Az alapruhatár összeállítása vagy egy új élethelyzethez alakítása nagyon izgalmas feladat, de egy csomó stresszel és frusztrációval is jár, ha nem ismered (még) a saját stílusodat, és emiatt utálsz vásárolni, öltözködni. A szükséges rosszból egy kis stratégiával könnyen követhető teendőlistát írhatsz, és ki tudja, menet közben még lehet, hogy rá is kapsz a divat ízére. :) Ha most tavasszal gardróbfrissítésre készülsz (esetleg a közelgő Glamour-napok kapcsán), remélem, segít kevésbé stresszessé tenni a folyamatot ezt a bejegyzés.
Mi kell egy alap ruhatárba?
Sokan kérdezték már az elmúlt években, hogy szerintem mi az, ami feltétlenül kell egy alap ruhatárba. Mindig az a válaszom, hogy teljesen az egyéntől függ. Más a stílusod, az ízlésed, a testalkatod, és az életed, mint a többi embernek. Nincs egy öntőforma, amit mindenkire rá lehet húzni! Egy űrhajósnak valószínűleg más munkaruhára van szüksége, mint egy virágkötőnek. Egy fizikatanár szintén más stílusban nyomja, mint egy ügyvéd. És aki szabadidejében falat mászik, annak más holmijai lesznek, mint a motorosoknak. Én szeretem, ha nincs egységes előírás (sem a divatban, sem másban), és inkább önismerettel, gyakorlással ki tudja fundálni mindenki, hogy neki mi a jó – aztán ezen továbbindulva kialakítja a saját gardróbját. Nekem például hiába ajánlgatják a top 10-es „must have” alaplistákat, nincs szükségem kasmírpulcsira, nadrágkosztümre, és hétköznapi tűsarkúra sem, mert nem olyan az életem, hogy ezekre hangsúlyosan szükségem legyen. :) Az állatminta pedig egyszerűen nem tetszik magamon. Aki viszont olyan körökben mozog, hogy mindig fontos a kiskosztüm és a csinos cipő, az én alap-nadrágjaimat és lapos cipőimet tarthatná feleslegesnek számban és akár stílusban is. Egyikünk sem jobb a másiknál, csak mások az igényeink. Ezeket kell felismerni és ezek alapján dönteni. :)
Úgyhogy tessék, íme a rendkívül megengedő, és egyáltalán nem előíró „alapruhatár lista”, avagy szerintem mire van minden nőnek szüksége az öltözködéssel kapcsolatban.
Minden nőnek szüksége van…
-
arra, hogy tudja, hogy miben érzi jól magát.
Vedd észre, hogy nem azt írtam, hogy mi áll jól neki, mert ez a két kategória nem mindig metszi egymást. :) A világ legszebb, rádszabott ruhája is hülyén fog mutatni, ha közben feszengsz benne, el akarsz bújni, rossz benne a testtartásod, mert meghúznád magad… A magabiztosságod félig megnyeri a bulit, és onnantól már szinte mindegy, hogy mit vettél fel. Nézz a tükörbe, nézd meg a formákat, színeket, mintákat, fazonokat, és amire azt mondod, hogy tetszik, kényelmes, a te stílusod, a te világod, csinosnak érzed magad benne, az jöhet. Azért is fontos, hogy belülről építsd fel ezt a tartást (nem fog egyik napról a másikra menni, de megéri!), és saját magadhoz viszonyíts, mert bármit veszel is fel, mindig lesz olyan, aki szerint ronda vagy, trampli, és egyéb szép jelzők. Úgyhogy nem a világ egyöntetű elfogadására gyúrunk, mert az sosem lesz meg.
Az első lépés az öltözködési önbizalomhoz az, hogy megadod magadnak az engedélyt, hogy úgy dönts, ahogy neked jó — ne a trendek és mások elvárásai határozzák ezt meg. A trendeket én egy változó kínálatú svédasztalnak fogom fel: mindig más hangsúlyos, de úgyis csak azt veszem el, ami illik hozzám. És attól, hogy kitették, nem kötelességem fogyasztani. :) Szabad a rablás, nyugodtan válassz, amit csak szeretnél. És nyugodtan mondj nemet arra, ami nem tetszik — de ezt úgy tedd, hogy közben nem ítéled el azokat, akiknek viszont tetszik! Egy csomó olyan ember van, akinek tuti fel nem venném a ruháit, mert nem az én stílusom, velük viszont annyira önazonos az összkép, hogy nem lehet nem szeretni, ahogy kinéznek. Az, hogy valami tetszik, nem jelenti azt, hogy hordanod is kell — és az, hogy valami nem tetszik, nem jelenti azt, hogy más ne hordhatná, ha neki úgy jó. A divatban az a szép, hogy mindenki kifejezheti magát, és az önkifejezésben nincs „jó és rossz”. Öltözni és öltözni hagyni. :) Ha nem folyamatosan azzal vagy elfoglalva, hogy másokat az öltözködésükért cikizel, magaddal is türelmesebb leszel, hiszen nem az lesz az alap világnézeted, hogy „itten kérem emberek másokat fikáznak azért, ahogy kinéznek, tehát én is el leszek ítélve”. Saját magadnak is megadod tehát ezt az elfogadást, ami sokat fog majd segíteni abban, hogy merj úgy öltözni, ahogy csak akarsz. :)
Ha érdekelnek a színpaletták és fazonok, valamint a testalkatok, szeretettel ajánlom ezt a cikkemet a ruhaszortírozásról. Kiindulási alapnak jó, aztán az öltözködés próbája úgyis a viselés — azt nem úszod meg. :) -
arra, hogy ismerje az élethelyzeteit.
Figyeld meg pár napig vagy hétig, hogy a reggeli öltözködésnél milyen öltözködési szituációk előtt leszel teljesen ideges, feszült, és mikor kerülsz zavarba attól, hogy „nincs mit felvenned”. Ha teljesen kiszortíroztál mindent, maradt pl. sok otthoni játszósruhád (kényelmes póló, jóganadrág, tunika, stb.), de nincs olyan holmi, amit magabiztosan felvennél egy színházba, randira, vagy állásinterjúra. Akkor a ruhatáradnak ezt a részét kell bővítened. Az is lehet, hogy karrierváltás után más a dresscode az új munkahelyeden (ha olyan a hely, kérdezz rá, hogy mit várnak el! ahol ez szempont, úgyis konkrétan meg fogják mondani, hogy hány fokban milyen harisnya és meddig érhet a szoknya), és nem felel meg semmilyen holmid az eddigi ruhatáradból az új követelményeknek. Vagy az is lehet, hogy új hobbid van, ami más típusú ruhát igényel. És persze simán megeshet, hogy vannak csinos, jó minőségű ruháid, rád is jönnek, de már úgy érzed, nem te vagy, ha felveszed őket, mert változott az ízlésed.
Sok múlik az életritmusodon, igényeiden is: fontos-e például neked, hogy egy héten keresztül ne hordj egy ruhadarabot egynél többször? Ha igen, akkor szükséged van minimum 7 teljesen különböző outfitre. Milyen gyakran mosod a holmijaidat? Ha minden használat után, az is több alapdarabot igényel. Ezt a logisztikát is át kell gondolnod a bevásárlás előtt, hiszen ha rosszul vagy attól, hogy „koszos” (párszor hordott) ruhát kell felvenned, vagy épp minden mosásban van és nincs mit reggel magadra dobni, akkor az további frusztrációt okoz, annak meg semmi értelme.
Amíg ezt a helyzetet nem teszed tisztába, nem fogod tudni, hogy merre indulj, amikor boltba mész. A tapasztalataidat írd fel egy papírra vagy füzetbe, és ez majd segít a vásárlásnál! (Például: „Nagyon jól éreztem magam a randiszettemben, jó lenne még pár ilyen.” „Kell még egy jó melltartó, mert a mostani kedvencemet ha kimosom, akkor amíg szárad, csak a kinyúlt régit tudom hordani, és azt utálom.” „Nem volt mit felvennem a tárgyalásra, amiben magabiztosnak éreztem volna magam — minden csinosabb cuccom túl alkalmi, nem munkahelyre való.” „Agyonhordtam a fekete farmeromat, kell még egy, valami más, de szintén sötét színben, hogy könnyebben tudjam variálni.” „Nincs egy blúzom se, pedig nagyon jól menne a nadrághoz, szoknyához, pulcsikhoz is — be kell szerezni egyet!”) -
arra, hogy pontosan tudja, mire van szüksége.
Ha meg tudod fogalmazni, hogy mit szeretnél, a segítség és a megoldás is könnyebben érkezik. Minél konkrétabb, annál könnyebben találsz rá válaszokat. (Úgy, mint a takarításnál is: a „tegyél rendet” az nem jó felszólítás, mert elvont, bezzeg a „tedd vissza a könyveket a polcra” teljesen egyértelmű, és pontosan eldönthető róla, hogy befejezted-e vagy sem — ami a sikerélménynél sem mindegy :)). Gondold el, ha bemész egy boltba azzal a felszólalással, hogy „új ruhatár kell”, akkor teljesen meg fogsz őrülni a kínálattól, és inkább leszív az élmény, mint feltölt. De ha úgy mész be, hogy „szükségem van egy szürke blézerre”, akkor máris leszűkítetted annyira a vadászatot, hogy egyértelműen eldönthető minden boltról, hogy ott van-e olyan (és ha igen, akkor jó-e, ld. lejjebb), vagy nincs, és ha nincs, akkor jöhet a következő. Ezzel egy csomó időt is tudsz spórolni. Mint a menütervezéssel és a bevásárlólista-írással. :)
Mi a cél?
Mindenkinek saját plázát! :) Bocs, nem bírtam kihagyni. Az a cél, hogy amikor kinyitod a szekrényedet, magabiztosan tudj olyat választani, amiben tudod, hogy jól fogod magad érezni. A színek, formák inspirálnak, és ez már megadja a reggeli alaphangulatot is — kevesebb stressz, idegesség, és több önkifejezés. Ehhez nem kell lottóötös, csak egy kis tudatos tervezés, odafigyelés és stratégia (amivel még pénzt is spórolsz!). Mutatom, hogyan!
Találd meg a stílusod!
A válaszadáshoz fontos tudni, hogy mit szeretsz, ezért figyeld meg, hogy mi az, amire pozitívan reagálsz, felkapod a fejed. De hogy ez ne maradjon ennyiben, fontos az „adatok rögzítése”, hogy utána következtetéseket tudj levonni. Nagyon-nagyon javaslom, hogy készíts egy (vagy több!) Pinterest táblát olyan ruhákkal, amelyek neked tetszenek. A Pinterestről írtam részletesen egy használati utasítást – teljesen ingyenes, és nagyon jó rajta böngészni.
A neten bóklászva biztos találtál már olyan képet, aminél azt mondtad, hogy „hú, ez de tetszene!” – tűzd ki a Pinterest tábládra! Akkor is, ha nem tudod elképzelni magadon, csak valamiért jó érzést kelt benned, vagy inspirál. Megtetszett egy magazinfotó? Egy színésznő ruhájának színe egy rendezvényen? Egy webshop terméke? Valakinek a sminkje? Mehet a táblára. Feltétlenül írj jegyzeteket a képek alá, hogy később is tudd, mi az, ami tetszik a fotón (a fazon, a szín, minden, a frizura, gyűrű, sál, táska, stb.). Olyat is választhatsz, ami csak inspirál, vagy kicsit kimutat a komfortzónádból, de azért titkon nagyon tetszik. :) Nem kell erre külön időt szánnod, hiszen ritka az olyan eset, amikor „kutatás” címén órákat érsz rá böngészni ruhás fotókat (ha így van, akkor használd ki! :)) — a mindennapos nethasználatodba csak egy apró lépést kell beépítened: telepítsd a Pin It! kiegészítő gombot a böngésződre. Felkerül a címsor alá, és bármikor találsz valamit, ami tetszik, csak rányomsz, és két kattintással le is mentetted a tábládra a képet.
Ha másnak keresel ruhákat (pl. a gyerkednek, párodnak), akkor vond be őket is a tűzdelésbe, és figyeld, milyen stílusra reagálnak jól! Amennyiben ők nem akarnak saját Pinterest oldalt, csinálj nekik egy táblát a te profiloddal, és oda gyűjthetitek, hogy mi az, amire rákattantak.
Természetesen offline is megcsinálhatod a montázst: magazinokból, újságokból vágj ki képeket, és ragaszd egy füzetbe vagy tűzd parafa-táblára.
Amikor már elég képet tűztél ki a táblá(i)dra, elkezdheted az elemzést. Figyeld meg a tendenciákat. Szoknyás vagy nadrágos szetteket választottál inkább? Milyenek a cipők? A kiegészítők? A minták? Mely élethelyzetekre alkalmasak a kiválasztott ruhák/kiegészítők? Inkább nyaralós, laza szettek, ünnepiek, vagy a munkádhoz illeszkednek?
Ezután jöhet a kívánságlista/bevásárlólista összeállítása, a konkrét megnevezésekkel: kék balerinacipő, fehér sort, pörgős piros szoknya, lógós fülbevaló, Martens bakancs, lila bőrdzseki… :)
Tipp: Ha lakásátalakításra készülsz, ugyanígy nekiállhatsz ihletet gyűjteni a Pinteresten. Bútorokra, megoldásokra, dekorációra, színekre figyelj. Akkor is elkezdheted, ha még messze van a lakásátalakítás vagy a saját lakás. Jó tisztában lenni az ízléseddel. :)
Mire figyelj vásárláskor?
Ha nem impulzusvásárlásról van szó, hanem célirányosan és tudatosan mész, akkor egy picit több időt kell szánnod a válogatásra, próbára, de megéri a befektetést. Az alábbiakra érdemes például odafigyelni:
Ismerkedj meg a ruhadarabbal!
Ha megvan a kiszemelt áldozat, akkor fogdozd meg, nézd meg az anyagösszetételét, a kezelési útmutatót — döntsd el, még mielőtt beleszeretsz, hogy mennyi macera lesz vele. :) (Vasalás, mosás, stb.) Nézd át a varrásokat is, és hogy mennyire tartósnak tűnik, erősek-e a gombok, stb. Ez inkább még ott derüljön ki. A mérettel ne foglalkozz, akkorát vegyél meg, ami végül jó lesz — én rendszeresen találok rám jó 36-os és 42-es cuccot is (hivatalosan és általában 38-40-es vagyok); teljesen a bolttól függ, hogy milyen méretezést találnak ki. Tök mindegy. Ha zavar a „nagy szám”, majd otthon kivágod a címkét.
Vedd fel és nézd meg minden oldalról!
Próbáld fel, és pördülj meg benne — ezt nem csak a szoknyával kell. :) Kényelmesen fogod érezni magad ebben a nadrágban? Kilóg az alsóneműd? Ha igen, tetszik az úgy, vagy inkább nem szeretnéd? :) A pulcsi eléggé bő vagy szűk úgy, ahogy te szereted? Elég hosszú, vagy egész nap huzigálni fogod, hogy többet takarjon? A próbafülkékben általában undorító neonvilágítás van (miért miért miéééért, ha azt akarjátok, hogy hagyjam ott a pénzem, akkor nem akarok úgy kinézni, mint egy zombiii!), úgyhogy gyere ki a fülkéből, és nézd meg magad a külső tükrökben is — messziről, járás közben, természetes(ebb) fényben.
Kényelmes?
Igen, a szépségért áldozatokat kell hozni, blablabla… De azért a ruháid legyenek olyanok, amelyeket szívesen felveszel, örömmel hordasz, hiszen ekkor tudod legjobban kihasználni is, és jobb lesz az ár/érték aránya. Cipőben mindenképp járkálj egy kört, és figyeld meg, hogy hol tör. Olyan helyen, ahol le tudod ragasztani? (Nekem mindig a sarkamat birizgálják hátulról, de az egy-egy ragtapasz, és kész, amúgy a világ végére is elmegyek velük.) Tudsz egyáltalán járni benne? Szorít, és jó lenne egy számmal nagyobb? A nadrágban tudsz kényelmesen lépni, le tudsz ülni? Óvatosan le is guggolhatsz a próbafülkében, remélhetőleg nem annyira feszes a gatyó, hogy cipőkanállal suvasztottad bele magad, és végigreped hátul. :) Szorít derékban, vagy pont jó? A szoknya milyen ülés közben, mennyire mászik fel a lábadon, combodon? Kényelmes neked az úgy, vagy zavarba jössz tőle, és ezt is huzigálnád folyamatosan? A pulcsi ujja kényelmes? A nyakkivágás szimpatikus? Ha előre hajolsz, mennyire lehet „belátni”? Tudsz benne mozogni, felemelni a karjaidat? Hónaljban is kényelmes? A melltartó bevág, kapsz tőle levegőt? Az anyag szúrós, viszketsz tőle, vagy esetleg már most érzed, hogy kezdesz belefülledni, mert tiszta műanyag? A cél az, hogy szívesen hordd, és ha bármi is idegesít benne (stílusban vagy kényelemben), akkor nem éri meg.
Majdnem jó?
Ha csak apró módosítást igényel (pl. fel kell hajtani a szárát, be kell venni a derekából), és ezt el tudod végezni magad is, vagy ismersz olyat, aki megcsinálja neked, akkor nyugodtan vedd meg. Senki sem tökéletes konfekcióméret, nem annyi féle testalkat van, ahány ruhaméret. Kiengedni nehezebb egy ruhából, mint bevenni belőle, úgyhogy vedd meg azt a méretet, ami már pont jó, illetve egy-egy részen picit nagy/hosszú, és azt lehet módosítani. Nekem például amelyik nadrág jó csípőben, az derékban bő, de ha megvenném a szűkebb derekú nadrágot, az meg csípőben rám se jönne, úgyhogy inkább bevetetem mindig (köszi, anyu ♥).
Kombinálható?
Fejben gondold át, hogy a kiválasztott darabot meglévő ruháid közül melyik hárommal (minimum!) tudod méghordani. Milyen kiegészítőkkel tudod variálni? Ha alapdarabot választasz, és jól kihasználható, akkor három-négy-öt teljes öltözéket felfrissítesz vele, és az addigi ruháid is újnak hatnak, szívesebben hordod őket. Ha pulcsit veszel, például pörgesd végig fejben a nadrágokat, szoknyákat. Nadrághoz a blúzokat, pólókat, blézereket. Cipőkhöz a szoknyákat, nadrágokat. Színben, stílusban is olyan legyen, ami bővíti a korábbi ruhákat, nem önálló szigetet képez a gardróbban.
Tipp: Gyakorlásnak használd a Polyvore-t! Itt írtam róla részletes útmutatót. Válassz ki egy ruhadarabot (pl. egy nadrágot, vagy egy pólót), és utána készíts 3-4 olyan szettet, amiben ez a darab állandó, és a többit változtatod körülötte. Nehezítésként legyen kettő vagy több fix alapdarab, és ezekhez keress kiegészítőket. A meglévő ruháidnak is megkeresheted a hasonmásait, és azokhoz is álmodhatsz meg új kiegészítőket, ez is segít majd a bővítésben és abban, hogy eldöntsd, mire van szükséged. Így lesz saját kombinálható ruhatárad. :)
Jó vásárlást! :)
Niki mondta
Előszöris: szuper ez a polyvore, eléggé vissza kellett fognom magam, hogy ne ezzel „játsszak” a munkahelyen is :D
Másodszor: megfogadtam a tanácsod és mivel amúgy is nagyon szeretek pinteresten böngészni (kreatívkodás és esküvő témakörökben főleg) így most csináltam egy táblát a ruháknak is. Viszont a problémám ott kezdődik, hogy alapvetően az elegánsabb, szoknyás összeállítások jönnek be képeken, valójában meg szinte egy ilyen ruhám sincs, a napok 99%-ban sportcipő+farmer+kényelmes munkábamenős felső van rajtam, amiben jól érzem magam, akkor most magam se tudom milyen a stílusom? :( Nyáron a szoknyákkal és kiscipőkkel olyan bajom is van, hogy nem vagyok egy nádszálvékony lány, a combom összeér, kidörzsölődik, olyan nyári cipőm még nem volt, ami nem kezdte volna ki a lábam… most elhatároztam, hogy amint lehet elkezdek csinosabban öltözni, a képnézegetéssel a kedvem is megjött hozzá, a hétvégén vettem is egy szép felsőt. :D Már csak összeillő darabokat kell beszerezni, csak attól tartok, hogy amint kidörzsölődik a combom, az egész csinosodástól el fog menni a kedvem. :$ Nyárig még egy szép menyasszonyi kiscipőt is be kell törjek. :)
Via mondta
Mi tetszik az elegáns szoknyás szettekben? Nem tudod ezt a stílust megjeleníttetni akár farmeres variációban? Pl. blúz, blézer, kényelmes nyári szandál (ami nem tör – nehéz találni, de hidd el, van ilyen, és megéri rá költeni is, ne kétezer forintos balerinacipőkben gondolkodj). Nem csak szoknyában lehetsz csinos. :)
Niki mondta
Szeretem én a szoknyát… télen, mikor veszek alá harisnyát :D és jól is érzem magam benne :)
ilyeneket néztem:
https://shop.nordstrom.com/s/dress-pretty-folk/4321025?cm_ven=Linkshare&cm_cat=partner&cm_pla=10&cm_ite=1&siteId=J84DHJLQkR4-0t1JEYhN5L3o8tObnhCnog
https://scene7.targetimg1.com/is/image/Target/50435120_Alt02?wid=480&hei=480
https://www.plussize-outfits.com/plus-size-outfits-on-a-budget-5-best/4/
Mostanság bejönnek az ingek is, azt már észrevettem :D
kb ilyen stílusban vagyok hétköznapokon, de ez már annyira nem tetszik:
https://hu.pinterest.com/pin/16395986117749220/
előbb utóbb csak rájövök mit szerezzek be, nézegetem a kapszulagardróbos bejegyzéseidet is :)
kiscsillag mondta
Ha most épp sok kiló vagyok, de már dolgozom azon, hogy szép fokozatosan lemenjen a felesleg, viszont az átmeneti időre nem szeretnék nagy méretű ruhákat venni, így viszont most két darab fehér blúz és egy fekete szoknya az, amiben jól érzem magam, minden más vagy feszül vagy túl nagynak érzem magam, akkor hogy lehet átvészelni ezt az időszakot? Próbálom azzal változatossá tenni az outfitem, hogy egyszer piros láncot veszek fel, máskor meg türkizt. Legalább 3-5 kilót kell leadjak, hogy a meglévő ruhatáramba beleférjek, illetve, hogy bármit szívesen vásároljak. Múltkor nagyon szép holmikat próbáltam az Orsay-ban, de hiába jött rám a 44-es, nem tetszett magamon, mert nem ez a standard méretem. Most még van néhány nap laufom, mert betegen fekszem és a pizsama + köntös kombó áthidalja a problémát, de utána nem tudom, mit vegyek fel.
mannus93 mondta
Nagyon nekem való ez a bejegyzés! Mert általában nagyon szervezetlen szoktam vásárolni! Olyankor veszek új ruhát, ha hirtelen holnap lesz egy rendezvény vagy buli vagy hasonló. Ennek sajnos az a következménye, hogy tele van a szekrényem olyan ruhákkal, amiket minimum egyszer hordtam,vagy még egyszer se, mert végűl még se azt választottam, hanem egy jól bevállt régit. Pedig ezektől meg kellenne, hogy szabaduljak. De annyi biztos megfogadom a tanácsod, körültekintőbben fogok vásárolni.
timi nanari mondta
Bocs, ha hülye a kérdés, de hogyan tudom a Pin it! gombot telepíteni a Firefoxomra?
Via mondta
Nem hülye kérdés. :) Itt találsz hozzá segítséget: https://help.pinterest.com/en/articles/add-pin-it-button-your-browser
tigidi mondta
Közben eszembe jutott, hogy miről olvasnék még szívesen. Míg nagyon hasznos az alapruhatár összeállításáról tájékozódni, ezért sokat is lehet olvasni a témáról, addig az alapruhatár bővítéséről sokkal kevesebbet. Nekem most a második lépés hiányzik, megvan egy viszonylag semleges színű, kicsit unalmas alapruhatáram. Ebből szeretnék továbblépni, ezt kiegészíteni, hogy nőiesebb, izgalmasabb legyen. Ehhez keresek most ötleteket, örülnék, ha erről is írnál.
Via mondta
Rendben. :)
hesztia111 mondta
Nagyon hasznos, értékes poszt, köszi szépen! Én nem csak fejben pörgetem végig, hogy mihez passzol egy ruhadarab, amit az üzletben látok, hanem magammal viszek egy listát a ruháimról, kategóriánként. Elég 2-3 szó mindegyikről, és rögtön tudom, mi lóg otthon, a ruhásszekrényben. Ezt a listát a próbafülkében szoktam átfutni. Mert bizony, az ezredik ruhadarabról szerzett benyomás után már jól jön a segítség! :)
momszi mondta
Mennyire szuper írás! :) Én az év eleji stílusmanifesztóm összeszedésekor írtam egy listát, konkrét darabokkal, hogy mit szeretnék pl. sötétkék blézer. Igyekszem tartani, ezért nem is megyek még véletlenül sem bolt közelébe, nehogy hirtelen felindulásból megvegyek valami szép, de kevéssé kihasználható darabot. Azt majd később, ha a bázis megvan. :) Viszont éppen aktuális átnéznem a szekrényt, hogy hordjam a blúzokat, amiket a télre offoltam.
Balerina cipő: Nekem van egy kis feketém (már második generációs, az előző is pont ilyen volt, ugyanonnan), és nagyon szeretem. Jól ki tudom használni, egyrészt a színe miatt, másrészt, nem szeretem, ha nyáron kilógnak a lábujjaim a városban (nyitott szandi) és úgy érzem, szabadabban tudok benne jönni-menni. A néhány centis sarkúak is nagyon jók, de azokból szinte mindig kilépek, mert keskeny a lábfejem, a balerina meg gumis és ottmarad a lábamon, akármi történik. :) Elég sokáig bírom bennük, és nagyon szeretem, hogy puha a talpuk, és úgy hajlik, ahogy én akarom.
eveart mondta
Szuper jó kis poszt lett! És jó lesz a kihívás is, hogy vedd fel azt a ruhát, amit már régóta kerülgetsz a szekrényben. Végre felvettem egy vadi új bőrkabátot. Nem bírtam felöltözni benne, de csak sikerült. Egyáltalán nem ment ki a divatból.
Zsuzska mondta
Nagyon tetszetős írás!
Rájöttem, hogy az a bajom, hogy nem tudom elkötelezni magam egy stílus mellett. A hiperelegánstól a slampos-sportosig mindet felveszek, kedvem szerint. Így aztán nagyon nehéz alapruhatárat összeállítani. Van 1-1 jó kis darabom mindegyikhez, de összességében semelyik sem teljes, így az egész szedett-vedett.
Via mondta
Nem kell teljesen egységesnek lennie az összképnek. A Zsuzska-stílus lehet egyszerre sportos és hiperelegáns! :) Attól egységes, hogy a Tiéd.
Rebeka Anna mondta
Ez a cikk simply clever. Awwwwww!
Évek óta szeretnék egy konfortos ruhatárat kialakítani, de most már nem halogatom tovább. Abszolút motivált lettem.
Bár hála Istennek az utóbbi időben nem igen kellett ruhát vásárolnom, mert mindig örököltem a Németországban élő rokonoktól. De még így is sokszor előfordul, h eltestek olyan darabo(ka)t, amiket igazából nem hordok de olyan cukik. De most már tudom, hogy fogom kiküszöbölni. #thanksVia #verygrateful
tigidi mondta
Nagyon szuper ez az összefoglaló! Pár hónapja úgy találtam hozzád, hogy kombinálható ruhatárat kerestem, és pont a tiedet dobta ki a google. (persze azóta blogfüggő vagyok:) Akkor elkezdtem összeszedni az általad ajánlott cuccokat és elkezdtem a témával behatóbban foglalkozni, angol nyelvű oldalakon is böngészni. Sokszor úgy érzem, hogy teljesen „egy rugóra jár az agyunk”, nem régóta pinteresten gyűjtöm az öltözködési ötleteket. Ami nekem nehéz, az a selejtezés. Nagyon tudok dolgokhoz ragaszkodni, de már totál tele van a lakás,meg a szekrény úgyhogy ki kell szórni sok mindent, és az újnak helyet kell csinálni. A másik nehézségem az, hogy megvan az alapruhatár, talán már túl sok is, és nehezen lépek tovább a kiegészítő darabokhoz. Még mindig elég egyhangúnak és unalmasnak találom az öltözködésem, pedig próbálom sálakkal, ékszerekkel feldobni. Azt hittem hamarabb túl leszek ezen a stílusigazításon, de rájöttem, hogy ez egy életre szóló dolog.
donbianco mondta
Nagyon igazad van abban, amit a méretekről írsz – hogy ne ijedjünk meg a nagyonn számtól, ha az jó ránk. Egy ingboltban dolgozom, úgyhogy a másik oldalról is van benne tapasztalatom. Olaszországról, olasz méretezésről van szó, ami alapból eltér az európaitól, az amerikaitól stb. pláne. Főleg turista vevőink vannak, és naponta minimum egy van, akinek hiába magyarázom, hogy attól még, hogy otthon M-eset hord, higgye el, hogy az itt XL-es. És sajnos rengetegen vannak, akik „csakazértis” megveszik a kisebbet, vagy nem is hajnaldók nagyobbat próbálni, mert nehogy már ő L-es legyen. :( Igazi vevőpszichológigai bravúr kell hozzá, hogy meg tudjam őket győzni. :)
Szóval tényleg nem számít a szám! Hatalmas eltérések vannak nem csak különböző országok, de különböző boltok méretezése között is.
tschuli mondta
Nekem is itt az ideje belevágni a gardrób szortírozásba… lassan fél éves a babám és még mindig elöl hányódnak a kismamanadrágok :D (na jó, az egyik átminősült kirándulóssá… de csak az egyik, nem mind a négy)
Frissítés is kell, mert hiába férek bele nagyrészt a cuccaimba, a lelkületemhez nem mindegyik passzol már. Ha a lány is együttműködő hangulatban lesz, nekiállunk :D
kittinkatt mondta
Ugyan írtál már gardrób-szortírozásról, de ahogy ebben a cikkben végigveszed, milyen döntések alapján veszel meg egy ruhát, ezt tökre lehet alkalmazni a meglévő, otthoni darabokra – amit meg is tettem hétvégén, mikor előpakoltam a nyári ruhatáramat, és más szemmel néztem a rég nem látott ruháimra :) Az abszolút kedvencem a lila bőrdzseki volt, mert nekem pont van egy és ő is most került elő a gardrób mélyéről :D
Selena mondta
Én még annyit tennék hozzá, hogy ha meg van a lista, hogy mi kell akkor feltétlenül a kuponos napok előtt kezd el felmérni a boltok kínálatát. Mert akciós napokon amikor kígyózó sorok, tömeg van nem biztos, hogy olyan nyugodtan tudsz próbálni, mint amikor még kényelmesebben, stressz mentesebben tudsz nézgelődni, illetve 180 boltba csak a legfanatikusabb vásárolok jutnak el. Van olyan, hogy glamour napokig el tudod tettetni az áhított ruhadarabot, de ha nem, akkor (ha tudod) érdemes telefonnal lefényképezni, vagy jegyzet füzetbe írd le, hogy mit hol láttál, vonal vagy egyéb kóddal, és főbb tulajdonsággal (ilyenkor hajlamosak átpakolni az üzletet, és nem biztos, hogy az eladók felismerik ha annyit mondasz, hogy csíkos volt…), akkor csak be kell menni a boltba fizetni, viszont akciós napokon még egy órára sem fogják neked félre tenni amit szeretnél. Az is fontos, hogy kupon hátoldalát rendesen olvasd el mert van, hogy csak bizonyos termékekre vonatkozik az akció. (jártam hogy elfelejtettem és feleslegesen fél órát álltam sorba -.-„)
agent scully mondta
a legjobb mondat szerintem is az volt, hogy szálljunk már le mások öltözködéséről. itthon valahogy rettenetesen meg tudunk ítélni totál ismeretlen embereket a ruházatuk alapján. olyan, mintha az egész ország egy hatalmas falu lenne, ami a „szájára veszi” az embert, ha nem tartjuk be a (visszafogottan ízléses, viszont rendkívül fantáziátlan) dresszkódot
a balerinacipőtől csak az én lábam megy teljesen tropára?
(hú egyébként én nem szoktam reklámokat fikázni, tisztában vagyok a piacgazdaság törvényeivel, de hogy mindig feljön egy hohesc, ha a margóra kattintok, attól a végén már ütni tudtam volna :D )
agent scully mondta
de most, hogy beléptem, elmúlt… furi :D
Via mondta
Lejárt a kampány, és ezért levettem. Valószínűleg neked attól frissült, hogy beléptél. :) Köszönöm a türelmedet! ♥
A balerinacipő nekem azért kényelmetlen, mert túl lapos. Nekem a 2-3 centi az ideális, abban tudok rohangálni. :) Neked mitől rossz? Tör?
agent scully mondta
nekem is attól, hogy túl alacsony a sarka. állítólag ortopédiai szempontból sem ajánlott. pedig kívülről nézve nagyon kényelmesnek tűnik. az egész talpam begörcsöl tőle, bár én amúgy is nehéz eset vagyok talpilag, ezért kérdeztem, hogy normális lábszerkezettel is ennyire kínszenvedés-e :D (az már más kérdés, hogy ráadásul sok időbe telik olyat találni, amin nem figyel ott egy masni :D ).
azt nem tudom még, hogy az mitől van, ha vesz az ember egy ruhát, ami szép is, jól is áll, és valahogy mégis érintetlenül áll később a szerkényben, mert… mert nemtom :D
Via mondta
Jó, jövő heti kihívásnak megteszem, hogy vedd fel azt a ruhát, amit már régóta kerülgetsz a szekrényben. :))) Mit szólsz? :)
agent scully mondta
oké, felveszem a kesztyűt :D mindegy, hogy melóba vagy csak boltba?
Via mondta
Mindegy, csak hordd. :) HIvatalosan majd pénteken adom ki, de addig is hordhatod! :)
adrica mondta
Nekem a csípőm megy tropára tőle hosszabb távon. Illetve pontosítok: a csípő- és combcsont találkozásánál lévő ízületem tud olyan szinten megfájdulni, hogy a nap hátralevő részében sántikálok. Esetleg még a térdem. Tavaly nyáron világosodott meg előttem végleg a dolog, ugyanis kell hozzá kicsit több mint egy óra folyamatos caplatás a betonon. Augusztusban eldöntöttem, hogy soha többet töklapos, papírvékony talpú cuki cipők és szandálok, mert a fájdalom és amortizáció mellett még ráadásul kicsit sem cuki, ahogy fájdalmas arccal vánszorgok. :D
Egyébként azt hallottam, hogy totál káros az egész csontrendszernek, főleg a gerincnek, mert állandóan zötyög és rázkódik minden.
Marta mondta
Ige, a nagyon lapos talpú, betét, kéreg és kapli ( ez utóbbi a cipő orrában van) nélküli cipők, mintn a balerinacipők nagyja is valóban nagyon megterhelik az alsó végtagokat, így a lábat, bokát, térdet és cspőket, de a gerincet is, legalább a deréktájat. Kemény talajon való járás kerülendő bennük.
A Via által is említett kicsi – 2-3 centis sarokkal rendelkező, belül valamilyen tűrhető betéttel ( hosszanti boltív emelővel legalább) ellátott,kerek fejű, jó bőrből készített kéreg ( hátul van) és kaplis cipők azért hordhatók tartósabban is.
Itt is fontos a jó minőség.
A láb egy fontos ” jószág”, becsüljük meg!!!
lumena mondta
Ez nagyon jól jött most. A napokban jöttem rá, hogy egy csomó megunt/elhasználódott ruhám van. Gőzöm sem volt mi alapján keressek újakat, mindig el is megy a kedvem a vásárlástól. Most már máshogy lesz. :)
qjudit mondta
Igen, nekem is aktuális, bár tavasszal szerintem majd minden nőre rátör a frissíthetnék. Legalábbis ezzel nyugtatom magam… :D
Volna egy kérdésem, hátha valaki tud segíteni: bár nem épp a mindennapi ruhatár része tudom, de nem láttatok valamerre normális, hordható, csajos gumicsizmát? És nem a Hunters árkategóriásra gondolok, hanem megfizethetőre. Köszönöm, ha bárkinek is van valami ötlete! J
Saxana mondta
Nem tudom, mit értesz kifejezetten csajos alatt, meg hogy melyik városban élsz, de pl a Westendben ilyen kisebb cipőboltokban szoktak lenni jópofák 5-6000ft-ért (ami nekem tetszett, az teljesen fekete, fényes, hátul masnival), ill. a Deichmann-ban, kisebb választékban ugyan (2-3fajta, pl kockás, virágmintás), de szintén megfizethető áron előfordulnak.
qjudit mondta
Igen, ilyesmit értettem csajos alatt, főleg a színes, jópofákra gondoltam, mert igazából leginkább a „gyerkőccelesőbenugrabugrálós” esetekre kellene. :)
Különben Székesfehérváron lakom, de elég sokat járok Pestre, így a Westendes tippnek is nagyon örülök, mert én a Deichmannban és a nagyobb boltokban eddig nem találtam. Megnézem a kis cipőboltokat majd, jövő héten úgyis megyek. Köszönöm!
kiscsillag mondta
Aldi prospektusban láttam, hogy csütörtöktől lesznek jópofa gumicsizmák 3299 Ft-ért.
Saxana mondta
Ó, én szinte teljesen ugyanígy csinálom, és tényleg működik:) Ráadásul pont most vagyok leszokóban, a „nem cikizzük gondolatban a többi embert a ruházkodása miatt” dologról is, bár azt hiszem az igénytelenség és az „oda-nem-illő” öltözet továbbra is megér majd egy szemöldök ráncolást. Meg van bennem némi stylist-ösztön – viszketni kezd a tenyerem, mikor valaki annyira jól nézhetne ki, de nagyon nem rá való ruhákat hord:))
Via mondta
Én úgy vagyok vele, hogy ha neki úgy jó, jól érzi magát, magabiztos, akkor hadd csinálja. :) Nyilván ha van dresscode, akkor ahhoz igazodjon a lehetőségeihez mérten, és pl. ne menjen Operabálba flipflopban, de amúgy nekem mindegy. Nem éri meg a morgást, vagy a hosszas háta mögötti beszélgetést akkor sem, ha nagyon nem tetszik, neki attól nem lesz jobb, meg nekem sem (és igazából ez a lényeg: magunkért szokjunk le róla). Úgysem ismerhetjük igazán, hogy mi van mögötte – kishitűség, reggeli rohanás, stb. Lehet, hogy csak aznap nézett ki úgy. :)
Krisztina mondta
Már sokan írták, hogy gondolatolvasó vagy, de hogy ilyen gyorsan el is készül a bejegyzés… :)
Via mondta
Ha egyszer megszáll az ihlet, akkor 4-5 órán keresztül csak írok, amíg nem végzek. :)) Nem feltétlenül gyors, de hatékony. :) (Csak meg kell várni az ihletet.)
kameleon mondta
Hogy ez mennyire jókor jött… :) Pont ezzel küzdök egy ideje (igazából mióta dolgozni kezdtem).
Hazsart mondta
Hálás köszönetem a cikkért <3
Via mondta
Kérlek, majd jelezz vissza, hogy kipróbáltad-e valamelyik ötletet, és hogy segített-e! :) Kíváncsi vagyok.
Hazsart mondta
Feltétlenül :-)
Hazsart mondta
Szeretnék referálni
TERV: A legjobb tanács az volt, hogy milyen öltözködési szituációk előtt leszek ideges. Ez az elegáns volt. A „nincs egy blúzom se” is igaz volt, bár nem vagyok blúzos, de egy próba után rájöttem, hogy nem is áll rosszul . Inspirációt a Pinteresten túl a többi ember adott! Egy félórás belvárosi séta alatt rengeteg ötletes „outfitet” láttam, a gyerekeimet addig lekenyereztem egy gombóc fagyival :-D. A bevásárlólistára azt is felvezettem, hogy miből van már elég (kabátból és cipőből , bár elszorult a szívem a színes balerinák láttán…).
TÉNY: gazdagabb vagyok egy fekete alkalmi nadrággal, fehér blúzzal, fekete (belül szürke virágmintás) blézerrel, egy NAGYON kényelmes kék farmerral, piros alapon fehér pöttyös blúzzal, rövidujjú pólókkal és három csillogó fülbevalóval. És a „majdnem jó” tanácsnak is hasznát vettem (a farmer szárát fel kell varrni, de ár/érték/kinézet arányban meggyőzött).
Via mondta
Szuperügyes vagy! :) Örülök, hogy mostantól kevésbé frusztráló lesz reggel a szekrény előtt állni! :) A pöttyös blúz nagyon aranyos lehet! Viseld egészséggel!
Hazsart mondta
És köszönöm még egyszer :-) bár nem tudom, hogy a smileyk miért nem jelentek meg…