját magad által már magadra vett olyan feltétel, amit teljesítened kell ahhoz, hogy elfogadható és boldog ember legyél. Vonatkozhat többek között a kinézetedre, a karrieredre, a döntéseidre. Az elvárások mindig figyelmen kívül hagyják a te személyes igényeidet, szükségleteidet, és azt, hogy te valójában mitől éreznéd jól magad.
Saját út
A közvélemény bullshit bugyrai szerint:
Jövetelét hullócsillag és angyalok kara jelzi egyértelműen, hangosan, és a célhoz vezető lépéseket egyenként és kristálytisztán kijelölve. Ha ezek közül bármelyik hiányzik vagy bármelyik kis részlet nem világos, akkor az nem te utad. A saját utad olyan, amit még soha senki nem csinált — ha valaki már igen, te nem csinálhatod ugyanazt, vagy hasonlót.
Nem érzel félelmet, végig egyszerű, folyamatosan boldoggá tesz, és minden nap tudod, hogy ez a te utad anélkül, hogy valaha meginognál a bizonyosságban.
Ha egyszer kitaláltad, egy életre meg vagy oldva, soha többet nem kell rajta változtatni.
Ha még nem találtad ki, véletlenül se tegyél érte, mert majd úgyis magától érkezik a teljes terv, díszdobozban, masnival átkötve.
Amíg nem találod ki, nem lehetsz boldog és nem végezhetsz értelmes tevékenységet.
Ehelyett mi lenne, ha így gondolnál rá? A saját út csak akkor indul, amikor rálépsz. Azzal alakítod, hogy járod. Nem biztos, hogy oda visz, ahova kitaláltad, és lehet, hogy egész máshol, mégis jobb helyen kötsz ki. Nem mindig látszik a cél, sőt, van hogy csak a következő lépés, vagy még az sem tiszta.
Lehet több párhuzamosan futó út, ami hol jobban összefonódik, hol kevésbé. Egy részével kereshetsz pénzt is, de nem kell feltétlenül pénzt keresned valamivel ahhoz, hogy értelmes és fontos legyen számodra.
A saját udat célok, döntések és tevékenységek összessége, amiket felelősséggel magadnak választottál. Az elvégzésük örömteli, a nehézségekkel és szenvedésekkel együtt is megéri. Olyan élet felé vezetnek, amiben jól tudod érezni magad.
Ld. még: cél, elvárás, komfortzóna, magabiztos.
Halogatás
Azt beszélik…
lusta embereknek a szokása, akik képtelenek az önfegyelemre, és soha nem lesz belőlük semmi. Pont.
Cseréljük le erre: Egy olyan félelem-alapú blokk, ami valamilyen vélt vagy valós kimenettől akar megvédeni. Ez lehet kilátásba helyezett büntetés, megítélés, beszólás, bizonytalanság, kudarc, vagy egyszerűen egy megváltozott, új élethelyzet. A halogatás emiatt inkább benyomja a féket, hogy megvédjen tőle. Közelebb kerülsz a megoldáshoz, ha kibogozod, hogy mi van mögötte. Erőltetéssel és további megszégyenítéssel nem fogod tudni enyhíteni.
Cikkek a témában:
- „Túl sok a dolgom, inkább nem csinálok semmit” 10 stratégia halogatás ellen
- Még több cikk a halogatásról
Komfortzóna
Sokan így definiálják:
Mágikus hely, ahol minden jó, akkor is, ha nem, mindig jó ott lenni, és örökké elkerüli a változás szele.
Én így mondom: A komfortzóna valójában addig jó, amíg tényleg megfelel az igényeidnek. Rossz viszont az a komfortzóna, amit kinőttél: amikor egy helyzet annak ellenére, hogy már nem épít, a kényelme miatt továbbra is vonzó, és az ismerőssége miatt akkor is ragaszkodhatsz hozzá, ha már nem szolgálja ki az igényeidet. Ez az ismerősség és kényelmesség visszahúzó erő tud lenni akkor is, ha potenciálisan jobb, de a jelenlegi perspektívából nézve ismeretlen és akár ijesztő világ vár rád a komfortzónán túl.
Segítség a témában:
Motiváció
Az a hír járja,
a motiváció egy ismeretlen eredetű mágikus valami, ami ha megjön, gyorsan ki kell használni, mert ki tudja, mikor jön legközelebb. Folyamatos lendület, töretlen lelkesedés, ami egy szuszra elvisz a célodig. Ha egyszer elfogy, akkor kész, ennyi volt, soha többet vissza nem tér. Ha elfogy, az egyértelműen jelzi, hogy már nem jó úton jársz, sőt lehet, hogy az egész hülye ötlet volt, és ideje feladni.
Fogalmazzuk újra! Olyan egyedi lelkesedéskoktél, ami mindenkinél mástól kapcsol be. Megjelenési gyakoriságát elősegítik többek között:
- a félelmek letisztázása,
- az elegendő pihenés,
- a külső és belső elvárások letevése,
- a szégyen-alapú motiválás helyett a türelem és a szeretet-alapú motiválás,
- a kudarc lehetőségének megengedése és elfogadása.
Olvasd el ezt is!
- Így motiváld magad, hogy az tényleg segítsen
- Így hátráltatnak az „inspiráló idézetek”
- Mit csinálsz, amikor valami nem sikerül?
- Nincs garancia
Optimista
A legenda így szól:
olyan ember, aki mindig mosolyog, soha nem szomorú, és soha nem keseredik el, mert mindenben meglátja a szépet, és mindennek csak a jó oldalát nézi.
Unikornisok helyett a valóság: Olyan ember, aki tudatos a saját erényeivel és képességeivel kapcsolatban, ismeri a korlátait, felismeri, ha valami nem rajta múlik és nem várja el saját magától, hogy azt is ő oldja meg, megengedi magának a kudarcokat és a nehéz időszakokat, nem várja el magától, hogy mindig tökéletes legyen, de még ha nem is tudja, hogy hogyan, akkor is hisz abban, hogy így vagy úgy, de meg fogja találni a kiutat a nehéz helyzetekből. Tisztában van azzal, hogy nem elég kívánni és szuggerálni az univerzumot, hanem fel kell tűrni az ingujját, és akár keményen kell dolgozni azért, hogy neki jó legyen.
Ezt is olvasd el:
Magabiztos
Hőstetteit megéneklik a trubadúrok:
olyan ember, aki soha nem kételkedik saját magában, mert mindig tudja, hogy mit akar, és hibátlanul meg is valósítja. Folyamatosan motivált, soha nincs rá hatással más véleménye, bármit meg mer csinálni, és senki nem állhat az útjába.
A magabiztos ember valójában olyan, aki:
- Ismeri az erősségeit és a gyengeségeit
- Tudja, hogy számíthat magára, jó barátként bánik saját magával, nem szégyell segítséget kérni, ha valamit nem tud.
- Elfogadja magát úgy, hogy közben nyitott a fejlődésre.
- A kudarcot nem a szaralakságának megkérdőjelezhetetlen bizonyítékaként kezeli, hanem bármilyen más nehézséggel együtt elfogadja, mint az élet szükségszerű velejáróját.
Ezek is érdekelhetnek:
- Nem baj, ha félsz. Csak menj tovább.
- Ha megtorpansz, nem kell feladnod. Így vértezd fel magad a bukkanókkal szemben
Bátor
Már a mítoszok is elregélték, hogy
a bátor ember nem fél semmitől, nem izgul, nem kételkedik magában, semmivel nem lehet elriasztani, mindig mindenbe azonnal belevág, mindennel szembeszegül.
Herkulesek helyett: Nem az a bátor, aki soha sem fél, hanem aki a félelmei ellenére is megy tovább. Tisztában van a nehézségekkel, megéli a félelmeit, az aggodalmait, a kételyeit, de nem hagyja, hogy ezek végérvényesen eltántorítsák attól, hogy haladjon tovább, vagy megcsinálja azt, ami fontos neki. Nem vár arra, hogy elmúljanak a nehézségek és a félelmek, mert akkor örökre várhatna. Kiáll magáért akkor is, ha remeg a hangja. De a bátor ember attól is bátor, hogy mer irányt változtatni, vagy letenni egy olyan utat, amiről úgy érzi, hogy már nem az övé.
Ez is érdekelhet:
Maximalizmus
Az összes inspiráló poszter szerint:
egy pozitív tulajdonság, ami azokat az embereket jellemzi, akik igényesek, és csak a tökéletessel elégednek meg.
TÉVES! Ez a hozzáállás igényesség helyett elvárásokat támaszt és nem hagy haladni. Egy olyan betarthatatlan belső kényszer, ami örökösen egy elérhetetlen szint megugrását követeli meg ahhoz, hogy szerethető, elfogadható, és boldog legyél.
Cikkek a témában:
- Hogyan férjen bele minden 24 órába?
- A teendőlista mankó, és nem ostor – a 4 mítosz, amiért nem haladsz
Siker
A gazdag guruk ígérete szerint:
Az az állapot, amikor nagyon sok pénzed van, nagyon nagy házad van, nagyon gyönyörű vagy, minden tökéletes és hibátlan mindig. Ha ezek közül bármelyik hiányzik vagy bármelyiket nem akarod, akkor az nem ér.
Sablon-definíció helyett: Ezt Maya Angelou mondta a legjobban, úgyhogy őt idézem: siker az, amikor szereted magad, szereted amit csinálsz, és szereted, ahogy csinálod. („Success is liking yourself, liking what you do, and liking how you do it.„) A te valódi sikeredet nem külső szempontok határozzák meg, hanem az, hogy te boldog vagy-e. Definiálhatod saját magadnak, hogy ez mit jelent. Ha más nem lenne boldog a helyedben, akkor ő majd máshogy dönt a saját életéről.
Olvass még a témáról:
Pihenés
Az elégedetlen kis hang szerint:
a tökéletesre elvégzett munka jutalma. Ha a feltétel nem teljesül, és bármilyen feladatod még maradt hátra, nem pihenhetsz, és ha mégis, legyen bűntudatod, mert lusta vagy.
Mit szólsz inkább ehhez? Alapvető emberi szükséglet, ami nem érdem kérdése, és amihez nem kell semmilyen lécet megütni. Próbáld ki, hogy hogyan alszol, mennyire vagy képes másnap ÉS hogyan érzed magad (legfontosabb!) ha átkeretezed a pihenés feltételrendszerét. :)
Kapcsolódó cikkek:
- Tanuljak vagy aludjak? Hogyan pihenj bűntudat nélkül
- 9 szólás, amivel szabotálod magad (anélkül, hogy tudnád)
Tanulás
A legtöbben így gondolnak rá:
Iskolai vagy munkahelyi keretek között, előre kitalált válaszok bemagolása, majd visszamondása jutalomért vagy dicséretért.
Ehelyett: Életen át tartó felfedezőút, ami folyamatosan tartogat meglepetéseket, felismeréseket, tapasztalatokat, élményeket, iskolapadon innen és túl. Nem korhatáros, és nem létezik egy olyan kor, amikor mindent kéne tudnod. Bárki tanulhat bárkitől, korra és nemre való tekintet nélkül.
Kapcsolódó cikkek:
- S.O.S. Vizsgaidőszak
- Ha szeretnéd fejleszteni az angolodat, ezt nézd, hallgasd, olvasd
- Így tanulj hatékonyabban! tippek jegyzeteléshez, órai és otthoni tanuláshoz
Felnőtt
Mint azt a 18. születésnapodon kapott okiratban is olvashattad:
Olyan fegyelmezett, komoly, céltudatos személy, aki mindig minden esetben tudja, hogy mit akar, fogat összeszorítva viseli az élet terheit. Nem szorul segítségre, mert mindent neki kell tudni megcsinálni egyedül. Nem ér rá jól érezni magát, mert neki fontos dolgai vannak. Ha valami nem megy neki, szégyennel és haraggal veszi rá magát a folytatásra. 18 éves korral automatikusan megtörténik a váltás, és ha neked nem ment, akkor baj van veled.
Na, rázzuk gatyába ezt a felnőttséget. A felnőtt az, aki felelősséggel tud dönteni magáról, és arról, hogy mi neki a legjobb. Mindezt pedig folyamatosan tanulja, és gyakorolja, nem gombnyomásra történik, és nincs korhatárhoz kötve.
Gyarapodó tudásával (magáról és a világról) gondoskodhat azokról is, akik nála kevésbé privilegizáltak, vagy nem tudnak felszólalni, kiállni magukért.
Meghúzza a határait és tiszteletben tartja azokat. Az őt érintő kérdésekben nem vár folyamatos jóváhagyást mindenkitől. Nem kér engedélyt a létezéséhez.
Fenntartja a jogot arra, hogy ne tudja, hogy mit akarjon; hogy kihámozza a válaszait; hogy türelemmel és szeretettel bánjon magával.
Nem köti össze az önértékelésével azt, hogy mit tud vagy nem tud; hogy mi sikerül neki, és mi nem. Képes bocsánatot kérni azért, ha valakit megbántott. Megengedi magának, hogy rosszul döntsön.
Vállalja a felelősséget önmagáért, a tetteiért, és a saját boldogságáért, és megengedi magának a pihenést, a játékot, a kíváncsiságot, a bolondozást.
Ld. még magabiztos, optimista.
Ezt is olvasd el!
Nő
A magazinok is megmondták, hogy
a nő a gyengébbik nem tagja, aki kedvességével és finomságával megédesíti az életet, aminek az értelme az ő számára a család és a gyermekek.
Ehelyett: Olyan személy, aki nőként definiálja saját magát függetlenül attól, hogy egyébként milyen nőiesnek vagy férfiasnak mondott tulajdonságokkal, képességekkel, hobbikkal, szakmával, testalkattal, kinézettel, stílussal, vagy ambíciókkal rendelkezik – és hogy kivel él.
Férfi
Arcszeszreklámokból tudjuk, hogy
a férfi az erősebbik nem tagja, aki érzelmileg elmaradott, és ezért nem lehet vele beszélni, képtelen a takarításra, cserébe bátor, határozott, mindig megvéd és eltart.
Ehelyett: Olyan személy, aki férfiként definiálja saját magát függetlenül attól, hogy egyébként milyen férfiasnak vagy nőiesnek mondott tulajdonságokkal, képességekkel, hobbikkal, szakmával, testalkattal, kinézettel, stílussal, vagy ambíciókkal rendelkezik – és hogy kivel él.
Toleráns
Mindenki „tudja”,
hogy olyan ember toleráns, aki mindent eltűr, és magát sem kímélve feláldozza magát másokért; nem védi meg magát, de mindenkinek enged és nem érvényesíti a saját érdekeit.
Nope! Olyan ember, aki nem tesz semmi olyat, amivel másoknak árt; és másoknak is megengedi, hogy bármi olyat tegyenek, amit csak szeretnének, amíg ők sem ártanak másoknak. Nem érzi szükségét annak, hogy mindenki vele értse ahhoz, hogy az ő véleményének legyen létjogosultsága.
El tudja fogadni mások saját életükről hozott döntését anélkül, hogy az egyezne azzal, amit ő csinálna a helyükben. Hagy másokat élni, és az alapvető emberi méltóság nem vita tárgya.
Határait az öngondoskodás jegyében húzza fel, és nem keveri össze az emberbarátságot a mártírsággal. Nem megy bele minden vitába, magát is felőrölve, mert nem ez az önazonosság mércéje. Tudja, hogy a szólásszabadság nem azt jelenti, hogy bárki átgyalogolhat rajta, és nem is azt, hogy tűrnie kell, hogy rosszul bánnak vele.
Kapcsolódó bejegyzések:
- Olvasd el ezt, ha felzaklattak a világ eseményei
- „Mindenki megőrült?!” Hogyan maradj normális nehéz terepen
- Nyolc dolog, amire ha nemet mondasz, több idő jut arra, ami neked fontos
Most te jössz!
Kit ismersz, akiről tudod, hogy jót tenne neki valamelyik újrafogalmazott definíció? Küldd el neki a kislexikon linkjét: urban-eve.hu/kislexikon