Tegnap jöttünk haza Barcelonából, és mivel többen kérdeztétek e-mailen, hogy hogyan lehet nekiállni egy önálló, nem irodás és nem csoportos út leszervezésének, az első útibeszámolóban megosztom a tapasztalatokat, és megmutatom, hogy mi hogyan csináltuk. Ez az út volt a kis projektem az utazást megelőző hetekben, Ádámot teljesen lekötötte egy nagy munka, így a nagy vonalakon túli részletes szervezkedés rám volt bízva, amit nagyon élveztem. :) Minden nap foglalkoztam vele egy kicsit, így a lelkesedésem is folyamatosan nőtt.
Miért az önállóság?
Megmondom őszintén, nem szeretek csoportokhoz igazodni, és fix programhoz ragaszkodni. Nem szeretem, ha meg van adva, hogy márpedig ma hétkor kell kelni és be kell menni X helyre, hiába van épp máshoz kedvünk. Vagy éppen kötelező elhagyni az adott múzeumot, templomot, mert fél óra múlva már a következőnél kell lennünk, és nem időzhetünk kedvünkre… És persze az is lutri, hogy milyen utitársakat fog ki az ember. Kevés rosszabb van, mint amikor egy gyönyörű helyszínen mögötted ékes magyarsággal valami bődületes marhaságot nyög be valaki, csak hogy jópofiskodjon és magára irányítsa a figyelmet, mert nem bírja ki két percig, hogy nem körülötte forog a világ. (És akkor azt még nem is említettem, amikor felháborító hangnemben illetik a helyieket, és bunkó, rasszista beszólásaik vannak. Legalább a pihenésemkor nem akarom ezt hallgatni, köszönöm szépen!)
Úgyhogy éljen a függetlenség és az önálló utazás. Lehet, hogy nincs minden a hátsónk alá tolva, és több munka a megszervezés, de annyival, annyival jobb, hogy a magunk urai vagyunk, szabadok, és nem kell senkihez sem igazodni!
Utazás & szállás
Budapestről van közvetlen járat Barcelona repterére, az El Pratra, így ez a része nem volt túl bonyolult. WizzAir jegyeket vettünk, és kisakkoztuk, hogy melyik napokon olcsóbb — voltak tíz-húszezer forintos eltérések is, érdemes figyelni. Ja, és mivel a böngésző adatait elmentve a légitársaságos honlapok néha automatikusan emelnek az árakon (ha látják, hogy már nézegettél bizonyos járatokat), érdemes a böngésző incognito módjában leskelődni. :) (Chrome-ban ctrl+shift+N.) A gép reggel hatkor indult Budapestről, négyre kinn voltunk a reptéren, fél háromkor keltünk, fél egykor feküdtünk… :) Ez a része nem volt olyan csudálatos, de megoldottuk.
A szállást a remek tapasztalatok miatt ismét AirBNB-n keresztül intéztük. Csodálatos volt, hogy a gót negyed közepén egy régesrégi házban laktunk, valódi, tündéri néniszomszédokkal, macskával, hatalmas belmagassággal (annyira, hogy a lépcsőfordulókon voltak kis ülések megpihenni :D — lift nagyon kevés helyen van), mesés erkélyekkel. A házigazdánktól tudtunk kölcsönkérni strandlepedőt, adott egy plusz ernyőt, amikor szükség volt rá, használhattuk a konyháját, és sokkal barátságosabb, benfenntesebb volt az élményünk, mint egy turistákra szakosodott, steril szállodában.
A lépcsőház és a lichthof. A középső, fehér függönyös francia erkély tartozott a mi szobánkhoz.
Előkészületek
Elsőnek nyitottam egy Barcelona MyMapset, és ide elkezdtem felvinni minden infót, amit ezután találtam. Bejelöltem rajta a szállást is egy nagy piros pöttyel, hogy lássam, hogy mi mihez mennyire közel van hozzánk. A tervezgetés időszaka alatt a térkép gyakori nézegetése miatt egyre „ismerősebb” lett a város, legalábbis madártávlatból. :) Ez sokat segített a helyi tájékozódásnál is — felismertem az utcaneveket, metrómegállókat, nem teljesen a nulláról indultam. Mondjuk egyébként is jó 3D-s, pörgő-forgó térkép van a fejemben, jól tudok tájékozódni, jó az emlékezetem — apukámtól örököltem. :) Ádám minden reggel kiadta a vezényszót („Vezess!”), és mentünk. Barcelonában mondjuk az is a jó, hogy ha „eltévedsz”, az sem nagy gáz, mert csodás kis utcákban köthetsz ki. :)
Egy nagyobb „eltévedésünk” volt, amikor a metróból kiszállva véletlenül rossz irányba (nem keletre, hanem északra) indultunk, nagyon vártuk, hogy meglássuk a tengert, majd szembejött a következő metrómegálló. :D Úgyhogy aztán 90 fok jobbra, és nemsokára ott is volt a gyönyörűség.
Útiterv
Hogy hova érdemes menni, mit érdemes megnézni, az részben az utazás előtt pár héttel alakult ki, részben pedig helyben alakítottuk tovább. Beszereztem egy útikönyvet, ami marha jó volt, de a helyszínen már ki se nyitottam — viszont csudálatos, vízhatlan, laminált térképe van. :D Leginkább a tervezgetéshez inspirálódtam belőle. Mivel Barcelonában 18 éve voltam először és utoljára, tekinthetjük úgy, hogy szinte halvány fogalmam sem volt, hogy merre hány méter. Ebből kellett épkézláb tervet csinálni, úgyhogy jött barátom, a Google, akinek ilyesmiket írtam be, mint hogy „vegetarian restaurant barcelona„, meg „barcelona city guide” meg „must see sights in barcelona„. Sokat böngésztem a TimeOut és a Tripadvisor oldalain is — az utazós honlapok nagyon hasznosak még mindig. És aztán olvasgattam, nézegettem, ami megtetszett, azt rádobtam a MyMapsre, így szépen benépesedett érdekességekkel a térképecskénk. Olyat is játszottam, hogy sima Google Maps térképen megkerestem a szállást, bezoom-oltam a térképet, és körbenéztem, hogy milyen helyeket ír a környékre. Kattintásra előhözött egy csomó kritikát róla, és ami 4,5 csillagosnál többet kapott, az ment fel a mi térképünkre is. De ezt még ott helyben is elpróbáltuk párszor, nem volt előre kitalálva minden! :) Nyitott szemmel jártuk, figyeltük a kiírásokat, volt, hogy egy pincér ajánlott egy másik, hasonló éttermet. Nem véstünk kőbe semmit.
Magát a tervet viszont nagyon lazán kezeltük. A modus operandi leginkább a „ma mit csináljunk?” című volt, amikor is megnéztük az időjárást, a térképünket, hogy mi maradt még, és megbeszéltük, hogy mihez van kedvünk. Egy csomó mindent legközelebbre halasztottunk (Montserrat, Montjuic), és inkább nem csináltunk őrült nagy traktát, hogy reggel vekkerre kelés és este tizenegyig megfeszített városnézés és össznépi láblejárás. Nekünk az nem pihentető, úgyhogy nem szúrtunk ki magunkkal. :) Minden napra jutott egy nagy dolog, látnivaló, ami köré szerveződött a többi — reggeli közben a szálláson megbeszéltük, hogy mi merre, aztán útnak indultunk, bóklásztunk. Volt, hogy éjfélig vissza se érkeztünk (például utolsó este, amikor a kedvenc falafelezőnkben összehaverkodtunk egy litván, de most Wales-ben élő, velünk egy idős házaspárral, és órákig beszélgettünk fel-alá sétálva a Ramblán), de olyan is volt, hogy este hétkor, vacsora után lehúztunk a redőnyt, és csendes, olvasós, Fekete Vipera-nézős estet tartottunk. :) És persze amikor végre kisütött a nap, akkor borítottunk mindent, és lehúztunk a strandra (kétszer is; elégedettek vagyunk).
Közlekedés
Ezen a ponton számoltuk túl magunkat. Londonból kiindulva (ahol érdemes napijegyet, hetijegyet venni a rengeteg metróvonal és a nagy területek bejárása miatt) Barcelonába is az Hola BCN! 5+3 napos bérleteket vettük. Ezek személyre szólnak, tehát fejenként kell megvenni őket. Nem úgy a T-10-est, ami lényegében egy tizes tömbjegy, és több ember is használhatja. 10 euróba kerül, és figyelembe véve, hogy mennyit sétáltunk (teljesen jól bejárható gyalogosan a város), és központi helyen laktunk (a látnivalókhoz nem kellett semmilyen járműre szállni és „bemenni” a városba), nagyjából 3-4 darab T10-es elég lett volna kettőnknek a hétre. De hát fene tudta. Legközelebb majd tudjuk. :)
Természetesen ha biciklit, kismotort béreltek, akkor másak az árak — és tényleg nagyon sok múlik azon, hogy hol van a szállás.
Ami még fontos lehet, hogy a metrókon rettenetesen döngetik a klímát, így egy sálat mindenképp érdemes a táskában tartani (ami arra is jó, hogy a válladat leterítsd, ha égetne a nap, vagy ha ujjatlan pólóval nem engednek be a templomba).
A metrómegállókban van bérletkiadó automata, fémpénzt és 50 eurósig papírpénzt is elfogad, visszaad, teljesen normális. Angol nyelvet is lehet választani a vásárlásnál. Mindegyik jegy jó a repülőtérre közlekedő vonatra is (R2-es vonal, a Renfe feliratot kell keresni, és a belvárosban a Passeig de Gracia-ig bevisz), így ahhoz sem kell külön semmi extrát venni. Nem használtuk, de a taxi is állítólag nagyon olcsó és megfizethető.
Egy jó Barcelona-térkép aranyat ér, de több helyen vannak kitéve, ha más nem, a metrómegállókban. Mi a legtöbbet a zöld és a sárga vonalakkal közlekedtünk (a szállás pont a Liceu és a Jaume I megállók között volt). Jól van feliratozva, teljesen követhető, működő rendszer.
Étel
A konkrét fogásokat és gasztrokalandozásokat külön fogom taglalni, mert sok mesélnivalóm van, most jöjjenek a piszkos anyagiak. :) Rengeteg helyen van 10 euró körüli ebédmenü, ez 3-4 fogást tartalmaz. Az adagok normálisak, de változatosak és eltelítenek. Reggelit-vacsorát meg lehet oldani szendvicsesen — a friss zöldségek, gyümölcsök, sajtok segítségével nem nehéz, és vannak jó pékségek is. Vegaként nyilván a különböző sonkás és tengeri herkentyűs dolgok áráról nem tudok nyilatkozni, és mi nem is vagyunk bődületesen nagyétkűek, de az tény, hogy hús- és halmentes fogásokkal fejenként átlag napi 15-20 euróból gyönyörűen ki tudtunk jönni. A felső határ természetesen a csillagos ég, de ezt is lehet lejjebb faragni, ha apartmant béreltek és nekiálltok főzőcskézni. Mi inkább a helyi specialitásokat próbáltuk, elvégre azért mentünk. :) Majd megírom külön a kedvenc helyeinket is.
Innivalóra minimálisat költöttünk: a csapvíz nem mindenhol jó, így kapható 1,5 – 5 – 8 literes iható víz is, utóbbi is csak pár euró. Egy nyolcast meg egy ötöst ittunk meg egy hét alatt, ezzel töltögettük a kulacsainkat, napközben pedig a nyilvános ivókutakból (parkokban rendszeresen vannak) töltöttük fel őket, illetve azon mosdók csapjából, ahol iható és friss volt a víz.
Látnivalók
Totálisan benyeltük a Barcelona Cardot, amit még itthonról vettünk meg interneten és elhitette magával, hogy ilyen rohadt hasznos. Nem volt az. A teljeskörű közlekedés mellett (amit egy Hola BCN! 5 napossal abszolvált, mint utólag megvilágosodtunk) tartalmazott még extra 30 euróért mindenféle szuper ajánlatot, amit egyáltalán nem használtunk ki. Egy spórolásunk volt, a Casa Batlló-ban fejenként 3 eurót spóroltunk. Hurrá. :D Állítólag ha mindent kihasználsz rajta, akkor 300 eurót lehet spórolni, de nem tudom elképzelni, hogy 5 nap alatt mindenen végigmenjen az ember — főleg, hogy vannak benne olyanok, minthogy a kaszinóba ingyen bemehetsz, meg a Barcelonától 40 km-re található Outlet Centerbe (!!) nem kell buszjegyet venni. Jó, mondjuk mi nem „shoppingolni” érkeztünk, lehet, hogy van, akit ez motivál. Lényeg a lényeg, nekünk tök felesleges volt, biztonsági hálónak vettem, kár volt érte. Ne vegyetek. (Az egyébként nem derült ki, hogy a pakkban, amit kaptunk, a plasztikkártya a kedvezményes kupon, a papírkártya pedig az öt napos bérlet, így a londoni oysterből kiindulva a metrókaput jól megetettük a műanyag kártyával. Be is szorult, de az állomáson segítettek kioperálni. #hülyeturisták)
Az online jegyvásárlás viszont gyönyörűen működött a Sagrada Famíliánál — audioguide, toronylátogatás, minden. Persze, itt is volt egy kis bonyodalom, de arról majd egy másik bejegyzésben. :) A Casa Batlló-hoz helyszínen vettük a jegyet, nem volt nagy sor, de a Casa Mila (La Pedrera) elvileg brutálisabb, oda érdemes online helyet és időpontot foglalni. Egyébként a legtöbb helyen ez van, hogy a fix férőhelyes beltér miatt 15-30 percekre be van osztva a nap, és ha neten előre lefoglalod, szépen besasszézol időpontra, ha pedig a helyszínen veszel, ki kell várnod a sorodat. A Park Güellnél is több órára előre tudtak jegyet adni, de ott legalább lehet addig mászkálni a parkban. :) Az online vásárlást egyébként annyira bátorítják, hogy a sorban állva kapsz ingyen wifit, és egy QR-kóddal ott helyben is meg lehet venni a jegyet a mobiloddal, hogy aztán kiállj a sorból és bemenj. :)
Egyéb fontosságok
- Gyógyszer: nagyon sok gyógyszertár (Farmacia) van, de a legkisebb takonyra is ibuprofent adnak. Aspirint nem láttam, és Neo-Citran szerűségük sincs. Akinek fontos az ilyesmi, inkább csomagoljon előre.
- Posta: bélyeget a dohányboltokban lehet kapni, Tabac feliratot keressetek. (I will not buy this tobacconist, it is scratched.) Az EU-n belül jelen sorok írásakor (2015. szeptember) 0,90 euró volt egy képeslap feladása. Ezeket aztán a városban több helyen elszórt sárga postaládákba (Correos felirattal) kell bedobni. A neten azt olvastam, hogy érdemes ráírni nem csak angolul, hanem spanyolul is az országnevet (Magyarország = Hungría), de szerintem elévült volt az infó, mert azt is írta, hogy nem tudnak angolul, és spanyolul kell bélyeget kérnem. Ehelyett a következő zajlott le, mindez nagy mosolygások közepette, és a végére egy kacsintást is kaptam.
– Hola!
– Hola! (Kezemben a képeslapok.)
– Stamp?
– Yes.
– How many?
– Five.
– Europe?
– Yes.
– Four euros fifty.
– Here.
– Gracias.
– Gracias.
- Nyelvtudás: mindenki beszél angolul, aki nem tökéletesen, az is kézzel-lábbal és végtelen kedvességgel elmagyaráz mindent. Nem fognak utálni, mert külföldi vagy, nem vágnak pofákat, hogy nem perfekt katalánul szólalsz meg, és folyamatosan mosolyognak. Nagyon nagyra értékelik, ha katalánul (nem spanyolul) mondasz pár szót, pl. bocsánat (perdona), jó napot (bon día), de egyébként meg mindenki „hola”-val köszön, fiatal, öreg, és ha thank you helyett graciast mondasz, imádni fognak.
- Siesta: teljesen hektikus, hogy délután ki és mikor zár be, meddig marad nyitva, ha egyáltalán tartja a siestát… Van, aki csak egytől négyig van nyitva eleve, más négytől nyolcig kivonja magát a forgalomból, de olyan hely is akad, ami eleve csak este nyolckor nyit. A helyiek későn reggeliznek, a főétkezésük az ebéd, és nagyon későn, 9-11 felé vacsoráznak egy kisebbet. Bőven pezseg az élet, és ez akkor sincs máshogy, amikor már nem a nyári hőség diktálja a tempót, mert szeptember van. :) Szóval akárhova is igyekeztek, mindenképpen érdemes előtte interneten rákeresni a nyitva tartási adatokra, nehogy koppanás legyen belőle.
- Közbiztonság: zsebtolvajok vannak, de hol nincsenek. Előre vehető táskát érdemes hordani, hátizsákban nem tartani semmi értéket, és a tömeg miatt a metró az, ahol ilyen ütközéses zsebelések történhetnek. Velünk semmi baj nem történt. 18 éve a Sagrada Família előtt trükkös koldusok lenyúlták az akkori pénzünk egy részét apukám pénztárcájából az orrunk előtt, most semmi ilyesminek nem voltunk tanui sem, érezhetően javult a közbiztonság. Sok a járőr is, és éjszaka is biztonságos hazamenni, egyedül is. (Plusz az éjszakába nyúló társasági élet miatt amúgy sem kihaltak az utcák a belváros közepén.) Utcai árusok vannak több helyen, a látványosságoknál árulják a selfie-botot, a templomok előtt a válltakaró kendőt, este a hatos csomag sörből darabját egy euróért kínálják (igen, csak úgy kinn áll a fazon az utcasarkon két sörrel és el akarja őket adni), és amint elered az eső, megjelennek az esernyősök. De nem erőszakosak, értenek a nemből, és nem bántanak.
- Csomagvédelem: a reptéren visszafelé zöld fóliába 10 euróért tekerték a bőröndöt — mi ezt mindig kérjük, a védelem mellett egyben is tartja a cókmókot, meg jó hamar felismerhető a végén a futószalagon a zöldike csomag a sok fekete és sötétkék között. :D
- Időjárás: többször esett, bár nem úgy, mint a Kárpát Medencében, hogy megérkezik, aztán három napig ki se lehet dobni. Gyorsan kitisztult és aztán hétágra sütött a nap. Hosszú nadrágot, hosszú ujjú pólót is érdemes csomagolni, de zárt cipőt például nem vittem, és nem is hiányzott. Azért érezhető volt, hogy már szeptember van, de így is 24-25 fokos idő volt végig. A naptej kötelező, akkor is, ha felhős! És egy kényelmes cipő a sok gyalogláshoz.
- Strand: a Barceloneta rendkívül zsúfolt és koszos is (állítólag tűkkel is tele van), érdemesebb egy kicsit utazni a békésebb, tisztább partokért. Mi a Bogatell Beachen voltunk kétszer; van zuhanyzó, vécé, öltöző, és ingyenes. Ételt érdemes otthon csomagolni, mert egy túlárazott büfé van, ahol 6 euró egy kis tál sültkrumpli (v.ö. 10 eurós ebédmenü). A Bogatell Beach-hez trükkös módon nem a Bogatell, hanem a Llacuna metrómegállónál szálltunk le, mert ahhoz közelebb van. :)
Nagyon röviden ennyi, a folytatásban mesélek a szépséges helyekről, ínycsiklandó finomságokról, mert rengeteget fotóztunk. :) És mennénk mihamarabb vissza! ♥
April mondta
Sziasztok!
Mindig nagy érdeklődéssel olvasom mások utazós beszámolóit. Én még 11 évvel ezelőtt, 18 éves fejjel jártam Barcelonában (úristen de régen volt!) Gyönyörű város. Bár azt hiszem még nagyon gyerekfejjel volt szerencsém ehhez. Úgy értem, nekem akkor csak egy sima városnézés volt az egész. Szépek voltak az épületek, meg kedvesek az emberek, de ennyi. A mai fejemmel annyira másképp vágnék neki az egésznek. Próbálnék minél több dolgot magamba szippantani és jól elraktározni, úgy hogy sose felejtsem el. Úgy szívvel – lélekkel ott lenni igazán. Talán még lesz rá lehetőségem.. :) Addig is élvezgetem ezeket a jó kis beszámolókat, imádom. :)
jé mondta
Csábítóan hangzik, vajon október végén is még így lesz ez? Szívesen megnéznénk néhány „parti” fotót.
Köszi, ha megosztod :)
Via mondta
Október vége azért már keményen ősz. A legkésőbbi, amikor fürödtem a tengerben, szeptember legvége volt az Égei tengerben.
Ha október végén akarsz strandolni, a déli féltekére kell utaznod.
Lesz majd még barcelonás cikk, de addig is előzetesnek megnézheted ezt a képet. :) https://instagram.com/p/7P2OVkRNcc/
jé mondta
Tényleg lehetet fürdeni az óceánban? Nem volt dermesztően hideg?
Via mondta
Hát mondanám, ha nem így lett volna? :D
Igen, lehetett, két napon is fürödtünk. Nagyon jó volt a víz, nem volt hidegebb, mint egy úszómedence. Ha úszol, pláne nem fázol. :) Egyébként meg délebbre a 25 fok is egész más érzet, mint mondjuk Budapesten a belváros kellős közepén!
Bogca mondta
Ez tok emberfuggo is, en augusztus vegen Skociaban derekig bemasztam az Eszaki-tengerbe. A levego kb 20 fokos volt, a viz hidegebb annal. Nem toltottam volna benne sok idot, de jo volt kicsit pancsolni. De a ferjem terdig ereszkedett csak, es utana kiszaladt, hogy hideg.
MrsJones mondta
Hjaj Via, utazhatnékom támadt ettől :) mi a férjemmel rengeteg európai nagyvárost jártunk be ezzel a „független” módszerrel, tehát se iroda, se csoport, stb. Itthonról foglaltunk repjegyet és szállást, igaz, nem airbnb-n keresztül, hanem kis bed&breakfast-szerű olcsóbb panziókban. Bejártuk így Londont, Dublint, Barcelonát, Madridot, Stockholmot, Münchent, Milánót és Rómát. Mindig szerencsénk volt, tiszta, rendes szállást sikerült kifognunk. Volt egy előzetes terv, amit itthon állítottunk össze, egy must-see lista, de hozzátok hasonlóan az aznapi időjárás és kedv/hangulat kombinációja határozta meg a napunkat :) a tengerparti „döglődős”, abszolút passzív nyaralások mellett ez a kedvenc utazási módszerünk, anyagilag sem vészes, ha jól sikerül kifogni a fapados repjegyet meg a szállást. A következő cél Lisszabon, talán már airbnb-vel :) (Zárójelben: a hosszabb, 10-15 napos körutazások viszont sztem irodával, idegenvezetővel jobbak, bunkókáim ide vagy oda, ezeken az utakon így látni a legtöbbet az országból.)
Mirasol mondta
Szia Via!
Érdekes volt a beszámolódat olvasni, én ugyanis már 6 éve itt élek (nem múló szerelemmel a város iránt, szerintem szimplán a legjobb hely Európában), de sok mindent jól felmértél ilyen rövid idő alatt is.:) És igen, a Barcelona Card egy nagy, tetszetős, üres lufi, nem győzöm lebeszélni róla az ide látogató barátokat, ismerősöket. És ugyanez igaz a napi jegyekre is, egyértelműen a T-10-es a legjobb opció még akkor is, ha a külvárosban száll meg az ember, azt ugyanis azt hiszem, nem említetted, hogy zónarendszer van, és egy jegyérvényesítéssel a zónán belül 75 percen át utazhatsz korlátlan átszállással, márpedig maga a város teljes egészében az 1-es zónához tartozik.
Sajnálom, hogy nem jártam erre korábban, így már későn jött az infó.
Ami nálatok valszeg fel sem merült, de szintén felejtős, az a turistabusz, minden nap döbbentem nézem, ahogy az emberek képesek órákig sorban állni a tűző napon azért, hogy egy vagyonért körbevigyék őket a városban. Elhiszik, hogy így mindent látnak, pedig éppen a város varázsát nem érezhetik így át, milyen beleveszni a hangulatos, szűk utcácskákba és elvegyülni a helyiek közt.:) És a metró tényleg elvisz mindenhova, ami számít.
Via mondta
Szia!
Ne búsulj, ez volt a tanulópénz, nem bánom! :) A hop on hop off az tényleg egy kirakat-cucc, ennyi erővel otthon is nézhetnéd a Google Street Viewt! :) Szeretem érezni egy város pulzusát, azt meg így nem lehet.
Mi végig az egyes zónában voltunk, ebben sem London. :) Ezért is nem írtam, mert nekünk nem is volt szükség arra, hogy utánanézzünk.
Mindenképpen megyünk vissza, úgyhogy ne fogd vissza magad, ha valami hasznos / jópofa még eszedbe jut! Montserrat mindenképp rajta van a bakancslistán. :)
Cicasi mondta
de jó hogy írtál erről. most tervezünk egy utat oda, gondoltam ez lesz egymásnak a karácsonyi – élmény – ajándék, hogy megnézzük milyen adventkor (még sosem voltunk, de karácsony környékén is biztos nagyon hangulatos ez a város). sokat segít például amit a közlekedésről írtál. izgatottam várom a folytatást
LittleDaff mondta
Én is utálom a csoportos utakat, meg az utazási irodák lehúzását, úgyhogy én is mindig egyedül szervezem az utainkat. WizzAir vagy Ryanair + szálloda Booking.com-ról vagy Agodáról és kész is.
Veszek pár útikönyvet, keresek pár cikket (a pro és contra „útileírásokat” szeretem legjobban, hogy nagyjából tudjam, mire számíthatok), aztán felolvasok belőle a páromnak és így „spanolom” magunkat, hogy egy-két héttel előtte már tűkön üljünk. :)
bugyborelia mondta
Nagyon jó volt olvasni a szervezős részét, nagyon hasonlóan csináltam én is a nyaralásunkat és nagyon nagyon élveztem már csak a szervezését is, most felelevenedtek az emlékek, hogy milyen jó volt az a pár hét amíg rákészültem. Majd a nyaralás végén az elismerés is jól esett az útitársaktól, hogy mennyire jól érezték magukat, mennyire low budget-en, de mégis értékesen megszerveztem, milyen jó volt a szállás, pedig először ódzkodtak tőle. Mi is AirBNB-vel voltunk, annyi pénzből csak egy nagyon ócska hostel-re telt volna vagy arra se, így meg egy szép lakásban voltunk, jó környéken, kedves házigazdával, sokkal jobb volt így, úgyhogy köszönöm az AirBNB-s cikkedet, sokat segített :) Na meg a MyMaps-es cikkedet is, annak hála öröm volt tervezni.
Alig várom már a következő utunkat, hogy tervezhessek :)
Egyébként én a csoportos, előre leszervezett utakat is nagyon bírom, igaz még csak egyszer voltam, de ott rendben volt minden. De így a tervezős résszel számomra az utazós élmény sokkal mélyebb lesz és tovább tart.
A képek gyönyörűek, sose volt Barcelona az úti céljaim között, de ezzel a post-tal meg az insta-s képekkel teljesen felcsigáztál. Nagyon várom a folytatást. :)
Via mondta
Igen, ez jó szó, tényleg mélyebb lesz így az út. Meg egy kicsit olyan, mint a Róka a Kis Hercegben, hogy már előre várom, hogy jó legyen, mert tudom, hogy mennyire szép lesz, mi minden vár ránk! :)
Örülök, hogy nektek is bejött az AirBNB! Mi mindketten introvertáltak vagyunk, ami a gyakorlatban annyit tesz, hogy bizonyos idejű tömeges szociális élmény után szükségünk van elvonulásra, egyedüllétre, szóval szerintem rövidtávon rohamot kapnék egy csoportos szálláson. Olyan jó volt bekuckózni a saját szobánkba, nyugiban, csendben, kettesben! :)
bongyorka mondta
Remélem, hogy még az én (mi) életemben elkészül :D Ez nekem ilyen bakancslista tétel :)
Jóóóóó :D Azért én ilyen aggódós vagyok :D
bongyorka mondta
Bocsi ezt nem ide akartam :/
bongyorka mondta
De jó nyaralás lehetett! :) szépek a képek. A Sagrada Familia nekem az egyik kedvenc helyem, ahova már többször visszamentünk, és olyan jó látni, hogy 1-2 év alatt mi készült el rajta.
Mi is mindig úgy utazunk, hogy mi magunk szervezünk mindent, mert akkor senkihez nem kell alkalmazkodni, és én vagyok az idegenvezető. :) A párom Ádámhoz hasonlóan csak annyit kérdez reggel, hogy na mit terveztél mára, aztán indulás.
Az AirBNB-vel kapcsolatban azt szeretném kérdezni, hogy szerinted mennyire biztonságos. Ha a párommal mennék, akkor annyira nem félnék, de mondjuk úgy, hogy csak ketten csajok. Vagy ez hülyeség?
Via mondta
A Sagrada hat nap különbséggel is más volt, mikor visszamentünk kívülről megnézni másodjára! Döbbenetes! :) Kiváncsian várom, hogy legközelebbre hol tartanak. Állítólag 2050-re lesz kész, majd meglessük azt is. :))
Olvasd el az előző lakók visszajelzéseit a lakás profilján. Le van meózva mindenki. Nem késes gyilkosokhoz költözöl! :)
donbianco mondta
Nagyon jó leírás! Mi 4 éve voltunk Barcelonában, és sok minden ismerős volt a beszámolódból. :)
Mi ezen az oldalon foglaltunk helyet az éttermekbe, 30-50% kedvezménnyel: https://www.restalo.es/en/restaurants-barcelona
Regisztrálni kell hozzá, és utána lehet válogatni az éttermek meg az ajánlatok között – van, ahol menüt adnak (általában helyi specialitásokból áll), van, ahol á la carte és a végösszegből adnak kedvezményt.
donbianco mondta
Ja, és még valami: ha valaki egyéb szálláslehetőségek után nézne, akkor életem legjobb hostelélménye Barcelonához kötődik: https://www.santjordihostels.com/hostel-sant-jordi-sagrada-familia/
Egyáltalán nem egy lepukkant, koszos, sokágyas diákszállást kell elképzelni, hanem inkább egy fiatalos közösségi hotelt, nagyon jó áron. Tiszta, jól szervezett, rendezett, a közösségi térben babzsák fotelek, zene, tévé, kivetítő, számítógépek, wifi, nyomtatási lehetőség, és pár lépésre van a Sagrada Familiától. De a legjobb az egészben a konyha: természetesen ez is tiszta, állandó jelleggel takarítják, hatalmas, tágas étkező van hozzá, és mindenki együtt főz és eszik, úgyhogy nem ritka az, hogy a különböző nemzetiségű vendégek együtt főzőcskéznek, recepteket cserélnek, ismerkednek, és a végén megkínálják egymást a saját országuk specialitásaival – igazi multikulti! :)
Via mondta
Ez a főzőcske nagyon jól hangzik. :) Mennyire van privát szférád egy ilyen helyen? Nem hangosak/horkolnak?
donbianco mondta
Ja igen, a privát szféra. Nekünk ez is szuperül bejött. A szálláson többféle szoba körül lehet választani, és mi az úgynevezett apartmanrészben voltunk: 3-4 szoba, egyenként 4ágyasak, nappali és közös fürdő. Ráadásul mivel nem voltak tele, a recepciós kérés nélkül is felajánlotta, hogy nem rak mellénk senkit a 4ágyasba, ami ilyenformán 2ágyas szobává alakult át :) Úgyhogy hosteláron gyakorlatilag hotelben éreztük magunkat! :D És csak a fürdőszobán kellett osztozni, de még az apartmanrészben sem voltak sokan, úgyhogy ez sem jelentett gondot. Nyilván más kérdés a 8-10 ágyas dormitórium, ott azért nem nagyon van privát szféra.
Via mondta
Ez jófejség volt tőle. :)
Via mondta
Ez mindenevőknek tuti izgi, mi speciális étrendű vegaként nem szoktuk tudni ezeket jól kihasználni, meg szerettünk ad hoc dönteni, hogy hol van kedvünk enni – lehetőleg ne kelljen érte rengeteget utazni. A kedvenc helyekre visszamentünk többször is. :) Nekem még ez a kuponosdi is túl sok kötöttség, nem találtam olyat, ahol tudnánk rendesen válogatni. I WANT TO BREAK FREE! :D
tschuli mondta
Jaj, most úgy elkezdeném újraolvasni A szél árnyékát… de azt hiszem nincs itt a lakásban. Legközelebbi szülőlátogatáskor el ne felejtsem.
Jól emlékszem, hogy az AirBnB-ről írtál már? Vagy csak felmerült másik cikkben is? A szállásotok hangulata a couchsurfingre emlékeztet, ami eléggé hiányzik mióta „kinőttünk” belőle (=kisgyerekes család lettünk).
Via mondta
A Szél Árnyékáról ne spoilerezz, a századik oldalon tartok! :))
AirBNB-ről írtam, be is linkeltem a fenti cikkbe, de akkor itt van külön is: https://www.urban-eve.hu/2015/03/06/airbnb/
Kisgyerekesként is használható! :) Sok helyen a gyerekek ingyen alszanak, vagy kevés pénzért adnak pótágyat.
Barcelonában egyébként illegális, új helyet már nem lehet rá regisztrálni, de aki már fenn van, azt nem bántják.
tschuli mondta
Nem állt szándékomban ;) Szerintem nem is nagyon tudnék, régen olvastam már.
A link ismétlését köszi!
Illegális? o.O Szívesebben veszik, ha „hivatalos” helyen turistáskodsz, vagy miért?…
Via mondta
A helyi adóhatóság rájukszállt és bírságolt, sokak szerint önkényesen. De dolgoznak a megoldáson. https://novobrief.com/airbnb-legal-in-cataluna-barcelona/