Amikor új beosztásod van, nincs jobb segítő, mint egy nyomtatható órarend. Rakhatod hűtőre, beleragaszthatod a terveződbe, és mindig emlékeztet arra, hogy mikor hova kell menned, melyik előadás vagy szeminárium melyik teremben van, és még arra is jut hely, hogy a tanár nevét is beleírd. :) A nyomtatható órarendet ebből a bejegyzésből letöltheted, és abban is segítek, hogyan csinálj magadnak egyetemi túlélőkészletet!
Így segít a nyomtatható órarend sablon
A letölthető pdf fájlban 4 nyomtatható órarend van: két (egy tavaszi és egy őszi) öt napos (hétfőtől péntekig), és két hét napos (hétfőtől vasárnapig), hátha valakinek az utóbbira van szüksége. Tanárok és diákok egyaránt használhatják. ;) Nyomtasd ki azt, amelyik számodra praktikusabb, aztán fogj egy szépen író tollat, és töltsd ki.
Egyetemi órarend tervezés
Reggel héttől este tízig fél órás osztásokban van hely beleírni a programokat. Egy átlag egyetemi óra másfél órás, tehát három rubrika jár neki: így az óra neve és a terem is odafér, sőt, még a tanár nevét vagy a kurzus kódját is beírhatod — a 2004-es (ki se számolom, hány éve volt) órarendemből előszedtem egy konkrét példát, a Nyelvészet bevezető előadásét Lázár professzor úrral, ezt így írtam be anno az órarendbe. :) Az összetartozó rubrikákat vastag, fekete kerettel rajzold körbe, így láthatod, hogy összetartoznak a feliratok. Ez különösen akkor fontos, ha közvetlenül egymás alatt van sok óra, szünet nélkül. Ha nem félkor, hanem negyedkor vagy háromnegyedkor kezdődik egy óra, akkor a rubrika közepén húzd meg a vonalat egy vonalzóval, és úgy kezdődjön a beosztás.
Ha véglegesedik az órarended, akkor készíts több példányt: legyen egy mindig nálad, hogy tudd puskázni a teremszámokat (én mindig addigra tudtam őket megjegyezni, mire vége lett a félévnek! :D), és tegyél ki egyet otthon is a hűtőre vagy az íróasztalod mellé.
Ha tetszik, és szeretnéd megosztani másokkal, kérlek csak a bejegyzésre mutató linket tedd ki a saját honlapodra! Köszönöm szépen! Kereskedelmi forgalomba nem hozható. ©2013 Farkas Lívia. Minden jog fenntartva!
Így készíts egyetemi túlélőfüzetet!
Ha most mész egyetemre, érdemes félretenned egy hétvégét egy kis felkészülésre. Nézz utána a neten a fontos dolgoknak, „járd körbe” Street View-n az egyetem épületét, nyomtass ki és írj fel mindent, amire szükséged van, állítsd össze az egyetemi túlélőfüzetedet, ami segít majd az első időszakban.
A fontos infókat ragaszd egy jegyzetfüzetbe, vagy írd bele a filofaxodba. Kerüljön bele az órarend, a campus térképe (vagy ha szét van szórva a városban a sok épület, akkor egy várostérkép) bejelölve minden fontosabb helyszínnel, ahol előadásod/gyakorlatod lesz (plusz könyvtár, büfé, menza HÖK, fénymásoló, tanulmányi osztály, stb.) — a térképet nyomtasd ki Google Mapsről, a többi infónak pedig nézz utána az egyetem honlapján, vagy ha van olyan ismerősöd, aki már oda jár, kérdezd ki.
Az egyetem környékét is térképezd fel: keresd meg az olcsó étkezdéket, netkávézókat, könyvesboltokat, egyéb helyeket, amelyekre szükséged lehet. Ehhez a Foursquare-en is körülnézhetsz! ;) Mehet mellé egy menetrend a környékbeli buszokhoz, trolikhoz, villamosokhoz (elég az is, ha a járatszámokat feltérképezed).
Digitális órarend
Ha nyomtatás helyett inkább online vezetnéd az órákat, és az okostelefonod a legjobb barátod, akkor próbáld ki a Google naptárát — androidos telefonokkal be tudod állítani automatikus szinkronizálásra, így minden mindig kéznél lesz. Különböző színekkel jelölheted a különböző órákat, és teendőket is vezethetsz (Google Tasks).
Ha más beosztású nyomtatható órarend érdekel, akkor nézd meg, hátha találsz egy hozzád illőt a korábbi nyomtatható órarendjeim között!
Minden új? Még nincs meg a kerékvágás?
Amikor új szakasz kezdődik az életedben, időbe telik, amíg kialakul az új rutinod. Ráadásul új típusú feladatoknak is helyet kell találnod az idődben, főzöl, takarítasz, miközben próbálsz helyt állni és magadról is kéne gondoskodni, hogy ne égj ki…
Ha szeretnéd rendbe kapni a napi rutinjaidat, beleértve az öngondoskodós rutinjaidat is, hogy kívül-belül rend legyen, akkor pedig próbáld ki a 30-napos rutinkiépítő tréningemet! Teljesen ingyenes, és egyenesen az emailfiókodba küldöm a játékos napi feladatokat. :)
(Vagy, ha csatlakozás előtt még elolvasnád a módszer részleteit, akkor itt mindent elárulok a rutinkiépítésről.)
Tetszett az órarend sablon? Ezek a bejegyzések is segíthetnek:
- „Tanuljak vagy aludjak?” Hogyan pihenj bűntudat nélkül
- Így tanulj hatékonyabban! – tippek jegyzeteléshez, órai és otthoni tanuláshoz
- S.O.S. Vizsgaidőszak – minden segítő anyag egy helyen
- Hozd formába az íróasztalodat! Legyen praktikus a tanulósarkod is!
- Mi kell egy alap háztartásban?
- Kollégiumi lista
l2njpy mondta
Én 2000-2005 között jártam egyetemre, cseppet egyszerűbb volt. NEPTUN már volt, de mivel kreditrendszer még nem létezett, se a bolognai csoda, így csak vizsgára jelentkezésre használtuk. Kész órarendet kaptunk, papíralapú indexünk volt.
Dikoca mondta
Én már most tiszta pánik vagyok, két év kihagyás után térek vissza újra a Campusra, és eléggé parázok, egyrészt, hogy rengeteget felejtettem, másrészt, hogy hogyan fogok tudni visszaszokni tanulni (irtó sok ez a két év szünet:() harmadrészt mert nálam 5 évvel fiatalabbak között leszek csoporttárs, egy már összeszokott csoportba kerülök be „újoncként”… Ráadásul amíg nem jártam egyetemre, bevezették a Coospacet, ami nekem iszonyú kínai, mi még egyáltalán nem használtuk, most meg állítólag minden tananyag onnan lesz beszerezhető. Amúgy nekem is van még indexem, én szerettem, tiszta nosztalgia belekukkantgatni, bár megesküdtem magamnak, hogy a leendő gyerekeim bármelyik bizonyítványomat megnézhetik majd, de az index tuti hét lakat alatt lesz, azt majd csak akkor, ha felnőttek lesznek, nem túl szép látvány belülről…:)
stenonis mondta
Nálunk a tantárgyfelvétel full etr-ben zajlik, nekem eddig bejött :) előre ki kell nézni, mi érdekel, összeállítani, és akkor az ember tudja, mire kell rárepülni. Szívás akkor van, ha a tantárgyfelvétel első napjának első percében túlterhelődik a rendszer… ez nagy hibája az etr-nek, hogy egyszerűen nem bír el annyi felhasználót ilyenkor, mint kéne. Az első órafelvételem teljes káosz volt, de ezt leszámítva én sosem szidtam, eddig minden klappolt nálam. Az indexemet a beiratkozás óta nem is láttam, és a TO-n is talán kétszer jártam eddig. Viszont az a pletyka járta múlt félévben, hogy átállunk a Neptunra O.O. Pedig már profi lettem etr-ben :D
Niki mondta
Kezdő egyetemistaként ez nagyon hasznos volt, óriási köszönet! Ez a túlélő füzet pedig… Kiélhetem a kreativitásom. :D
typerhappy mondta
Jól van, a Neptunról legalább már hallottam. :) Barátnőm meséli mindig, hogy úgy működik a tárgyfelvétel, hogy az egész családja be van osztva, hogy ki melyik tantárgyra kell ‘lecsapjon’, mert másodperceken múlik, hogy jó órarendet tud-e összerakni, vagy nem. Nálunk is van index (kicsi és fehér), de nincs ilyen indexfelvétel, és nem is kell leadjuk, megkaptuk első évben és hatodévig nincs semmi dolgunk vele. Eddig vizsga után a tanár beírta a jegyet, de azt is inkább csak nekünk, mert van egy külön katalógus a tanároknak, oda is beírják és a titkárságon azt nézik, az a hivatalos. Idéntől meg minden vizsga teszt-rendszerű, így egész évből egyetlen egy jegyem van beírva.
Nálunk nincs ilyen TO, mert mindenki ugyanazokat a tantárgyakat kell felvegye, de igazából ha ennek ilyen közelharc-jellege van, akkor jó is nekünk így. :D
Via mondta
Mindegyiknek van előnye meg hátránya, de mindig van olyan része, ami tuti szívás. :D Főleg, amikor benne vagy. Utólag már nosztalgikus minden. :) Túl kell élni és kész.
timi nanari mondta
Nyelvészet – Lázár? Lázár András Péter – LAP furcsán ismerős, de jó, hogy már évek óta nem szerepel az órarendemben :D
Via mondta
Igen, ő! :) Ötödjére lett meg ez a vizsga, de akkor majdnem ötössel, halál büszke voltam. Életemben nem tanultam még annyit egyetlen tárgyra.
blancaneus mondta
ó, csodás példa, nekem is megakadt rajta a szemem :) L.A.P. <3 – ha nincs a bevezetés a nyelvészetbe, sosem találkozom pár mostanra nagyon jó barátommal a kávézóban a közös óra-nem-látogatások során :)
Via mondta
:)) Gondoltam, hogy lesz pár rokonlélek, aki felismeri!
aliquis mondta
Ja, és kössétek fel a gatyát! :)
Mindenkinek sok sikert erre a két félévre is!
Fauve mondta
jújj, ez nagyon hasznos lesz :) köszönjük :)
typerhappy mondta
Én egyszerűbben oldom meg, tesznek fel az internetre az egész évfolyamnak szóló órarendet, kinyomtatom, aztán szövegkiemelővel kihúzom azokat az órákat, amik az én csoportomra vonatkoznak. Vagyis ez volt az elején, azóta már ezt sem, inkább hamar megjegyzem, mikor mi van. :D
Via mondta
Hú, akkor az tele van felesleges infóval. :o Persze, értem, hogy szövegkiemelővel kihúzod, ami a tiéd, de akkor is. Én nem szeretem az ilyet. :)
Nekünk amúgy nem voltak csoportok, mindenki maga állította össze az órarendjét a kurzuskínálat alapján, szóval nagy fejvesztés volt első év elején – én is teljesen hozzá voltam szokva 12 évig, hogy szeptember elején a kezembe nyomják: „nesze, ezek az óráid”. A végefelé már az ETR is készített nyomtatható órarendet a felvett kurzusok alapján, de az ronda volt, viszont abból át tudtam másolni az óráimat a sajátomba, egyszerűbb volt, mint begépelni. :) Én még akkoriban jártam egyetemre, amikor egész napos sorbanállással járt az indexfelvétel, kézzel kellett minden kurzust beírni az indexbe, és rohangálhattunk az aláírásokért (bár ez utóbbi lehet, hogy még most is meg van). Két napi hideg élelemmel készültünk mindig a TO-hoz! :D
typerhappy mondta
Nálunk sajnos nincs ilyen, hogy mindenki maga állítja össze az órarendjét. Még az opciós tárgyakkal is úgy van, hogy egy évben meghirdetnek 2-3-4et, aztán a végén kiderül, hogy ebből nincs tanár, abból sincs tanár, és a végén az egész évfolyamnak marad az egyedüli ‘kötelező opcionális’.
Amúgy ez a szöveg kicsit kínaiul van nekem, nem értem a kulcsszavakat belőle :D vagyis, a TO-t kitaláltam, bár fogalmam sincs, milyen lehet egy tanulmányi osztály, nálunk csak egy titkárság van és jó napot. De mi lehet az az ETR meg az indexfelvétel?! :) Én szerencsére kétnapi hideg élelemmel a beiratkozáskor kellett utoljára készüljek, akkor tényleg reggeltől estig álltunk sorba két napig.
adrica mondta
Az ETR állítólag valami hasonló, mint a Neptun, ha ez mond valamit… Én pont az index-ügyintézés változásakor voltam fősulis, az első két félévben még rohangáltunk aláíratni, aztán következő félévtől már elektronikusan ment, és az indexemmel fizikai formájában a diplomám átvételekor találkoztam legközelebb :) Sokkal jobb volt így.
Via mondta
Jaaaj, de aranyos babák vagytok! ♥♥ Bocsánat. :))
Az ETR olyan, mint a Neptun, csak öregebb. Az Index egy fekete izé, gyakorlatilag „egyetemi ellenőrző”, abba írják a felvett tárgyaidat és az év végi jegyeidet, és egy naaagy szobában őrzik őket, és minden félév végén le kell adni, és év elején meg felvenni, és ezért jókat lehet sorban állni, ha több ezer diáknak kell záros határidőn belül felvennie…
Pár éve még az volt, hogy maradt az Index, de már nyomtatták bele az óráidat, és nem kézzel írogattad bele egyenként, és nem az jelentette azt, hogy felvetted, hogy volt egy aláírásod a tanártól. Az ETR-t vezették be akkor, amikor én mentem egyetemre, előtte tényleg az volt, hogy ha nem volt érvényes aláírásod, akkor hiába írtad be az Indexbe, hogy te mennél arra az órára, a TO kihúzta, és érvénytelen tárgyfelvétel volt. És ha épp párhuzamosan öt órán kellett volna aláírásra vadásznod, mert akkor volt fogadóóra, akkor küldhetted a barátaidat aláírásgyűjtésre. Jobb, mint a Pokémon, komolyan. :)
A TO intézett akkoriban mindent, nem tudom, most hogy van, de nálunk volt egy csomó tanulmányi ügyintéző, és velük lehetett lemeccselni, hogy akkor most melyik órát vetted fel meg melyiket nem.
rusalka mondta
hú, képzeld Via, következő félévtől jön az e-index, és már Neptun van a btk-n is, szip-szip, szegény etr, úgy megszerettem a végére:( :):)
oneswallow mondta
Ez baromi hasznos, köszönjük :) <3 A túlélőfüzetre csak azt tudom mondani minden gólyának, hogy erre NAGYON szükség lesz, főleg az elején, mikor minden egyszerre történik!
Amit még beírnék a füzetbe:
– Tanulmányi Osztály/Hivatal nyitvatartása,
– a saját tanulmányi előadód fogadóideje,
– fontosabb tanáraid fogadóórái, e-mail címei,
– a HÖK-képviselőd teljes neve (ha kérik, amúgy úgyis minden facebookon megy), –. —- — kollégistáknak a DB elérhetőségei (telefonszám is, nekem kellett),
– amíg nem jegyzed meg, NEPTUN-kód
– a campus közelében lévő nyomtatóirodák árlistája (szórólap, vagy internetről)
(bocsánat ha ezek nem így neveződnek más egyetemeken, sajna csak egy-két eltés kart ismerek behatóan) A campus térképe még sosem jutott eszembe, az is szuper ötlet :)
Ja, és én pont az a generáció lettem a btk-n, aki első félévben a gimis láblógatós-órarendetkészenkapós státuszból belezuttyant a végnapjait élő ETR-be, amit aztán az első félévem közepén NEPTUNra cseréltünk, ezzel tökéletes káoszt okozva… :) Sőt, most lesz a sima, leckefüzet formátumú index átváltása e-indexszé, szóval gondolhatjátok :) De legalább tíz generációval meg tudom majd magam érttetni, ha TO-szidás a téma… :)
Via mondta
oneswallow, szuper dolgokkal egészítetted ki, köszönöm! :) ETR-ben ETR kód volt, a mai napig tudom az enyémet. :D
Koleszos viszont nem voltam, ki az a DB? Diák Biztos?
l2njpy mondta
Hú, milyen fura ezt olvasni! 5 évig jártam egyetemre, tettem le tonnányi vizsgát, de nem volt közöm a HÖK-höz, nem jártam tanári fogadóórán, se a tanulmányi hivatalban és nem is tudom, mi az a saját tanulmányi előadó:-) Érdekes, hogy mennyiféleképp lehet átélni, kezelni ugyanazt. Mi csak órákra jártunk, vizsgáztunk, félév elején leadtuk a jelentkezést meg az indexet, és érvényesítettük a diákot, semmi további ügyintézés.
Via mondta
A HÖKnél én csak akkor jártam, amikor a lakhatási támogatásban kértem segítséget az elején, hogy hány km-től számít, meg milyen igazolás kell hozzá, amúgy én se voltam náluk gyakori vendég. :)
oneswallow mondta
Igazából mi is csak ennyit ügyintézünk, de ezek szerint a nevek meg a módok megváltoztak :)
Tanulmányi előadóhoz sajnos mindenki jár nálunk, ő az, akinél felveszed-leadod az indexedet, és akinél utólag tárgyfelvételkor (leadáskor) menni kell. Meg úgy általában mindennel, ami a tanulmányi rendszerben módosítást igényel, szóval ő az, akihez a sor áll. :)
A HÖK-nél még nekem sem kellett lobbiznom, a barátomnak viszont igen, plakátokat pecsételtetni :)
A DB a Diákbizottság, ami (az ELTÉN legalábbis, de tudtommal minden más egyetemen is) a Kollégiumi Hallgatói Önkormányzat legkisebb egysége, az egyes kollégiumok képviselői bizottságai. Aki kolis, tudja kik ők, ők küldik a hírlevelet meg ők csesztetnek a netpénzzel :) Azért érdemes őket kéznél tartani, mert ha bármilyen kollégiumi díjjal kapcsolatos problémád van, ők tudnak segíteni.
A fogadóórákat én csak biztonság kedvéért tartom számon, de az is tény, hogy általában a jegybeírások is ekkor vannak, és lehet velük előre számolni.
yeeeyha mondta
Köszi Via, én tuti használom majd, az eddigi órarendjeimet nem nagyon szerettem böngészni, mert túlságosan szánalmas látványt nyújtottak a gimis órarendjeimhez képest (ez azért hiányzik, a cuki kis órarendek, könyvcsomagolás, füzetborítók stb.)
zeugma mondta
Ó, az egyetemi cuccokat is lehet nagyon kreatívan dekorálni! ;-)
Via mondta
Matricák, zselés tollak? Szép jegyzetfüzetek? Én micimackós vignettát ragasztottam a spirálfüzeteimre. :))