Akár egyedül, akár párban, akár kis-, akár nagycsaláddal töltjük az ünnepet, a karácsonyi készülődéskor minden évben, menetrendszerűen, és egyre elképesztőbb módokon tudjuk túlpakolni a teendőlistánkat.
Ami egy olyan ünnepnél, ami a meghittségről, a kuckózásról, a visszavonulásról, a csendről, a nyugalomról, és az év lezárásáról szól, minimum ironikus. :) Nagyon sok mindent szeretnénk ilyenkor egy szűk időtávba belesűríteni:
- adventi naptárat tele meglepetéssel
- közös korcsolyázást
- sok programot
- de jusson idő a pihenésre is
- hatalmas fát
- de működjön az égősor
- lehetőleg hó is legyen
- de latyak azért ne legyen utána
- a rokonok ne öljék meg egymást az ünnepi vacsoránál
- a fa alatt legyen sok ajándék
- és mindenki örüljön neki
- ja, meg még kéne egy toronyóra lánccal :)
Egy apró szempont is rengeteget tehermentesíthet az ünnepi időszakodon — ha nem is fizikailag, de lelkileg. Figyelem, rendkívüli hírek következnek: idén karácsonykor sem minden teljesül majd abból, amit szeretnél. És még ha rajtad is múlik sok minden, akkor sem jut mindenre időd. Egyszerűen azért, mert a karácsonyi készülődés hatalmas logisztikai feladat, és mint mindig az életben, minél bonyolultabb az év vége, annál több dolog nem nem rajtad fog múlni.
De ez nem baj. Ez a karácsonyozás természete. :) És ha ezt a tényt el tudod fogadni, sokkal többet hozhatsz ki belőle magadnak és a szeretteidnek is.
Úgyhogy a legjobb, amit tehetsz, ha segítesz magadnak, és csak arra fókuszálsz idén karácsonykor, ami igazán fontos. És hogy az személy szerint neked micsoda? Hát, azt egyedül te mondhatod meg…
Ebben a cikkben mutatok 5 technikát, amitől garantáltan tudsz könnyíteni a karácsonyi terheiden – hogy tényleg a lényegre fókuszálj, és neked is jusson a karácsonyozásból. És hogy ne legyen az év vége annál nagyobb őrültekháza, mint amekkora önmagában is. :)
1. lépés: Találd ki, hogy mit szeretnél!
Sokkal fókuszáltabban vághatsz neki az ünnepi időszaknak, ha előre letisztázod magadnak, hogy mi az, amitől neked karácsony a karácsony. Mitől jön meg a karácsonyi hangulatod? Milyen szokásokat, programokat vársz nagyon? Ne csak fejben, írd is össze őket – az idei Karácsonyi Tervezőmben található „10 dolog, amitől karácsony a karácsony” lista pont erre való. :)
Nyomtass a családtagoknak is egy-egy példányt, mindenki írja össze a saját kedvenc dolgait, és ez legyen a fő iránya annak, hogy mit is szeretnétek idén. Ha van rajta nem hagyományos karácsonyi dolog, vagy olyasmi, ami csak nektek fontos, és más a száját húzná, azt is szabad — húzza csak a száját, majd ő kihagyja. Ha pedig nincs rajta olyan, ami mindenki szerint „kötelező”, de titeket nem érdekel, azt is szabad. Aki akarja, csinálja, ha nektek meg nem lényeges, akkor hagyjátok! :)
Még ha össze is írod, akkor sem fog minden teljesülni a listáról, úgyhogy előre készülj fel erre, és engedd el azt a szorongást, hogy csak akkor lehet jó és boldog az ünnep, ha minden tételt ki tudsz pipálni. A cél nem ez, csak hogy azon tudj dolgozni, hogy minél több dolog teljesüljön azok közül, ami neked fontos. Amennyi sikerül, annyi sikerül, és ez éppen elég.
2. lépés: Mondj bátran nemet!
Bizony, enélkül nem megy, és ez a kulcsa mindennek. A nem-mondás az egyik legfelszabadítóbb képesség, amit bármikor elkezdhetsz gyakorolni — például most, amikor rengeteg alkalom adódik rá. Elsőre mindig nehéz, de hidd el nekem, hogy meg fogod köszönni magadnak, ha nem hagyod, hogy mások pakolják tele a te idődet.
Nem, köszönjük, idén Pistike nem fog a Hatodik Bárány szerepében tisztelegni, mert nincs hozzá kedve, és nekünk sincs.
Nem, sajnos nem tudunk hat rokont meglátogatni az ország nyolc különböző megyéjében 24 óra leforgása alatt, mert az nem ünnep, hanem tortúra.
Nem, nem lesz ötvenféle sütemény és hat főétel, mert az nem a „közös étkezés öröme”, hanem házi rabszolgaság.
És igen, még az is tök normális, ha úgy döntötök, hogy nincs ajándékozás karácsonykor.
Lesz sértődés? Lesz. Egyszer, aztán megszokják, jövőre talán el is felejtik. (Lehet, hogy titkon más is erre vágyott, csak nem mert szólni.) Ha az összes ünnep alatt görcsben van a gyomrod, és olyat csinálsz, amit utálsz, egészen addig nem lesz változás, amíg nagy levegőt nem veszel, és azt mondod: köszi, nem. Választhatsz, hogy befektetésnek most lefekteted az új szabályokat, vagy még szenvedsz néhány évig, és ez az ünnep is túlélésre megy, és nem az örömre.
A nem-mondás fontosságáról részletesebben a Hogyan legyen több időm? című cikkemben olvashatsz.
3. lépés: Állíts fel fontossági sorrendet!
Ha minden igyekezeted ellenére is úgy érzed, hogy rád szakad a teendőlistád, és egyszerűen azt se tudod, melyikbe kapj bele, először is: nagy levegő. Ez bármikor előfordulhat, és az év végén különösen — ettől még nem kell elfogadnod, hogy ez a normális.
Pont erre az esetre készítettem a Bozótvágó mini-tréninget. Ebben az ingyenes videósorozatban megtanítok neked egy olyan technikát, amit újra és újra elővehetsz, akármikor úgy érzed, hogy összecsapnak a fejed felett a hullámok, és ki se látsz a teendőlisták alól. A karácsonyi időszak pont ilyen, úgyhogy ezért is ajánlom ezt a technikát különösen most. :)
A bevezető videót máris megnézheted (két és fél perc — belefér most is!), a folytatásért pedig kattints az alatta levő gombra.
De figyelem! Most jön a csavar: ez a tréning időlimites. Legkésőbb 2019. december 20. péntek éjfélig tudsz rá feliratkozni.
Miért? Mert tudom, hogy milyen sok olvasómnak jelent problémát a halogatás. Ha neked is: nem vagy egyedül, ez általános probléma, semmi baj vele, csak kezelni kell. A halogatás egy remek agy-trükk arra, hogy kitold a lehetséges megoldást a „majd megnézem” nevű távoli jövőbe, ami általában sosem jön el. Ezt megelőzendő van itt ez a visszaszámláló, ami jelzi, hogy még meddig érheted el a mini-tréninget:
Ha bármikor a héten van tizenöt perced, hogy elkezd felszámolni magad körül a káoszt, akkor itt a legjobb alkalom, hogy megajándékozd magad!
Bónusz karácsonyi bozótvágó-feladat
Mindenképpen vedd figyelembe az első lépés során összeállított „top 10 karácsony” listádat, és azt, hogy neked mi az, ami igazán lényeges, és mire van szükséged!
Bónusz bozótvágó kérdésnek tedd fel azt is az egész folyamat végén, hogy ami muszáj, most kell, és csak te tudod megcsinálni, azt tényleg akarod-e. És ha igen, akkor mindenképp csinálj neki helyet, mert ne csak a muszáj-feladatokra jusson idő, hanem arra is, ami esetleg se nem sürgős, se nem rettenetesen fontos, egyszerűen csak jól esik neked.
Magától idő nem lesz rá, csak ha csinálsz. Ha valamiben szigorú vagy, akkor az legyen az, hogy meghúzod a határaidat, és csinálsz helyet annak, ami neked fontos. (Igen, ezt van, aki — tévesen –önzőségnek hívja. Én öngondoskodásnak. :) )
4. lépés: Delegálj!
Ha kicsit sem állsz a sarkadra, és hagyod, hogy csak pakolódjanak a teendők a kupac tetejére, akkor az ünnep végére simán lehetsz te a kinyuvadt csúcsdísz a karácsonyfa tetején, aki hősiesen küzdött ugyan, teljesen túlhajtotta magát, hogy minden tökéletes legyen. Aztán az ünnepek utáni napon próbálhatod magadat egyáltalán nullára felhozni, hogy utána ugorhass is rögtön vissza a munkába.
Őszintén: hányszor történt már ilyen veled?
Az én szótáramban a „szabadság” meg a „vakáció” nem éppen így néz ki.
Írd össze a tennivalókat, aztán menj rajtuk végig a bozótvágóval , és minden olyan teendőt, amit nem csak te tudsz megcsinálni, ossz szét a családtagok között.
De más alternatíváid is vannak:
- rendelj kaját (nem attól leszel jó karácsonyozó, ha az összes nap összes étkezésére főzöl!)
- vedd a bejglit boltban vagy cukrászdában!
- intézd online a bevásárlást — ez is delegálás, mert nem te rohangálsz a polcok között, nem neked mennek el óráid azzal, hogy odautazol, válogatsz, cipekedsz — abszolút megéri azt az 500 forintos kiszállítási díjat.
- a karácsonyi ajándékokat is veheted online — ha félsz a netes vásárlástól, ebben a cikkben elárulom, mire figyelj oda, hogy okosan és biztonságosan ki tudd használni ezt a szuper időspóroló lehetőséget :)
- hívj két órára bejárónőt – jobb energiabefektetés neked, ha valami mást csinálsz, ha a takarítás nem az erősséged, vagy nagyon leszív, plusz még munkát is adsz valakinek, aki karácsony előtt tuti örül az extra bevételnek. Win-win!
Kimerülés ellen ajánlom ezeket a cikkeimet is:
- Tankolj! Hogyan töltődj fel, ha kimerültél?
- Nyom a hideg idő és a sötét? Vértezd fel magad!
- Mondj nemet, húzz határokat és teremts egyensúlyt!
- Hogyan pihenj bűntudat nélkül
5. lépés: Engedd meg magadnak, hogy ne sikerüljön
Egy fontos téma maradt még a végére: a nagyközönségnek ünnepelsz, vagy magadnak?
Ezt egyszerűen kiderítheted, ha elárulod a választ a következő kérdésre: jön-e az idén hozzád a Vogue meg a Szép Házak magazin képriportot készíteni, és ha el van kenődve a sminked és kupi van, akkor mindenki fújolni fog, és lehozza a Blikk, hogy te vagy a legundorítóbb, legtrehányabb karácsonycsináló a világon?
És ha igen? :P
Erre a következő megoldást javaslom: gondoljon mindenki, amit akar. Mindig lesz olyan rokon / anyós / szomszéd, aki szerint nem vagy elég szép és ügyes és tip-top. Pedig aztán úgy is lehet csodás karácsonyod, hogy gyerekhányás van a ruhádon, és pizza az ünnepi ebéd. Nem ezen mérik a boldogságot.
És ha nincs csodás karácsonyod, mert fáradt vagy, szomorú, és magányos, ez akkor sem a világ vége. Ahogy nem az esküvőd életed legboldogabb napja, úgy nem a karácsony az év non plus ultra ünnepe.
És tudod mit? Ha ez most idén nem jön össze, hát, ez van. Aludj, egyél, gyűjts erőt, és csináld azt, amire szükséged van. Ha csillagszóróra és bejglire, akkor azt. Ha kettesben / szűk családi körben / barátokkal ünneplésre, akkor azt. Ha friss levegőre és kirándulásra, akkor azt. Ha csendre és pizsamában Die Hard-nézésre, akkor azt. Szabad. ❤️
Ebben a témában további segítséget adok ezekben a cikkekben:
- Igen, normális, ha nem tökéletes a karácsonyod
- Ez nem katasztrófa, csak Karácsony!
- Segítség! Nem vagyok jól!
- „Mindenki megőrült?!” Hogyan maradj normális nehéz terepen
Te mit teszel le, mire mondasz nemet,
és helyette mit fogsz idén máshogy csinálni?
Szeretnéd írásban megtervezni az ünnepeket? Egy helyre írnád az adventi naptár ötleteket, az ajándéktippeket, a menütervet és a hagyományokat, családi történeteket is? Akkor töltsd le ezt a tervezőt, és máris kezedben tarthatod az idei Karácsonyt. Legyen olyan, amilyennek szeretnéd!
Jetti mondta
Szia Via!
Lesz ’21-es Karácsonyi Tervező?
Via mondta
Igen, figyeld az e-mailedet! :)
lomaquilt mondta
Jó volt a karácsonyi terveződ! Nekem megvolt, de megkaptam egy csoportban. Mindenkinek más és más lesz a karácsonya. A hobbicsoportban karácsonyoztunk. De készülünk a családi karácsonyra. Megállapodtunk, hogy nagyon keveset ajándékozunk, de ahol két kis gyerek van ott ezt nehéz megvalósitani. Nekem a menű okoz gondot. Miért? Valahogy valami mást szeretnék. A pulyka túl nagy, marad a csirkemell töltve. Meg a beigli. Viszont jó volt a tavalyi ajándéklista, amit a filofxom karácsonyi részébe csináltam. Ez alapján kiegészitve a menűvel az idén is készitek. Viszont csináltam mézeskalács figurákat gyerekekkel. Ez jobban tetszett nekik a cicomázott készen vásároltnál. A nagy fiaméknál műtét, autójavitás, szóval gond volt igy egy utazási lehetőség vásárlás mellett döntöttünk!
Mit lehet egy külföldön élő szingli fiatalembernek ajándékozni? Na ez még a nagy kérdés.
Via mondta
Egy doboz karácsonyi házi süteményt! :)
zia mondta
Kedves Via!
Kérlek segíts: egy régi cikked keresem, amiben leírtál egy jó ötletet, de nagyon nagy vonalakban emlékszem rá, és nem találom. Valami kérdéssorról volt benne szó, amit a gyerekekkel lehet kitölteni, hogy mit szeret a szülőben, és ajándékba adni annak, akiről kitöltöttük. A férjemet szeretném meglepni vele. Remélem te tudod, hogy melyik cikked az.Köszönöm előre is!
Via mondta
Szia!
Erre gondolsz? Remélem, hogy igen, mert más ötletem nincs! :) https://www.urban-eve.hu/2012/04/28/anyak-napi-otlet-interju-anyarol/
zia mondta
IGEN!!!Nagyon köszönöm:))
Alexa mondta
Annyira szuper ez a cikk, Via! Ez már a második karácsonyunk a párommal közösen, és elég nehéz helyzetben vagyunk, mivel Debrecenben lakunk (ide járunk egyetemre), én pesti vagyok, ő kaposvári és mindkettőnk szülei elváltak. Így hát fejenként minimum két nap, hogy mindenhol tudjunk karácsonyozni (és akkor nem számoltunk a tesvérekkel, nagynénikkel, nagybácsikal, nagyszülőkkel), plusz át kell utaznunk kétszer keresztbe az országot, ami kutyával nem annyira nagy buli. Kocsi, jogsi nincs… Már tavaly is ragaszkodtunk ahhoz, hogy a karácsonyt nem utazgatással akarjuk tölteni, de bármelyik családtagnál lennénk 24-25-26-án, abból sértődés lenne. Úgyhogy karácsony előtt utazgatunk és látogatunk végig mindenkit, 23-án visszajövünk és kettesben (vagyis kutyussal együtt hármasban) töltjük a karácsonyt sütievéssel és lustálkodással, nyugalomban. Tavaly még húzta a száját a család, de nem engedtünk belőle, idén pedig már nem volt gond ebből. Majd ha lesz gyerek, akkor hozzánk csődítjük a családot, de utazgatni akkor sem fogunk :D
A kajarendelős rész nagyon a szívemhez szólt, idén anyukám és a testvéreim lejönnek hozzánk vendégségbe, és a miniatűr konyhánkban még kettőnkre is kihívás főzni, 5 emberre meg végképp, ráadásul anyukám vega, a húgom tojásérzékeny, az öcsém meg válogatós :D Lehet, hogy rendelés lesz a dologból, de megnyugtattál, hogy az is rendben van:)
Gabi mondta
Azt még nem sikerült kitalálnom, mi a megoldás akkor, ha a szűk család tagjai is (öten) más-más módon szeretnének karácsonyozni. Valaki mindig elégedetlen. Én próbálom az összes problémát megoldani, mindenkinek kedvére tenni, mert a szeretteimről van szó és tényleg nagyon szeretem őket és bármit megtennék értük, de valahogy elképzelhetetlennek tűnik, hogy ne nyuvadjak ki a végére.
Via mondta
Oké, gyors kvízkérdés:
Az öt ember közül melyik vagy te?
És ő mit akar? :)
freyya mondta
Az még nagy kérdés, hogy ebből az öt emberből mennyi felnőtt, abban az értelemben, hogy a tennivalókból is aktívan kiveszi a részét, nem csak kívánságokkal ostromol?
Via mondta
Ott a pont!
Dorcsa mondta
Múlthét elején raktam fel a karácsonyi díszeket a lakásban, és egy rövid időre engem is elkapott az ünnepi pánik. Tavaly még egy jóval kisebb lakásban ünnepeltünk, nem volt lehetőségünk sokat dekorálni, meg a kevés dolog is látványos volt. Most meglepve tapasztaltam, hogy az a néhány dísz teljesen elveszik a szobák között, nem tudom kirakni a koszorút az ajtóra, és ajjaj, mi lesz most, díszeket kell még szereznem, hogy meglegyen a hangulat, mert ez így nem állapot. Kellett pár nap, amíg ezt helyre tettem magamban (szerencsére nem volt időm rögtön elrongyolni beszerezni minden „nélkülözhetetlen” dolgot), és megállapítottam, hogy mindent hagyok úgy, ahogy elterveztem: végül ki kerül még két kézzel készült dísz, így minden helyiségbe jut legalább egy kis dekor. Igazából ez is pont elég nekünk, az ünnepi hangulat megvan, a lakberendezési katalógusok képeit pedig meghagyjuk nézegetnivalónak :)
freyya mondta
Én azokat a helyeket szoktam elsősorban dekorálni, amikre leginkább rálátok a szokásos tevékenységek gyakorlása közben, mint például a fotelommal szemben lévő falat. :)
AuroraBorealis mondta
Köszi a cikket Via, nagyon jól jön!
Idén mi is szeretnénk meghúzni a határt a férjem családja felé, hogy ne tervezzenek velünk 24-25-26-27-re is. Nagyon soknak tűnik, és még ha el is fogadják hogy 1-1 nap nem lennénk velük, akkor is elvárnák, hogy az elején és a végén csatlakozzunk, azaz az ünnep alatt többször is ingázzunk babával együtt. Persze a kényelmünkért senki sem szeretne tenni, így nem is volt kérdés, hogy ha tetszik ha nem, nekik most nemet mondunk és a 24-ét a saját kis családunkkal töltjük majd a 25-26 eloszlik a kettőnk rokonai között. Így sem egy gyalog galopp, de nagyon fontosnak érzem, hogy ne kelljen utazgatással és másoknak megfeleléssel tölteni ezt az ünnepet (amit mellesleg a szerelmemmel mindig csodásan élünk meg a saját, csendes kis otthonunkban).
Sophie23 mondta
Köszi Via a cikket! Nagyon jó az időzítés, most kezd borulni a karácsonyi menetrendem.
Andru mondta
Ez lesz az első karácsonyunk a lányunkkal. Eddig nagyon egyszerűen ünnepeltünk és ezt a továbbiakban is így szeretném. Beszélgettünk és kérdezte, hogy mi lesz karácsonykor (7 éves, tehát tudja, hogy mi ez az egész mizéria :D). Mondtam, hogy hoznak az angyalok fát, közösen főzünk, aztán megnézzük, hogy mit hozott a Jézuska. Aztán meg játszunk. Sokat és együtt. Ez utóbbira széles mosoly és ölelés járt :) Ennek örült a legjobban. Akkor meg minek rendeznénk világraszóló vigasságot? :)
freyya mondta
Az ajándékozásról le nem mondanék, imádok másoknak ajándékokat keresgélni éppen úgy, mint a nekem szóló meglepetéseket bontogatni. A vacsorából viszont sosem csináltunk nagy ügyet. A lényeg, hogy együtt legyen a család (17 ember). Sült csirkét szoktunk enni krumplipürével, mert azt a leggyorsabb elkészíteni. Szerintem az ünnepi nagy kajálásoknak régen volt értelme, amikor a mindennapokban igen szűkösen került étel az asztalra. Manapság az ember bármelyik hétköznap elkészíthet akármilyen csodareceptet, teljesen felesleges karácsonykor teljes napokat a konyhában tölteni.
Via mondta
Hű, 17 ember az jó kis társaság! :) És hogy szoktátok, mindenki vesz mindenkinek, vagy egy-egy embert húztok?
freyya mondta
Ez tulajdonképpen három család, a szüleink hatan, mi hatan unokatestvérek, illetve férjek/feleségek és két unoka. Mindenki mindenkinek csak a szűk családokon belül ad ajándékot, a másik két család tagjainak családilag veszünk valamit. Most hogy már a második generáció is keresőképes, a harmadik meg igencsak szűk (egy húszéves és egy 9 hónapos) eloszlanak a kiadások.