Az otthonnyaralás koncepcióját egy tavalyi bejegyzésemben már elkezdtem mesélni. A nyár attól nyár, hogy más a hangulata — és nem feltétlenül attól, hogy szállodában ücsörgünk uborkaszeletekkel a szemünkön, koktélokat szürcsölve. Amellett, hogy a nyaralás hangulatát megidézhetjük magunknak (grillezés, főtt kukorica, dinnye, programok…), a gyerekeknek minimális eszközigénnyel és kis kreativitással remek otthoni tábort lehet szervezni — ráadásul olyat, amely tanítja, inspirálja őket, és még közben jól is szórakoznak. Amint tematizálva vannak a napi teendők, már rögtön nem favágásnak tűnnek, hanem kalandnak, élménynek. Enni úgyis kell, esti mese úgyis van, délutáni játék szintén, ház körüli teendő pedig bőven, de ha egy gondolatfüzérre húzzuk fel őket, rögtön különlegesebbnek tűnik minden, nem pedig nyűgnek vagy megszokott rutinnak. Az otthoni tábor megadja az alkalmat arra is, hogy mi is játsszunk és visszahozzuk azoknak a nyaraknak az élményét, amikor még nekünk sem számított, nem számított, hogy hol voltunk, csak az, hogy kikkel.
A ma esti Napló riportban ezt a témát jártuk körbe Való Gáborral, és egy tündéri családdal gyakorlatban is kipróbáltuk, milyen a tematikus otthonnyaralás. :) A videót itt nézhetitek meg! Ezúton üdvözlök mindenkit, aki a riport miatt talált a blogra! :) Nézzetek körül, és kérdezzetek bátran!
Ha tetszik, és szeretnéd megosztani másokkal, kérlek csak a bejegyzésre mutató linket tedd ki a saját honlapodra! Köszönöm szépen! Kereskedelmi forgalomba nem hozható. ©2013 Farkas Lívia. Minden jog fenntartva!
Az otthoni tábor megalapítása: csapatok, címerek, postaláda
A riport kapcsán készítettem egy 10 oldalas munkafüzetet, amelyet most veletek is megosztok, hogy saját táborotok lehessen. Az első a csapatok beosztása: például gyerekszobánként, vagy fiúk és lányok, nagyok és kicsik (a szülők is beszállhatnak!). Ezután kitalálhatjátok (a gyerekek önállóan, vagy szülői segítséggel, ha igénylik) a csapatok fantázianevét, indulóját, vezényszavát vagy mottóját, és rajzolhattok címert is, amit aztán kitűzhettek a szoba ajtajára. A táborlakók készíthetnek kartonból (üres műzlisdoboz, vagy bármilyen régi doboz) postaládát. Ebbe írhatnak egymásnak levelet, illetve a táborvezetők (anyu és apu) is üzenhetnek, adhatnak titkos küldetéseket. Saját nyelvet, titkosírást is kidolgozhatnak a gyerekek, írhattok egymásnak névtelenül kedvességeket, dicséreteket, bókokat. Csengénél, Kincsőnél, Borókánál és Szellőnél hatalmas siker volt a postaláda, Szellő, aki még nem tud írni, nekem mondta tollba a tüneményes leveleit, amit a nővéreinek és a szüleinek írt. Csodás élmény volt. :)
A heti terv kidolgozása
Ezután ki lehet találni, hogy a táborlakókra a héten milyen kalandok várnak: foglalkozásokat ismernek meg közelebbről, mesevilágokba látogatnak el, megismerik a színek világát, különböző járművekkel, sportokkal ismerkednek, esetleg távoli földrészeket barangolnak be képzeletben? A munkafüzet segít kitalálni és feldolgozni a választott témát – a heti terv a tábor lelke. A felső sorba kerülhet az adott nap témája (például a színes hét esetén hétfőre a piros, keddre a narancssárga, és így tovább), alá pedig az oszlopba a különböző tematikus napirendi pontok. Fontos, hogy nem kell feltététlenül az összeset kitölteni: ha egy nap van 3-4 tematizált esemény, az már megadja az alaphangulatot. Lehet variálni, hogy melyik nap mi tartozik a táborhoz: hogy éppen a reggeli, vagy az esti mese, vagy éppen a játék és a délutáni alkotós foglalkozás. Ha belejöttök, nyugodtan több hétre is szervezhettek programot, ez esetben a heti tervező oldalából nyomtassatok több példányt! :)
Két benti és két kinti játéknak írtam helyet, mindenképpen legyen egy plusz benti elfoglaltság akkor, ha van kinti játék (akár meseolvasás, akár valami extra feladat), hogy ha esőnap van, vagy kánikula, ne maradjon el a program. Azok, akik nem kertes házban laknak, a kinti játék színhelyéül választhatnak parkot, játszóteret — és be is vonhatják a többi családot, gyerekeket.
Az “elmenős program” olyan elfoglaltságot jelent, amit nem otthon végeztek: például fagyizni mentek (piros napon eperfagyit, málnafagyit… :)), strandra mentek, bicikliztek, kirándultok, megnéztek egy kiállítást, ilyesmik. Külön írtam mesefilmnek és mesekönyvnek helyet, a könyves mesét esetleg plusz feladatként fel lehet adni a nagyobbaknak felolvasásra (akár pontot is kaphatnak érte, ld. lejjebb), addig is gyakorolnak. A Kreatív sorba mindenféle kézműveskedés kerülhet (ujjal kötés, festés, gyurmázás), a Kísérletbe pedig olyan feladat, amivel valamit tanulnak is a gyerekek. Például a színes napok valamelyikén megnézhetik, két különböző színű gyurma összekeveréséből milyen szín lesz, a levegős napon pedig megmérhetik, mennyi súlya van a levegőnek (felfújatlan lufi és felfújt lufi lemérése mérlegen). Ha ilyen tematikájú hetet szerveztek, érdemes előtte körbenézni a gyerekeknek szánt ismeretterjesztő könyvek között például a könyvtárban, de az interneten is rengeteg hasznos anyag van — a munkafüzetbe adtam néhány forráslinket, ahol kutakodhattok.
Pontgyűjtés
A munkafüzetben ezenkívül van hely inspirációnak, pipálós bevásárlólistának, és a pontrendszer kidolgozásának is. A pontrendszeres részt akkor érdemes bevetni, ha szívesen motiválnátok valamivel a gyerekeket arra, hogy megtanulják a napi rutinjukat (az iskolakezdés előtt ez jól jöhet, főleg, ha új napirendjük lesz majd szeptembertől az eddigihez képest), vagy szeretnétek játékosan megtanítani nekik, hogyan tudnának hatékonyabban részt venni a család életében, és itt-ott besegíteni, kivenni a részüket a házimunkából. A pontrendszeres táblázatokba fel lehet írni, hogy milyen teendői vannak a táborlakóknak reggel, este, illetve napközben (házimunka, rendrakás, segítség egymásnak és a család többi tagjának, állatok gondozása), és kitalálhatjátok, hogy mi mennyi pontot ér. A szülők aztán megállapíthatják, hogy milyen ponthatárok milyen ajándékra válthatók be: közös mesenézésre, kirándulásra, esetleg strandra, állatkertre, játékra — a család igényeihez és lehetőségeihez igazítsátok a “nyereményeket”.
Remélem, kedvet kaptatok ehhez a családi kalandhoz! Ha bármi kérdésetek van, vagy segítségre van szükségetek az ötleteléshez, írjatok hozzászólást nyugodtan! :)
További táboros ötletekért pedig nézzétek meg Virág blogját, nagyon sok jó ötletet találhattok a témákhoz!
Ezer köszönet ezért a tippért! Az én gyerekeim még kicsik (2 éves és majdnem 5), ezért a színes hetet választottam, Szivárvány tábor néven. A kicsi tanulja a színeket, a nagy meg már hihetetlenül élvezi az egészet (egyre kreatívabb is), na meg én is, mert egyrészt kiélhetem a kreativitásomat, másrészt nem is gondoltam volna, hogy 1-1 szín koncentráltan ilyen jó hatással van rám. Gyerekekkel vagy nélkülük mindenképpen próbáljátok ki, mert olyan jóóó!. Ha valakit érdekel, hogy miket csináltunk, szívesen elmondom. Köszönet Mria-nak a blogajánlóért, onnan is nagyon jó ötleteket merítettem, most készül a kémlelő és a dinotojás – ma fehér nap van :-)
De jó! :)) Nagyon-nagyon örülök, hogy kipróbáltátok és hogy így bejött! :) Köszönöm, hogy megírtad!
Erről az otthoni strandról Petrovácz István Nevelem a családom-ja ugrik be, ott is milyen egyszerűen és jól összehozták…! Imádtam azt a regényt kiskoromban :)
Nagyon szuper a munkafüzet! Minden fontos részletre kitér! :o) Nekem ugyan még csak 2 éves a kisLányom, a második meg pocaklakó, de a nyaraló unokatesóknál csomó ötletet merítettem innét. Hetekre le vannak bontva a játékötletek! pl: csaladanyu.blogspot.hu/2013/…fZrtdJFYVA
Csak most olvastam a bejegyzést, de láttalak a tévében! :) Büszkén mondtam a páromnak, hogy ő írja azt a blogot, amit minden nap olvasok, tudod, az urban:eve! És tudta, miről beszélek! :)
Köszönöm! :)
Ez nagyon-nagyon tetszik! :) Alig várom már, hogy legyenek gyerkőcök és lehessen ilyeneket szervezni-tervezni. De azért “felnőttesítve” pár dolgot átmentek szerintem így is :)
Abszolút lehet felnőttesíteni! :)
♥ No ezt le is mentem rögtön. :)) Jövő nyáron ezekből az ötletekből is építkezem majd. Köszönöm Via!
A múlt héten tartottunk “nemzetközi napokat”, ezen a héten vannak a színes napok, ma zöld nap van :). (Mindez egy korábbi bejegyzésed alapján.)
Igen, az első otthonnyaralós bejegyzésben már írtam pár ötletet tavaly. :) Jó szórakozást!