Az ember első karácsonyi fordulópontja az, amikor megtudja, hogyan kerülnek az ajándékok a fa alá.
A második valószínűleg az, amikor rájön, hogy nem is az ajándékoktól lesz ünnep az ünnep.
Gyerekként tátott szájjal néztem a karácsonyi amerikai filmeket.
Az ideális karácsonyfa minimum négy méter magas volt, az ágait látni nem lehetett a több száz dísztől, és annyi játék volt alatta egy gyerekre, amit én tizenöt év alatt nem kaptam összesen.
Mindenhol flitterek és glitter, nyolc méter boa csak a fán, de lehetőleg tekeredjen a lépcső korlátján is. Az ajtón koszorú, a ház előkertjében felfújható műanyag Mikulás, és égők, égők mindenhol. Hihetetlenül jól nézett ki és kecsegtető volt látni ezeket a csodás dekorációkat, amikor még a legkisebb sarokban is dekorációk csüngtek, és minden a karácsonyról szólt. Nem szeretném látni McAllisterék villanyszámláját is, amit megkaptak, miután Kevin sikeresen elriasztotta a betörőket. :D
Felnőtt, környezettudatosabb fejjel már azt láttam, hogy ez mekkora pazarlás, és felesleges.
Mármint nem a karácsony körüli hűhó a baj, hanem ez a fajta egyenlőségjel a költekezés meg a szeretet között. Hogy minél nagyobb a fa, minél több az ajándék, annál jobb a karácsony…
Na ne. Mire felnőttem, ki is ábrándultam a „fogyassz minél többet” típusú Amerikai karácsonyból, ami, ha rajtam múlik, megmaradhat a mesékben, mint a repülő rénszarvasok.
Ennek a cikknek a rövid verziója a „használd, amid van, ne vásárolj össze minden sz*rt, és légyszi ne rakd műanyagba„. :D De azért tudok én ennél szofisztikáltabb is lenni, úgyhogy íme a legjobb tippjeim arra, hogy egy picivel (vagy sokkal) környezettudatosabb legyen az idei Karácsonyod. Kevesebb szemét, több szeretet. Kevesebb pazarlás, több minőségi idő.
Fontos: Nem az a cél, hogy teljesen hulladékmentes, fényevő ünneped legyen, és feláldozzuk az aszketizmus oltárán a Karácsonyt, meg az egész életedet. A karácsony nem attól karácsony, hogy túlköltekezel, túlhajtod magad, január hatodikán pedig több zsák szeméttel gyarapítod a bolygót. A meghittség nem ezen múlik.
Most tegyük félre a környezetvédelmi szempontot egy pillanatra. Ha leteszed a vásárlás-fogyasztás-mégmégmég-őrületet, az abban is segíteni fog, hogy lelassulj. Kézzel készíteni dolgokat, otthon főzőcskézni, minőségi időt tölteni azokkal, akik fontosak neked — ezek mind jók a lelkednek, ÉS a környezetednek, ÉS a pénztárcádnak is. Win-win-win.
Környezettudatos ajándékozás
- Gyorsan kezdjük is a legegyszerűbbel: teljesen oké, ha nincs karácsonykor ajándékozás. Ha ettől most felszaladt a szemöldököd a tarkódra, akkor olvasd el ezt a cikket, és elmondom, hogy milyen opciók vannak. :) A lényeg, hogy a szeretet nevében felesleges cuccokat venni egymásnak őrültség. Nem a plazmatévétől tudja az anyukád, hogy szereted. Ő sem attól szereti az unokáját, hogy vesz neki egy ötvenedik villogó-ordító műanyag izét. Ha az elején ellenállás is van ezzel kapcsolatban, az mindenképpen átmeneti. A feleslegesen vásárolt cuccokat meg évekig kerülgetheted bűntudattal, amíg végül el nem viszed egy adományboltba…
- Csinálj gasztroajándékot! Ha szívesen sütsz, csinálsz lekvárokat, szörpöket, likőröket, bonbonokat, trüffeleket, akkor az ehető ajándékokkal nagyon boldoggá tudod tenni az ajándékozottakat. Gasztroajándékok csomagolásához itt találsz ötleteket.
- A kézzel készített ajándék is jó ötlet lehet, bár én ide is betenném a „kivéve, ha porfogó” című kitételt. Hiába készült kézzel valami, ha funkciója nem sok van, akkor inkább nem adom oda senkinek, mert csak kerülgetni fogja. Akkor is, ha benne van szívem minden szeretete. A valóban praktikus és szép használati tárgyakkal sokkal jobban be lehet találni. :)
- Ajándékozz időt! Itt vannak hozzá ötletek, még kuponfüzetet is készíthetsz. Az is értékes, de nem szeméttermelő ajándék, ha színházjegyet, mozijegyet, tanfolyamot, képzést vásárolsz a szerettednek, vagy elmentek közösen egy szabadulószobába! :D
- Az adventi naptárba sem muszáj apró vicekvackokat tenni, mehet bele például élmény!
- Szerintem egyáltalán nem ciki használtan ajándékot venni. Egy antikvár könyv vagy egy csere-bere oldalon vásárolt, ki se bontott társasjáték is teljesen jó ajándék. Én nem sértődnék meg azon, ha használtan kapnék valamit, aminek egyébként örülnék. :) Ha szereted a „ronda karácsonyi pulcsikat”, azokat is érdemes használtan nézni, lehet, hogy igazi turikincsre lelsz valamelyik angol használtruhásban. :) Arra teljesen jó lesz, hogy évente hordod pár hétig.
- Vásárolj helyi alkotótól! Ha kisvállalkozót, kistermelőt támogatsz, ráadásul olyat, aki etikusan dolgozik, szintén teszel a klímaváltozás ellen. Ráadásul az ő karácsonyukat is segíted, hiszen ha egy kisvállalkozótól vásárolsz, akkor nem egy milliárdosnak finanszíroztál egy újabb jachtot, hanem egy családnak a megélhetését segíted. Ezt kisvállalkozóként én is igazolhatom, nálunk kérem örömtáncot kap minden befutott vásárlás. Ezt melyik Szilíciumvölgyi főmufti tudja elmondani magáról? :D
- Ne felejtsd, a pénzeddel mindig szavazol. Ha olyan cégektől, gyártóktól vásárolsz, akik kizsigerelik a munkásaikat (éhbér, gyerekmunka, helyi közösségek eltiprása), a környezet rovására hozzák létre a termékeiket (fakivágás, vízszennyezés, helyi élővilág irtása stb.), azzal, hogy a pénzedet adod nekik, jóváhagyod ezt a viselkedést. Ők pedig vonogathatják a vállukat, hiszen megérezni nem fogják a tetteik következményét, amíg a negyedéves számok stimmelnek. Bármilyen cuki is a fast fashion boltok filléres kínálata, vagy olcsó a tengereken túlról érkező ajándék, egy ponton fel kell tenni a kérdést, hogy fontosabb-e az ötszáz forintos zokni, mint hogy mi volt a valódi ára. Én nem szeretek úgy örömködni a karácsonyfa alatt a szeretteimmel, hogy a nekik adott ajándékomért valaki más szenvedett. Ez is a tudatossághoz és a környezetvédelemhez tartozik.
Hulladékmentes csomagolás
- A legjobb csomagolás az, ha nincs. A második legjobb a többször használatos. :) Kendőbe, vászonszatyrokba is nyugodtan csomagolhatsz ajándékokat, arra a fél másodpercre, amíg kibontja az illető, teljesen mindegy, hogy miből veszi ki. A kendőktől ugyanúgy nem látja előre, hogy mit kap. Nézz az interneten furoshiki videókat inspirációnak!
- Ha papírba csomagolsz, figyelj arra, hogy ne legyen fém réteg, fólia, vagy csillogó cucc a papíron, mert az a papír nem újrahasznosítható a műanyag miatt. Hiába rakod a szelektívbe, szennyezni fogja a többi papírt a bálában, és az egész mehet a szemétégetőbe vagy a szeméttelepre. :(
- Használj újra korábbi csomagolópapírokat, dobozokat, vagy újságpapírt, esetleg natúr barna papírt, ezekkel is hatásos csomagolást készíthetsz.
- Az ajándéktasakok általában műanyag réteggel vannak bevonva, és a fülüknek szánt zsinór is műanyag. Felejtős. Használd, amid van, ha őrizgettél tavalyról, de újat inkább ne vegyél. Helyette hajtogathatsz te sajátot, olyan méretben, amilyenben szükséged van rá, olyan papírból, amiről tudod, hogy utána mehet a szelektívbe. Itt megmutatom, hogyan.
- Ajándékcímkéket is készíthetsz újrahasznosított papírból, újságborítókból, régi képeslapokból.
- A glitter mondjon le. Kerüld minden formájában. Amúgy meg bárhova potyog, még húsvétkor is azt fogod porszívózni.
Környezetbarát dekoráció
- A természetes anyagok, fenyőág, gesztenye, szárított virágok, dió, toboz, narancskarika, fahéjrúd, stb. soha nem mennek ki a divatból és komposztálhatók is. :) Készülhet belőlük adventi koszorú, asztaldísz, és itt találsz ötleteket a lakásdekorációhoz is.
- A boa tiszta műanyag, ha van még otthon, használd azt, ha nincs, inkább ne vegyél, mert mást se tud azon kívül, hogy műanyagból van és csillog.
- A karácsonyfára mehet mézeskalács, természetes díszek (narancs, fahéj, madzagra fűzött pattogatott kukorica, szalmadíszek), és az is abszolút megoldás, ha használod, amit már megvettél korábban. Akkor is, ha műanyag gömbök. Az már le van gyártva, kifizetted, sokkal jobb, ha most aztán évtizedekig használod, mint hogy száműzöd a szemétdombra anélkül, hogy kiszolgálta volna magát.
- A glitter még mindig mondjon le. Ha veszel új díszeket, kerüld a csillámporosokat, mert folyamatosan potyogni fognak, mindent összefognak, és mikroműanyag lesz mindenhol. Ha már fel kell söpörnöd, ne a vécén húzd le, mert akkor a vízben fog kikötni. Inkább tedd a szemetesbe. De a legtutibb tippem a glittertakarításra az, hogy nem veszek glitteres dolgokat. :D
Karácsonyfa-dilemma
- Ami a fát illeti, egész viták mennek arról, hogy a műfenyő vagy az igazi a környezetbarátabb. Az biztos, hogy a műfenyők műanyagból készülnek, és hiába használod őket 20-30 évig (ezzel 20-30 karácsonyfát „megspórolva”), az életük végén ugyanúgy a szeméttelepen kötnek ki, kivéve, ha 30 év múlva kitalálnak valami műfa-krematórium-újrahasznosítót. Ha már megvetted a műfenyőt jó régen, használd azt. Ha most vennél, inkább vegyél igazit.
- A karácsonyfákat nem az Amazonasból vágják ki, hanem erre a célra termesztik őket, és miután kirakod az utcára, akkor is vagy tüzelő, vagy furnérlemez készül belőlük, attól függően, hogy a helyi önkormányzat mit csinál velük. De ha semmit, akkor is lebomlanak, mert természetes anyagból vannak. (Ha komposztálódni megy a karácsonyfád, légyszi ne hagyj rajta damilon lógó szaloncukor-csomagolást, mert az viszont nem bomlik.)
- Ha van rá helyed, vegyél földlabdásat, és ültesd ki a kertbe. Van, aki vödörben tartja, és minden évben behozza a kertből az ünnepek idejére, aztán meg Vízkereszt után megint kiteszi.
- Ha egyáltalán egyik opció sem tetszik, itt találsz karácsonyfa alternatívákat.
Klíma-barát karácsonyi menü
- Próbálj ki húsmentes fogásokat is idén, egyáltalán nem kell az ízek rovására mennie, hidd el. nyolcvanezer (!) ehető növény van, van élet a pulykán túl. :D A portobello gomba isteni grillezve, bármilyen sült zöldséges-tepsis körettel. Süthetsz édesburgonyát, csinálhatsz párolt lilakáposztát, grillezhetsz kelbimbót, főzhetsz gesztenyét… Nyamm. Egy sokszínű, ízletes tállal már a szem is jóllakik. Itt találod a húsmentes karácsonyi menüötleteimet. További receptekért még nézz körül a Vegasztrománián Annánál, a YamaKitchenen Fatinál, Zitánál a Zizi Kalandjain és Nóránál a NoraSpirationön. :)
- Nem kell úgy vásárolni, mintha a zombiapokalipszis jönne. Igen, nem lesz minden nap bolt a munkaszüneti napok miatt, de nem kell lefosztani a boltok polcait. Az élelmiszerpazarlás is elképesztő nagy környezeti károkat tud okozni, egyes kutatások szerint nagyobb a negatív hatása az üvegházhatásra, mint a műanyagoknak. A felesleges élelmiszer rohad, a rohadó kaja pedig metánt termel. Arról nem is beszélve, hogy mennyi energia, víz, emberi munkaerő került abba az élelmiszerbe, amit végül nem eszel meg. Valaki öntözte, nevelte, gondozta, leszüretelte, becsomagolta, átutaztatta a fél világon, kikötött a hűtődben, és meghalt a legalsó polc bal hátsó sarkában. Tök feleslegesen. Nem jó ez így. A felesleges vásárlást elkerülheted menütervezéssel.
- Ha már kajapazarlás: EGYÉTEK MEG A MARADÉKOKAT! Ha sok lett a lakomából, kalkulálj a maradékokkal is, amikor a következő napi menüt tervezed. Variálj rajtuk egy kicsit, hogy ne teljesen ugyanazt egyétek, ha valakinek ez kifogás. (Bár én vagyok az az ember, aki képes töltött káposztán élni ilyenkor, anyu tökéletesítette a húsmentes verziót. :))
Együtt könnyebb!
- Ha szeretnéd felfrissíteni a karácsonyi díszeidet, készítsd össze azokat, amikre már nincs szükséged, hívd össze a baráti társaságot, ők is hozzák el a felesleges díszeiket, aztán csereberéljetek! Mindenki úgy érzi, hogy lett egy csomó új dísze, miközben nem vettetek semmi újat, és azt használtátok, ami már le volt gyártva. :)
- A sütis munkát is megoszthatjátok, ha sütipartit tartotok! Mindenki süt egyféléből annyi adagot, ahányan vagytok, aztán mindenki kap a többiekéből is egy-egy adagot. Itt elolvashatod, hogyan kell sütipartizni. :)
- Ha csak rövid időre van szükséged valamire, ne vegyed meg, kérd kölcsön! Egész évben semmit nem darálsz, de most le kéne darálnod a bejglihez 40 deka diót? Kérj kölcsön egy darálót! Soha az életben nem fűrészelsz semmit, de most kéne egy körfűrész, hogy a fa végre beleférjen a talpba? Kérd kölcsön!
Íme 28 gondolatébresztő, hogy hogyan tudsz kiszakadni a mókuskerékből, és lelassulni az ünnepre.
Most te jössz!
A hozzászólások között írd meg, hogy te milyen környezettudatos, lassulós dolgot vezettél be Karácsonykor, vagy mi lesz az, amit idén először fogsz kipróbálni! :) Biztosan van még egy csomó minden, amit nem soroltam fel. :) Folytassuk a beszélgetést!
Ezek a bejegyzések is érdekelhetnek:
- Így mentsd meg a környezetet anélkül, hogy belehülyülnél a klímaszorongásba – Lecsó #008
- Útielemózsia szemétmentesen – 7+1 tipp a hulladékmentes utazáshoz
- „Én csak egyetlen ember vagyok, hogyan tehetek a klímaváltozás ellen?”
- Így vásárolj tudatosan – 3 teszt, hogy biztosan megérje
- Karácsonyi tervező – csökkentsd a stresszt tudatos tervezéssel!
- Igen, normális, ha… nem tökéletes a karácsonyod
- Ez nem katasztrófa, csak Karácsony!
- Még több karácsonyi ötlet és cikk itt.
stdzsi mondta
Nálunk évek óta a régi csomagoló papír van újra hasznosítva. Van, mikor visszakerül az első kisgazdájához. 😉
És a gyerekeknél is az volt, hogy olyat kapjanak anno, amire tényleg szükségük van (Nagyitol új mesekonyvet, Nagypapától valami hasznos aprosagot, amit a szülők szereztek be).
Tőlem kupon van évek óta, így együtt töltjük a vásárlással töltött időt (ami a mai világban nagy szó kamaszoktol) 😊
Karácsonykor szenteste külön vagyunk, első napján jön össze a család, a vacsora készítése is be van osztva, így nem az egyikünk esik össze a fa alatt (ami természetesen mű, már 10 éve és ugyanazokkal a diszekkel díszítjük már sok – sok éve (van 40 éves darab is)), hanem anyukám vagy mostanában én vagyok a leves felelős, a bátyámék a főételert felelnek és enyém a süti. Persze így, hogy a vegetáriánus és a tejfehérje érzékeny unokahugom is meg tudja enni. 😊 Aztán társas, séta, sutizes és nagyjából el is fogyott a készített kaja, hiszen 9en vagyunk rá. 😂😂😂
Lepsényi Cindy mondta
Megint rácsodálkozok, ezt írod a 10. pontnál: „ne legyen fém réteg, fólia, vagy csillogó cucc”. No, hát nálunk van elég ilyen, de azokat cirka 10-15 éve használjuk, nekem van olyan csomagolópapírom, amiben még gyerekkoromban kaptam ajándékot, most meg lassan 35 éves vagyok. Nem is értettem, amikor pár éve fellángolt az újrahasznosítható csomagoló papír őrülete, hát mi világ életemben azt csináltuk :D :D :D
Ui.: váron az idei karácsonyi tervezőt ;)
Via mondta
Nyilván, ha régit használsz újra, az más, de ha újat veszel, arra gondoltam, hogy ne legyen rajta mindenféle mikroműanyag. Főleg, hogy sokan dobják is a szelektívbe, mert hogy „papír”…
A karácsonyi tervező a jövő héten jön, figyeld az e-mailedet! :)
Aletha mondta
Az is megoldás, ha már veszel ajándékot, – akkor valami olyasmit amiről tudod, hogy a címzettje szeretne, vagy használni fog, vagy a régi szétmentet ki akarja cserélni, de nincs ideje vagy pénze, hogy megvegye – és dísszatyorba rakd, amit többször újra lehet használni(mi a családban és a barátnőmmel ezt csináljuk). Vagy pedig gasztroajándékot adj(ez nálam idén almás-zabpelyhes- mandulás-mazsolás golyó volt, két éve meg egy másik ilyen, csak háromféle ízesítéssel, az előtt meg narancsos kekszgolyó – ilyenekből ezerféle verzió van, és gyorsan kész van, mégis kézimunka kell hozzá).
Tamara mondta
Mi idén tea adventi naptárat vettünk és így minden nap közösen élvezhetjük a finomabbnál finomabb teákat, ráadásul izgi is 24 különböző teát végigkóstolni, amik között van pl. csokis chai tea! :-)
Ajándéknak nagyon szeretjük az élményeket illetve a fogyasztható ajándékokat adni-kapni, idén amúgy fürdőgolyókat és csokilikőrt készítek, persze csak a „kötelező” mézeskalács mellett. És a menüben is csak egy húsos étel van a férjem kedvéért. A mi kedvencünk amúgy a karácsony előtti időszak a vásáros forraltborozásokkal, forró fürdőkkel, hangulatfényekkel-gyertyákkal, habos kakaóval és finom teákkal! :-)
Juca mondta
Csatlakozom az előzőkhöz, az ajándékszatyrok nálunk is „keringenek”.
Sütni kétfélét sütök, almás pitét és vaníliás kiflit, mert ez a családi kedvenc, bejglit úgyis kapunk valahonnan előbb-utóbb :D .
Ajándék kívánságlista alapján, illetve ha biztosan tudjuk valakiről hogy mi lenne a meglepi óhaj. Számlákat szigorúan megőrzöm mert mindig beüthet valami hiba. Többször vásárolok turiban, nálunk még ott is levásárolhatóvá tették a nem megfelelő karácsonyra vett cuccokat. :)
Csak egy gyakorlati tapasztalat: Mivel a sütikbe igencsak jó a citromhéj, ha jót akarok „kezeletlen” citromot kell vennem, ami nem olcsó. Ámde! Az „átlagos” citrom nagyon gyorsan penészedik, megromlik még a hűtőben is. A „kezeletlen”, bio citrom azon felül hogy egészségesebb, sokkal tovább eltartható még felvágva is. Minél tovább áll annál inkább megszárad, (néha fűrészelni kell ha nem használom el valamiért :D), de nem rohad, nem megy tönkre.
Julianna mondta
Én bevallom örülök a leárazásonak most kérte a húgom hogy mit steretnék a szülinapomra. Így féláron meg is tudja venni a régen vágyott kuglófformát. 😊Úgy is kapok hozzá valami finomat így a meglepetés része is meg lesz. Mind a ketten örülünk. Karácsonyra általában listázunk, a szülőknek közösen szoktunk, a saját családnak meg egymásnak tudunk ötletet adni.
Via mondta
Igen, akkor a legjobb, ha olyat veszel, amit amúgy is terveztél venni, és most olcsóbban jutsz hozzá. :) Csak azért, mert le van értékelve, nem szabad semmit megvenni, ha amúgy nem kell. Azon mindig 100%-ot lehet spórolni, amit nem veszel meg. :D De így meg nem teljes áron hozzájuthatsz olyasmire, amit régóta szeretnél. A kuglófforma nagyon jó dolog, nekem is van egy óriási! :) Görögországból jött velem haza a buszon. Jó étvágyat a sütikhez!
Réka mondta
Élményt én is szoktam ajándékozni. Most épp azon töröm a fejem, színházban/moziban mit lehetne megnézni 4 lánnyal 12 és 18 éves kor között, ami mindenkinek tetszene…. 😀
Via mondta
Kisasszonyok? :) Az új, Greta Gerwig-féle.
Macskacicó mondta
Szuper cikk! Nálunk szerencsére nem megy a pazarlás, hosszú évek óta ugyanazokba a tasakokba csomagolunk, ételt nem dobunk ki, nem cserélgetjük a díszeket.
Tudom, hogy mindenki dilijét el kell fogadni, de engem a facebook-on látott sok pazarlás dühít nagyon. Benne vagyok jó pár karácsonyi csoportban és elképedve nézem, ahogy pazarolnak az emberek. Van aki minden évben lecseréli a műfenyőjét, teljesen új garnitúra díszeket vesz attól függően, hogy milyen színűre akarja a fát idén… (Hova teszi azt a sok kacatot év közben…?) Méregdrága, rongyrázós menüt tervez, stb. Ez az évnek tényleg azon szakasza, amikor minden szart megvesznek azok, akik amúgy is hajlamosak rá.
Uhh, na mindegy, nem kellene magam másokon idegesíteni, de felmegy a vérnyomásom amikor ezeket látom. Nem gondolnak ezek semmire, csak önmagukra, hogy neki ez kell és kész. És persze senkinek semmit nem lehet mondani. Képzeld, a csoport szabályzat tiltja, hogy odakommentálj valami környezetvédőset, mert „el kell fogadni másokat”…. jó, de a bolygószennyezés árán is?
Via mondta
Ezt nem is értem, műfenyőből minek minden évben új…??
Mima mondta
Én annyira nem átkozom a Black Friday-t. Okosan szerintem jó is tud lenni. Nekem van egy kívánság/ajándék listám, amit egész évben gyűjtögetek, s ilyenkor a karácsonyra aktuálisakat megnézem akciósak-e? Már volt vele szerencsém. De ezen felül, csak azért mert akciós, tutira nem veszem meg.
Élelmiszerpazarlás: ez szerintem sajnos már a gyártásnál probléma. A túl sok, aztán a boltokban is túl sok. S ha nem veszik meg az emberek, lejáratkor megy a kukába a boltokban. Akkor is, ha még tökéletesen jó. Szerintem legalább a személyzetnek felajánlhatnák, saját felelősségre, ingyen. Csökkentve az élelmiszerhulladékot!
És szerintem idetartozik a vendéglátóiparban keletkező hatalmas élelmiszerhulladék mennyiség is! Amihez senki nem nyúlt, vagy semmi baja, miért nem kerülhet állatmenhelyekre, akár még állatkertekbe is? Nekem ez a fajta pazarlás régóta szívfájdalmam!
Bevallom töredelmesen, hogy én bizonyos termékeket, akár tejtermékeket is sokszor felhasználok jóval a lejárat után. Persze ha állagra, szagra semmi baja. És semmi baja, mondhatom. Még sosem voltunk betegek ilyesmitől. Max. nátha a hidegtől!
Via mondta
Belinkeltem a végén a „biztosan megéri” cikket, ott ki lehet matekozni, hogy megéri-e a black fridayes vagy bármilyen más akció. Én is szoktam venni ilyenkor olyasmit, amit már fél-egy éve tervezek megvenni, hátha olcsóbb ilyenkor. Van, ami igen. Van, ami nem. :D
A lejárati idő sok esetben csak a fogyasztást akarja felpörgetni. Elképesztően durva az élelmiszeri hulladék, ami teljesen ehető lenne még. De van, amikor direkt leöntik klórral a kukában levő ép kajákat, nehogy kivegye valaki, aki megenné!
Facebookon érdemes rákeresni a Junk Food Project-re, ők mentett kajából csinálnak fogásokat, illetve adományért elvihet belőle bárki. Itt az Egyesült Királyságban több ilyen kezdeményezés is van, még olyan is, hogy éttermek a nap végén nagyon leárazva elvihetővé teszik a maradék ételt (Too Good To Go app). Nagyon sokan „dumpster dive”-olnak, csak azért, hogy megmutassák, mi mindent dobatnak ki a lejárati időre hivatkozva. Egy eladó azt is elárulta, hogy ha kevesebb, mint 10%-ot dobnak ki a nap végén, még többet rendelnek, mert akkor azt hiszik, hogy nem volt eléggé tele a polc, és nyilván ha több lett volna, többet tudtak volna eladni… a 10% pazarlás bele van számítva a rendelésbe! Mennyi felesleges energia, termőföld, utaztatás, és mennyi ember lakhatna jól ezzel a rengeteg kajával…
Dávid Krisztina mondta
Kedves Via!
Jó volt olvasni az írásodat, bár csak ezt olvasva döbbentem rá, hogy egy darab Black Friday-es emailt sem kaptam, nah nem mintha hiányzott volna :) A fast fashion gyártók vs helyi termelők előnyei, hátrányai témában nekem van egy nagyon erős hot takem, de azt hiszem, hogy nem ez a legmegfelelőbb hely, hogy kifejtsem. Nem is ezért írok, hanem azért, hogy a húsmentes karácsonyi menü hogyan kerül a klíma-barát karácsonyi menü pont alá? Én úgy látom, hogy ahhoz pl hogy egy avokádó kerüljön az asztalra rengeteg szennyezésnek kell bekövetkeznie (szállítás, csomagolás, amiben a termelőtől a kiselosztóig, onnan a nagy elosztóig, onnan a kikötőig, onnan a másik kontinensig, onnan pedig az egyes országokig tartó szállítás következményeképpen termelt csomagolás, tehát a boltban úgy tűnhet, hogy nincs rajta csomagolás, de a rejtett károkat nem látjuk, ezen felül a egyes vegyi kezelések, amiket kap, stb.), nem is beszélve az egyes super-foodnak minősített termékek (amik java részt a vegetáriánus, vagy vegán konyha részei) körüli hájpnak köszönhető túldrágulásról, ami nagyban megzavarja az eredeti közeg társadalmának étrendjét, illetve a környezetet is. A fagyasztott zöldségek sem jobbak szerintem, mármint környezet szennyezés szempontjából, mármint, ha a boltban vesszük őket. Szerintem. Ez nem azt jelenti, hogy a húsmentes étrend ellen emelnék szót, sőt, igazán szeretem mind a vegán mind a vegetáriánus ételeket, csak azt nem értem, hogy ezek hogyan lesznek klíma barátok. És azért is bátorkodtam írni, mert biztos vagyok benne, hogy egy jól átgondolt döntés eredménye, hogy a vega menü a klíma-barát fülecske alá került, és igazán kíváncsi vagyok az okokra.
Via mondta
Szia! A húsnemevésről és a klímáról korábbi cikkekben volt már szó. Egyrészt itt:
https://www.urban-eve.hu/2018/10/29/klimavaltozas-ellen/ – be hivatkoztam a kutatásokat, hogy az állattenyésztésnek milyen hatásai vannak a környezetre. :)
Ezen kívül hosszasan beszélgettünk róla a nyolcas Lecsóban, itt tudod meghallgatni! :)
https://www.urban-eve.hu/2019/09/19/igy-mentsd-meg-a-kornyezetet-klimaszorongas-nelkul-lecso-008/
Azt is érintettük, hogy nem csak a szuperfoodokkal lehet húsmentesnek lenni. Mi nem fogyasztunk sem quinoát, sem mangót, sem semmiféle hájpolt izét. :) Kesut se szoktam venni. A paprikás krumpli vega virslivel ugyanúgy húsmentes. :) A főzelékek mind vegánok, ha zabtejszínnel és önmagukkal habarod őket, satöbbi satöbbi. Van a trend, meg van a józan ész. Utóbbit jobban szeretem. :)
Rita mondta
Kedves Via!
Épp ma tartunk egy karácsonyváró öko-klubot, és igen nagy az átfedés a cikked és az én ppt-m között :D Pár gondolatot még gyorsan lejegyzeteltem, hogy idézzelek este ;-)
Mi egy nagy havi bevásárlást fogunk tartani (próbálunk általánosan átállni erre a gyakorlatra), úgyhogy írom a karácsonyi, ünnepek közötti menüt, hogy jövő héten minden hozzávalót meg tudjunk venni a roham előtt.
Ádventi naptárnak egy karácsonyi hűtőmágnesünk van, ami 24 darabból áll, Szentestére áll össze a teljes kép :) Próbáltuk az élményt/mesét is, de túl sok volt nekünk (kellenek nyugis napok, amikor nem történik semmi…).
Idén az ajándékok nagy része már megvan, illetve az összes vásárolt ajándék már megvan, a saját készítésűeket is már csak címkézni, dekorálni kell :-) Azért vagyunk ennyire koraiak ezzel, hogy az Ádventünk tényleg csak a szeretetben eltöltött minőségi időről szólhasson <3
kiscsillag mondta
Nekünk általában nagy és zsúfolt karácsonyunk van, de ezt szeretjük, nekünk ettől karácsony a karácsony. Nagy a szűkcsalád és a közeli barátok is sokan vannak, úgyhogy sok embernek adok ajándékot, de igyekszem “hasznosat” adni (megehető/közös program/fogyóeszköz), vagy olyat, amire az illető vágyik (Jézuskának írunk levelet, Google Driveban megosztjuk egymással). Baráti körben – figyelemmel arra, hogy nem mind vagyunk egy országban – idén “szellemi” ajándékot (pár saját gondolatot vagy szép irodalmi alkotást) adunk annak, akit “húztunk”, így online részt tud venni az is az ajándékozásban, akivel személyesen nem találkozunk. Természetesen az ajándékzacskók körbejárnak nálunk is, idén felhasználom azokat, amiket tavaly gondosan eltettem. Sőt, a keresztszüleimtől általuk varrott bársonyszatyorban kapom az ajándékot, amit valamikor évközben visszajuttatok, hogy idén megint abba kapjam. Karácsonykor ünnepi a menü, de nem ezerféle étel, hanem egy leves, egy főétel és desszertnek bejgli. Nálunk is van családi bejglifelelős, be van osztva, ki süti a mákost, ki a dióst és ki csinál tojáslikőrt mindenkinek. A karácsonyi ünnep csúcspontja pedig 25-én délután a közös éneklés, bő órányi repertoárunk van karácsonyi dalokból, amit szinte meghatározott sorrendben énekelünk egymás után :)
Andru mondta
Az én idei karácsonyfaötletemet részint a zerowaste ihlette (kisebb részben). Nagyobb részben viszont a három cicám, akik eddig minden évben találtak rajta érdekeset és borították. Valahonnan maradt narancs-fahéj-egyéb fa szárított cuccok, teszek még hozzá, felfűzöm és azt ragasztom a falra. Utálják a fahéj illatát, biztosan nem bántják majd :)
A menü nálunk ugyanolyan, mint máskor. Nem főzök nagy hatalmas ebédeket-vacsorákat, mert nem leszünk éhesebbek, mint máskor. Sőt, a sütik miatt kevésbé éhesek. A sütiket már évek óta rendelem egy cukrászdából, ahol tök jó „hagyományos” sütikből mixelnek egy dobozban 5-6 félét. 1500 forint volt tavaly 1 kiló. Nekem megéri :) Ha van kedvünk, akkor esetleg kókuszgolyót, ilyesmit alkotunk, szigorúan karácsonykor, az együttlét jegyében, mert van kedvünk. És persze a tesóm apósa szállítja a bejglit, mint minden évben. Sosem kértem, mégis mindig küld nekünk is. Sokat.
Az egyetlen megoldandó probléma minden évben, hogy mikor menjek úgy megvenni a tök kevés cuccomat, hogy ne tolongásban kelljen vásárolni, rengeteg nagy tömegben. Jobbára késő este jött be, de addigra meg már le vannak rabolva a boltok. Idén megpróbálom a pitymallati időpontot, hátha akkor jobban járok.
Tünde mondta
Nos, én már jó ideje nem gyarapítom a Black Friday fanok létszámát. A családom nincs hozzákötve sem ehhez, sem a karácsonyi őrülethez. Kívülről nézzük mások vergődését a költekezési mókuskerékben, hitelek fogságában. Bármire szükségünk van, türelmesen összegyűjtjük és megvesszük. Tapasztalat, hogy az üzletek kitartják az áraikat, gondolván, akinek nagyon kell, úgyis megveszi, kivált, ha még az idő is szorít már. Akkor méginkább így van, ha azt látják, hogy a versenytársak drágábbak náluk. Legyen hát ez az ő harcuk. Mi nem szorítkozunk semmilyen ünnepi kényszervásárlásra, az év bármely szakában veszünk ajándékot egymásnak, ami még több alkalom is, mint egy-két ünnepnap. Így is lehet elkerülhetetlen stresszforrás munkahelyen, egyebütt, de az egészséges életvitelért úgy döntöttünk, mi kimaradunk az össznépi hajrából, mert ez nem kötelező. E gyakorlatnak lassan már 8-9 éve, és nem bánjuk. Csak rajtunk múlik, beszippant-e az össznépi őrület, vagy józanok maradunk.😊Egyébként a cikk ötletei nagyon hasznosak.
Ullrich Beáta mondta
Via, ez annyira betalált! Épp a napokban landolt a postaládában millió szórólap, Black Friday meg karácsony, meg minden. Csak néztem és hüledeztem? szörnyülködtem? Millió kis biszbasz, dekoráció, jó része (számomra) brutálgiccses, hatalmas (alsó hangon 40 cm magas) ropilábú karácsonyi figurák (úgy látszik,idén ez a divat), vegyél karácsonyi pulcsit, mert… nem is tudom, hogy miért. Olyan, mintha próbálnák elhitetni az emberekkel, hogy ha mindezeket megveszed, akkor milyen szuper meghitt karácsonyod lesz. A szórólapok fotóin minden olyan tökéletes… A másik „szépség” ilyenkor az áruhitel-hirdetések, amivel Dunát lehetne rekeszteni. Ezt már nem is ragozom, de te is utaltál rá. Pénzügyi tudatosság, karácsony előtt is. (Vagy: ekkor igazán!)
Reva mondta
Nálunk nincs karácsonyfa (a két cicám nagy bánatára), csak egy kis asztaldísz a kertben található alapanyagokból, az évek alatt felhalmozott díszekből. Az ajándékozásban már több éve visszafogottak vagyunk, én mindenkinek saját kézzel készítek valami apróságot, a kevésbé kreatív családtagok egy-egy sorsjegyet adnak (nagy közös kaparászás van szenteste). Az étkezésben a hétköznapokban is bevezettük a húsmentes fogásokat, így az ünnepek alatt is így lesz, nem fogunk húst enni hússal, de persze lesz olyan fogás is.
Már több karácsonyunk ilyen volt, rájöttünk, hogy az a lényeg, hogy együtt vagyunk, beszélgetünk, társasozunk, filmeket nézünk hajnalig. :)
tschuli mondta
A karácsonyi (húsvéti, szülinapi, bortartó stb) ajándékszatyrok nálunk évek óta keringenek a családban :D ide-oda passzolgatjuk benne a cuccokat, van, hogy haza se visszük, csak az ajándékot belőle.
Díszek, koszorúalap és hozzávalók, ilyesmik szintén ugyanazok. Ha végleg csutkára égtek a gyertyák, akkor pótolom. Egy nagy cipősdoboz a „karácsonyos doboz”, mindenre elég, ami benne van. Pici lakás, pici fa, felesleges lenne több.
A mütyürkés adventi naptártól kiráz a hideg. Két kiscsajjal a családban amúgy is annnnyi mütyürke van. 1-1 db hagyományos nyitogatós csokisat meg a nagyszülők minden évben beszereztek eddig nekik. Idén gondoltam arra, hogy megfelelő darabszámú kirakót osztok szét nekik, de aztán még inkább low-budgetbe mentem át és nyomtattam kis rövid meséket, meg színezőket a kicsinek, feladatlapokat az öntudatos iskolaérettnek, vagy közösen összeállítható cuccok sablonját, ezeket igyekszem majd hétvégére vagy szünetre időzíteni :D Mindegyikre csipeszelek egy számot és tádááámm. A mesékből meg színezményekből meg úgy gondoltam, csinálunk egy karácsonyi füzetet vagy hasonlót a végén.
Főzés totál low-budget. Szentestére lesz valami, bármi, amit mindenki megeszik, utána meg egyik nap egyik, másik nap másik nagyszülőknél vagyunk amúgy is. A beigli témát is elengedtem, ez az egyik nagymama szívügye, amíg bírja erővel, addig úgyis sütni fog mindenkinek egy-egy rudat per család. Mi meg szépen megköszönjük és a fölös mennyiséget szeletelve, kis adagokra osztva lefagyasztjuk. Tök jó, ha később édesség után kutatunk otthon, csak mikrózni kell, asszem nyáron ettük meg az utolsó tavalyit. :D Everyone’s happy.
Via mondta
A mesés adventi naptár szupercuki ötlet.
Mi tavaly elengedtük a bejglit, nem szeretjük annyira, hogy megérje a melót! Helyette sütöttünk két tepsi zserbót és hülyére ettük magunkat egy hét alatt. :D Ráadásul a régi családi recept tök könnyen vegánosítható is (vaj helyett jó minőségű margarin, tej helyett zabtej), szóval még ajándékba is tudtam vinni a kiváltságosoknak. ♥ Rászoktam arra, hogy vendégségbe mindig vegán cuccot sütök, és akkor a lehető legtöbb ember tud enni belőle. Aki meg nem laktózérzékeny stb., annak meg úgyis mindegy, neki is ízleni fog. Ha meg előre tudom, hogy gluténérzékeny is lesz a társaságban, akkor úgy készülök.